Jump to content

Ψαροσύνθεση Αφρικής για 120 λίτρα

Recommended Posts

Το αναδημοσιεύω στο σωστό forum αυτή τη φορά 🙂 

Καλησπέρα σε όλους, εδώ και δύο μήνες ασχολούμαι με το να στήσω το συγκεκριμένο ενυδρείο (70x36x48), όντας αρχάριος έχω κάνει αρκετά λάθη ήδη, αλλά τουλάχιστον έχω καταλήξει στο τοπίο και τα ψάρια που με ενδιαφέρουν και αυτές είναι οι Κιχλίδες Αφρικής γιατί εκτός των άλλων (προσωπικότητα, aquascape του γούστου μου) ταιριάζουν και με τις παραμέτρους του νερού της βρύσης μου που είναι γύρω στο 8 ίσως και 8,5 (δεν ήθελα να ''μπλέξω' με α.ο, τύρφη και άλλες τέτοιες μεθόδους).

Στη φωτογραφία βλέπετε το ενυδρείο στην σημερινή μορφή του με μερικά ψαράκια που έμειναν από το προηγούμενο στήσιμο και τα οποία θα φύγουν. Τα νερό έχει γίνει κρύσταλλο, η φωτογραφία τραβήχτηκε μετά από τη προσθήκη των ασβεστολιθικών.

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να παίξω με demasoni & labidochromis αλλά διαβάζοντας τη σχετική βιβλιογραφία που μου πρότειναν παιδιά από το φόρουμ συμπεραίνω ότι η ψαροσύνθεση σε αυτά τα λίτρα έχει αρκετούς περιορισμούς και καλό θα ήταν να πάω σε Τανγκανίκα αποκλειστικά. Δε με πειράζει γιατί έχω βρει και εκεί ενδιαφέροντα ψάρια όπως Neolamprologus caudopunctatus, julidochromis transcriptus, Lamprologus ocellatus τα οποία αν μπορούσα να συνδυάσω και ΚΥΡΙΩΣ να τα βρω θα ήμουν ευχαριστημένος. 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τα βρω πουθενά! Σε κάθε pet shop της Θεσσαλονίκης που γυρνάω γίνεται ο ίδιος διάλογος:

- δεν έχουμε Τανγκανίκα γιατί δε δοκιμάζεις Μαλάουι. 

- δεν είναι απαγορευτικά για τα λίτρα μου ?

- όχι αν έχεις σωστή φίλτρανση και σωστή ιχθυοφόρτιση.

Η συζήτηση δε συνεχίζεται γιατί σίγουρα την έχετε κάνει οι περισσότεροi 

Με αυτά τα δεδομένα έχετε να μου προτείνετε κάποια ψαροσύνθεση που ιδανικά θα μπορούσα να βρω κιόλας?  🙂  Είμαι ανοιχτός σε συνδυασμούς περισσότερων ειδών αλλά θα μπορούσα να το φανταστώ και μόνο με ένα είδος. 

Σε δεύτερο χρόνο και εφόσον καταλήξω στην σύνθεση σκέφτομαι την αλλαγή φίλτρου ανάλογα τις ανάγκες, μέχρι στιγμής κλείνω στο eheim 2213 αλλά λέω να περιμένω τους φιλοξενούμενους πρώτα.   

Τέλος, εάν έχετε άποψη πάνω στο θέμα Μαλάουι σε 120 λίτρα θα το εκτιμούσα. 

Άντε παιδιά περιμένω πως και πως να γίνω Αφρικανός !

Ευχαριστώ 

viber_image_2020-05-11_00-09-49.jpg

Αποψη μου ειναι οτι σε αυτες τις διαστασεις (70εκ. μηκος) ακομα και για Τανγκανυκα εχεις πολυ λιγες επιλογες και φυσικα οχι πανω απο ενα ειδος. Καποιο μικρο ειδος κοχυλοψαρου π.χ Neolamprologus multifaciatus ή Neolamprologus similis ειναι καπως εφικτο.....για τα j.transcriptus δεν λεω οχι, αλλα οταν αρχισουν τις γεννες δεν σταματανε.

Edited by corto maltese

Επισης, σημαντικο ρολο παιζει το μηκος του ενυδρειο αναφορικα με τις αφρικανες, δηλαδη αλλο 120λ με 1μ, μηκος και αλλο με 70εκ...οι επιλογες αυξανονται οσο πιο μεγαλο το μηκος.

Καλησπέρα φίλε μου @corto maltese, είσαι πάλι ο πρώτος που μου απαντάει και σε ευχαριστώ. Δηλαδή από όλη την ήπειρο της Αφρικής μπορώ να βάλω μόνο multi για να είμαι σίγουρος? Μήπως είχες καμία τραυματική εμπειρία και συ με μεγαλύτερες κιχλίδες όπως και εγώ ? 😁

Πέρα από τη πλάκα , ωραία τα multi και τα similis που αναφέρεις αν και δε τα ξερω, αλλά είναι είδη που υπάρχουν στο εμπόριο? Έχω γυρίσει 4 pet shop και Τανγκανίκα γενικότερα δεν είχε κανείς. Σίγουρα θα παίζει ρόλο και το ταιμινγκ με τα κλειστά σύνορα αλλά και πάλι μου φάνηκε περίεργο. 

Όσο για το μήκος που λες γνωρίζω ότι είναι σημαντικό αλλά ενδεικτικά αναφέρω ότι επαγγελματίας breeder ανέφερε ότι σε 120 λίτρα μπορείς να βάλεις 8 (και όχι λιγότερα) demasoni τα οποία εντωμεταξυ οι περισσότεροι προτείνουν για ενυδρείο > 240 λιτρα με 1,5 μέτρο μηκος. Καταλαβαίνεις το επίπεδο της σύγχυσης μου... 

πριν 15 ώρες, το μέλος Ane4 έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου @corto maltese, είσαι πάλι ο πρώτος που μου απαντάει και σε ευχαριστώ. Δηλαδή από όλη την ήπειρο της Αφρικής μπορώ να βάλω μόνο multi για να είμαι σίγουρος? Μήπως είχες καμία τραυματική εμπειρία και συ με μεγαλύτερες κιχλίδες όπως και εγώ ? 😁

Πέρα από τη πλάκα , ωραία τα multi και τα similis που αναφέρεις αν και δε τα ξερω, αλλά είναι είδη που υπάρχουν στο εμπόριο? Έχω γυρίσει 4 pet shop και Τανγκανίκα γενικότερα δεν είχε κανείς. Σίγουρα θα παίζει ρόλο και το ταιμινγκ με τα κλειστά σύνορα αλλά και πάλι μου φάνηκε περίεργο. 

