Jump to content

Φυσαλιδες σε νεοσυστατο ενυδρειο


Recommended Posts

Το 30λιτρο μου μετράει σήμερα 6 ημέρες λειτουργίας! Τις τελευταίες 2 μέρες έχουν εμφανιστεί στο πάνω μέρος,γύρω απο εκεί που βγαίνει το νερό απο το φίλτρο και γυρω γυρω απο τα φυτα επιφανειας φυσαλιδες..Τι παίζει??

IMG_20200512_172328.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος σου είναι έτοιμος προς αναπαραγωγην.. χαχα

 

Φτιάχνουν φωλιά έτσι σε φυσαλίδες! Εχω δει σε δικά μου πάνω από 5εκ σε υψος.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

Καλησπερα και καλη αρχη!!

Μονομαχο εχεις??

Ευχαριστω! Δεν εχω βαλει ψαρι ακομα.. Τωρα το εστησα!

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει σε νεοσυστατα ενυδρεια τις πρωτες μερες, θα φυγουν λογικα....εκτος αν παιζει κατι αλλο που δεν το γνωριζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου δίνεται η εντύπωση πως δεν υπάρχει κυκλοφορία (ανατάραξη) στην επιφάνεια, κι αν δεν με ξεγελά η φωτογραφία θα δημιουργηθεί πρωτεϊνικό φίλμ.:)

Link to comment
Share on other sites

Και μένα το κάνει σε 6 ημερών ενυδρείο, με καλή ανατάραξη. Απλά έχω παρατηρήσει ότι οι φυσαλίδες είναι πιο πολλές όταν έχω σε λειτουργία την αεραντλία. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μου δίνεται η εντύπωση πως δεν υπάρχει κυκλοφορία (ανατάραξη) στην επιφάνεια, κι αν δεν με ξεγελά η φωτογραφία θα δημιουργηθεί πρωτεϊνικό φίλμ.:)

Τι ειναι το πρωτεινικο φιλμ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Paris Pantelaios έγραψε:

Και μένα το κάνει σε 6 ημερών ενυδρείο, με καλή ανατάραξη. Απλά έχω παρατηρήσει ότι οι φυσαλίδες είναι πιο πολλές όταν έχω σε λειτουργία την αεραντλία. 

Εγω δεν εχω αεραντλια..Και το φιλτρο οπως μου ειπαν ειναι φιλτρο καταρακτη για χαμηλη ροη που θελω για το μονομαχο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Συμβαινει σε νεοσυστατα ενυδρεια τις πρωτες μερες, θα φυγουν λογικα....εκτος αν παιζει κατι αλλο που δεν το γνωριζω.

Αρα να περιμενω λιγες μερες να δω αν φυγουν? Αυριο θα κανω την πρωτη αλλαγη νερου!

Link to comment
Share on other sites

εμενα και στα 2 ενυδρεια που εχω στησει ως τωρα αν θυμαμαι καλα, τη 2η-3η μερα εμφανιστηκαν και φυγαν μεχρι την μεθεπομενη....γιατι θα κανεις αλλαγη? μετρησεις εχεις κανει για αμμωνια, ΝΟ2 κλπ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

εμενα και στα 2 ενυδρεια που εχω στησει ως τωρα αν θυμαμαι καλα, τη 2η-3η μερα εμφανιστηκαν και φυγαν μεχρι την μεθεπομενη....γιατι θα κανεις αλλαγη? μετρησεις εχεις κανει για αμμωνια, ΝΟ2 κλπ?

Δεν πρεπει να κανω αλλαγη νερου? Λιγο οχι πολυ..Μπορεις να μου πεις ακριβως τι τεστ χρειαζεται για να προμηθευτω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Elena Agln έγραψε:

Δεν πρεπει να κανω αλλαγη νερου? Λιγο οχι πολυ..Μπορεις να μου πεις ακριβως τι τεστ χρειαζεται για να προμηθευτω?

Υγρα τεστ για αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα & ph τα ''βασικα'' για αρχη.....απο εκει και περα να ξερεις οτι το χομπυ αυτο θελει πολυ διαβασμα.... για αυτο καλο ειναι να διαβασεις τα παρακατω αρθρα.....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...