Jump to content

Εξωτερικό φιλτρο


Apostolispap

Recommended Posts

Καλησπέρα!Ήρθε η ώρα της αναβάθμισης του φίλτρου και θα ήθελα κάποιες προτάσεις για να επιλέξω.Το ενυδρειο είναι 120λ.Θα ήθελα κάτι αθόρυβο,αξιόπιστο,εύκολο στο καθαρισμό και με κόστος max τα 100..

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχα λίτρα, το ενυδρείο μου τρέχει με ένα Eheim Eccopro 200. Έρχεται με τα πάντα στο κουτί. Βανακια, σωλήνες, μπαστούνια, υλικά φιλτραρισματος κτλ. 

Είναι εντελώς αθόρυβο, από ανταλλακτικά βρίσκεις τα πάντα και από όσο είδα παίζει και γύρω στην τιμή που ψάχνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Καλησπέρα!Ήρθε η ώρα της αναβάθμισης του φίλτρου και θα ήθελα κάποιες προτάσεις για να επιλέξω.Το ενυδρειο είναι 120λ.Θα ήθελα κάτι αθόρυβο,αξιόπιστο,εύκολο στο καθαρισμό και με κόστος max τα 100..

Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτό το φίλτρο και γενικά τα φίλτρα της eheim.

Εγώ θα σου πρότεινα αυτό που έχω και εγώ στην κατοχη μου το fluval 206 που περιέχει και αυτο όλα τα απαραίτητα σωληνώσεις υλικα φιλτραρίσματος κ.α. και είναι εντελώς αθόρυβο. Η τιμή του παίζει σε 70-85 € ανάλογα το κατάστημα.

Υ.Γ. Μπορείς να κοιτάξεις και την ολοκαίνουργια φετινή σειρά της fluval 207

Απλά είναι πιο τσιμπιμενες οι τιμές.

Για εμένα και πιστεύω στους περισσότερους εδώ πιστεύω πως σε θέμα εξοπλισμού κορυφαίες είναι η eheim και η fluval.

Δική σου ή απόφαση?

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eheim Ecco Pro 200.Ειναι σκυλί!!!! Αθορυβο,τα εχει ολα μεσα,αριστη ποιοτητα,πανευκολο στην χρηση του.Η καλυτερη μου αγορα.

Έγινε επεξεργασία - Aqua Zodiac
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αθορυβο-ναι, σκυλι-ναι, αλλά! αντλια μονο 600λ/ωρα! Με τα υλικα φουλ, πεφτει παρα πολυ η ροη. Το εχω πανω απο 8 χρόνια στο 120λ και δεν μου φτανει απο άποψη ροης.

Εξαρταται βεβαια και απο ψαρια και φυτα, που θελουμε να εχουμε.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αθορυβο-ναι, σκυλι-ναι, αλλά! αντλια μονο 600λ/ωρα! Με τα υλικα φουλ, πεφτει παρα πολυ η ροη. Το εχω πανω απο 8 χρόνια στο 120λ και δεν μου φτανει απο άποψη ροης.

Εξαρταται βεβαια και απο ψαρια και φυτα, που θελουμε να εχουμε.....

Το eheim 250 λέει 450l/h.Αρα είναι ακόμα μικρότερο.. Το fluval 206-207 λέει 780..Τα astro  διαβάζω έχουν καλές αντλίες αλλά δε ξέρω από θέμα αξιοπιστίας.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Το eheim 250 λέει 450l/h.Αρα είναι ακόμα μικρότερο.. Το fluval 206-207 λέει 780..Τα astro  διαβάζω έχουν καλές αντλίες αλλά δε ξέρω από θέμα αξιοπιστίας.. 

Οπως σού είπα και πιο πάνω από το fluval έχω μείνει υπερευχαριστημένος. Και ανατάραξη έχω μπόλικη στο 180άρι για να φανταστείς πόσο θα έχει στο 120άρι σου.

Άμα χρειάζονται τα ψαρια που έχεις μέσα αρκετή ανατάραξη θα σου πρότεινα το fluval αν δεν θέλουν πολύ ροη η πολύ ανατάραξη δικιά σου ή επιλογή.?

(Και στα δύο ρυθμίζεται η ροή μέσο μιας βαλβίδας)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eheim classic 350. Αναλογικά για τον όγκο του αρκετή χωριτικότητα σε βιολογικό. Απροβλημάτισμα..Το μόνο που θα χρειαστεί να αλλάξεις σε καμια 50αριά χρόνια (και αν) είναι το καλώδιο του ρευματος.... :D All time classic!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Eheim classic 350. Αναλογικά για τον όγκο του αρκετή χωριτικότητα σε βιολογικό. Απροβλημάτισμα..Το μόνο που θα χρειαστεί να αλλάξεις σε καμια 50αριά χρόνια (και αν) είναι το καλώδιο του ρευματος.... :D All time classic!!

