Jump to content

Fin rot και θερμοκρασία.


Antoonia

Recommended Posts

Έχει επιστρέψει το fin rot στον μονομαχο μου. Και θα έλεγα ότι είναι αρκετουτσικο. 

Οι μετρήσεις αρχικά είναι nh3/4 0 και no2 0. Για no3 δεν έχω ακόμη τεστ αλλά κάνω αλλαγές κανονικά κάθε εβδομάδα 20 με 30%. Όλα φυσιολογικά στο ενυδρειο με τα φυτα του με μέρη να κρύβεται, δεν μπορώ να πάω ότι στρεσαρεται γτ τον βλέπω μια χαρά. 

Βέβαια είναι λιγάκι βρώμικος ο βυθός μιας και με έχουν συμβουλέψει να μην τον πειράζω πολύ με σκουπα τώρα που είναι ακόμη καινούριο το ενυδρειο γτ θα έχω αυξήσεις αμμωνιας. 

Τα πιθανά προβλήματα είναι τα εξης: 

Πριν λίγο καιρό πέρασε το ενυδρειο μια αύξηση αμμωνιας για λίγες μέρες και πιθανόν το εκδήλωσε τώρα το φινροτ.

Όσον αφορά την θερμοκρασία έχω τον θερμοστατη στους 25 αλλά το θερμόμετρο μου μετράει 27. Ίσως χρειαστεί να πάρω άλλο. Αλλά με το ίδιο θερμόμετρο μετράω και το νερό για τις αλλαγές και προσπαθώ να είναι όσο πιο κοντά γίνεται οι θερμοκρασίες. Αλλά και πάλι δεν ξέρω αν υπάρχει κανένα σκαμπανευασμα της τάξης του μισού βαθμού και τον ενοχλεί (;).

Βέβαια παν τα το θερμόμετρο μετρούσε περισσότερο από τον θερμοστατη. Και τον χειμώνα τον είχα στους 25 και μετρούσε 26 με 26.5.

Του έχω κάνει μέχρι τώρα από την αρχή που τον πήρα δύο θεραπείες με myxazin. Η μια τελείωσε πρόσφατα. Την πρώτη φορά απλά σταμάτησε το φινροτ και βελτιώθηκε ελάχιστα η εικόνα της ουράς. 

Τρώει δύο διαφορετικές τροφές και αρακά και το έχω στο πρόγραμμα να πάρω κι ακόμη καμία σύντομα. (Δεν θυμάμαι αν πρέπει να αναφέρω κάτι αλλο). Το ενυδρειο τρέχει 2.5 μήνες περίπου (αν υπολογίζω σωστα). 

 

 

(Επίσης οι μονομαχοι έχουν θέμα το καλοκαιρι; Δηλαδή αν κάνω μετρήσεις και μένει σταθερή στους 27 η θερμοκρασία θα είναι καλα; (με την προϋπόθεση ότι μετράει καλα το θερμόμετρο). Αν χρειαστεί να την κατεβάσω πως να το κάνω με ομαλό τρόπο χωρίς να του δημιουργήσω πρόβλημα με την αλλαγη;). 

PSX_20200514_194507.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχει περασει μονομαχος στους 33καλοκαίρι για πάνω απο 10μέρες επειδή καηκαν τα ανεμηστηράκια...

Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ δεν νομίζω να ανέβει σε εμένα γιατί το δωμάτιο είναι ημιυπόγειο κι έχει δροσιά ?.

Προχθες είχε 30κατι νομίζω έξω και έβαλα νερό να ετοιμάσω για αλλαγή. Σε 24 ώρες πρέπει να είχε πάρει θερμοκρασία δωματίου και όταν το μέτρησα έλεγε 23 το θερμόμετρο. άρα μάλλον είμαι καλά. (Επίσης τώρα το καλοκαιρι για να μην βαζω έξτρα θερμοστατη να ζεσταίνω το νερό μπορώ  απλά να το βγάζω για λίγο σκεπασμένο στη βεράντα να το ζεσταίνει ο ηλιος;).

Αλλά αν δεν είναι η θερμοκρασία τι άλλο μπορεί να είναι και το παθαίνει αυτό. Να του κάνω θεραπεία με άλλο φαρμακο; 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antoonia said:

1)Τόσο πολύ δεν νομίζω να ανέβει σε εμένα γιατί το δωμάτιο είναι ημιυπόγειο κι έχει δροσιά ?.

2)Προχθες είχε 30κατι νομίζω έξω και έβαλα νερό να ετοιμάσω για αλλαγή. Σε 24 ώρες πρέπει να είχε πάρει θερμοκρασία δωματίου και όταν το μέτρησα έλεγε 23 το θερμόμετρο. άρα μάλλον είμαι καλά. (Επίσης τώρα το καλοκαιρι για να μην βαζω έξτρα θερμοστατη να ζεσταίνω το νερό μπορώ  απλά να το βγάζω για λίγο σκεπασμένο στη βεράντα να το ζεσταίνει ο ηλιος;).

