Jump to content

Αυξομείωση της ποσότητας του φαγητού


Recommended Posts

Καλησπέρα σας ! Έχω 2 νερό χελώνες (4 και 5 εκ. red eared sliders) τις οποίες μετέφερα σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο για να μπορούν να κολυμπάνε και να έχουν όλα τα μηχανήματα που χρειάζονται. Από την πρώτη κιόλας μέρα παρατήρησα μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά τους καθώς είναι πολύ πιο κοινωνικές και ενεργητικές από ό,τι ήταν πριν .Παρόλα αυτά έχω παρατηρήσει και μεγάλη αύξηση στην διατροφή τους καθώς τρώνε την διπλάσια ποσότητα σε φαΐ.  Είναι δυσιολογικο αυτο ; Μήπως δεν θα έπρεπε να αυξήσω τόσο απότομα την ποσότητα;

Η Ποικιλία που έχουν στην διατροφή τους είναι: 1)γαρίδες  με σκόνη ασβεστίου 

            2)"ξηρή" τροφή για μωρά νεροχελωνες

             3)Σπάνια  λίγο  κομμάτι από ένα αυγό Βραστό 

              4)Και βραστά λαχανικά 

Τις χελώνες τις τάιζα μια φορά την ημέρα συγκεκριμένη ώρα ενώ τώρα τις ταΐζω λίγο το πρωί  και κανονικά το απογευματάκι. 

Όλα τα τρόφιμα τα βρήκα σε άλλο άρθρο για τη διατροφή νεροχελωνας στο φόρουμ. 

Αυτό είναι το είδος της τροφής που επιλέγω. 

20200512_195126.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Red eared slider έγραψε:

Καλησπέρα σας ! Έχω 2 νερό χελώνες (4 και 5 εκ. red eared sliders) τις οποίες μετέφερα σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο για να μπορούν να κολυμπάνε και να έχουν όλα τα μηχανήματα που χρειάζονται. Από την πρώτη κιόλας μέρα παρατήρησα μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά τους καθώς είναι πολύ πιο κοινωνικές και ενεργητικές από ό,τι ήταν πριν .Παρόλα αυτά έχω παρατηρήσει και μεγάλη αύξηση στην διατροφή τους καθώς τρώνε την διπλάσια ποσότητα σε φαΐ.  Είναι δυσιολογικο αυτο ; Μήπως δεν θα έπρεπε να αυξήσω τόσο απότομα την ποσότητα;

Η Ποικιλία που έχουν στην διατροφή τους είναι: 1)γαρίδες  με σκόνη ασβεστίου 

            2)"ξηρή" τροφή για μωρά νεροχελωνες

             3)Σπάνια  λίγο  κομμάτι από ένα αυγό Βραστό 

              4)Και βραστά λαχανικά 

Τις χελώνες τις τάιζα μια φορά την ημέρα συγκεκριμένη ώρα ενώ τώρα τις ταΐζω λίγο το πρωί  και κανονικά το απογευματάκι. 

Όλα τα τρόφιμα τα βρήκα σε άλλο άρθρο για τη διατροφή νεροχελωνας στο φόρουμ. 

Αυτό είναι το είδος της τροφής που επιλέγω. 

20200512_195126.jpg

 

20200512_195139.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα πελετ και γενικά  η διατροφή με πρωτεΐνη ναι μεν θέλει  σχεδόν καθημερινά άλλα με φειδώ, μην παρασύρεσαι με τις ικεσίες της χελώνας (συνεχεια θα ζητανε φαι οσο και μα τους δωσεις), δεν καταλαβαίνουν πότε χορταινουν γι αυτό θέλει προσοχη με το τάισμα  (το overfeeding προκαλεί παθήσεις των εσωτερικόν οργάνων  και δυσμορφίες στο καβούκι). Μια φορα την ημερα ειναι το σωστο, πολλοι λενε καλυτερα προς απογευμα ή αλλιως νωρις το πρωι. Καλη τροφη η baby gramm για να συνηθισoyn τα πελετς αλλα αν μπορεις αργοτερα παρε μια πιο ποιοτικη οπως π.χ omega one , tetra reptomin,  ocean.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...