Συμφωνώ απόλυτα με τον @GVC γιατί το είχαμε παλιά και ήταν σκύλος.

Απλά είναι εκτός budget για τον Αποστόλη γιατί ζήτησε μέχρι 100€

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Νικόλαξ said:

Συμφωνώ απόλυτα με τον @GVC γιατί το είχαμε παλιά και ήταν σκύλος.

Απλά είναι εκτός budget για τον Αποστόλη γιατί ζήτησε μέχρι 100€

To βρήκα Περιστέρι με 121,60. Με διακανονισμους έτους 2000...:bigemo_harabe_net-163: θα το παρει 108ευρώ περίπου. Οκ μαζί σας είναι εκτός budget, απλά είτε με 8ευρώ παραπάνω είτε στα 21ευρώ παραπάνω νομίζω ότι δεν είναι υπερβολικό το κόστος για έναν σκυλο. Άποψη μου. τώρα οκ το δέχομαι η τσέπη του καθενός είναι προσωπικό θέμα και σεβαστό!! απλά το είδα σαν απλα 20ευρώ παραπάνω. Βέβαια και σε μεταχειρισμένο να πάει η φίλος δεν νομίζω ότι θα βγει ζημειωμένος. Εκτός αν δεν μιλάει καθόλου για μεταχειρσμένο και θέλει να μπαλάρει με καινούριο.τότε πάω ολοκληρωτικά πάσο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, GVC said:

To βρήκα Περιστέρι με 121,60. Με διακανονισμους έτους 2000...:bigemo_harabe_net-163: θα το παρει 108ευρώ περίπου. Οκ μαζί σας είναι εκτός budget, απλά είτε με 8ευρώ παραπάνω είτε στα 21ευρώ παραπάνω νομίζω ότι δεν είναι υπερβολικό το κόστος για έναν σκυλο. Άποψη μου. τώρα οκ το δέχομαι η τσέπη του καθενός είναι προσωπικό θέμα και σεβαστό!! απλά το είδα σαν απλα 20ευρώ παραπάνω. Βέβαια και σε μεταχειρισμένο να πάει η φίλος δεν νομίζω ότι θα βγει ζημειωμένος. Εκτός αν δεν μιλάει καθόλου για μεταχειρσμένο και θέλει να μπαλάρει με καινούριο.τότε πάω ολοκληρωτικά πάσο

Εντάξει άκυρος ο διακανονισμος του 2000...νομίζω δλδ. Τώρα είδα ότι ο @Apostolispap είναι Μαγνησία. Σε αυτή την τιμή νομίζω δεν χρεώνει μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχεημακιας ειμαι αλλα κοιτα και για κανα ''κινεζο'' που ειναι πιο φτηνός....παλια βγαζαν κουσουρια αλλα απο οτι ακουω στα τελευταια μοντελα εχουν βελτιωθει παρα πολυ, πλεον πολλοι χομπιστες ειναι ευχαριστημενοι με αυτα π.χ sun sun, aquanova, dophin....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Να θυμίσω ότι έχει σκάσει μύτη και άλλο γερμανός στο παιχνίδι με δύο εκδόσεις που κάνουν νομίζω στο στο φίλο για 600lt/h και 800lt/h, poy e;inai kai m,;esa sto budget του φίλου. Έχω πάρει την πιο μπεμπε εκδοσή το 60 να δοκιμάσω. Μέχρι τέλος της εβδομάδας θα το βάλω μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι έθεσα ένα στοιχειώδες budget μιας και το "σπορ" δεν έχει ταβάνι.. Άσε που έχω ήδη ξεφύγει μιας και ένα πρωί αποφάσισα να "χαλάσω" τις κιχλιδες και να ασχοληθώ με φυτεμένο ,Με αποτέλεσμα μέσα σε ένα μήνα να να φεύγουν τα ευρώ αέρας.. Σίγουρα τα 10-20 ευρώ παραπάνω δεν είναι πρόβλημα απλά ότι και αν επιλέξω πάντα θα υπάρχει κάτι καλύτερο με 10-20 παραπάνω.. Σημασία έχει να βάλω ένα φίλτρο  χωρίς να έχω πρόβλημα μελλοντικά μιας και δεν μπορώ να ρίξω με τίποτα τα νιτρικά και οι άλγες μου ξεφυτρώνουν κάθε μέρα.. Όσο για το Βόλο,δυστυχώς υστερεί σε πετ σοπ για θέματα εξοπλισμού γι αυτό και ζητάω βοήθεια σε μια λύση νορμάλ.