Όσο για το μήκος που λες γνωρίζω ότι είναι σημαντικό αλλά ενδεικτικά αναφέρω ότι επαγγελματίας breeder ανέφερε ότι σε 120 λίτρα μπορείς να βάλεις 8 (και όχι λιγότερα) demasoni τα οποία εντωμεταξυ οι περισσότεροι προτείνουν για ενυδρείο > 240 λιτρα με 1,5 μέτρο μηκος. Καταλαβαίνεις το επίπεδο της σύγχυσης μου... 

Αλλο ο breeder και η δουλεια που κανει, και αλλο εμεις που θελουμε ενα οσο το δυνατον πιο φιλοξενο & υγειες ''περιβαλλον'' για τα ψαρια μας. Το μονο σίγουρο  ειναι οτι στην Αφρικη οσο πιο πολλα λιτρα διαθετεις τοσο το καλυτερο, για  8 demasoni  που ρωτας δεν νομιζω οτι σε  λιγοτερο απο  1.20μηκος ειναι ''ορθολογικο'' να μπουν.....ενα χαρεμι (1αρσ-3θηλ) ισως και να γινεται αλλα θα στα πουν καλυτερα οι εχων εμπειρια με Μαλαουι.

Για Τανγκανυκα οπως σου ειπα και χθες, μικρα κοχυλοψαρα σε χαρεμι ή ζευγαρι για αυτες τις διαστασεις που εχεις.......

• Like 2

Καλησπέρα καλά τα λέει ο maltese. Δεν μετράμε μόνο λίτρα αλλά διαστάσεις θα σου παραθέσω από την αρθογραφία της Αφρικής κάποια άρθρα για βοήθεια.

αλλά και αυτό που αφορά mbuna malawi 

Αυτά θα βοηθήσουν πιστεύω αρκετά  και πάλι το φόρουμ εδώ είναι για βοήθεια.Προσωπικά σε αυτές τις διαστάσεις δεν θα έβαζα malawi ,θα υπάρξουν προβλήματα

• Like 2
πριν 56 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αλλο ο breeder και η δουλεια που κανει, και αλλο εμεις που θελουμε ενα οσο το δυνατον πιο φιλοξενο & υγειες ''περιβαλλον'' για τα ψαρια μας. Το μονο σίγουρο  ειναι οτι στην Αφρικη οσο πιο πολλα λιτρα διαθετεις τοσο το καλυτερο, για  8 demasoni  που ρωτας δεν νομιζω οτι σε  λιγοτερο απο  1.20μηκος ειναι ''ορθολογικο'' να μπουν.....ενα χαρεμι (1αρσ-3θηλ) ισως και να γινεται αλλα θα στα πουν καλυτερα οι εχων εμπειρια με Μαλαουι.

Για Τανγκανυκα οπως σου ειπα και χθες, μικρα κοχυλοψαρα σε χαρεμι ή ζευγαρι για αυτες τις διαστασεις που εχεις.......

Συμφωνώ , και επειδή ακριβώς θέλω να στήσω κάτι ορθολογικό είπα να ανοίξω το θέμα πριν πάρω κάποια βιαστική απόφαση. 

πριν 21 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Καλησπέρα καλά τα λέει ο maltese. Δεν μετράμε μόνο λίτρα αλλά διαστάσεις θα σου παραθέσω από την αρθογραφία της Αφρικής κάποια άρθρα για βοήθεια.

αλλά και αυτό που αφορά mbuna malawi 

Αυτά θα βοηθήσουν πιστεύω αρκετά  και πάλι το φόρουμ εδώ είναι για βοήθεια.Προσωπικά σε αυτές τις διαστάσεις δεν θα έβαζα malawi ,θα υπάρξουν προβλήματα

Καλησπέρα φίλε, το πρώτο άρθρο που επισυνάπτεις ήταν για την ακρίβεια το πρώτο που διάβασα και είχα σαν οδηγό στην έρευνα που έκανα. Πολύ χρήσιμο όντως, βάση αυτού κατέληξα και στα είδη που αναφέρω πιο πάνω από Τανγκανίκα (N.Caudopunctatus,  julidochromis transcriptus, Lamprologus ocellatus) αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τα βρω σε κανένα pet shop. Αν κάποιος γνωρίζει από που μπορώ να τα προμηθευτώ στη Θεσσαλονίκη θα με βοηθούσε πολύ. Ο συνδυασμός δύο ειδών από τα παραπάνω τρία (π.χ δύο ζευγάρια) θεωρείς ότι ξεφεύγει από τα όρια του εφικτού ? 

πριν 9 ώρες, το μέλος Ane4 έγραψε:

Καλησπέρα φίλε, το πρώτο άρθρο που επισυνάπτεις ήταν για την ακρίβεια το πρώτο που διάβασα και είχα σαν οδηγό στην έρευνα που έκανα. Πολύ χρήσιμο όντως, βάση αυτού κατέληξα και στα είδη που αναφέρω πιο πάνω από Τανγκανίκα (N.Caudopunctatus,  julidochromis transcriptus, Lamprologus ocellatus) αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τα βρω σε κανένα pet shop. Αν κάποιος γνωρίζει από που μπορώ να τα προμηθευτώ στη Θεσσαλονίκη θα με βοηθούσε πολύ. Ο συνδυασμός δύο ειδών από τα παραπάνω τρία (π.χ δύο ζευγάρια) θεωρείς ότι ξεφεύγει από τα όρια του εφικτού ? 

Κατά τη γνωμη μου είναι  μικρό το ενυδρείο σε διαστάσεις για συνδυασμό δύο ειδών που αναφέρεις πιο πάνω ,μην ξεχνάμε οτι είναι ψαράκια μικρά σε μεγέθος γενικά  αλλά είναι έντονα περιοχικά

Edited by ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 2

Να πω για το αρθρο της Τανγκανικα οτι ηταν ''οδηγος'' για πολυ κοσμο, οπως και εμένα, γενικως τα ελληνικα αρθρα ειναι πιο αξιοπιστα σε συνθεσεις για τανγκανυκα με αυτα που λενε κατι φορουμ στο εξωτερικο ιδιως made in usa !!!. Αν προσεξες ομως στο τελος, για τις ψαροσυνθεσεις  λεει:.''Αξίζει να αναφερθεί πως οι παραπάνω συνθέσεις ψαριών όπως αναφέρει και ο τίtλος ειναι "πιθανές"......δηλαδη καποιες ναι μεν θεωρητικα ισχυουν αλλα με ''προυποθεσεις'' και κανονες που πρεπει να ακολουθεις, και εδω πρεπει εκτος απο τη βιβλιογραφια και τα αρθρα να ψαξεις και το εμπειρικο κομματι π.χ στο φορουμ εχει θεματα μελων, και καποια σχετικα προσφατα, που ειχαν/εχουν φιλοξενήσει τα ψαρια που κοιτας ειτε spieces ειτε με αλλο ειδος/ειδη μαζι.

