Jump to content

φιλτρο ενυδρειου


Recommended Posts

το ενυδρειο μου ειναι 90L τωρα εχω εσωτερικο φιλτρο αλλα θελω να αγορασω εξωτερικο.Τι μεγεθος φιλτρου να αγορασω???  

Link to comment
Share on other sites

https://www.petsupermarket.gr/external-fiter-classic-150-wi

 

Εγώ κάτι τέτοιο θα πρότεινα γιατί η eheim για μένα είναι εγγύηση . Βέβαια τα παιδιά μπορεί να σου προτείνουν κάτι καλύτερο και πιο οικονομικό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, PASXA said:

https://www.petsupermarket.gr/external-fiter-classic-150-wi

 

Εγώ κάτι τέτοιο θα πρότεινα γιατί η eheim για μένα είναι εγγύηση . Βέβαια τα παιδιά μπορεί να σου προτείνουν κάτι καλύτερο και πιο οικονομικό

θα πήγαινα μια κατηγορία τουλάχιστον παραπάνω. Με τον κανόνα το φίλτρο να φιλτράρει 5 φορές το νερό πάνε στα 450lt/h. Με πρώτη ματιά μιλάμε για το 250 που είναι στα 440lt/h. αλλά επειδή τα νούμερα των κατασκευαστών είναι ονομαστικά (συνήθως αναφέρονται χωρίς υλικά μέσα και τοιποθετημένα δίπλα στο ενυδρείο) αν μιλήσουμε ότι το φίλτρο θα τοποθετηθεί σε κάποιο ύψος από την είσοδο στο ενυδρείο και σε συνδιασμό ότι θα περιέχει και μηχανικη(σφουγγάρι/α) και βιολογικη(π.χ μακαρόνι) φιλτρανση αυτά θα κόψουν και άλλο την ποσότητα φίλτρανσης αρά πάμε πάλι μια κατηγορία πάνω και ίσως η ιδανική σε συδιασμό όλων είναι το 350 αν μιλαμε για την σειρά classic και την eheim ή το 107 της fluval αν δεν κάνω λάθος

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

και γω θα πηγαινα για 450 -600 λ/ωρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

και γω θα πηγαινα για 450 -600 λ/ωρα

συμφωνω γιατι εχεις και χρυσοψαρα αν δεν κανω λκαθος, αρα απο εχαημ και σερα κλασσικ 2215 και φλουβαλ ισως  το 207

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, corto maltese said:

συμφωνω γιατι εχεις και χρυσοψαρα αν δεν κανω λκαθος, αρα απο εχαημ και σερα κλασσικ 2215 και φλουβαλ ισως  το 207

Πολύ δεν πάει το 207;;Αυτό λέει σαν ονομαστικές τιμές ότι βαράει 780lt/h. Παρεπιπτόντως το petsuper..... έβγαλε μια κουλή προσφορά το fluval 107. Πολύ κουλή προσφορά όμως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικο μου ειναι ως προς τον ογκο για το βιολογικο υλικο παρα για την ροη αφου εχει χρυσοψαρα (διάφορα?) σε 90 λ, τη ροη την κανονίζει με διαφορους τροπους και αλλο η ονομαστικη αλλο η πραγματικη, εξου και το 207.....το 2215 εχει καλο ογκο και με το σφουγγαρι κατω και κανα βαμβακι πανω πεφτει πολυ η ροη ετσι και αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, corto maltese said:

Το σκεπτικο μου ειναι ως προς τον ογκο για το βιολογικο υλικο παρα για την ροη αφου εχει χρυσοψαρα (διάφορα?) σε 90 λ, τη ροη την κανονίζει με διαφορους τροπους και αλλο η ονομαστικη αλλο η πραγματικη, εξου και το 207.....το 2215 εχει καλο ογκο και με το σφουγγαρι κατω και κανα βαμβακι πανω πεφτει πολυ η ροη ετσι και αλλιως.

Ώπα σορρυ τωρα το είδα...Χρυσόψαρα;;;αυτά δεν θέλουν φίλτρο, πλυντήριο θέλουν...Μήπως να παίξει σε fx;;; :P Πλάκα κάνω. Ναι οκ δίκιο εχεις μεγάλε, μου είχε διαφύγει εντελώς το κεφάλαιο χρυσόψαρα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Ώπα σορρυ τωρα το είδα...Χρυσόψαρα;;;αυτά δεν θέλουν φίλτρο, πλυντήριο θέλουν...Μήπως να παίξει σε fx;;; :P Πλάκα κάνω. Ναι οκ δίκιο εχεις μεγάλε, μου είχε διαφύγει εντελώς το κεφάλαιο χρυσόψαρα..

τι σορυ? ...καλα εκανες την παρατηρηση σου και ετσι πρεπει, απο τη στιγμη που δεν εξηγησα, το γιατι....  καπως ετσι γινονται και πιο ολοκληρωμενες απαντησεις και βοηθαμε τον συνχομπιστα καλυτερα θελω να πιστευω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...