Jump to content

Στρώσιμο νερου.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Μιας και από ότι βλέπω μια απόπειρα για dry start που κάνω θα τραβήξει σίγουρα κανένα μήνα ακόμα. Έχω ένα ενυδρείο που κάθεται στα ίδια λίτρα. Αν ξεκινήξσω στρώσιμο νερου στο άδειο εντελώς ενυδρείο και μόλις το νερό είοναι έτοιμο, που υπολογίζω θα είναι περίπου έτοιμο με το dry start το πετάξω μέσα στο στημένο ενυδρείο θα έχω θέμα;; το μόνο που σκέφτομαι αν μυ επιρρεάσει τις μετρήσεις είναι το υπόστρωμα. Έχω φορέσει το stratum.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν λες "στρώσιμο νερού"?

Link to comment
Share on other sites

Κύκλος αζώτου. Ναι σόρρυ πατατα εγραψα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι το "στρωμένο νερό" που λες αλλά το βιολογικό υλικό του φίλτρου. Δηλαδή, όταν είναι έτοιμα τα φυτά στο "Dry start" ενυδρείο σου, πάρε το βιολογικό υλικό από το άλλο ενυδρείο που τρέχει και δεν το χρησιμοποιείς και βάλτο στο φίλτρο από το "dry start" ενυδρείο, γέμισε το νεράκι, με αντιχλώριο κλπ και είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Κάπως έτσι το είχα και εγώ κατά νου. απλά να πετάγω μέσα βιολογικό στην γυάλα και να το στρώνω. Οι συνθήκες θα παίξουν ρόλο;; επειδή θα πρέειο στο set up να κάνω χημείες με όσμωση, η οποία δεν έχει έρθει ακόμα θα έχω θέμα μετά μόλις πάρω το βιολογικό και το πετάξω στο νερό του ενυδρείου που ετοιμάζω;;

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμή που στρώσει το ενυδρείο και έχει βιολογία και 99% αλλαγή νερού να κάνεις δεν θα έχεις πρόβλημα.

Η βιολογία αναπτύσσεται μέσα στο φίλτρο κατά το μεγαλύτερο ποσοστό μετά στον βυθό και λιγότερο στα φυτά και στην διακόσμηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ παίδες!Ήταν μια απορεία που την είχα καιρό..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...