Jump to content

Ψαροσύνθεση Αφρικής για 120 λίτρα


Ane4

Recommended Posts

Το αναδημοσιεύω στο σωστό forum αυτή τη φορά ? 

Καλησπέρα σε όλους, εδώ και δύο μήνες ασχολούμαι με το να στήσω το συγκεκριμένο ενυδρείο (70x36x48), όντας αρχάριος έχω κάνει αρκετά λάθη ήδη, αλλά τουλάχιστον έχω καταλήξει στο τοπίο και τα ψάρια που με ενδιαφέρουν και αυτές είναι οι Κιχλίδες Αφρικής γιατί εκτός των άλλων (προσωπικότητα, aquascape του γούστου μου) ταιριάζουν και με τις παραμέτρους του νερού της βρύσης μου που είναι γύρω στο 8 ίσως και 8,5 (δεν ήθελα να ''μπλέξω' με α.ο, τύρφη και άλλες τέτοιες μεθόδους).

Στη φωτογραφία βλέπετε το ενυδρείο στην σημερινή μορφή του με μερικά ψαράκια που έμειναν από το προηγούμενο στήσιμο και τα οποία θα φύγουν. Τα νερό έχει γίνει κρύσταλλο, η φωτογραφία τραβήχτηκε μετά από τη προσθήκη των ασβεστολιθικών.

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να παίξω με demasoni & labidochromis αλλά διαβάζοντας τη σχετική βιβλιογραφία που μου πρότειναν παιδιά από το φόρουμ συμπεραίνω ότι η ψαροσύνθεση σε αυτά τα λίτρα έχει αρκετούς περιορισμούς και καλό θα ήταν να πάω σε Τανγκανίκα αποκλειστικά. Δε με πειράζει γιατί έχω βρει και εκεί ενδιαφέροντα ψάρια όπως Neolamprologus caudopunctatus, julidochromis transcriptus, Lamprologus ocellatus τα οποία αν μπορούσα να συνδυάσω και ΚΥΡΙΩΣ να τα βρω θα ήμουν ευχαριστημένος. 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τα βρω πουθενά! Σε κάθε pet shop της Θεσσαλονίκης που γυρνάω γίνεται ο ίδιος διάλογος:

- δεν έχουμε Τανγκανίκα γιατί δε δοκιμάζεις Μαλάουι. 

- δεν είναι απαγορευτικά για τα λίτρα μου ?

- όχι αν έχεις σωστή φίλτρανση και σωστή ιχθυοφόρτιση.

Η συζήτηση δε συνεχίζεται γιατί σίγουρα την έχετε κάνει οι περισσότεροi 

 

 Με αυτά τα δεδομένα έχετε να μου προτείνετε κάποια ψαροσύνθεση που ιδανικά θα μπορούσα να βρω κιόλας?  ?  Είμαι ανοιχτός σε συνδυασμούς περισσότερων ειδών αλλά θα μπορούσα να το φανταστώ και μόνο με ένα είδος. 

Σε δεύτερο χρόνο και εφόσον καταλήξω στην σύνθεση σκέφτομαι την αλλαγή φίλτρου ανάλογα τις ανάγκες, μέχρι στιγμής κλείνω στο eheim 2213 αλλά λέω να περιμένω τους φιλοξενούμενους πρώτα.   

Τέλος, εάν έχετε άποψη πάνω στο θέμα Μαλάουι σε 120 λίτρα θα το εκτιμούσα. 

 

Άντε παιδιά περιμένω πως και πως να γίνω Αφρικανός !

Ευχαριστώ 

viber_image_2020-05-11_00-09-49.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι οτι σε αυτες τις διαστασεις (70εκ. μηκος) ακομα και για Τανγκανυκα εχεις πολυ λιγες επιλογες και φυσικα οχι πανω απο ενα ειδος. Καποιο μικρο ειδος κοχυλοψαρου π.χ Neolamprologus multifaciatus ή Neolamprologus similis ειναι καπως εφικτο.....για τα j.transcriptus δεν λεω οχι, αλλα οταν αρχισουν τις γεννες δεν σταματανε.