Αναφορικα με 2 ειδη μαζι που θες...... απαντησε ο κυριος Σωκρατης!!!!

Υ.Γ Αν θελεις να ασχοληθεις με αφρικη θα πρεπει να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο για το ''ευχαριστηθείς'' και να εχεις και περισσοτερες επιλογες σε ψαρια.

• Like 1
πριν 11 ώρες, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Κατά τη γνωμη μου είναι  μικρό το ενυδρείο σε διαστάσεις για συνδυασμό δύο ειδών που αναφέρεις πιο πάνω ,μην ξεχνάμε οτι είναι ψαράκια μικρά σε μεγέθος γενικά  αλλά είναι έντονα περιοχικά

Εντάξει κ. Σωκράτη ευχαριστω 

πριν 9 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Να πω για το αρθρο της Τανγκανικα οτι ηταν ''οδηγος'' για πολυ κοσμο, οπως και εμένα, γενικως τα ελληνικα αρθρα ειναι πιο αξιοπιστα σε συνθεσεις για τανγκανυκα με αυτα που λενε κατι φορουμ στο εξωτερικο ιδιως made in usa !!!. Αν προσεξες ομως στο τελος, για τις ψαροσυνθεσεις  λεει:.''Αξίζει να αναφερθεί πως οι παραπάνω συνθέσεις ψαριών όπως αναφέρει και ο τίtλος ειναι "πιθανές"......δηλαδη καποιες ναι μεν θεωρητικα ισχυουν αλλα με ''προυποθεσεις'' και κανονες που πρεπει να ακολουθεις, και εδω πρεπει εκτος απο τη βιβλιογραφια και τα αρθρα να ψαξεις και το εμπειρικο κομματι π.χ στο φορουμ εχει θεματα μελων, και καποια σχετικα προσφατα, που ειχαν/εχουν φιλοξενήσει τα ψαρια που κοιτας ειτε spieces ειτε με αλλο ειδος/ειδη μαζι.

Αναφορικα με 2 ειδη μαζι που θες...... απαντησε ο κυριος Σωκρατης!!!!

Υ.Γ Αν θελεις να ασχοληθεις με αφρικη θα πρεπει να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο για το ''ευχαριστηθείς'' και να εχεις και περισσοτερες επιλογες σε ψαρια.

Ναι φαντάζομαι ότι σε τελική ανάλυση όλα είναι θέμα εμπειρίας. Δυστυχώς η αλλαγή ενυδρείου δεν υπάρχει σαν επιλογη, προς το παρόν έχω έρθει σε επικοινωνία με διαφορα πετ σοπ και περιμένω ενημέρωση για νέες παραλαβές νανοκιχλιδων αφρικης καθώς δε βλέπω να με ενδιαφέρει κάτι άλλο το οποίο να είναι εφικτό. Αν δε κάτσει τι να πω, θα το αφήσω έτσι άδειο να χαζεύω τις μπουρμπουλιθρες 😁 

πριν 3 ώρες, το μέλος Ane4 έγραψε:

Ναι φαντάζομαι ότι σε τελική ανάλυση όλα είναι θέμα εμπειρίας. Δυστυχώς η αλλαγή ενυδρείου δεν υπάρχει σαν επιλογη, προς το παρόν έχω έρθει σε επικοινωνία με διαφορα πετ σοπ και περιμένω ενημέρωση για νέες παραλαβές νανοκιχλιδων αφρικης καθώς δε βλέπω να με ενδιαφέρει κάτι άλλο το οποίο να είναι εφικτό. Αν δε κάτσει τι να πω, θα το αφήσω έτσι άδειο να χαζεύω τις μπουρμπουλιθρες 😁 

Τοτε προτεινω ενα ειδος απο μικρα κοχυλοψαρα που σου ειπα ( Neolamprologus multifaciatus-similis-brevis) ή απο πετροψαρο τα trancriptus, αλλα θα εχεις στο νου σου οτι αν αρχισουν οι γεννες θα πρεπει κατι να κανεις με τα μωρα.

Ειναι πιο δυσκολο να φερεις βολτα ενα μικρο ενυδρειο απο ενα μεγαλο παντως, να ξερεις τα πολλα λιτρα συγχωρουν και κανα λαθος, τα λιγα οχι.

• Like 1
πριν 8 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Τοτε προτεινω ενα ειδος απο μικρα κοχυλοψαρα που σου ειπα ( Neolamprologus multifaciatus-similis-brevis) ή απο πετροψαρο τα trancriptus, αλλα θα εχεις στο νου σου οτι αν αρχισουν οι γεννες θα πρεπει κατι να κανεις με τα μωρα.

Ειναι πιο δυσκολο να φερεις βολτα ενα μικρο ενυδρειο απο ενα μεγαλο παντως, να ξερεις τα πολλα λιτρα συγχωρουν και κανα λαθος, τα λιγα οχι.

Το Caudopunctatus δεν αναφέρεις και στεναχωριέμαι γιατί είναι το αγαπημένο μου από αυτά 😁 ευχαριστω και πάλι, θα επανέλθω με το καλο εάν και εφόσον βρω τελικά κάτι ! 

Το μελος στο παρακατω θεμα του εχει τα caudos, νομιζω θα σε βοηθησει, για τσεκαρε το .....

και παρακατω, αλλο μελος με occelatous

• Like 1

Καλησπέρα φίλε μου. 

Θα συμφωνήσω με όσα ειπώθηκαν μέχρι τώρα. Εγώ αυτή την στιγμή έχω ένα ενυδρειακι με 60εκ μήκος και έχω μια ομαδουλα από Similis. Πολύ όμορφα ψαράκια. Πέρα από αυτά, πιστεύω σχεδόν οποίο είδος κοχυλοψαρου βρεις θα τα πάει καλά στα λίτρα σου. 

