Jump to content

Φωτισμός Ανοιχτού Ενυδρείου


Andreas TD

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ,

Θα ήθελα μια βοήθεια με το φωτισμό του ενυδρείου μου. Έχω ενα 60λιτρο jewel και σκοπεύω να του βγάλω το καπάκι. Κρεμαστό προβολάκι δεν γίνεται να πάρω οπότε θέλω κατι να πιάνεται στην πλάτη του ενυδρείου αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι θα με βοηθούσε πολύ. Επίσης σκέφτομαι να πάω σε led και φως στα kelvin του λευκου περίπου. Ξεχασα να αναφέρω ότι μιλάμε για εύκολα φυτά. Τέλος , μια γενικοτερη ερώτηση για λάμπες led τι πρέπει να προσέχω ; υπάρχει αναλογία lumen / λίτρο;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

πριν μια ωρα εδωσε πληροφοριες ο @Χρήστος σε αλλο θεμα για τα lumen/lt για φυτεμενο, τσεκαρε το σχολιο του (#8) στο παρακατω...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα αυτά τα δυο από το Amazon αφού μιλάς για εύκολα φυτά! Θα το διασκεδάσεις κιόλας με τα χρώματα, την λειτουργία day/night κλπ και πιάνονται και στο γυαλί του ενυδρείου! 
Δεν ξέρω ποιότητα των LED αλλά βλέπω πολύ καλές κριτικές και το ένα το παράγγειλα για το 20λιτρο μ! 

BE3DE217-08CA-47DA-9204-C88749F56A5E.jpeg

A89AE56A-558C-4D8C-A662-AF4B576640FD.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λεει, οτι εχει μονο μπλε και ασπρα λεντ. Για φυτεμενο θελει και κοκκινα..... Πόσα lumen βγαζει δεν γραφει. Πρεπει να εχει 1500 τουλαχιστον για 60λ.

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2020 at 11:06 PM, sotosgreek said:

Θα σου πρότεινα αυτά τα δυο από το Amazon αφού μιλάς για εύκολα φυτά! Θα το διασκεδάσεις κιόλας με τα χρώματα, την λειτουργία day/night κλπ και πιάνονται και στο γυαλί του ενυδρείου! 
Δεν ξέρω ποιότητα των LED αλλά βλέπω πολύ καλές κριτικές και το ένα το παράγγειλα για το 20λιτρο μ! 

BE3DE217-08CA-47DA-9204-C88749F56A5E.jpeg

A89AE56A-558C-4D8C-A662-AF4B576640FD.jpeg

το δευτερο το πήρα προπ τριμήνου. όντως έχει μονο ασπρα και μπλε.  Στον μήνα πάνω μου κάηκαν 3 λευκά και το τελευταίο δίμηνο παρατήρησα ότι άλλα 3 λευκά μολις ανοιξει το φωτιστικό ανάβουν και μετά αναβοσβήνουν μόλις ζεσταθουν φαντάζομαι. Γενικά έχω να πω ότι έχει αρκετα εργονομικό μπράτσο και βολευει στην τοποθέτηση του φωτιστικου. Τώρα μπορεί εμένα να μου έτοιχε αυτό με τα λεντάκια

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

όντως μπορεί να έτυχε αλλά και πάλι πιστεύω ότι είναι value for money! Αν δεν ήταν και τα μεταφορικά δεν το συζητάω!!

Link to comment
Share on other sites

το έχω διαπιστώσει και απο άλλους και έτυχε και σε εμένα γενικά τα φτηνά led εκτός σπανίων εξαιρέσεων δεν πάνε πολύ, δεν βγάζουν τα σωστά κελβιν και δεν έχουν αρκετή ένταση, καλύτερα να βάλεις Τ5 παρά φτηνό led.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα , τελικά αγόρασα ενα φωτιστικό της fluval μεσα στην εβδομαδα και αντικατεστησα το παλιο φωτιστικό...ως προς τις ρυθμίσεις όμως που αναφέρει και η @natateo για τα χρωμματα ... τι πρέπει αν επιλέξω...στο πετσοπ μου ειπαν να βαλω πράσινο στο 0 % για να μην εχω αλγες αλλά δεν είπε κάτι άλλο...να υπενθυμίσω μιλάμε για γλυκου νερου ενυδρείο με ευκολα φυτά... εγω το έβαλα τκ λευκό στο 80% τα μπλε στο 5% και το κοκκινο στο 30%. Οι ρυθμίσεις ,εκτος του οπτικού αποτελέσματος, θέλουν κάποια διόρθωση;

