Jump to content

Κλασική ( ίσως ) θολούρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας , 

Το ενυδρείο είναι το sun sun hr 320 και τρέχει εδώ και δύο εβδομάδες με μπολι , μίνι σιποραξ , μακαρονι , σφουγγάρι και υαλοβάμβακα και πριν κάποιες μέρες μπήκαν τα πρώτα ψάρια 5 rasbora galaxy και 3 αμμανο γαρίδες . Μετά από δύο τρεις μέρες που μπήκαν παρατήρησα μια θολούρα στο νερό που δεν ξέρω πραγματικά τι είναι . Νομίζω πηγάζει από την επιφάνεια του νερού . Όσο για την διατάραξη του νερού της επιφανειας γίνεται κανονικά . Όχι υπερβολική διατάραξη αλλά μια μικρή διατάραξη γίνεται δεν είναι στάσιμο . Τα ψάρια δεν ενοχλούνται και συνεχίζουν να τρώνε να έχουν το χρώμα τους και γενικώς ναι είναι τέλεια και ενεργητικά όπως τις πρώτες μέρες ( 1 μερα ? ) . Τι μπορεί να είναι ; Λέτε να φταίει το ξύλο που έχω μέσα ή τα φυτά ; 

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα και διαστάσεις ενυδρείου: 30 λίτρα
- Τι και πόσα ψάρια έχετε: 5 rasbora galaxy και σε λίγο θα μπει μονομάχος
- Χρόνος λειτουργίας του φίλτρου: όλη μέρα
- Με ποιόν τρόπο στρώσατε το φίλτρο: με μπολι και ρίχνοντας τροφή για 6 μέρες
- Κάθε πότε αλλάζετε νερό και πόσο: μια φορά την  εβδομάδα 30%
- Θερμοκρασία νερού αλλαγής και προσθήκη αντιχλώριου?: θερμοκρασία  στους 25 καθώς και το ενυδρείο έχει 26 βαθμούς και προσθήκη αντιχλωριου

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Θερμοκρασία: 26 βαθμοί
- PH: 6.5-7
- KH:5
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
Με τι μετράτε (Υγρά Τεστ, sticks):
Υγρά τεστ

IMG_20200512_230756.jpg

Έγινε επεξεργασία - PASXA
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μπορώ να καταλάβω από την φωτό, πολύ πιθανό να βιαστηκες λίγο... κάνε μια αλλαγή νερού και συμπλήρωσε βακτήρια αν έχεις 

Link to comment
Share on other sites

και το φυτάκι το πράσινο στην κάτω γωνία της φωτογραφίας σαν να ψιλοδιαμαρτύρεται μου φαίνεται με κάτι τρύπες

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

και το φυτάκι το πράσινο στην κάτω γωνία της φωτογραφίας σαν να ψιλοδιαμαρτύρεται μου φαίνεται με κάτι τρύπες

Ήταν έτσι ήδη από το πετσοπ

Είναι παλιές οι φωτό. 

Τώρα είναι καλύτερα γτ έχω κάνει αλλαγή και βακτήρια έχω βάλει και μπολι από την αρχή 

Βακτήρια έβαζα από την αρχή φυσικά αλλά κάπου διάβασα ότι και αυτά θολώνουν το νερό ... Λέτε ;

Όσο για το φυτό φίλε μου έχω κόψει τα φύλλα αυτά και έχει βγάλει νέα 

Άσε η κατάσταση τους από το πετ σοπ ήταν άθλια αλλά κάτι έγινε με το κόψιμο ?

Έγινε επεξεργασία - PASXA
Link to comment
Share on other sites

δεν βγάζεις μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου;Φιατί θα συμφωνήσω με τον @bbetta δεν είναι ξεκάθαρο τι φαίνεται έτσι όπως φαίνεται

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι αυτό στην παρουσίαση των ενυδρείων που έχω ανεβάσει ...  Από μακριά δεν φαίνεται πολύ 

IMG_20200508_194325~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...