Επίσης έχω μια αντιπρόταση με κιχλιδες ποταμού Αφρικής! Όπως π.χ. τα Pelvicachromis Pulcher. 

• Like 1
πριν 11 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου. 

Θα συμφωνήσω με όσα ειπώθηκαν μέχρι τώρα. Εγώ αυτή την στιγμή έχω ένα ενυδρειακι με 60εκ μήκος και έχω μια ομαδουλα από Similis. Πολύ όμορφα ψαράκια. Πέρα από αυτά, πιστεύω σχεδόν οποίο είδος κοχυλοψαρου βρεις θα τα πάει καλά στα λίτρα σου. 

Επίσης έχω μια αντιπρόταση με κιχλιδες ποταμού Αφρικής! Όπως π.χ. τα Pelvicachromis Pulcher. 

Καλημέρα φίλε, το kribensis όμορφο ψαράκι αλλά το απέρριψα καθώς από ότι βλέπω προτιμάει συνθήκες ελαφρώς πιο οξινες. Έχω καταλήξει ανάμεσα στα τρία είδη που αναφέρω πιο πάνω οποτε περιμένω ενημέρωση από τα καταστήματα για διαθεσιμότητα. Αν γνωρίζετε κάποιο μέλος από Θεσσαλονίκη που να πουλάει  ας μας φέρει σε επαφη. Ευχαριστώ ! 

πριν 19 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Το μελος στο παρακατω θεμα του εχει τα caudos, νομιζω θα σε βοηθησει, για τσεκαρε το .....

και παρακατω, αλλο μελος με occelatous

Ευχαριστω κάθε βοήθεια είναι χρήσιμη ! Εχθές έκανα και την προσθήκη κάποιων ξυλων. Ξέρω ξεφεύγουν από Αφρική αλλά μου άρεσε πολύ σαν στήσιμο , δίνουν μια πιο φυσική αίσθηση και νομίζω την απολαμβάνουν και οι κατοικοι. 

Screenshot_2020-05-16-11-58-22-219_com.miui.gallery.jpg

Κάνε μια ερώτηση στα πετ σοπ που σου έστειλα σε π.μ..Εχω Τζουλις μικρά αλλά κάνε λίγο υπομονή έως ότου βρεις κάποιο κοχυλοψαρο. Για τα λίτρα σου θα ναι καλύτερα.

• Like 1

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By AfricaTeam
      Η φωτογραφία παραχωρήθηκε από τον χρήστη Δίας  

Επιστημονικό Όνομα: Chindongo Demasoni (πρώην Pseudotropheus Demasoni)
      Κοινές Ονομασίες: Demasoni
      Ελληνικό Όνομα:
      Γενική κατηγορία: Cichlids
      Κλάση: Perciformes
      Οικογένεια: Cichlidae

Μέγεθος: Το ψάρι αυτό φτάνει τα 8 εκατοστά μήκος στο φυσικό του περιβάλλον, αλλά έχει παρατηρηθεί ότι σε συνθήκες αιχμαλωσίας μπορεί να γίνει και μεγαλύτερο.

Βιότοπος: Ενδημικό είδος της λίμνης malawi.
      Ζει κυρίως σε πετρώδεις περιοχές του βυθού, και σπανίως κολυμπάει σε ανοιχτό χώρο.
      Το φυσικό του περιβάλλον αποτελείται από πετρώδεις περιοχές και άμμο.

Συντήρηση στο ενυδρείο
      PH: 7,6 - 8,6 (Ιδανικά: 8,2 )
      KH: 7 - 12°dKH
      GH: 7-14°dGH
      Θερμοκρασία: 25 - 28 °C (Ιδανικά: 26 °C )

Λίτρα: Οι ελάχιστές απαιτήσεις για να φιλοξενηθεί στο ενυδρείο μας είναι τα 100 εκατοστά μήκος και τα 150 λίτρα, αν και όπως συμβαίνει με όλες τις κιχλίδες του είδους Mbuna όσο μεγαλύτερο είναι το ενυδρείο τόσο το καλύτερο.

Κοινωνική συμπεριφορά: Το ψάρι αυτό ζει σε ομάδες (10+ ψάρια ) διότι με αυτό τον τρόπο μετριάζεται η επιθετικότητα των ψαριών, αλλά παρατηρούνται και καλύτερες συμπεριφορές. Είναι περιοχικά ψάρια, γι'αυτό θα πρέπει να διασφαλίζονται πέτρες για όλα τα μέλη του κοπαδιού.

Διαχωρισμός φύλου: Σχετικά εύκολος. Τα αρσενικά έχουν σκούρο μπλε χρωματισμό με ανοιχτές κάθετες μπλε ρίγες και τα θηλυκά έχουν ίδιο χρωματισμό, αλλά όχι τόσο έντονο. Τα αρσενικά του είδους τείνουν να γίνονται λίγο μεγαλύτερα απ'ότι τα θηλυκά. Τα ψάρια γεννιούνται όλα μπλε. Στην συνέχεια όσο μεγαλώνουν,αρχίζουν να παίρνουν το τελικό τους χρώμα.

Διακόσμηση ενυδρείου: Αν θέλει κάποιος να τα διατηρήσει στο ενυδρείο του, θα πρέπει να φτιάξει το περιβάλλον τους με πολλές πέτρες, (νταμάρι) και να δημιουργήσει σπηλιές καθώς είναι ψάρια επιθετικά και χρειάζονται κρυψώνες και για τους πιο αδύναμους του κοπαδιού. Επίσης, καλό είναι να χρησιμοποιείται άμμος καθώς τα ψάρια αυτά σκάβουν πολύ.Η χρήση αραγωνίτη ή αμμου θαλάσσης θα βοηθούσε να επιτύχουμε τις απαιτούμενες σκληρότητες.

Ζώνη Κολύμβησης: Βυθός, αλλά και μεσαία στρώματα κολύμβησης

Διατροφή: Τα ψάρια αυτά είναι κυρίως φυτοφάγα, γι'αυτό η διατροφή τους πρέπει να βασίζεται κατά μεγάλο μέρος σε φυτικές ύλες και ελάχιστα σε ζωικές. Ιδιαίτερα ελκυστική σε αυτά είναι η σπιρουλίνα. Μπορεί κάποιος να τα ταΐζει εκτός από τις τροφές του εμπορίου ακόμα και λαχανικά τα οποία να έχουν ζεματιστεί για 2 λεπτά και έπειτα κοπεί σε μικρά κομμάτια.
      Επίσης υπάρχει περίπτωση να επιτεθούν και στην άλγη του ενυδρείου η οποία έχει σχηματιστεί στα τοιχώματα και τις πέτρες.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: Συνήθως 8 - 10 χρόνια.

