Jump to content

Στρώθηκε;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα! Τα φώτα σας!!!!Είμαι στην φάση στρωσίματος νέου set up. σήμερα από αυτά που είδα θεωρώ ότι είναι έτοιμο το ενυδρείο να υποδεχτεί σε 4-5 μέρες τους νέους του κατοίκους. Νομίζω τουλάχιστον...

κάνοντας μτρήσεις σήμερα είδα ότι έχουν πέσει NH3/NH4, τα NO2 και ανεβασμένα, αλλά σε σχέση με τις προηγούμενες φορές κατεβασμένα και τα ΝΟ3. Και εδώ η απορεία μου.

Είναι φυσιολογικό;;; Πρώτη φορά στρώνω με τροφή και το έκανα όσο γινόταν by the book και εκεί που έπερνα ένα σκαμό NO3 σήμερα βρέθηκα με πεσμένα για να μην πω γκρεμοτσακισμένα.. Στην φωτογραφία 1 φαίνονται οι μετρήσεις των NO3 όσο καιρό έστρωνε και στην φωτογραφία 2 η σημερινή μέτρηση.

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι η GH ανέβηκε. Ενώ το κοντέρ έγραφε τόσο καιρό  19-21, σήμερα έγραψε 27.

Είναι φυσιολογικά αυτά τα σκαμπανευάσματα;;;

Επισυνάπτω και το αρχείο με τις μετρήσεις και την διακύμανση τους.

1.jpg

2.jpg

Aquarium Results.xlsx

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα! Τα φώτα σας!!!!Είμαι στην φάση στρωσίματος νέου set up. σήμερα από αυτά που είδα θεωρώ ότι είναι έτοιμο το ενυδρείο να υποδεχτεί σε 4-5 μέρες τους νέους του κατοίκους. Νομίζω τουλάχιστον...

κάνοντας μτρήσεις σήμερα είδα ότι έχουν πέσει NH3/NH4, τα NO2 και ανεβασμένα, αλλά σε σχέση με τις προηγούμενες φορές κατεβασμένα και τα ΝΟ3. Και εδώ η απορεία μου.

Είναι φυσιολογικό;;; Πρώτη φορά στρώνω με τροφή και το έκανα όσο γινόταν by the book και εκεί που έπερνα ένα σκαμό NO3 σήμερα βρέθηκα με πεσμένα για να μην πω γκρεμοτσακισμένα.. Στην φωτογραφία 1 φαίνονται οι μετρήσεις των NO3 όσο καιρό έστρωνε και στην φωτογραφία 2 η σημερινή μέτρηση.

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι η GH ανέβηκε. Ενώ το κοντέρ έγραφε τόσο καιρό  19-21, σήμερα έγραψε 27.

Είναι φυσιολογικά αυτά τα σκαμπανευάσματα;;;

Επισυνάπτω και το αρχείο με τις μετρήσεις και την διακύμανση τους.

1.jpg

2.jpg

Aquarium Results.xlsx 22 kB · 5 downloads

Ναι είσαι έτοιμος μια χαρα είναι τα νιτρικα κανε Αλαγη μετρήσεις και αν είναι οκ βαλε τα πρώτα ψαρια 

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα σκαμπανευάσματα είναι λογικά;;Ειδικά της GH;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια θα τα έχω την Δευτέρα το απόγευμα. Λέω να αφήσω έτσι όπως είναι σήμερα και αύριο. άντε να ταίσω σήμερα βασικά τα βακτήρια και κυριακή κάνω αλλαγή νερου, μετράω μετά απο 2-3 ώρες και Δευτέρα πετάω τους ψαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

πόσα ψάρια θα βάλεις στο ενυδρείο, τη ψάρια και πόσο μεγάλα.

