Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το ψαράκι ήταν συνεχώς χωμένο στο κοχύλι του. Αν έκανε πως βγαίνει ο αρσενικός το δάγκωνε. Προχτές το έβγαλα από το κοχύλι  γιατι δεν το εβλεπα και ανησύχησα. Έφαγε με όρεξη και κολυμπούσε κανονικά. Σήμερα το κοχύλι του είναι θαμμένο (δεν ξέρω ποιος το έθαψε) και το ψαράκι στη γωνιά ψηλά, "όρθιο" με το στόμα στην επιφάνεια.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 240

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Eheim 2217+ Fluval 307 ελαφρόπετρα, σφουγγάρια, εν. βαμβάκι.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 7-8 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4+1 lamprologus Occelatus (ένα μωρό στη γεννήστρα)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα 1 φορά τη μέρα flakes, pellets αποξηραμένες, daphnia bloodworms κατεψηγμένα. Αλλαγές κάθε 4-5 μέρες 10-15%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7.8

- KH: 4-5

- GH: 10-12

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0ppm

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0ppm

- ΝΟ3 (νιτρικά): 20ppm

- Θερμοκρασία: 26-27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Api

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: L. Occelatus

- Ιστορικό Ψαριού: Υγιές

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Έχω την εντύπωση πως είναι πιο χλωμά τα χρώματά του. Είναι "όρθιο" με το στόμα στην επιφάνεια, παρ' όλα αυτά αν χρειαστεί (αν το κυνηγήσουν ή τρομάξει, ή ταίσω κολυμπά κανονικά)

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: 'Οχι

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: 

1589472055089.thumb.JPEG.72a1d9f207049c16928936a3ce57c0c4.JPEG1589472056496.thumb.JPEG.12dc1e6c5655ef7a32c7e4929d8618a8.JPEG1589472055642.thumb.JPEG.59cf1bb35f85482d3daf3de031a7aed0.JPEG

 

Φωτογραφίες πείτε μου να βγάλω κι άλλες αν χρειάζεται, αλλά δεν είναι εύκολο εκεί που κάθεται το ψαράκι.

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

Mηπως δεν ειναι ασθενια αυτο που περιγραφεις και συμβαινει απο το κυνηγι που τρωει απο το κυριαρχο?  Ειναι αρσενικο ή θηλυκο?...παραμετρους εισαι μια χαρα, απο οτι θυμαμαι εχεις 2 φιλτρα εξωτ. αρα στα περι οξυγόνωσης εχεις καλη αναταραξη υποθετω....περιμενε τι θα πουν και οι με πιο εμπειρο ματι (βγαλε και μια πιο κοντινη φωτο)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο πιθανό αποτέλεσμα bullying μου μοιάζει παρά κάποια ασθένεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικά αυτό είναι. Σκέφτηκα μήπως το κυνηγούσε ο αρσενικός επειδή ήταν άρρωστο, αλλά τώρα τα 'χει βάλει και με το άλλο θυληκό και είναι θέμα χρόνου να το διώξει από το κοχύλι και να το θάψει. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...