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Επισης, σημαντικο ρολο παιζει το μηκος του ενυδρειο αναφορικα με τις αφρικανες, δηλαδη αλλο 120λ με 1μ, μηκος και αλλο με 70εκ...οι επιλογες αυξανονται οσο πιο μεγαλο το μηκος.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου @corto maltese, είσαι πάλι ο πρώτος που μου απαντάει και σε ευχαριστώ. Δηλαδή από όλη την ήπειρο της Αφρικής μπορώ να βάλω μόνο multi για να είμαι σίγουρος? Μήπως είχες καμία τραυματική εμπειρία και συ με μεγαλύτερες κιχλίδες όπως και εγώ ? ?

 

Πέρα από τη πλάκα , ωραία τα multi και τα similis που αναφέρεις αν και δε τα ξερω, αλλά είναι είδη που υπάρχουν στο εμπόριο? Έχω γυρίσει 4 pet shop και Τανγκανίκα γενικότερα δεν είχε κανείς. Σίγουρα θα παίζει ρόλο και το ταιμινγκ με τα κλειστά σύνορα αλλά και πάλι μου φάνηκε περίεργο. 

 

Όσο για το μήκος που λες γνωρίζω ότι είναι σημαντικό αλλά ενδεικτικά αναφέρω ότι επαγγελματίας breeder ανέφερε ότι σε 120 λίτρα μπορείς να βάλεις 8 (και όχι λιγότερα) demasoni τα οποία εντωμεταξυ οι περισσότεροι προτείνουν για ενυδρείο > 240 λιτρα με 1,5 μέτρο μηκος. Καταλαβαίνεις το επίπεδο της σύγχυσης μου... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Ane4 έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου @corto maltese, είσαι πάλι ο πρώτος που μου απαντάει και σε ευχαριστώ. Δηλαδή από όλη την ήπειρο της Αφρικής μπορώ να βάλω μόνο multi για να είμαι σίγουρος? Μήπως είχες καμία τραυματική εμπειρία και συ με μεγαλύτερες κιχλίδες όπως και εγώ ? ?

 

Πέρα από τη πλάκα , ωραία τα multi και τα similis που αναφέρεις αν και δε τα ξερω, αλλά είναι είδη που υπάρχουν στο εμπόριο? Έχω γυρίσει 4 pet shop και Τανγκανίκα γενικότερα δεν είχε κανείς. Σίγουρα θα παίζει ρόλο και το ταιμινγκ με τα κλειστά σύνορα αλλά και πάλι μου φάνηκε περίεργο. 

 

Όσο για το μήκος που λες γνωρίζω ότι είναι σημαντικό αλλά ενδεικτικά αναφέρω ότι επαγγελματίας breeder ανέφερε ότι σε 120 λίτρα μπορείς να βάλεις 8 (και όχι λιγότερα) demasoni τα οποία εντωμεταξυ οι περισσότεροι προτείνουν για ενυδρείο > 240 λιτρα με 1,5 μέτρο μηκος. Καταλαβαίνεις το επίπεδο της σύγχυσης μου... 

Αλλο ο breeder και η δουλεια που κανει, και αλλο εμεις που θελουμε ενα οσο το δυνατον πιο φιλοξενο & υγειες ''περιβαλλον'' για τα ψαρια μας. Το μονο σίγουρο  ειναι οτι στην Αφρικη οσο πιο πολλα λιτρα διαθετεις τοσο το καλυτερο, για  8 demasoni  που ρωτας δεν νομιζω οτι σε  λιγοτερο απο  1.20μηκος ειναι ''ορθολογικο'' να μπουν.....ενα χαρεμι (1αρσ-3θηλ) ισως και να γινεται αλλα θα στα πουν καλυτερα οι εχων εμπειρια με Μαλαουι.

Για Τανγκανυκα οπως σου ειπα και χθες, μικρα κοχυλοψαρα σε χαρεμι ή ζευγαρι για αυτες τις διαστασεις που εχεις.......

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλά τα λέει ο maltese. Δεν μετράμε μόνο λίτρα αλλά διαστάσεις θα σου παραθέσω από την αρθογραφία της Αφρικής κάποια άρθρα για βοήθεια.

