Jump to content

Rock only?


Recommended Posts

Ζηλεψα τον φιλο gsm990 και ειπα να σας δειξω κι εγω το καμαρι μου.Το ενυδρειο φτιαχτηκε εν μεσω καραντινας με οσα ηδη ειχα,δεν εγινε καποια αγορα εκτος του πρωταγωνιστη μας γι αυτο και δεν εχει φυτα ακομη.Αν και στην αρχη μου αρεσε το rock only τωρα ψαχνω για φυτακια καθως και για πιο σωστο φωτισμο. Δεκτες ολες οι συμβουλες σας!

IMG_20200512_005842.jpg

IMG_20200512_012314.jpg

IMG_20200512_011837.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aqua Zodiac
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_20200512_010050.jpg

IMG_20200512_005956.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πανεμορφος ειναι !

επιφανειας μονο για να παραμεινει οσο πιο απλο προκειται και ξεροφυλλα κατω μερικα καπακια βελανιδιας .

βιοτοπικο φουλ.

την σκια που θελει κιολας.

ειναι και ευκολο στην συντήρηση .

διοτι εαν βαλεις limnobium τα βγαζεις ιδιαιτερα ευκολα ενα-ενα εαν θελεις να κανεις κατι .

τα φυτα ειναι φιλτρο για την ισορροπία του ενυδρειου ενω εγω τουλαχιστον δε θα εβαζα καποια moss πανω στις πετρες διοτι ειναι ομορφες και θα τις καλυψει .

οχι κερατοφυλλο , μεγαλωνει αναρχα .

 

 https://www.aquazone.gr/gallery/album/440-φαφουτησ-betta-tank/ 

 

παρε μια ιδεα για το τι εννοω .

ισως χρειαστεις και ενα γενικο λιπασματακι , τιποτα αλλο , απο το οποιο και θα ριχνεις τοσο λιγο που θα κρατησει ευκολα τοσο οσο θα ξεχασεις το ποτε το αγορασες . για να μεγαλωνουν καλα μεγαλα και καταπρασσινα τα limnobium .

επισης δε θα πειραζα τον βυθο , δε θα φυτευα πλεον, εχω καποιες κρυπτοκορινες εγω , ευκολα θα ημουν διχως αυτες !

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο και τέλειος ο μονομάχος

Συμφωνώ σε ολα με τον από πάνω

Μόνο σιγουρεψε αν οι πέτρες είναι ασβεστόλιθικες γιατί θα παει τις σκληρότητες στο θεό.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος hms έγραψε:

Πάρα πολύ ωραίο και τέλειος ο μονομάχος

Συμφωνώ σε ολα με τον από πάνω

Μόνο σιγουρεψε αν οι πέτρες είναι ασβεστόλιθικες γιατί θα παει τις σκληρότητες στο θεό.

 

 

Θα κανω μετρησεις μεσα στην εβδομαδα,πιστευω θα απογοητευτω και θα αλλαξει ολο το ενυδρειο γιατι μου φαινονται για σχιστολιθοι και απ οσο διαβασα συνηθως εχουν υψηλη σκληροτητα.
Παντως εχει κανεις ιδεα για φωτισμο? κοιταξα το sunsun ad-150 αλλα δεν γνωριζω αν θα με καλυψει σε 40 εκ. μηκος

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα τυπου έτσι μανταλάκι 10 watt αλλα μια χαρα ειναι και αυτο που λες .

Φίλτρο ; Τι έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

το sun sun 300 χωραει στα 40 εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

Μετρησα gh 15 και για να το προλαβω απλα εβγαλα ολο το hardscape , συμπληρωσα με προετοιμασμενο νερο , εκανα αρκετες αλλαγες νερου και προσθεσα 4 mopani wood,vallisneria,microsorum pteropus petite και echinodorus bleherae καθως και λιγα alder cones . Δεν εχω κανει αλλη μετρηση αλλα σιγουρα το χαιρεται πολυ περισσοτερο τωρα ο μικρουλης.

On 13/5/2020 at 8:02 ΠΜ, το μέλος george rapp έγραψε:

Εγω εχω ενα τυπου έτσι μανταλάκι 10 watt αλλα μια χαρα ειναι και αυτο που λες .

Φίλτρο ; Τι έχεις ;

Ειναι το aquel versamax mini,η αληθεια ειναι οτι δεν χωραει οσο βιολογικο υλικο θα ηθελα αλλα δεν εχω θεμα αμμωνιας γιατι κανω και αρκετα συχνα αλλαγες.
Το μονο που θελω να ρωτησω,εχω κατι σαν αμμοχαλικο για βυθο και γνωριζω οτι ειναι δυσκολο να αναπτυχθει το echinodorus ,να το βγαλω τελειως ή υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

IMG_20200518_133616.jpg

IMG_20200518_133516.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - Aqua Zodiac
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να σας προλαβω διαβασα οτι το 15dGh δεν ειναι κατι τραγικο ωστοσο ηθελα να το κρατησω στα ''ιδανικα'' για να μην στρεσαρεται καθολου ο μικρος και να εχει οσο το δυνατον πιο ομορφο χρωμα.Δυστυχως οι πετρες ηταν ασβεστολιθικες(σχιστολιθοι) εκανα και μια ερευνα πανω σε αυτο,πως και γιατι.Αυτα απο εμενα,πλεον πιστευω και εκεινος-οποτε και εγω- το απολαμβανουμε περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...