Το gh κοίταξε μήπως έχεις κάτι που ανεβάζει την σκληρότητα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήμουν στο στρώσιμο δεν έχω πειράξει τπτ. Μα τπτ όμως. Tropheus θα μπουν 10-12 κομμάτια. Σαν νουμερα έχω διαβάσει ότι θέλουν απο 8-25 GH. Τώρα φαντάζομαι αυτή η διακύμανση παίζει ανάλογα και το tropheus για αυτό και τόσο μεγάλο έυρος..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GVC έγραψε:

Επειδή ήμουν στο στρώσιμο δεν έχω πειράξει τπτ. Μα τπτ όμως. Tropheus θα μπουν 10-12 κομμάτια. Σαν νουμερα έχω διαβάσει ότι θέλουν απο 8-25 GH. Τώρα φαντάζομαι αυτή η διακύμανση παίζει ανάλογα και το tropheus για αυτό και τόσο μεγάλο έυρος..

Μην βαλεις και τα 12 μαζι. Βαλε 4-5 και δες, πως παει.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ...Έρχονται απο γερμανία. Το 4-5 φαντάζομαι ότι προτείνεται ώστα να γίνει παρατήρηση για κάμποσες μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Για τα τροφεους εχω την εντυπωση οτι μπαινουν ολα μαζι....

 

Link to comment
Share on other sites

καλα , που υπαρχει και καποιος , που ξερει για tropheus! :) Thnks @corto maltese!

Aν μπαινουν ολα μαζι, τοτε ολα μαζι. Απλα καθε 2 μερες (στην αρχη) μετρησεις νερου θα κανεις και αν κατι δεν παει καλα - συχνες αλλαγες νερου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα σας! Οκ και εγώ σε αυτό το status είχα μείνει ότι όλα μαζί. Το είχα δει από τον adlib στο Scottish Matter. Κάθε δύο μέρες;;;;Τι λέτε καλέ..κάθε ώρα θα κάνω.Πήγαν μια 600άρα με τα μεταφορικά...Μην σας πω κάθε μισάωρο

 

:bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

καλα , που υπαρχει και καποιος , που ξερει για tropheus! :) Thnks @corto maltese!

Aν μπαινουν ολα μαζι, τοτε ολα μαζι. Απλα καθε 2 μερες (στην αρχη) μετρησεις νερου θα κανεις και αν κατι δεν παει καλα - συχνες αλλαγες νερου.

Nα λες καλα που υπαρχει ο @adlib  και εχουμε μαθει και εμεις κατι λιγα για τα υπεροχα ψαρια που φιλοξενει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, corto maltese said:

Nα λες καλα που υπαρχει ο @adlib  και εχουμε μαθει και εμεις κατι λιγα για τα υπεροχα ψαρια που φιλοξενει.

Όσο υπάρχει κόσμος σαν τον @adlib καλό μας κάνουν να μαθαίνουμε. Άλλο αν μας φτιάχνουν και είμαστε με την τσέπη στο χέρι.. Ναι έτσι με την τσέπη στο χέρι, όχι με το χέρι στην τσέπη... Καλά να είναι τα παιδιά!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

 

Καλημέρα σας! Οκ και εγώ σε αυτό το status είχα μείνει ότι όλα μαζί. Το είχα δει από τον adlib στο Scottish Matter. Κάθε δύο μέρες;;;;Τι λέτε καλέ..κάθε ώρα θα κάνω.Πήγαν μια 600άρα με τα μεταφορικά...Μην σας πω κάθε μισάωρο

 

:bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

αν θυμαμαι καλα το μηκος που θα μπουν ειναι οριακο πολυ....εχε τα ματια ανοιχτα στις συμπεριφορες και ακολουθα τους κανονες που λενε οι εχων εμπειρια με τα τροφεους...... καλη επιτυχια με τα υπεροχα αυτα ψαρια!!!

Υ.Γ  Ειναι μελλοντικος στοχος και για μενα τα τροφεους για αυτο θα εισαι υπο στενη παρακολουθηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το μήκος είναι μια αλήθεια..Καλά ότι έχει να πέσει παρακολούθηση δεν τίθεται λόγος εννοείται..Με σκοπιές θα τους βάλω στο σπίτι να κάθονται.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! 

Μα καλά, περιμένεις τροφεους και δεν έχεις κάνει θέμα στην Αφρική;;;;;;?