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Είναι συμβατά σχεδόν με όλα τα είδη mbuna εκτός από μερικά είδη όπως ps.johanni, ps.saulosi, ps.cyaneorhabdos. l.mbamba. ps elongatus κ.α καθώς μπορεί να υπάρξει υβριδισμός.

Υποείδη και υβρίδια: Σχετικά εύκολο να υβριδίσει με κάποια συγγενικά του ψάρια, γι'αυτό πρέπει να τηρούμε κάποια βασικά κριτήρια διαβίωσης.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Είναι δυνατή και σχετικά εύκολη.H θηλυκιά εναποθέτει γύρω στα 15 αυγά τα οποία θα τα γονιμοποιήσει ο αρσενικός. Μετά το θηλυκό θα πάρει τα γονιμοποιημένα αυγά στο στόμα του και θα τα επωάσει μέχρι να εκκολαφθούν. Εφόσον το ζευγάρι του χαρεμιού ζευγαρώσει, το θηλυκό θα κρατήσει τα αυγά στο στόμα του ( στοματοεπωάζον ) για περίπου 20 με 25 μέρες μέχρι αυτά να αναπτυχθούν και να γίνουν γόνος. Καθ΄όλη τη διάρκεια που το θηλυκό ψάρι κρατά το γόνο στο στόμα του δεν τρέφεται.Μετά την ελευθέρωση του στο ενυδρείο σε περίπτωση κινδύνου αναζητά καταφύγιο στο στόμα της μητέρας. Είναι πολύ χαρακτηριστική η κίνηση της μητέρας που "ρουφάει" το γόνο για να τον προστατέψει.Τα μικρά τις πρώτες 2,3 μέρες δεν θα τρέφονται κανονικά, αλλά θα τρώνε από τον λεκιθικό τους σάκο και έπειτα θα αναζητήσουν τροφή. Καλό είναι να τρίβουμε φλέικς έτσι ώστε να μπορούν να τραφούν.

Γενικές πληροφορίες: Η εν λόγω Κιχλίδα αξιολογήθηκε το 2006 απο την Διεθνή Ένωση για την Προστασία της Φύσης (IUCN) στην κόκκινη λίστα με τα απειλούμενα είδη που εκδίδει και χαρακτηρίστηκε ώς ευάλωτο είδος (Vulnerable ). Ώς σημαντικότερός κίνδυνος για το Pseudotropheus Demasoni έχει προσδιοριστεί η περιορισμένη διασπορά του στη λίμνη.
    • By AfricaTeam
      (Οι φωτογραφίες παραχωρήθηκαν απο τα μέλη johnbaggios και Irakles)

Επιστημονικό Όνομα: Neolamprologus Brichardi
      Κοινές Ονομασίες: Lamprologus Brichardi, Neolamprologus Pulcher
      Ελληνικό Όνομα: Πριγκίπισσα του Μπουρουντί
      Γενική κατηγορία: Cichids
      Κλάση: Perciformes

Μέγεθος: Το τελικό μέγεθος του αρσενικού φτάνει περίπου τα 10 εκατοστά, ενώ το θηλυκό είναι ελαφρώς μικρότερο.

Βιότοπος: Ενδημικό είδος της λίμνης Tanganyika. Ζει σε βραχώδεις περιοχές με άμμο.

Συντήρηση στο ενυδρείο
      ΡH: 7,8-9
      KH: 14-20°dKH
      GH: 12-20°dGH
      Θερμοκρασία: 24-27 ° C ( Iδανικά 25°C )

Λίτρα: Το N. Brichardi στην φύση ζει σε μεγαλες ομάδες εκατοντάδων ψαριών, καταλαμβάνοντας μεγάλες πέτρινες εκτάσεις. Στο ενυδρείο μας, μια γυάλα 200 λίτρων και 110 εκατοστών μήκος, είναι κατάλληλη για ένα ζευγάρι και τα μικρά τους.

Κοινωνική συμπεριφορά: Αν και πολύ επιθετικό ψάρι όσο αφορά τα άλλα είδη, η συμπεριφορά του N.Brichardi προς τα μέλη της οικογένειας είναι πραγματικά αξιοσημείωτη, αφού έχει παρατηρηθεί οι γονείς να αφήνουν τις πρώτες και μεγαλήτερες σε ηλικία γενιές να μπαίνουν στην περιοχή τους, και εκτός αυτού, να τους βοηθάνε στο μεγάλωμα των νεότερων.

Διαχωρισμός φύλου: Δυστυχώς ο διαχωρισμός είναι αρκετά δύσκολος αφού αρσενικό και θηλυκό δεν διαφέρουν πολύ. Η διαφορά μεγέθους του αρσενικού, και το ελαφρώς μεγαλύτερο ραχαίο πτερύγιο μπορεί να βοηθήσει στην ταυτοποίηση, αλλά φυσικά η πολύωρη παρατήρηση συμπεριφοράς είναι το κλειδί.

Διακόσμηση ενυδρείου: Όπως συμβαίνει με όλες τις Αφρικάνικες κιχλίδες που ζουν στα βραχώδη τμήματα της λίμνης Τανγκανίκα, χονδρόκοκκη άμμος και πολλές πέτρες είναι αυτό που χρειάζονται. Οι πέτρες παρέχουν σπηλιές και περάσματα για να νοιώθουν τα ψάρια ασφάλεια, και να  καταφεύγουν εκεί για προστασία. Άμμος και πέτρες είναι προτιμότερο να είναι ασβεστολιθικά, ώστε να επιτύχουμε πιο εύκολα τις επιθυμητές σκληρότητες του νερού. Αν θέλουμε να βάλουμε κάποιο φυτό, αυτό θα πρέπει να είναι κάποιο ανθεκτικό είδος όπως κάποιο από το είδος vallisneria.

Ζώνη Κολύμβησης: Κυρίως κινείται στο βυθό κοντά στις πέτρες και δύσκολα θα αφήσει την περιοχή του ειδικά όταν υπάρχει γόνος.