αλλά και αυτό που αφορά mbuna malawi 

 Αυτά θα βοηθήσουν πιστεύω αρκετά  και πάλι το φόρουμ εδώ είναι για βοήθεια.Προσωπικά σε αυτές τις διαστάσεις δεν θα έβαζα malawi ,θα υπάρξουν προβλήματα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αλλο ο breeder και η δουλεια που κανει, και αλλο εμεις που θελουμε ενα οσο το δυνατον πιο φιλοξενο & υγειες ''περιβαλλον'' για τα ψαρια μας. Το μονο σίγουρο  ειναι οτι στην Αφρικη οσο πιο πολλα λιτρα διαθετεις τοσο το καλυτερο, για  8 demasoni  που ρωτας δεν νομιζω οτι σε  λιγοτερο απο  1.20μηκος ειναι ''ορθολογικο'' να μπουν.....ενα χαρεμι (1αρσ-3θηλ) ισως και να γινεται αλλα θα στα πουν καλυτερα οι εχων εμπειρια με Μαλαουι.

Για Τανγκανυκα οπως σου ειπα και χθες, μικρα κοχυλοψαρα σε χαρεμι ή ζευγαρι για αυτες τις διαστασεις που εχεις.......

 

Συμφωνώ , και επειδή ακριβώς θέλω να στήσω κάτι ορθολογικό είπα να ανοίξω το θέμα πριν πάρω κάποια βιαστική απόφαση. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Καλησπέρα καλά τα λέει ο maltese. Δεν μετράμε μόνο λίτρα αλλά διαστάσεις θα σου παραθέσω από την αρθογραφία της Αφρικής κάποια άρθρα για βοήθεια.

αλλά και αυτό που αφορά mbuna malawi 

 Αυτά θα βοηθήσουν πιστεύω αρκετά  και πάλι το φόρουμ εδώ είναι για βοήθεια.Προσωπικά σε αυτές τις διαστάσεις δεν θα έβαζα malawi ,θα υπάρξουν προβλήματα

Καλησπέρα φίλε, το πρώτο άρθρο που επισυνάπτεις ήταν για την ακρίβεια το πρώτο που διάβασα και είχα σαν οδηγό στην έρευνα που έκανα. Πολύ χρήσιμο όντως, βάση αυτού κατέληξα και στα είδη που αναφέρω πιο πάνω από Τανγκανίκα (N.Caudopunctatus,  julidochromis transcriptus, Lamprologus ocellatus) αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τα βρω σε κανένα pet shop. Αν κάποιος γνωρίζει από που μπορώ να τα προμηθευτώ στη Θεσσαλονίκη θα με βοηθούσε πολύ. Ο συνδυασμός δύο ειδών από τα παραπάνω τρία (π.χ δύο ζευγάρια) θεωρείς ότι ξεφεύγει από τα όρια του εφικτού ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Ane4 έγραψε:

Καλησπέρα φίλε, το πρώτο άρθρο που επισυνάπτεις ήταν για την ακρίβεια το πρώτο που διάβασα και είχα σαν οδηγό στην έρευνα που έκανα. Πολύ χρήσιμο όντως, βάση αυτού κατέληξα και στα είδη που αναφέρω πιο πάνω από Τανγκανίκα (N.Caudopunctatus,  julidochromis transcriptus, Lamprologus ocellatus) αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τα βρω σε κανένα pet shop. Αν κάποιος γνωρίζει από που μπορώ να τα προμηθευτώ στη Θεσσαλονίκη θα με βοηθούσε πολύ. Ο συνδυασμός δύο ειδών από τα παραπάνω τρία (π.χ δύο ζευγάρια) θεωρείς ότι ξεφεύγει από τα όρια του εφικτού ? 

Κατά τη γνωμη μου είναι  μικρό το ενυδρείο σε διαστάσεις για συνδυασμό δύο ειδών που αναφέρεις πιο πάνω ,μην ξεχνάμε οτι είναι ψαράκια μικρά σε μεγέθος γενικά  αλλά είναι έντονα περιοχικά