Ποιο είδος περιμένεις;

Πολυ σημαντική ερωτηση:Είναι wildcaught(Θα επιρρεασει πολύ το πως θα "τρέχεις" το ενυδρείο σου)?

Για τι ενυδρείο μιλάμε, μιας και τα παιδιά είπαν ότι είναι οριακό; 

Link to comment
Share on other sites

200λίτρα (Υπάρχει βέβαια ένα φως στο τούνελ, στο τελος της χρονιας να γινουν 1000αυτα τα λιτρα, αλλα θα δουμε). 12 κομμάτια παράγγειλα. Τα kasanga red moorii.

έτοιμος ήμουν να τους βαλω τις φωνες εκει κατω, αλλα είπα χωρίς χαλκά στην μύτη δεν θα με παρουν στα σοβαρα...

 

:bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

 

 

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, adlib said:

Πολυ σημαντική ερωτηση:Είναι wildcaught(Θα επιρρεασει πολύ το πως θα "τρέχεις" το ενυδρείο σου)?

Να τα μας, το βλέπω εγω το 1000λιτρο και το 3000χίλιαρο να έρχεταια πο μακρια...!!! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

200ltr για τα τροφές θα σαι δυσκολα, κ είναι κρίμα για τα ψάρια αυτά κ για τα ευρώ αυτά. Κάτσε να δουμε τι θα πει κ ο Στάθης, αν έχει κάποιο "τρικ" να σου προτεθνει. Τι cm έρχονται;Την παραγγελια την έκανες μόνος ή μέσω κάποιου πετ σοπ;

Link to comment
Share on other sites

4-5cm θα έρθουν.

 

Υ.Γ: Να σημειώσω ότι περιμένω τον Στάθη, οπως περίμενα το τελευταίο μαθημά της σχολής να δω αν πέρασα και ξεμπέρδεψα......

 

:bigemo_harabe_net-168:

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

 

 

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

200λίτρα (Υπάρχει βέβαια ένα φως στο τούνελ, στο τελος της χρονιας να γινουν 1000αυτα τα λιτρα, αλλα θα δουμε). 12 κομμάτια παράγγειλα. Τα kasanga red moorii.

έτοιμος ήμουν να τους βαλω τις φωνες εκει κατω, αλλα είπα χωρίς χαλκά στην μύτη δεν θα με παρουν στα σοβαρα...

 

:bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

 

 

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, δυστυχώς τα λίτρα είναι απαγορευτικά αλλά αν τα ψαράκια είναι νεαρά τότε δεν θα υπάρχει θέμα για μερικούς μηνες. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. 

πριν 6 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Να τα μας, το βλέπω εγω το 1000λιτρο και το 3000χίλιαρο να έρχεταια πο μακρια...!!! :bigemo_harabe_net-66:

??? Εδώ 600 βγήκαν τα ψάρια όπως λες, κρίμα δεν είναι να τα χάσεις γιατι δεν είχαν τα λίτρα που χρειάζονται; 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια είναι ότι διάλεξα νεαρά. τουλάχιστον σαν μέγεθος... Τώρα...Υπολογίζω και κάτι που είχες γράψει στο Scottish Matter για απώλειες, που τις περιμένω δυστηχώς...βλέπω να γίνεται του κουτρουλη ο γάμος.

Κάποια στιγμή είπα να παίξω μόνο με ένα αρσενικο και λιγότερα θυλικά 5-6. Αλλά μην με ρωτήσεις γιατί δεν ρώτησα εδω μέσα ή γιατί δεν το έκανα. είδα ότι έγραφε 15κομμάτια ο τύποςκαι λέω πάρε τα 12.

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

4-5cm θα έρθουν.

 

Υ.Γ: Να σημειώσω ότι περιμένω τον Στάθη, οπως περίμενα το τελευταίο μαθημά της σχολής να δω αν πέρασα και ξεμπέρδεψα......

 

:bigemo_harabe_net-168:

Από το μέγεθος καταλαβαίνω ότι δεν είναι wildcaught (ευτυχώς γιατί το 3χίλιαρο θα έφευγε χθες!) ???