3)Αλλά αν δεν είναι η θερμοκρασία τι άλλο μπορεί να είναι και το παθαίνει αυτό. Να του κάνω θεραπεία με άλλο φαρμακο; 

 

1) Το λες και τύχη αυτο

2)Φαντάζομαι οκ αλλα το νερό πρέπει να αναδεύεται φαντάζομαι..

3)Δεν ακούγεται κακό. αλλά μήπως πρέπει να δοθεί και λίγο βάση στο γιατί εμφάνισε ξανά ich;;;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι 27 πλεον , ο θερμοστάτης βγήκε.

Ξεκίνησε η σεζον !

Link to comment
Share on other sites

Ωραία με την θερμοκρασία. Αλλά γιατί δεν έχει συνέλθει το καημένο και μου βγάζει κι αλλο φιν ροτ. 

Οι παράμετροι του νερού που δεν έχω μετρήσει πχ σκληρότητα είναι συνέχεια σταθερά. Μήπως πρέπει να πάρω ένα τεστ και να δω αν πρέπει να μειωθεί. Έχει και δύο ξυλάκια μέσα στο ενυδρειο που μάλλον μαλακώσουν λίγο το νερό. 

Οι μετρήσεις είναι καλές. 

Μπορεί να το βγάζει τώρα όλο το στρες που πέρασε τότε με την αμμωνία... 

Δεν ξερω, σκέφτεστε εσείς κάτι αλλο που μπορεί να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

Καταθέτω την άποψη μου, χωρίς να είναι δεσμευτική.

1) Φωτισμός. Το ψάρι θέλει να κοιμάται. Αυτό σημαίνει περίοδο απο πολύ χαμηλό φωτισμό, μέχρι συσκότιση.

2) Ηλικία. Ηλικιωμένο ψάρι, έχει μειωμένο ανοσοποιητικό, και σαν αποτέλεσμα να μην μπορεί να καταπολεμά τα βακτήρια, αλλά και πολύ μεγάλο χρόνο ίασης.

3) Τροφή. Να του αλλάξεις σκεύασμα, για δύο λόγους. Ο πρώτος να μην έχει τα απαραίτητα ωφέλημα στοιχεία, η γιατί και η τροφή χαλάει με την πάροδο του χρόνου, η ακόμα και με την κακή συντήρηση μέχρι να πουληθεί. Η λύση είναι βιταμίνες που θα τον βοηθήσουν.

4) Ενυδρειακό αλάτι. Οχι σύντομα μιας και είναι απο θεραπεία, αλλά υπάρχουν πληροφορίες πως να το χρησιμοποιήσεις για εξάληψη των βακτηρίων που προκαλούν το fin rot, αλλά και προληπτικά στο νερό του ενυδρείου.

5) Η δική μου ταπεινή άποψη είναι οτι καλά τα βακτήρια που μετατρέπουν τα απόβλητα σε ασφαλή υποπαράγωγα ( κύκλος αζώτου), αλλά το να μένει ένα ενυδρείο με συσσώρευση υλικών στον βυθό, που θα μπορούσαν να αφαιρούνται, δημιουργώντας ένα "καθαρό" περιβάλλον για την διαβίωση του ψαριού, είναι καλύτερο απο το να ζει μέσα στην μπίχλα.

6) Τα θερμαντικά σώματα, έχουν μεγαλύτερες αποκλείσεις απο ένα σχετικά καλό θερμόμετρο. Να συμβουλεύεσαι το θερμόμετρο και οχι τον ρυθμιστή του θερμαντικού.

 

Το ξανα γράφω. Τα ανωτέρω είναι απόψεις μου, και δεν είναι απαραίτητα επιτακτικές συμβουλές.?

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον φωτισμό του έχω 6 ώρες τη μέρα φως για τα φυτα, όλο το βράδυ σκοτάδι και τις υπόλοιπες ώρες της μέρας σε ημίφως από το παράθυρο που είναι μακριά. 

Ηλικιωμένο δεν είναι, τον πήρα μικρούλη από το πετ σοπ, είχε και πρόσφατη παραλαβή. Παίζει να μην έχει φτάσει ακόμη σε αναπαραγωγική ηλικία.. (γιατί φωλιές δεν βλεπω)

Θα του πάρω κι άλλες τροφές και βιταμίνες σύντομα. 

Τώρα για το αλάτι θα δω, αν συνεχίζεται όλο αυτό. 

