Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου με μονομάχο


DimitraD

Recommended Posts

Καλησπέρα, πρόσφατα απέκτησα έναν πολύ όμορφο μονομάχο, έχω ένα ενυδρείο 30λίτρα με άμμο ποταμίσια (όπως που είπαν όταν την αγόρασα), ένα διακοσμητικό Βούδα και φυτά από μετάξι. Φίλτρο με πολύ χαμηλή ροή και θερμοστάτη στους 25,5 βαθμούς. Το ενυδρείο το έστησα και το άφησα να στρωθεί δύο μήνες πριν βάλω το ψαράκι μέσα με μία αλλαγή νερού στον ένα μήνα το 50% και από την πρώτη στιγμή είχε μέσα βελτιωτικό νερού που αγόρασα ειδικό για μονομάχους. Με τα πολλά το ψαράκι ήταν μια χαρά χαρούμενο κολυμπούσε συνέχεια κτλ ώσπου μια μέρα το βρήκα με κάτι σαν"γλίτσα" στα πτερύγια του (έχω και φωτογραφίες) και δεν άντεξε, μου πέθανε. Μαζί με το ψαράκι είχα μέσα και ένα golden apple snail που πίστευα και από ότι έχω διαβάσει θα βοηθούσε στο οικοσύστημα αυτό. Τώρα λοιπόν αποφάσισα ότι θα γίνουν όλα σωστά και όπως πρέπει αυτή τη φορά, θα φυτέψω το ενυδρείο, θα γίνονται σωστές μετρήσεις, αλλαγές κτλ και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα υπόστρωμα για ενυδρείο με μονομάχο και εύκολα φυτά για αρχάριους, έχω ψάξει τόσο πολύ και δεν ξέρω τι απ' όλα πρέπει να αγοράσω, όποτε αν μπορείτε σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας.. ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κατ΄αρχήν οι τρεις μήνες δεν λένε τίποτα, αν πρώτα δεν έχει γίνει η διαδικασία του κύκλου του αζώτου. Ετσι συνήθως λέγεται. Στο δια ταύτα.

Το βασικότερο όλων μα όλων, είναι να έχεις τεστ μέτρησης του νερού.

Δεύτερον. Κάποιο σκεύασμα που θα αναπτύξει τις αποικίες βακτηρίων που είναι απαραίτητες. Το μέγεθος της αποικίας εξαρτάται απο το μέγεθος των ρύπων.

Οι ρύποι απο έναν μονομάχο δεν είναι μεγάλοι αλλά δεν είναι και μη υπολογίσιμοι.

Δεν γνωρίζω τι ήταν το βελτιωτικό για μονομάχους αλλά πιστεύω πως ήταν μάλλον κάποιο υγρό αποχλωριοποίησης, απαραίτητο και αυτό, για τις αλλαγές νερού να εξουδετερώνει χλώριο και χλωραμίνη απο το νερό του δικτύου.

Το υπόστρωμα δεν είναι απαραίτητο, αν εννοείς κάτι που να περιέχει οργανικές ουσίες για την ανάπτυξη των φυτών, αν τα φυτά που θέλεις είναι λίγα, η αν αναφέρεσαι σε κάτι πιο βολικό απο την άμμο που έχεις ήδη. Υπάρχουν φυτά όπως η Ανούμπια η οποία δεν θέλει ουτε φύτεμα καν. Την κολλάς η την δένεις σε κάποιο διακοσμητικό, όπως ένα φυσικό ξύλο για ενυδρεία, καθώς επίσης και η Egeria densa ένα φυτό που αναπτύσσεται ταχύτατα και τα δυο αυτά παίρνουν τις θρεπτικές ουσίες απο την στήλη του νερού, η επίσης το εναλλακτικό Ceratophyllum demersum.

Αν θέλεις να έχεις κάτι όμορφο σαν βυθό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις χαλαζιακό ψιλό χαλίκι, σε σκούρο χρώμα, το προτιμούν τα betta, το οποίο αν χρειαστεί να το καθαρίζεις είναι πολύ ευκολότερο απο την άμμο.

Επίσης σε αυτό μπορείς να φυτέψεις διάφορα φυτά μεταξύ των οποίον μάλλον θα επιλέξεις με την δική σου οπτική ικανοποίηση.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις επίσης Hydrophila polysperma, κάποια vallisneria, την ωραία ντοματιά Hygrophila difformis και άλλα.