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2020 at 6:11 ΜΜ, το μέλος Andreas TD έγραψε:

Καλησπέρα , τελικά αγόρασα ενα φωτιστικό της fluval μεσα στην εβδομαδα και αντικατεστησα το παλιο φωτιστικό...ως προς τις ρυθμίσεις όμως που αναφέρει και η @natateo για τα χρωμματα ... τι πρέπει αν επιλέξω...στο πετσοπ μου ειπαν να βαλω πράσινο στο 0 % για να μην εχω αλγες αλλά δεν είπε κάτι άλλο...να υπενθυμίσω μιλάμε για γλυκου νερου ενυδρείο με ευκολα φυτά... εγω το έβαλα τκ λευκό στο 80% τα μπλε στο 5% και το κοκκινο στο 30%. Οι ρυθμίσεις ,εκτος του οπτικού αποτελέσματος, θέλουν κάποια διόρθωση;

Για τα led ιδεα δεν εχω. Εχω και ειχα Τ5 και απο λεντ ειχα μονο ενα προβολακι 20w 4500K και δεν ειχα θεμα. Τα RGB για μενα ειναι μυστικο....

Ο @Χρήστος ειναι πιο προχωρημενος :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν μια εταιρία βγάζει ένα φωτιστικό για ενυδρεία τότε ξέρει πολύ καλά τι κάνει και προφανώς το έχει μελετήσει για αυτό και έβαλε και το πράσινο, τώρα ο πετσοπας απο που συμπεραίνει ότι το πράσινο θα προκαλέσει αλγη αυτό θα με ενδιέφερε και εμένα. Πάντως απο γνωστούς που έχουν το chichiros  έχει και αυτό πράσινο χρώμα  δεν παρατήρησαν κάποιο πρόβλημα. Ως προς την ένταση του κάθε χρώματος, απλά παρατηρείς πως πάνε τα φυτά. Ο κάθε χομπιστας το ρυθμίζει με βάση την δικιά του αντίληψη και αισθητικό αποτέλεσμα, όπως όμως και να έχει καλό είναι να εμπεριέχονται όλα τα χρώματα.  Από ότι έχω καταλάβει το φωτιστικό σου είναι ΄΄πλήρες φάσματος΄΄ (WRGB) και αν το οπτικό αποτέλεσμα σε αρέσει καλό είναι να είναι παρόν όλα τα χρώματα στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρασινο..... Ο νομος της φυσικης.... γιατι τα φυτα ειναι πρασινα; Γιατι δεν δεν απορροφουν το πρασινο χρωμα(οπως και η αλγη), αλλά το αντιθετο- γινεται αντανακλαση..... και σημαινει οτι δεν το χρησιμοποιουν για φωτοσυνθεση. Το φουλ πρασινο δεν νομιζω να βλαπτει στο ενυδρειο. Ετσι σκεφτομαι....

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χρήστος said:

Όταν μια εταιρία βγάζει ένα φωτιστικό για ενυδρεία τότε ξέρει πολύ καλά τι κάνει και προφανώς το έχει μελετήσει για αυτό και έβαλε και το πράσινο, τώρα ο πετσοπας απο που συμπεραίνει ότι το πράσινο θα προκαλέσει αλγη αυτό θα με ενδιέφερε και εμένα. Πάντως απο γνωστούς που έχουν το chichiros  έχει και αυτό πράσινο χρώμα  δεν παρατήρησαν κάποιο πρόβλημα. Ως προς την ένταση του κάθε χρώματος, απλά παρατηρείς πως πάνε τα φυτά. Ο κάθε χομπιστας το ρυθμίζει με βάση την δικιά του αντίληψη και αισθητικό αποτέλεσμα, όπως όμως και να έχει καλό είναι να εμπεριέχονται όλα τα χρώματα.  Από ότι έχω καταλάβει το φωτιστικό σου είναι ΄΄πλήρες φάσματος΄΄ (WRGB) και αν το οπτικό αποτέλεσμα σε αρέσει καλό είναι να είναι παρόν όλα τα χρώματα στο 100%.