Η λόγος που δεν έχω βάλει σκουπα είναι επειδή μου είπε Η ότι υπάρχει κίνδυνος να ανέβει αμμωνία μιας και είναι νέο το ενυδρειο και είχα ήδη θέμα. Επειδή αυτή που έχω είναι diy και κάνει λίγο χαμό θα πάρω σύντομα μια και θα προσπαθήσω να καθαρίσω όσο μπορώ πιο ελαφρά το πάνω στρώμα του βυθού για να μην τον ανακατεψω.

Ευχαριστώ πολύ πάντως. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου, διάβασε το θέμα αυτό.

Το απομνημονεύματα ενός Μονομάχου... Ενα Betta, δυο betta και...Δε ξέρω αν το καταλάβατε; Πολλά Betta!!!

θα πάρεις κάποιες απαντήσεις απο το σχόλιο της Τετάρτης. ?

Έγινε επεξεργασία - maria andrianakis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@maria andrianakis Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αν κατάλαβα καλά, το φιν ροτ είναι αιτία της αμμωνιας που είχα εκείνο το διάστημα η βακτηριακης μόλυνσης επειδή λόγω του σκαμπανευασματος έπεσε το ανοσοποιητικό του ψαριού. 

Οποτε, λογικά εγω θα πρεπει:

1. Να προσθέσω βιταμινες στην τροφή του και να του πάρω κι άλλη τροφη

2. Να κάνω συχνά μετρήσεις για να παρακολουθώ τις παραμετρους

3. Να καθαρίσω τον βυθο; Απλά φοβάμαι μην έχω καμία αύξηση αμμωνιας και το στείλω αδιάβαστο στην φάση που είναι. Ίσως αν δοκίμαζα να πάω με την σκουπα πολύ απαλά μαζεύοντας μόνο κάτι φυλλαράκια κλπ που είναι στο πάνω στρώμα χωρίς να αναταραξη τον βυθό και να ρίξω και μπόλικα βακτήρια να αναπληρωσω την βιολογια; 

4. Να κάνω μπάνιο με ενυδρειακο αλατι; βέβαια κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι οι μονομαχοι δεν το αντέχουν πολύ το αλάτι και μερικοί πρότειναν τυροκομικά αλάτι (;). Μήπως είναι λίγο ρισκο; υπάρχει κάποια άλλη θεραπεία πιο αποτελεσματική για το φιν ροτ;

5. Να βάλω φύλλα όπως catappa που έχουν και τα πετ σοπ που λένε ότι έχουν αντιμικροβιακες ιδιότητες;

(Επίσης αν τελικά κάνω αυτό με το ενυδρειακο αλάτι, νομίζω υπάρχει κι ένα σκεύασμα που πρόκειται σε φαρμακεια; )

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

@maria andrianakis Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αν κατάλαβα καλά, το φιν ροτ είναι αιτία της αμμωνιας που είχα εκείνο το διάστημα η βακτηριακης μόλυνσης επειδή λόγω του σκαμπανευασματος έπεσε το ανοσοποιητικό του ψαριού. 

Οποτε, λογικά εγω θα πρεπει:

1. Να προσθέσω βιταμινες στην τροφή του και να του πάρω κι άλλη τροφη

2. Να κάνω συχνά μετρήσεις για να παρακολουθώ τις παραμετρους

3. Να καθαρίσω τον βυθο; Απλά φοβάμαι μην έχω καμία αύξηση αμμωνιας και το στείλω αδιάβαστο στην φάση που είναι. Ίσως αν δοκίμαζα να πάω με την σκουπα πολύ απαλά μαζεύοντας μόνο κάτι φυλλαράκια κλπ που είναι στο πάνω στρώμα χωρίς να αναταραξη τον βυθό και να ρίξω και μπόλικα βακτήρια να αναπληρωσω την βιολογια; 

4. Να κάνω μπάνιο με ενυδρειακο αλατι; βέβαια κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι οι μονομαχοι δεν το αντέχουν πολύ το αλάτι και μερικοί πρότειναν τυροκομικά αλάτι (;). Μήπως είναι λίγο ρισκο; υπάρχει κάποια άλλη θεραπεία πιο αποτελεσματική για το φιν ροτ;

5. Να βάλω φύλλα όπως catappa που έχουν και τα πετ σοπ που λένε ότι έχουν αντιμικροβιακες ιδιότητες;

(Επίσης αν τελικά κάνω αυτό με το ενυδρειακο αλάτι, νομίζω υπάρχει κι ένα σκεύασμα που πρόκειται σε φαρμακεια; )

 

Στο άρθρο τα γράφω όλα αυτά που ρωτας με όλες τις λεπτομέριες ? οπότε καλό  είναι να το διαβάσεις. Από κει και πέρα αποφασίζεις εσύ τι θα κάνεις...Το fin rot έχει 3 απλά βήματα...Στο χέρι σου είναι να τα ακολουθήσεις. ?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος maria andrianakis έγραψε:

Στο άρθρο τα γράφω όλα αυτά που ρωτας με όλες τις λεπτομέριες ? οπότε καλό  είναι να το διαβάσεις. Από κει και πέρα αποφασίζεις εσύ τι θα κάνεις...Το fin rot έχει 3 απλά βήματα...Στο χέρι σου είναι να τα ακολουθήσεις

Αχ Ναι σωστά, για κάποιο λογο νόμιζα ότι το άρθρο ήταν μόνο για αναπαραγωγες.