πριν 13 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Apostolispap said:

Η αλήθεια είναι οτι έθεσα ένα στοιχειώδες budget μιας και το "σπορ" δεν έχει ταβάνι.. Άσε που έχω ήδη ξεφύγει μιας και ένα πρωί αποφάσισα να "χαλάσω" τις κιχλιδες και να ασχοληθώ με φυτεμένο ,Με αποτέλεσμα μέσα σε ένα μήνα να να φεύγουν τα ευρώ αέρας.. Σίγουρα τα 10-20 ευρώ παραπάνω δεν είναι πρόβλημα απλά ότι και αν επιλέξω πάντα θα υπάρχει κάτι καλύτερο με 10-20 παραπάνω.. Σημασία έχει να βάλω ένα φίλτρο  χωρίς να έχω πρόβλημα μελλοντικά μιας και δεν μπορώ να ρίξω με τίποτα τα νιτρικά και οι άλγες μου ξεφυτρώνουν κάθε μέρα.. Όσο για το Βόλο,δυστυχώς υστερεί σε πετ σοπ για θέματα εξοπλισμού γι αυτό και ζητάω βοήθεια σε μια λύση νορμάλ.

 

Κοίτα, προσωπικά έτσι όπως το βλέπω, μιας και λες ότι και στον βολο υστερει σε πετσοπ (που απο μια άποψη είναι και καλό...για αρχάριους μιλάω :P ) τότε νομίζω ότι μιας και έχουν της "βρώμα" ότι είναι σκυλιά..μήποως φαίνεται σαν μονόδρομος;; Δούλευα πάντα ενα classic 350 με ένα classic 600 και παρόπλισα το 350 για να πετάξω στο νέο setup ένα fx4. Παράπονο δεν μπορώ να πω ότι έχω μέχρι τώρα. αν και κατά περιόδους μου κάνει κάτι μικρους θορίβους, αλλά δεν μπορώ να το προσάψω στο φίλτρο αλλα στο pimp που του έκανα εγώ. Γενικά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να βάλουμε ταβάνι στο θέμα του φίλτρου και στην δικιά σου περίπτωση και στο θέμα του φωτισμου. Στα υπόλοιπα ειμαι της άποψης να μπαίνει ταβάνι γιατι στο τέλος πάνε πιο φτηνά τα φίλτρα και ο φωτισμός σε σχέση με τα υπόλοιπα μπλιμπλίκια :P Μιλάει παθών...:bigemo_harabe_net-66:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Κοίτα, προσωπικά έτσι όπως το βλέπω, μιας και λες ότι και στον βολο υστερει σε πετσοπ (που απο μια άποψη είναι και καλό...για αρχάριους μιλάω :P ) τότε νομίζω ότι μιας και έχουν της "βρώμα" ότι είναι σκυλιά..μήποως φαίνεται σαν μονόδρομος;; Δούλευα πάντα ενα classic 350 με ένα classic 600 και παρόπλισα το 350 για να πετάξω στο νέο setup ένα fx4. Παράπονο δεν μπορώ να πω ότι έχω μέχρι τώρα. αν και κατά περιόδους μου κάνει κάτι μικρους θορίβους, αλλά δεν μπορώ να το προσάψω στο φίλτρο αλλα στο pimp που του έκανα εγώ. Γενικά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να βάλουμε ταβάνι στο θέμα του φίλτρου και στην δικιά σου περίπτωση και στο θέμα του φωτισμου. Στα υπόλοιπα ειμαι της άποψης να μπαίνει ταβάνι γιατι στο τέλος πάνε πιο φτηνά τα φίλτρα και ο φωτισμός σε σχέση με τα υπόλοιπα μπλιμπλίκια :P Μιλάει παθών...:bigemo_harabe_net-66:

Να ρωτήσω κάτι που ίσως φανεί χαζό,αλλά μπορώ μέσω του φίλτρου να κάνω τις αλλαγές νερου;να αλλάζω τα βανακια ,να αδειάσω νερό και μετά να κάνω την πλήρωση;Και επειδή το fluval μου αρέσει οπτικά,γνωρίζεις αν η συσκευασία περιλαμβάνει βανες;Η να πάρω εξτρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!Κοίτα στα fx σου δίνει την δυνατότητα καθαρίζοντας με σκουπα βυθού να περνας το νερό μέσα από το φίλτρο. Κάτι σαν οικονομια μου κάνει αυτο το feature της fluval...Η eheim δεν την έχει. Στην σειρά classic τουλαχιστον. Τώρα αν κάποιος έχει κάνει κάποια μόντα στα λάστιχα και με κάποιο σύνδεσμο ταφ και κάποια επιπλέον βάνα κάπως κάνει κάτι και το καταφέρνει οκ. Εγώ δεν τον έχω κάνει και καλό θεματάκια για μελέτη στην επόμενη καραντίνα :P 