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Να πω για το αρθρο της Τανγκανικα οτι ηταν ''οδηγος'' για πολυ κοσμο, οπως και εμένα, γενικως τα ελληνικα αρθρα ειναι πιο αξιοπιστα σε συνθεσεις για τανγκανυκα με αυτα που λενε κατι φορουμ στο εξωτερικο ιδιως made in usa !!!. Αν προσεξες ομως στο τελος, για τις ψαροσυνθεσεις  λεει:.''Αξίζει να αναφερθεί πως οι παραπάνω συνθέσεις ψαριών όπως αναφέρει και ο τίtλος ειναι "πιθανές"......δηλαδη καποιες ναι μεν θεωρητικα ισχυουν αλλα με ''προυποθεσεις'' και κανονες που πρεπει να ακολουθεις, και εδω πρεπει εκτος απο τη βιβλιογραφια και τα αρθρα να ψαξεις και το εμπειρικο κομματι π.χ στο φορουμ εχει θεματα μελων, και καποια σχετικα προσφατα, που ειχαν/εχουν φιλοξενήσει τα ψαρια που κοιτας ειτε spieces ειτε με αλλο ειδος/ειδη μαζι.

Αναφορικα με 2 ειδη μαζι που θες...... απαντησε ο κυριος Σωκρατης!!!!

Υ.Γ Αν θελεις να ασχοληθεις με αφρικη θα πρεπει να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο για το ''ευχαριστηθείς'' και να εχεις και περισσοτερες επιλογες σε ψαρια.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Κατά τη γνωμη μου είναι  μικρό το ενυδρείο σε διαστάσεις για συνδυασμό δύο ειδών που αναφέρεις πιο πάνω ,μην ξεχνάμε οτι είναι ψαράκια μικρά σε μεγέθος γενικά  αλλά είναι έντονα περιοχικά

Εντάξει κ. Σωκράτη ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

 Να πω για το αρθρο της Τανγκανικα οτι ηταν ''οδηγος'' για πολυ κοσμο, οπως και εμένα, γενικως τα ελληνικα αρθρα ειναι πιο αξιοπιστα σε συνθεσεις για τανγκανυκα με αυτα που λενε κατι φορουμ στο εξωτερικο ιδιως made in usa !!!. Αν προσεξες ομως στο τελος, για τις ψαροσυνθεσεις  λεει:.''Αξίζει να αναφερθεί πως οι παραπάνω συνθέσεις ψαριών όπως αναφέρει και ο τίtλος ειναι "πιθανές"......δηλαδη καποιες ναι μεν θεωρητικα ισχυουν αλλα με ''προυποθεσεις'' και κανονες που πρεπει να ακολουθεις, και εδω πρεπει εκτος απο τη βιβλιογραφια και τα αρθρα να ψαξεις και το εμπειρικο κομματι π.χ στο φορουμ εχει θεματα μελων, και καποια σχετικα προσφατα, που ειχαν/εχουν φιλοξενήσει τα ψαρια που κοιτας ειτε spieces ειτε με αλλο ειδος/ειδη μαζι.

Αναφορικα με 2 ειδη μαζι που θες...... απαντησε ο κυριος Σωκρατης!!!!

Υ.Γ Αν θελεις να ασχοληθεις με αφρικη θα πρεπει να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο για το ''ευχαριστηθείς'' και να εχεις και περισσοτερες επιλογες σε ψαρια.

 

 

Ναι φαντάζομαι ότι σε τελική ανάλυση όλα είναι θέμα εμπειρίας. Δυστυχώς η αλλαγή ενυδρείου δεν υπάρχει σαν επιλογη, προς το παρόν έχω έρθει σε επικοινωνία με διαφορα πετ σοπ και περιμένω ενημέρωση για νέες παραλαβές νανοκιχλιδων αφρικης καθώς δε βλέπω να με ενδιαφέρει κάτι άλλο το οποίο να είναι εφικτό. Αν δε κάτσει τι να πω, θα το αφήσω έτσι άδειο να χαζεύω τις μπουρμπουλιθρες ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ane4 έγραψε:

Ναι φαντάζομαι ότι σε τελική ανάλυση όλα είναι θέμα εμπειρίας. Δυστυχώς η αλλαγή ενυδρείου δεν υπάρχει σαν επιλογη, προς το παρόν έχω έρθει σε επικοινωνία με διαφορα πετ σοπ και περιμένω ενημέρωση για νέες παραλαβές νανοκιχλιδων αφρικης καθώς δε βλέπω να με ενδιαφέρει κάτι άλλο το οποίο να είναι εφικτό. Αν δε κάτσει τι να πω, θα το αφήσω έτσι άδειο να χαζεύω τις μπουρμπουλιθρες ? 