 

Πέρα από την πλάκα, μόνο καλές προθέσεις έχω και απλά λέω την γνώμη μου. ?

 

Για τόσο μικρά ψαράκια πιστεύω έδωσες αρκετά αν είναι σχεδόν 600. Από που τα πήρες αν επιτρέπεται; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

 Αλλά μην με ρωτήσεις γιατί δεν ρώτησα εδω μέσα ή γιατί δεν το έκανα. είδα ότι έγραφε 15κομμάτια ο τύποςκαι λέω πάρε τα 12.

  Για αυτο πρεπει εκτος απο τη βιβλιογραφια και τα αρθρα να ψαχνεις και το εμπειρικο κομματι π.χ  βλεπεις θεματα μελων που ειχαν/εχουν τα ψαρια που σε ενδιαφερουν, κανεις ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ (και ας νομιζεις οτι ειναι χαζες) διοτι οι απαντησεις που θα παρεις θα σε γλιτώσουν απο πολλα  ''στραβοπατηματα''

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, adlib said:

Από το μέγεθος καταλαβαίνω ότι δεν είναι wildcaught (ευτυχώς γιατί το 3χίλιαρο θα έφευγε χθες!) ???

 

Πέρα από την πλάκα, μόνο καλές προθέσεις έχω και απλά λέω την γνώμη μου. ?

 

Για τόσο μικρά ψαράκια πιστεύω έδωσες αρκετά αν είναι σχεδόν 600. Από που τα πήρες αν επιτρέπεται; 

Καλέ ναι μην κολλάς, πλάκα κάνουμε. Δεν βλεπεις που περιμένουμε τόση ώρα να μας πεις..Από Αμερική έρχονται. Βασικά πήγαινα για τον γερμανο, που είχα πάρει σαν σύσταση αλλά μόλις ρώτησα ότι αν έχω κανένα θέμα με τελωνείο κλπ κλπ. μου είπε τώρα τι να σου πω. Εγώ θα τα στείλω τώρα αν κολλήσουν τελωνείο για τον οποιοδήποτε λόγο δεν πολυευθύνομαι, ενώ ο αμερικάνος είπε ότι θα έρθουν Δευτέρα το πολύ Τρίτη. Οποιαδήποτε καθυστέρηση αναλάμβανε την ζημιά εκείνος.

Παιδιά μην κοροιδευόμαστε ρίσκο είναι. Και εγώ τα ψαράκια αυτά από τον Στάθη τα είδα και κόλλησα. Είπα να παίξω στα κάτω όρια προς το παρόν. Αν δω ότι ζορίζει η κατάσταση, η κάτι βγαίνει εκτός προγράμματος (μετακόμιση για παραδειγμα ώστε να μπει το 1000άρι) τότε θα γίνουν οι ανάλογες κινήσεις για την καλύτερη ασφάλεια και βιο των ζωντανών.

Πραγματικά τον Στάθη τον έχω ζαλίσει σε ερωτήσεις για τα συγκκεριμένα ψάρια και πραγματικά τον ευχαριστώ τον άνθρωπο για τον χρόνο και την διάθεση που έδειξε να με βοηθήσει.

 

Υ.Γ; Τις αποδείξεις εδώ τις έχω βέβαια θα του τις στείλω κάποια στιγμή....

 

:bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

Πέρα απο την πλάκα δεν έχω καμια διάθεση να χάσω ούτε λέπι. Ακόμα και αν βγώ ζημιωμένος. Δεν έχω τέτοιους ενδοιασμους..

Επίσης το πλάνο είναι όπως είπα τέλος του χρόνου να γίνει μια μετακόμιση (όπου να σας πω ότι το σπιτι κρίνεται σύμφωνα με τι ενυδρείο χωράει...η γυναικα μονο δεν το ξερει ακομα...) αν δω ότι θα υπάρχει κάποια καθυστέρηση με την μετακόμιση των ψαριών πάλι θα γίνουν όπως προανέφερα οι κατάλληλες κινήσεις.

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...