Όσο όμως έχω δουλέψει εξωτερικά φίλτρα έχω παρτηρήσει ότιο πάντα στα τοιχώματα πιάνει μια μάκα που θεωρώ ότι καλό είναι να καθαρίζεται. Που και που τουλάχιστον. Στην αρχή λέω να το πάω με τον πατροπαράδοτο τρόπο και στο fx. τουλάχιστον έτσι το έχω κατά νου να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Να ρωτήσω κάτι που ίσως φανεί χαζό,αλλά μπορώ μέσω του φίλτρου να κάνω τις αλλαγές νερου;να αλλάζω τα βανακια ,να αδειάσω νερό και μετά να κάνω την πλήρωση;Και επειδή το fluval μου αρέσει οπτικά,γνωρίζεις αν η συσκευασία περιλαμβάνει βανες;Η να πάρω εξτρα;

Εγώ προσωπικά έχω πάρει μια σκουπα των 5 ευρώ και κάνει μια χαρά την δουλειά της?.

Αυτή είναι η βαλβιδα-βάνα του fluval 206

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Εγώ προσωπικά έχω πάρει μια σκουπα των 5 ευρώ και κάνει μια χαρά την δουλειά της?.

Αυτή είναι η βαλβιδα-βάνα του fluval 206

 

Το άδειασμα του νερού δε με απασχολεί τόσο.Το γέμισμα όμως δε θα μπορούσα να ξεκουμπωνω το σύνδεσμο που έρχεται από το ενυδρειο στο φιλτρο και να δίνω εκεί το φρέσκο νεράκι από το δοχείο που το ετοιμαζω;πάλι κύκλωμα θα κάνει το φιλτρο απλά αντί να αντλεί απ το ενυδρειο θα αντλεί φρεσκο απ το "κουβα"

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Καλημέρα!!Κοίτα στα fx σου δίνει την δυνατότητα καθαρίζοντας με σκουπα βυθού να περνας το νερό μέσα από το φίλτρο. Κάτι σαν οικονομια μου κάνει αυτο το feature της fluval...Η eheim δεν την έχει. Στην σειρά classic τουλαχιστον. Τώρα αν κάποιος έχει κάνει κάποια μόντα στα λάστιχα και με κάποιο σύνδεσμο ταφ και κάποια επιπλέον βάνα κάπως κάνει κάτι και το καταφέρνει οκ. Εγώ δεν τον έχω κάνει και καλό θεματάκια για μελέτη στην επόμενη καραντίνα :P 

Όσο όμως έχω δουλέψει εξωτερικά φίλτρα έχω παρτηρήσει ότιο πάντα στα τοιχώματα πιάνει μια μάκα που θεωρώ ότι καλό είναι να καθαρίζεται. Που και που τουλάχιστον. Στην αρχή λέω να το πάω με τον πατροπαράδοτο τρόπο και στο fx. τουλάχιστον έτσι το έχω κατά νου να το κάνω.

Μου έδωσες ωραία ιδέα με τα βανακια..Μια βόλτα στα αρδευτικά έχει ωραιότατα ταφακια για bypass και αφού οι κυκλοφορητες των φίλτρων έχουν μανομετρικο τουλάχιστον 1-1,20 m τότε νομίζω μια χαρά θα δουλέψει και στο άδειασμα και στο γέμισμα.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Apostolispap said:

Μου έδωσες ωραία ιδέα με τα βανακια..Μια βόλτα στα αρδευτικά έχει ωραιότατα ταφακια για bypass και αφού οι κυκλοφορητες των φίλτρων έχουν μανομετρικο τουλάχιστον 1-1,20 m τότε νομίζω μια χαρά θα δουλέψει και στο άδειασμα και στο γέμισμα.. 

Δώσε πόνο να δούμε πως δουλέυει!!

Link to comment
Share on other sites

@GVC @Apostolispap υπαρχει ενα παλιο θεμα εδω στο φορουμ για αυτο που λετε, δεν θυμαμαι το μελος ή τιτλο κλπ..... αν το βρω θα σας το ποσταρω μηπως σας βοηθησει περισσοτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μολις έβαλα σε λειτουργία το νέο φιλτρο.fluval 207.Απ όσο διαβάζω όλοι λένε οτι είναι αθορυβο αλλά το δικό μου ακούγεται αρκετά.ειναι μέσα στο ντουλάπι και εξακολουθώ να το ακούω.Ειχα υψηλές προσδοκίες η έχει κανένα θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω φλουβαλ, αλλα υποθετω αν το ξεκινησες σωστα  οταν σεταριστει και φυγει ο αερας θα ειναι ενταξει.... εγω τα εχεημ τα κουναω ελαφρα 2-3 φορες μεσ στην πρωτη μερα (αντε και τη δευτερη)  μετα απο priming γιατι αργουν να σεταριστουν....οι φλουβαλακηδες θα ξερουν καλυτερα βεβαια να σου πουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...