Διατροφή: Πρόκειται για σαρκοφάγο ψάρι. Οπότε η διατροφή του θα πρέπει να αποτελείται κυρίως από ζωικές πρωτεΐνες όπως dafnia και krill, ή και ακόμα τροφές του εμπορίου ειδικά για τις ανάγκες του. Σίγουρα δεν θα πρέπει να παραλείπουμε και τις φυτικές τροφές όπως η σπιρουλίνα για να υπάρχει μια ισορροπημένη διατροφή.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: 5 με 8 χρόνια.

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Σίγουρα ο καλύτερος τρόπος για να διατηρήσουμε το N. Brichardi είναι μόνο του (species ενυδρείο), αλλά αν παρ’ όλα αυτά θέλουμε να βάλουμε συγκάτοικους, τότε σίγουρα θα χρειαστούμε ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο με ελάχιστο μήκος τα 120 εκατοστά. Οι συγκάτοικοι προτιμότερο είναι να φτάνουν ή και να ξεπερνάνε το Ν. Brichardi σε μέγεθος για να μπορέσουν να αντέξουν την επιθετικότητα του, ειδικά σε περιόδους αναπαραγωγής. Όπως και να έχει, το πιο πιθανό, είναι το ζευγάρι να είναι το κυρίαρχο στο ενυδρείο.

Υποείδη και υβρίδια: Υπάρχουν αρκετές ποικιλίες του είδους, που βρίσκονται διασκορπισμένες σε όλο το μήκος και πλάτος της λίμνης. Οι διαφορές τους είναι ελάχιστες αλλά μέσα στην οικογένεια Neolamprologus έχουμε μερικά υποείδη τα οποία καλό θα είναι να αποφεύγουμε να βάζουμε στο ίδιο ενυδρείο λόγω κινδύνου υβριδισμού.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Είναι δυνατή και σχετικά εύκολη. Αφού στο ενυδρείο έχουμε ένα πιστοποιημένο ζευγάρι, τότε από το μέγεθος των 5 εκατοστών περίπου είναι αρκετά ώριμα για αναπαραγωγή.
      Είναι γνωστό οτι γεννάνε αρκετούς απογόνους την κάθε φορά (φτάνοντας τους 100+), δημιουργώντας σε μερικούς μήνες ολόκληρη αποικία.

Γενικές πληροφορίες: Σαν τελικό συμπέρασμα είναι οτι πρόκειται για μια εκπληκτική κιχλίδα, με εκρηκτικό ταπεραμέντο, που μπορεί να δώσει στον χομπίστα αρκετές συγκινήσεις.
      Οι γέννες, το μεγάλωμα του γόνου και η σπάνια κοινωνική του συμπεριφορά συναρπάζει και υπόσχεται ατελείωτες ώρες ευχαρίστησης.

• By AfricaTeam
      Επιστημονικό Όνομα:  Lamprologus ocellatus
      Κοινές Ονομασίες: Ocellated Shell-dweller, Blue Ocellated
      Ελληνικό Όνομα: -

Γενική κατηγορία: Cichlids
      Κλάση:  Cichliformes      

Μέγεθος: Το αρσενικό μπορεί να φτάσει τα 5-5,5 εκατοστά σε πλήρη ανάπτυξη. Τα θηλυκά 3.5-4 εκατοστά.

Βιότοπος: Ενδημικό είδος της λίμνης Tanganyika. Ζει κοντά στις παράκτιες  περιοχές  όπου ο βυθός τους αποτελείται από άδεια κοχύλια και άμμο και σε βάθη από 10 ως 40 μέτρων.

Συντήρηση στο ενυδρείο
      PH: 8 - 9,1 (Ιδανικά: 8,4)
      KH: 11 - 20 °dKH
      GH: 10 – 18 °dGH
      Θερμοκρασία: 23 - 27 °C (Ιδανικά: 25 °C)

Λίτρα: Για ένα  μικρό  χαρέμι (1αρσ/2 ή 3 θηλ.)  το ελάχιστο που χρειάζεται για να φιλοξενηθεί ειναι ενυδρείο 80λιτρων αλλά  με την προϋπόθεση να έχει τουλάχιστον 80εκ. μήκος.

Κοινωνική συμπεριφορά: Είναι είδος με ιδιαίτερο ''χαρακτήρα'΄' το οποίο θα υπερασπιστεί το κοχυλι του και το μικρό έδαφος γύρω του σθεναρά, ιδιαίτερα τα  αρσενικά  θα κυνηγήσουν οποιοδήποτε εισβολέα, ανεξάρτητου μεγέθους.
      Δεν έχει ονομαστεί άδικα,  ο ''μικρός γίγαντας'' της Τανγκανίκα.

Διαχωρισμός φύλου: Ο διαχωρισμός είναι αδύνατος όταν τα ψάρια είναι μικρά, ενώ σε ενήλικα άτομα μπορεί να γίνει με βάση το μέγεθος, καθώς το αρσενικό είναι μεγαλύτερο.

Διακόσμηση ενυδρείου: Αν μπουν μόνα τους σε ένα ενυδρείο, χαμηλός φωτισμός, άμμος για υπόστρωμα και λίγα κοχύλια είναι αρκετά  για την συμβίωση τους. Μην χρησιμοποιείτε κελύφη που είναι πιθανό να «παγιδεύσουν» ένα ψάρι στις σπείρες του. Κάθε ψάρι θέλει τουλάχιστον δυο κοχύλια επειδή τα χρησιμοποιεί  για καταφύγιο   και τόπο για την ωοτοκία και την εκτροφή των γοννων. Η άμμος στον βυθό καλό είναι να έχει τουλάχιστον 6-7 εκ. ύψος γιατί συνήθως θάβουν τα κοχύλια μέσα στην άμμο, ειδικά σε περίπτωση συγκατοίκησης με άλλο είδος. Στην περίπτωση που θέλουμε να βάλουμε φυτά , θα πρέπει να τα φυτέψουμε μακρυά από τα κοχύλια όπου βρίσκεται το χαρέμι.

Ζώνη Κολύμβησης: Κινείται αποκλειστικά στα κατώτερα στρώματα του ενυδρείου και κοντά στα κοχύλια.

Διατροφή: Σαρκοφάγο είδος. Παρόλο των διατροφικών του συνηθειών, δεν μπορεί να τραφεί με άλλα ψάρια, αλλά στο φυσικό του περιβάλλον τρέφεται με ζωοπλακτόν. Το μικρό του στόμα δεν του επιτρέπει την κατάποση μεγάλων τροφών, γι αυτό θα ήταν καλό να το ταΐζουμε μικρά σε μέγεθος pellets και διάφορα flakes, αλλά και κατεψυγμένες τροφές όπως αρτέμια, cyclops και mysis.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: 7-10χρόνια.

