Jump to content

Ξαπλωμένος μονομάχος


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το ψαράκι είναι ξαπλωμένο στον πάτο και ανασαίνει σαν λαχανιασμένο. Πριν από τον πυθμένα ηταν ξαπλωμένο πάνω σε ένα ξύλο πολύ κοντά στην επιφάνεια. Σκέφτηκα πως έφταιγε η ροή και προσέθεσα νερό + ένα σπρευ μπαρ και από εκείνη την ώρα το ψάρι δεν ξεκολλάει από κάτω.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 45-50 καθαρά

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Eheim 2211 με ελαφρόπετρα, σφουγγάρι και εν. βαμβάκι.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Περίπου 2 μήνες χωρίς ζωντανά και τον τελευταίο μήνα με σαλιγκάρια.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): Ένας μονομάχος

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Αλλαγή νερού χτες 10-15 λίτρα πριν μπει το ψάρι.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7.4-7.6

- KH: -

- GH: -

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0-0,25 ppm

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0 ppm

- ΝΟ3 (νιτρικά): 5 ppm

- Θερμοκρασία: 26-27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Betta 

- Ιστορικό Ψαριού: Άγνωστο, ήρθε ταχυδρομικώς χτες

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Ξαπλωμένο στον πυθμένα. Λαχάνιασμα (?)

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1589470265592.thumb.JPEG.bff9e468f8b55eb8d927e467fb77127c.JPEG1589470266702.thumb.JPEG.688da4aee776b56db48fa283910751d2.JPEG1589470269604.thumb.JPEG.9896d334f9d9aee6035a33b07901bc21.JPEG1589470269023.thumb.JPEG.220486640753dcb2d01b9911ee92b72b.JPEG1589470263521.thumb.JPEG.2bcaee10ca8ec15d116d75fa133adf9e.JPEG1589470266134.thumb.JPEG.227956cb72c01b5332bce2eb9b1f4241.JPEG1589470267889.thumb.JPEG.424bb2ad33d8bc59a18e40171b489c4b.JPEG1589470264926.thumb.JPEG.8f59e0f2ce4353cccf0e76280d7d412a.JPEG1589470267262.thumb.JPEG.03f62a79885812a8f479e8feeee99add.JPEG1589470268465.thumb.JPEG.4c26780aa86956313a8c9c8871d18c60.JPEG1589470264295.thumb.JPEG.7b36af584d90527e995fbec4b23f23d7.JPEG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου! Προσωπικά πιστεύω ότι είναι στρεσαρισμένος από το ταξίδι...ο μπουμπης και για αυτό την βγάζει χαμηλά.

αλλά επειδή έπεσε το μάτι μου χωρίς όμως να το λέω με σιγουριά βλέπω στην 2η, 4η και 10η φωτογραφία μια μικρή καμπυλότητα στην κοιλιά του. Ίσως να φταίει η φωνία της φωτογραφίας, αλλά μου θύμησε ΄λενα μονομάχο που είχα που ήταν έτσι για μερικές μέρες και μετά πήρε την κάτω βόλτα και έγινε εμφανές το dropsy που είχε πάθει.