Θα προσπαθήσω τη θεραπεία 10 ημερών με αλάτι. Γιατί χειροτερεύει το καημένο. Απλά μια ερωτηση σε κάτι που δεν κατάλαβα. Όταν λέτε ότι χρησιμοποιείτε απλο θαλασσινό αλάτι, ποιο ακριβως; υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σκεύασμα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Απλά μια ερωτηση σε κάτι που δεν κατάλαβα. Όταν λέτε ότι χρησιμοποιείτε απλο θαλασσινό αλάτι, ποιο ακριβως; υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σκεύασμα;

 

Αν βρείς απλό χωρίς πρόσθετα κυρίως αυτό που βάζουν για να μην γίνεται μια μάζα απο την υγρασία. Αλλά για να πας στα σίγουρα ...

api-aquarium-salt-33.thumb.jpg.14eefdd98c63b43fabb20d35652b6681.jpg

 

Δεν έχει κάνα υψηλό κόστος, οπότε τέτοιο.?

Link to comment
Share on other sites

Στα σίγουρα θα πάω ?. Ευχαριστώ πολύ. 

Ουσιαστικά αν μείνει μια εβδομάδα με 10 μέρες μέσα σε αυτό δεν θα πάθει τίποτα; Γιατί ετσι καταλαβα σε αυτο που διαβασα. Αλλα βλεπω διαφορα βιντεο που γινεται ενα μπάνιο λίγων δευτερολέπτων και λένε ότι δεν κάνει να μείνει το ψάρι παραπάνω. Σε αυτές τις περιπτώσεις πρόκειται για άλλο αλάτι ή πιο μεγάλη δοση; 

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά είναι η πρώτη φορά που θα το κάνω και θέλω να είναι καλυμμένη από παντού. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Στα σίγουρα θα πάω ?. Ευχαριστώ πολύ. 

Ουσιαστικά αν μείνει μια εβδομάδα με 10 μέρες μέσα σε αυτό δεν θα πάθει τίποτα; Γιατί ετσι καταλαβα σε αυτο που διαβασα. Αλλα βλεπω διαφορα βιντεο που γινεται ενα μπάνιο λίγων δευτερολέπτων και λένε ότι δεν κάνει να μείνει το ψάρι παραπάνω. Σε αυτές τις περιπτώσεις πρόκειται για άλλο αλάτι ή πιο μεγάλη δοση; 

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά είναι η πρώτη φορά που θα το κάνω και θέλω να είναι καλυμμένη από παντού. 

 

H καλύτερη περιγραφή θεραπείας με ενυδρειακό αλάτι είναι σε αυτό το βίντεο

Ούτε να το στρεσάρεις, ούτε να το αφήνεις με τις μέρες, αλλά ούτε τα δευτερόλεπτα λόγο υψηλού διαλύματος.

Για μια εβδομάδα το κάνεις σε καθημερινή βάση.

Το αλάτι είναι αυτό που είπαμε. Την ποσότητα και πως την μοιράζεις στα δυο τάπερ την δείχνει, καθώς η διαδικασία είναι ακριβώς τέτοια, που έχει για το ψάρι τις λιγότερες συνέπειες.

Αυτό που είναι πολύ σημαντικό και θέλει ιδιαίτερη προσοχή, είναι πριν απο οτιδήποτε, το αλάτι να έχει διαλυθεί εντελώς στο νερό.

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λίγες μέρες μετά την θεραπεία με το αλάτι, νεας τροφης (attison's betta pro), προσθηκη βιταμινων και λιγο σκορδοζουμο στα bloodworms και είναι σαν να έχω άλλο ψάρι!

Τα χρώματα του ζωντάνεψαν, οι τρύπες στην ουρά έκλεισαν, το finrot σταμάτησε κι εκεί που ήταν φθαρμένη η ουρά βλέπω κάτι σαν μεμβράνη, είναι μήπως η δημιουργία νέου ιστου; 

Επίσης έκανε το πρώτο flaring χθες. (Μεγαλώνει το μωρό μου)

Του έριξα κι ένα φύλλο catappa και οι τελευταίες μετρήσεις ήταν τέλειες. 

Είναι και ζωηρός και δεν μπορώ να τον βγάλω μια φωτο της προκοπής! 

PSX_20200608_203430.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...