Ιδανικοί Συγκάτοικοι:  Μπορεί  να συνδυαστεί με είδη που έχουν διαφορετικές περιοχικές προτιμήσεις. Οι  επιλογές περιλαμβάνουν  ''πετρόψαρα'' τα οποία θα μένουν κοντά στην περιοχή με τις πέτρες που τους αναλογούν, όπως κάποιο από τα  μικρότερα είδη Julidochromis ή κάποιο είδος Altolamprologus (εκτός των sumbu shell) . Φυσικά  τα είδη ανοιχτού νερού όπως τα Cyprichromis & Paracyprichromis είναι οι πλέον  ιδανικοί συγκάτοικοι  εφόσον υπάρχουν και τα απαραίτητα λίτρα.

Υποείδη και υβρίδια: Άλλες  ποικιλίες του είδους ειναι τα, "Mbita, Zambia", "Zambian Blue" και"Wampembe". Θα πρέπει όμως να κρατείται στο ίδιο ενυδρείο μόνο ένα είδος από την οικογένεια αυτή, διαφορετικά υπάρχει κίνδυνος υβριδισμού.

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Είναι εύκολο να γίνει. Θα γεννήσουν πιο δύσκολα σε ένα κοινωνικό ενυδρείο Tanganyika, αλλά σε ένα ενυδρείο μόνο με αυτό το είδος(species), οι γέννες θα γίνουν κάτι συχνό και επιτυγχάνεται καλύτερά  οταν το  pH ειναι 8-8.5 και η θερμοκρασία στους 25-27 βαθμούς Κελσίου. Τα θηλυκά θα προσπαθήσουν να τραβήξουν την προσοχή των αρσενικών εμφανιζόμενες στην είσοδο των επιλεγμένων κελυφών, τα οποία συνήθως θάβουν μέχρι να είναι ορατή μόνο η είσοδος. Όταν ένα αρσενικό ενδιαφέρεται αρκετά, το θηλυκό κολυμπά στο κέλυφος και εναποθέτει τα αυγά της. Τότε έρχεται στο κέλυφος το αρσενικό και απελευθερώνει το σπέρμα του,  γονιμοποιώντας έτσι τα αυγά.

Γενικές πληροφορίες:   Συμφωνά με τον  Konings , ένα απο τα χαρακτηριστικά τους ειναι να σκάβουν την άμμο γύρω από το κέλυφος τους δημιουργώντας κάτι σαν ''χαρακώματα'' κυρίως για προστασία και οριοθέτηση της περιοχής του.  Επίσης έχει παρατηρηθεί απο χομπιστες να επιτίθεται ακομα και  στη σκούπα βυθού όταν την πλησιάσουν κοντά στο κέλυφος τους.

Οι φωτογραφίες είναι από το ενυδρείο του μέλους μας @Vou
    • By AfricaTeam
      (φώτο από το διαδίκτυο)

Επιστημονικό Όνομα: Otopharynx lithobates
      Κοινές Ονομασίες: Aristochromis Red Top
      Ελληνικό Όνομα: -

Γενική κατηγορία: Malawi Haplochromines
      Κλάση:
      Οικογένεια: Cichlidae

Μέγεθος: Τα αρσενικά του είδους μπορούν να αγγίξουν τα 16 cm μαζί με την ουρά, ενώ τα θηλυκά 3-5 cm λιγότερο.

Βιότοπος: Ενδημικό είδος της λίμνης Malawi.Ζει κυρίως σε βραχώδεις περιοχές με αμμώδες βυθό σε, βαθιά και σχετικά νερά. Στη φύση συναντάται σπανιότερα και σε κοπάδια.

Συντήρηση στο ενυδρείο
      PH: 7.5-8,5 (Ιδανικά: 8 )
      KH: 14-20°dKH
      GH: 10-18°dGH (Ιδανικά: 16°dGH)
      Θερμοκρασία: 24-27 °C (Ιδανικά: 25 °C)

Λίτρα: Μπορούν να ζήσουν σε χαρέμια 1 αρσενικό με 3 ή 4 θηλυκά και τα ελάχιστα λίτρα (και εδώ είναι το παράξενο λόγω μεγέθους)είναι τα 150 για ένα χαρέμι.Μάλιστα ο Konings αναφέρει στο βιβλίο του Malawi Cichlids  στη παρουσίαση του συγκεκριμένου ψαριού ότι φτάνει 13-16 εκ. και προτείνει μίνιμουμ 1 μέτρο ενυδρείο 150 λίτρα , Κοινωνική συμπεριφορά: Σχετικά φιλήσυχο ψάρι σε κατάλληλα λίτρα με συμπεριφορά όπως των Aulonacara, αλλά μπορεί να επιτεθεί θανάσιμα όταν τίθεται θέμα κυριαρχίας μεταξύ των αρσενικών και για αυτό δεν συνίσταται να υπάρχει πάνω από ένα αρσενικό. στο ενυδρείο. Δεν είναι καθόλου κτητικό με την περιοχή του και την εποχή του ζευγαρώματος προστατεύει μόνο την επίπεδη πέτρα που γίνεται το ζευγάρωμα .

Διαχωρισμός φύλου: Τα ενήλικα αρσενικά του είδους παρουσιάζουν μπλε ιριδίζον στίγματα σε όλο τους το σώμα και από την κορυφή του κεφαλιού έως την ουρά μια πορτοκάλι ή κόκκινη λωρίδα Επίσης, τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα απ' ότι τα θηλυκά, Τα θηλυκά έχουν ανοιχτό καφέ χρώμα με καφέ σκούρα στίγματα.

Διακόσμηση ενυδρείου: Αν θέλει κάποιος να φιλοξενήσει αυτό το είδος, θα πρέπει να φτιάξει το ενυδρείο του με πολύ άμμο και πέτρες οι οποίες θα σχηματίζουν φωλιές και περάσματα, αλλά και η άμμος καλό θα είναι να είναι ασβεστολιθική για το λόγο ότι ζουν σε σκληρό νερό. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι ένα μεγάλο ψάρι και πρέπει να του εξασφαλίσουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χώρο κολύμβησης .

Ζώνη Κολύμβησης: Σε όλα τα στρώματα του ενυδρείου, άλλα όταν νιώθει ότι απειλείται κρύβεται στις σπηλιές του.