Θέλω να πιστεύω ότι η συμπεριφορά με τον βυθό είναι λόγω στρεσαρίσματος και ελπίζω να κάνω πανυγηρικό λάθος στην παρατήρηση με την κοιλιά και να είναι η φωτογραφία γιατί είναι ολίγον κούκλος ο τυπάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πρόσεξα ότι το ph σου είναι ανεβασμένο για τον μονομάχο . Ο μονομάχος χρειάζεται 6.5 - 7 περίπου . Επίσης το σπρευ μπαρ βγαλτο ( γνώμη μου ) γτ οι μονομάχοι δεν θέλουν δυνατή ροή . Όσο για την ασθένεια δεν ξέρω αλλά θα συμφωνήσω με τον @GVC ότι ίσως να είναι κουρασμένος και λίγο στρεσσαρισμενος ακόμα 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι false alarm παιδιά, απλά μου κάνει εντύπωση που δεν κολυμπά σχεδόν καθόλου. Το spray bar το έβαλα (χωρίς την τάπα μπροστά) για να μοιράζεται η ροή και η πίεση, η μισή επιφάνεια είναι σχεδόν ακίνητη και χαμηλότερα τα φύλλα από τις java fern ούτε που κουνάνε. Λέτε να φταίει το ph; Να δοκιμάσω με cattapa ή δεν πρόκειται να το χαμηλώσουν τόσο; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο ξύλο στο ενυδρείο ; Βλέπω ότι έχεις . Δεν είναι λίγο καφέ το νερό σου ;  Χώρια από τανίνες που βγάζει το νερό δεν ξέρω μέθοδο να κατέβει το ph αλλά τα παιδιά θα σου πουν . Αν είναι λίγο καφέ τότε είσαι καλά . Όταν περάσει όλο αυτό το καφέ χρώμα ξαναμετρα ( εγώ έτσι έκανα ) και θα δεις . Μιλάμε πάντα σε περίπτωση που έχεις τανίνες .

Τώρα δεν νομίζω να φταίει το ph σου για τον μονομάχο , εγώ πιστεύω ότι η κούραση είναι ο λόγος και το στρες αλλά σίγουρα στο μέλλον δεν θα είναι ότι καλύτερο για αυτόν  το ph σου

Έγινε επεξεργασία - PASXA
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος PASXA έγραψε:

Έχεις κάποιο ξύλο στο ενυδρείο ; Βλέπω ότι έχεις . Δεν είναι λίγο καφέ το νερό σου ;  Χώρια από τανίνες που βγάζει το νερό δεν ξέρω μέθοδο να κατέβει το ph αλλά τα παιδιά θα σου πουν . Αν είναι λίγο καφέ τότε είσαι καλά . Όταν περάσει όλο αυτό το καφέ χρώμα ξαναμετρα ( εγώ έτσι έκανα ) και θα δεις . Μιλάμε πάντα σε περίπτωση που έχεις τανίνες .

Τώρα δεν νομίζω να φταίει το ph σου για τον μονομάχο , εγώ πιστεύω ότι η κούραση είναι ο λόγος και το στρες αλλά σίγουρα στο μέλλον δεν θα είναι ότι καλύτερο για αυτόν  το ph σου

 

Ναι βγάζουν, βάζω και κάτι φυλλαράκια αχλαδιάς και χρωματίζουν κι αυτά αλλά το ph δεν το παρατηρώ και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 

 Και μια τωρινηIMG_20200514_223936.thumb.jpg.769c6ca977faa386b87b898673c2d105.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε πειραζει το blackwater μπορεις να βαλεις τυρφη.Επισης τι ξυλο εχεις?Ξυλα με πολλες τανινες ειναι το mopani wood που μπορεις να το βρεις ευκολα.Αλλη λυση ειναι τα σαλιγκαρια,βοηθανε να μαλακωσει λιγο το νερο και να πεσει το pH αλλα μην περιμενεις οτι με 2-3 η διαφορα θα ειναι αισθητη,θελει αρκετα και παιρνει χρονο.Ωστοσο επειδη εχω κρατησει αρκετους μονομαχους το 7.4-7.6 pH δεν νομιζω να ειναι η αιτια να καθεται κατω.Ειτε ειναι κουρασμενος ,ειτε εχεις κατι μεσα που μολυνει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει μέσα σαλιγκάρια μερικά ramshorn και πολλούς λαθρεπιβάτες. Τα ξύλα είναι κλιματαριά και αμυγδαλιά

Link to comment
Share on other sites

Δώστου 4-5 μέρες και όσο μπορείς παρατήρησε τον. Μην ξεχνάμε παιδιά, ένα ψάρι το οποίο έχει κατά μέσο όρο ζωής 2-3 χρόνια, κατά τα όσα αναγράφονται δλδ..Κανείς δεν ξέρει σε τι ηλικιακή φάση η κατάσταση πέρνουμε αρκετές φορές τα ψαράκια.