Τοτε προτεινω ενα ειδος απο μικρα κοχυλοψαρα που σου ειπα ( Neolamprologus multifaciatus-similis-brevis) ή απο πετροψαρο τα trancriptus, αλλα θα εχεις στο νου σου οτι αν αρχισουν οι γεννες θα πρεπει κατι να κανεις με τα μωρα.

Ειναι πιο δυσκολο να φερεις βολτα ενα μικρο ενυδρειο απο ενα μεγαλο παντως, να ξερεις τα πολλα λιτρα συγχωρουν και κανα λαθος, τα λιγα οχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Τοτε προτεινω ενα ειδος απο μικρα κοχυλοψαρα που σου ειπα ( Neolamprologus multifaciatus-similis-brevis) ή απο πετροψαρο τα trancriptus, αλλα θα εχεις στο νου σου οτι αν αρχισουν οι γεννες θα πρεπει κατι να κανεις με τα μωρα.

Ειναι πιο δυσκολο να φερεις βολτα ενα μικρο ενυδρειο απο ενα μεγαλο παντως, να ξερεις τα πολλα λιτρα συγχωρουν και κανα λαθος, τα λιγα οχι.

Το Caudopunctatus δεν αναφέρεις και στεναχωριέμαι γιατί είναι το αγαπημένο μου από αυτά ? ευχαριστω και πάλι, θα επανέλθω με το καλο εάν και εφόσον βρω τελικά κάτι ! 

Link to comment
Share on other sites

Το μελος στο παρακατω θεμα του εχει τα caudos, νομιζω θα σε βοηθησει, για τσεκαρε το .....

και παρακατω, αλλο μελος με occelatous

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. 

Θα συμφωνήσω με όσα ειπώθηκαν μέχρι τώρα. Εγώ αυτή την στιγμή έχω ένα ενυδρειακι με 60εκ μήκος και έχω μια ομαδουλα από Similis. Πολύ όμορφα ψαράκια. Πέρα από αυτά, πιστεύω σχεδόν οποίο είδος κοχυλοψαρου βρεις θα τα πάει καλά στα λίτρα σου. 

Επίσης έχω μια αντιπρόταση με κιχλιδες ποταμού Αφρικής! Όπως π.χ. τα Pelvicachromis Pulcher. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου. 

Θα συμφωνήσω με όσα ειπώθηκαν μέχρι τώρα. Εγώ αυτή την στιγμή έχω ένα ενυδρειακι με 60εκ μήκος και έχω μια ομαδουλα από Similis. Πολύ όμορφα ψαράκια. Πέρα από αυτά, πιστεύω σχεδόν οποίο είδος κοχυλοψαρου βρεις θα τα πάει καλά στα λίτρα σου. 

Επίσης έχω μια αντιπρόταση με κιχλιδες ποταμού Αφρικής! Όπως π.χ. τα Pelvicachromis Pulcher. 

 

Καλημέρα φίλε, το kribensis όμορφο ψαράκι αλλά το απέρριψα καθώς από ότι βλέπω προτιμάει συνθήκες ελαφρώς πιο οξινες. Έχω καταλήξει ανάμεσα στα τρία είδη που αναφέρω πιο πάνω οποτε περιμένω ενημέρωση από τα καταστήματα για διαθεσιμότητα. Αν γνωρίζετε κάποιο μέλος από Θεσσαλονίκη που να πουλάει  ας μας φέρει σε επαφη. Ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Το μελος στο παρακατω θεμα του εχει τα caudos, νομιζω θα σε βοηθησει, για τσεκαρε το .....

και παρακατω, αλλο μελος με occelatous

 

Ευχαριστω κάθε βοήθεια είναι χρήσιμη ! Εχθές έκανα και την προσθήκη κάποιων ξυλων. Ξέρω ξεφεύγουν από Αφρική αλλά μου άρεσε πολύ σαν στήσιμο , δίνουν μια πιο φυσική αίσθηση και νομίζω την απολαμβάνουν και οι κατοικοι. 

Screenshot_2020-05-16-11-58-22-219_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια ερώτηση στα πετ σοπ που σου έστειλα σε π.μ..Εχω Τζουλις μικρά αλλά κάνε λίγο υπομονή έως ότου βρεις κάποιο κοχυλοψαρο. Για τα λίτρα σου θα ναι καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...