Διατροφή: Είναι παμφάγο. Τρέφεται με όλες τις τροφές του εμπορίου, σε πέλετς,και φλέικς Επίσης, μπορεί κάποιος να τα ταΐσει και χειροποίητες τροφές που έχουν βάση το ψάρι. Πολύ προσοχή πρέπει να δοθεί στο οι τροφές να είναι καλής ποιότητας για αποφυγή μιας ασθένειας ονόματι Malawi Bloat . Θέλει πολύ καλή ποιότητα νερού και πρέπει να αλλάζουμε τακτικά το 30% του νερού από το ενυδρείο.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: -

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Μπορεί να συστεγαστεί σε μεγάλο ενυδρείο με κάποιες ήρεμες κίλχίδες Haps όπως οι Cyrtocara moorii και κατάλληλοι συγκάτοικοι είναι οι aulonacara αλλά απαραίτητο είναι να μην έχουν τα αρσενικά τα ίδια χρώματα Πρέπει να αποφεύγεται η συμβίωση με mbuna λόγω του χωροκτητικού χαρακτήρα τους.

Υποείδη και υβρίδια:Δεν έχουν αναφερθεί

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Δεν είναι δύσκολο να ζευγαρώσει σε κατάσταση αιχμαλωσίας εφόσον τηρηθούν τα απαραίτητα λίτρα, τα απαραίτητα άτομα και ο κατάλληλος διάκοσμος.(πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε μια σχετικά μεγάλη επίπεδη πέτρα).
      Είναι στοματοεπωάζον ψάρι. Το θηλυκό θα πάρει τα αυγά στο στόμα του και ο αρσενικό θα τα γονιμοποιήσει. Ο χρόνος που θα χρειαστεί περίπου για να γίνουν τα αυγά σε γόνο είναι περίπου 25 με 28 μέρες ανάλογα την εμπειρία του θηλυκού, αλλά και την θερμοκρασία. Μόλις το θηλυκό απελευθερώσει τα μικρά, τότε αυτά θα τρέξουν να κρυφτούν σε μικρά ανοίγματα. Έπειτα θα αρχίσουν να αναζητούν την τροφή τους, γιαυτό θα είναι καλό να τρίβουμε φλέικς έτσι ώστε να μπορούν να τραφούν. Για μεγαλύτερη επιτυχία μπορείτε στις 25 μέρες από την στιγμή που η θηλύκια πάρει τα αυγά στο στόμα της να την απομονώσουμε για να τα απελευθερώσει και να την επιστρέψουμε αμέσως πίσω.

Γενικές πληροφορίες: Το συγκεκριμένο ψάρι είναι πολύ διαδεδομένο στο εξωτερικό, ενώ στην Ελλάδα δεν το συναντάμε συχνά στα ενυδρειακά μαγαζιά. Απευθύνεται κυρίως σε αυτούς που σε σχετικά μικρά ενυδρεία, (1 μέτρου και κάτι), έχουν την τάση να τοποθετούν μεγάλα ψάρια χωρίς τα λίτρα να ενδείκνυνται για αυτό. Το Aristochromis Red Top είναι λοιπόν η λύση που ικανοποιεί και τον χομπίστα και το ψάρι.
    • By AfricaTeam
      Λίμνη Μαλάουι

Mbuna

Labidochromis caeruleus

Chindongo Demasoni (ex. Pseudotropheus )

Pseudotropheus Cyaneorhabdos (melanochromis maingano)

Pseudotropheus Acei "Msuli"

Metriaclima estherae

Haplochromis (Haps, Aulonacara)

Nimbochromis venustus

Cyrtocara moorii

Sciaenochromis Fryeri

Otopharynx lithobates

Copadichromis Βorleyi

Aulonacara stuartgranti
    • By AfricaTeam
      Τα μικρά ενυδρεία της Αφρικής

Για τις αφρικανικές κιχλίδες συνήθως ακούμε και γνωρίζουμε οι περισσότεροι, ότι θέλουν μεγάλα ενυδρεία για να φιλοξενηθούν και πραγματικά αυτό ισχύει σε αρκετά μεγάλο βαθμό, αλλά δεν είναι και απολύτως ακριβής. Υπάρχουν αρκετά και ενδιαφέροντα είδη που μπορούν να διατηρηθούν σε μικρότερα ενυδρεία με μήκος από 60 έως 100 εκ. (60-180λίτρα) .

Η πλειοψηφία αυτών των ειδών μικρό-αφρικανικής κιχλίδας προέρχονται από τη λίμνη Tanganyika , αλλά υπάρχουν και κάποια είδη της λίμνης Malawi που μπορούμε να τα διατηρήσουμε σε ενυδρείο με μικρότερη χωρητικότητα σε λίτρα, τα 120,  όπως και κάποιες κιχλίδες που προέρχονται από τα ποτάμια της Αφρικής.

Πάμε παρακάτω να δούμε ποια είναι τα ψάρια αυτά  και από που προέρχονται:

Τα μικρά ενυδρεία τις λίμνης Malawi

Τα μικρά ενυδρεία της λίμνης Tanganyika

Τα Μικρά Φυτεμένα Ενυδρεία Ποταμών της Αφρικής
    • By AfricaTeam
      Τα μικρά ενυδρεία τις λίμνης Malawi.

Στην λίμνη αυτή δυστυχώς το ελάχιστο σε μήκος ενυδρείο είναι τα 100 cm .
      Ένα ενυδρείο των διαστάσεων 100*35*45cm δηλαδή 150 λίτρα είναι το ελάχιστο ζητούμενο
      Ενδεικτικά η φωτογραφία παρακάτω δείχνει το διάκοσμο που πρέπει να έχει ένα τέτοιο ενυδρείο μιας και έχουμε να φιλοξενήσουμε μόνο πετρόψαρα (τα λεγόμενα mbuna).

Τα παρακάτω είδη ψαριών προτείνεται  να φιλοξενηθούν με την μορφή του χαρεμιού
      1 αρσενικό + 3 θηλυκά

Chindongo Demasoni (πρώην Pseudotropheus Demasoni)

Labidochromis caeruleus

Pseudotropheus Cyaneorhabdos (πρωην melanochromis maingano)

Iodotropheus Sprengerae

Pseudotropheus Daktari

Labidochromis red hongi

Pseudotropheus Flavus

Otopharynx Lithobates

Πηγές:
      aquazone profiles
      https://nippyfish.net/wp-content/

• Create New...