Άσχετο..το πιο αστείο πάντως που έχω ακουσει από μαγαζάτορα ήταν ότι το ψάρι έπαθε αγκύλωση λόγω ότι ήταν μέρες στο ποτηράκι.....:ballistic:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλός ο μαγαζατορας ?. Το ψάρι όπως είπε και ο φίλος από πάνω δώστου μέρες να προσαρμοστεί και θα δειξει . Επίσης μείωσε τον φωτισμό σου για να μην έχει περισσότερο στρες

Link to comment
Share on other sites

IMG_20200516_140415.thumb.jpg.8376d17687820b89dd38d946132acc32.jpg

  • Sad 5
Link to comment
Share on other sites

To ψαράκι πάει χειρότερα, είναι σε αυτήν την κατάσταση όλη τη μέρα. Αν κάνει να κολυμπήσει προς την επιφάνεια μετά σαν να ξεμένει από δυνάμεις, τον παρασέρνει η ροή και πέφτει  κανονικά στην άμμο. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν δεν είναι ευχάριστο αυτό που θα γράψω απλά θα περιμένεις να πεθάνει. Νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα ηλικίας αλλά το ψάρι μάλλον ήρθε άρρωστο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον έφτασε σε απροχώρητο σημείο.. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι πια..

Link to comment
Share on other sites

Κριμα το ψαρακι.

Πολυ μπιχλα κατω. Θελει καθαρισμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

Ασχέτως αποτελέσματος, θα ακολουθούσα την προτροπή της @natateo.

Προφανώς το ψαράκι δεν ήταν καλά όταν ηρθε, αλλά το ότι δεν έδειξε κανένα έστω προσωρινό σημάδι ανάκαμψης εμένα θα με προβλημάτιζε.

Θα ξεκινούσα με το καθάρισμα αφού δεν έχει θέμα μετρήσεων το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Η μπίχλα είναι από τα ξύλα και τα φύλλα. Το ψαράκι το έχασα τελικά χτες το απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Το ψαράκι το έχασα τελικά χτες το απόγευμα

 

Φίλε μου κρίμα. Η πιο δύσκολη συναισθηματικά στιγμή, είναι αυτή που πρέπει να το πιάσεις και να το βγάλεις απο το ενυδρείο. Οι περισσότεροι το έχουμε νοιώσει. Αλλά δεν πτοούμαστε. Συνεχίζουμε. Αυτό να κάνεις και εσύ, και στο επόμενο να χαρίσεις την αγάπη σου επι δύο φορές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα δυστυχως συμβαίνουν ναι. Το θέμα είναι ότι έγινε ό,τι έγινε ας μάθουμε από τα λάθη μας για να μην επαναληφθεί! 

Θα με προβλιμάτιζε το 0,25 αμμωνια.. Γενικα να ξερεις ότι όταν τα φύλλα και τα ξύλα αποσυντίθονται βγάζουν λίγο αμμωνία.

 

Για λίγες μέρες προσθεσε στο ενυδρείο prime αν εχεις.. λίγες σταγόνες για να πέσει η αμμωνία τέρμα κάτω. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα φύλλα το σκέφτηκα και τα έβγαλα όλα την δεύτερη μέρα, όπως και τα ξύλα εκτός από δυο. Έριξα και βακτηρίδια αν αυτό είναι το prime που λες. Τώρα αν το νερό μου ήταν τόσο χάλια τι να πω. Το ψάρι ποτέ δεν το είδα υγιές για να έχω και μια ιδέα τι μπορεί να πήγε στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Το prime είναι αντιχλώριο και βοηθάει στην μείωση των νιτρικών με υπερδοσολογία. Βοηθάει στην μείωση σε συνδυασμό με το υπόλοιπο σύστημα. Δεν την μηδενίζει επί τόπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...