Ευχαριστώ πολύ Χρήστο για το χρόνο σου. Νομίζω aquasky λεγεται το φωτιστικό...επειδή το φοβάμαι το 100 % σε όλα τα χρώματα  έλεγα σήμερα να το ξεκινησω στα επίπεδα των default ρυθμίσεων και να  αλλαζω σταδιακά  το φωτισμό μην στρεσσάρονται και τα ψάρια.

 

9 minutes ago, natateo said:

Για το πρασινο..... Ο νομος της φυσικης.... γιατι τα φυτα ειναι πρασινα; Γιατι δεν δεν απορροφουν το πρασινο χρωμα(οπως και η αλγη), αλλά το αντιθετο- γινεται αντανακλαση..... και σημαινει οτι δεν το χρησιμοποιουν για φωτοσυνθεση. Το φουλ πρασινο δεν νομιζω να βλαπτει στο ενυδρειο. Ετσι σκεφτομαι....

 

Natateo, έχεις απόλυτο δικιο για το πράσινο δεν το σκέφτηκα καν έτσι.

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο, πάω να ξεκινησω τις δοκιμές!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για το συγκεκριμενο φωτιστικο θελω να κανω γιατι δεν το εχω ψαξει με τον φωτισμο και πολυ (λογω Αφρικης )......... Η φλουβαλ στο σαϊτ εχει τα λουμεν σταθερα και τα κελβιν μεταβλητα π.χ για το μεσσαιο μοντελο(aquasky 14533) γραφει 1850 lum. & τα κελβιν 3000 - 25 000 K, δηλαδη η ενταση στο φως(αυτο δεν ειναι τα λουμεν?) ειναι σταθερη, οπως και να παιξεις με τα κελβιν  ?.....

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, corto maltese said:

Μια ερωτηση για το συγκεκριμενο φωτιστικο θελω να κανω γιατι δεν το εχω ψαξει με τον φωτισμο και πολυ (λογω Αφρικης )......... Η φλουβαλ στο σαϊτ εχει τα λουμεν σταθερα και τα κελβιν μεταβλητα π.χ για το μεσσαιο μοντελο(aquasky 14533) γραφει 1850 lum. & τα κελβιν 3000 - 25 000 K, δηλαδη η ενταση στο φως(αυτο δεν ειναι τα λουμεν?) ειναι σταθερη, οπως και να παιξεις με τα κελβιν  ?.....

Φίλε μου θα το ψάξω αυριο με ησυχία μετά τη δουλειά γιατί κάτι περιέγραφε στο κουτί... αλλά αν θυμαμαι καλά αναφέρεται στα max lumen που πιανει...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@corto maltese τελικά από ότι κατάλαβα τα λουμεν είναι ανεξαρτητα από τα κελβιν (δλδ το χρωματισμό) και στα φωτιστικά αυτά αναφέρεται η τιμη των λουμεν όταν τα led ειναι ρυθμισμένα στο 100%...ελπίζω να βοήθησα και αν ξερεις και κάποιος άλλος μακάρι να το ξεδιαλύνει

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως το αντιλαμβανομαι, η ενταση του φωτισμου (lumens) αφορα στα λευκα led. Δε γινεται να ειναι σταθερη η ενταση σε ολο το φασμα. Απλα το πιθανοτερο ειναι η διαφορα που κανουν τα RGB να ειναι σχετικα μικρη.  Εκει που κανουν τι διαφορα ειναι στη θερμοκρασια του χρωματος (Kelvin)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...