Για την εκκίνηση του ενυδρείου, υπάρχουν διάφορες απόψεις. Η περιμένεις να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου πριν μπεί το νέο ψάρι με υγρό βακτηρίων και τροφή, η βάζεις κάποιο σκεύασμα βακτηρίων και μετά από λίγες ώρες το ψάρι. Στην δεύτερη περίπτωση χρειάζεσαι συνεχείς ημερήσιες μετρήσεις αμμωνίας νιτρικών και νιτρωδών, με έτοιμο νερό για αλλαγή αν προκύψουν υψηλές τιμές, και θα χρειαστεί περισσότερη ενασχόληση.

Υπάρχουν λοιπόν παράμετροι που αφορούν κυρίως εσένα και τους χρόνους σου αλλά και την διάθεση σου, και μετά έρχονται τα υπόλοιπα.

 

Φυσικά θα λάβεις και άλλες υποδείξεις απο πιο έμπειρους. Απλά κατέθεσα την γνώμη μου.?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 56 λεπτά, το μέλος DimitraD έγραψε:

Καλησπέρα, πρόσφατα απέκτησα έναν πολύ όμορφο μονομάχο, έχω ένα ενυδρείο 30λίτρα με άμμο ποταμίσια (όπως που είπαν όταν την αγόρασα), ένα διακοσμητικό Βούδα και φυτά από μετάξι. Φίλτρο με πολύ χαμηλή ροή και θερμοστάτη στους 25,5 βαθμούς. Το ενυδρείο το έστησα και το άφησα να στρωθεί δύο μήνες πριν βάλω το ψαράκι μέσα με μία αλλαγή νερού στον ένα μήνα το 50% και από την πρώτη στιγμή είχε μέσα βελτιωτικό νερού που αγόρασα ειδικό για μονομάχους. Με τα πολλά το ψαράκι ήταν μια χαρά χαρούμενο κολυμπούσε συνέχεια κτλ ώσπου μια μέρα το βρήκα με κάτι σαν"γλίτσα" στα πτερύγια του (έχω και φωτογραφίες) και δεν άντεξε, μου πέθανε. Μαζί με το ψαράκι είχα μέσα και ένα golden apple snail που πίστευα και από ότι έχω διαβάσει θα βοηθούσε στο οικοσύστημα αυτό. Τώρα λοιπόν αποφάσισα ότι θα γίνουν όλα σωστά και όπως πρέπει αυτή τη φορά, θα φυτέψω το ενυδρείο, θα γίνονται σωστές μετρήσεις, αλλαγές κτλ και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα υπόστρωμα για ενυδρείο με μονομάχο και εύκολα φυτά για αρχάριους, έχω ψάξει τόσο πολύ και δεν ξέρω τι απ' όλα πρέπει να αγοράσω, όποτε αν μπορείτε σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας.. ?

Καλησπέρα και καλή νέα αρχή.

Συμφωνώ απόλυτα με τον @Display Nameοπου εγραψε όσα πρέπει να ξέρεις για αρχή 

Εγώ σου προσθέτω κάποια ακόμα για άμα θες να επεκταθείς αν και τα περισσότερα αναγράφονται ήδη.

Για υπόστρωμα θα μπορούσες

Fluval stratum (αυτό χρησιμοποιώ)

Seachem flourit

Tropica aquarium soil

Αυτά είναι πολύ καλά υποστρώματα.

Φυτά για τα λιτρα σου θα πρότεινα

Hygrophila polysperma  

Vallisneria

Rotala rotundifolia

Egeria densa

Κάποια anubia να την δεσεις πάνω σε ξύλο η σε κάποιον βράχο-πέτρα γιατι αν την φυτέψεις έχει την τάση να σαπίζει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τον @Νικόλαξ στο υπόστρωμα fluval stratum  καθώς και εγώ το χρησιμοποιώ και είναι πραγματικά καταπληκτικό ειδικά αν πάρεις γαρίδες . Και για τα φυτά καταπληκτικό επίσης . 

 

Εγώ θα πρότεινα και ένα φυτακι το οποίο είναι πολύ εύκολο κατά την γνώμη μου και εγώ έχω πάνω από 100 στο ενυδρείο 

Το Limnophila Sessiliflora

πολυ καλό φυτακι και σου γεμίζει και το ενυδρείο . Επίσης θα πρότεινα να βάλεις και κανένα ξύλο για να βγάλει τανίνες και να πέσει το ph ( εγώ έτσι έκανα ) καθώς ο μονομάχος θέλει χαμηλό ph κάπου στο 6.5-7 

το ενυδρείο για λίγο καιρό θα φαίνεται λίγο καφέ αλλά πίστεψέ με αυτό είναι το φυσικό περιβάλλον που ζει οπότε μην το βλέπεις σαν βρωμιά αν αποφασίσεις να πάρεις ξύλο 

αυτα από μένα ...  

Έγινε επεξεργασία - PASXA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...