Jump to content

Μαύρη τριχοειδή


Recommended Posts

Έχω πρόβλημα με μαύρη τριχοειδή άλγη όσο πάει εξαπλονετε έχω βάλει και άλλη φητα πρόσφατα μιοσω των φοτισμο στης 8 ώρες  ο φοτισμος μου 52lm/l.  Η λυπανση που κάνω είναι μηδαμινή τι στο καλό να κάνω 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 13 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Συμφωνα με το άρθρο..

Έχω διαβάσει το άρθρο εδώ και καιρό προσπαθώ να κραταω καθαρό το φυλτρο μιοσω της λιπανση προσθεσα κιαλα φυτά  τα νιτρικα μου χαμηλά καποιες φορές 0 

Αλλα αυτήν ανακτήσετε 

Λογικά δεν την τρώνε τα ασπόνδυλα ?

Screenshot_20200514-231757_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτογραφίες εμένα μου φαίνεται σαν staghorn πάντως όχι σαν bba. Ρε παιδιάααααααααααααα κανένας πιο έμπειρος με πιο τσακίρικο μάτι;;;;

Κοίτα ότι την τρώνε νομίζω την τρώνε, αν δεν κάνω λάθος. όσες φορές είχα άλγες να σου πω την αλήθεια και που γέμιζα το ενυδρείο με γαρίδες αναγκαζόμουν και στούμπωνα με CO2 και μείωνα φωτισμό. Τις περισσότερες φορές τουλάχιστον πλην μιας που έμπλεξα με κυανό..

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Από τις φωτογραφίες εμένα μου φαίνεται σαν staghorn πάντως όχι σαν bba. Ρε παιδιάααααααααααααα κανένας πιο έμπειρος με πιο τσακίρικο μάτι;;;;

Κοίτα ότι την τρώνε νομίζω την τρώνε, αν δεν κάνω λάθος. όσες φορές είχα άλγες να σου πω την αλήθεια και που γέμιζα το ενυδρείο με γαρίδες αναγκαζόμουν και στούμπωνα με CO2 και μείωνα φωτισμό. Τις περισσότερες φορές τουλάχιστον πλην μιας που έμπλεξα με κυανό..

Co2 δεν έχω να μειώσω κι άλλο των φωτισμό? Των έχω 8 ώρες 

Link to comment
Share on other sites

Μέιωσε αλλα περίμενε να δώσει απάντηση και κάνεις άλλος.εμένα πάντως για bba δεν μουβ μοιάζει η δεν φαίνεται τοσο καλα στην φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

δεν μου κανει για BBA η συγκεκριμένη. πράσινη τριχοειδής δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καλη φωτογραφια. Βγαλε πιο κοντινη. Μοιαζει με staghorn. Οι γαριδες δεν την τρωνε. Καθαριασμος φιλτρου, πιο συχνες αλλαγες νερου.

Απο που εβγαλες οτι εχεις 52 lum/litre; Τι φωτιστικο εχεις;

Αν εχεις τοσα lumeν (που δεν νομιζω), δεν βοηθαει τιποτα, εκτος προσθηκη CO2 + σωστη λιπανση.

Δεν βλεπω πολλα φυτα.....

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, natateo said:

Δεν ειναι καλη φωτογραφια. Βγαλε πιο κοντινη. Μοιαζει με staghorn. Οι γαριδες δεν την τρωνε. Καθαριασμος φιλτρου, πιο συχνες αλλαγες νερου.

Απο που εβγαλες οτι εχεις 52 lum/litre; Τι φωτιστικο εχεις;

Αν εχεις τοσα lumeν (που δεν νομιζω), δεν βοηθαει τιποτα, εκτος προσθηκη CO2 + σωστη λιπανση.

Δεν βλεπω πολλα φυτα.....

Καλημέρα σας! Σίγουρα;;Σε ένα ενυδρείο που μου είχε εμφανιστεί και είχα καμια 30αριά amano μέσα την ειχαν ριμαξει. Οκ δεν εξαφανίστηκε απο τις γαρίδες (μόνο) αλλά δεν τους ήταν αδιάφορη

Link to comment
Share on other sites

Ο φοτισμος μου είναι 2 προβολακια των 1500 lm 6400k σε 60l αν διερεσεις τα λουμεν με τα λιτρα βγενουν 50 αν το διερεσουμε με τα καθαρα λιτρα νερου βγενουν πανω απο 52 

Αλαγες κάνω ανά 7 ημέρες να κάνω ποιο συχνα?

Η λυπανση μου είναι :

 excel καθε μερα 0.5ml

Flourish Δευτέρα, Πέμπτη 0,25ml

Tropikal Potassium Τρίτη, Παρασκευή 0.5 ml

 

staghorn είναι δεν είναι BBA σίγουρα 

Screenshot_20200515-105641_Gallery.jpg

Screenshot_20200515-105637_Gallery.jpg

Screenshot_20200515-105631_Gallery.jpg

Screenshot_20200515-105626_Gallery.jpg

Screenshot_20200515-105617_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_20200515-105609_Gallery.jpgΈΤΣΙ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΙΣΟΔΟΣ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ και με των παλιό φοτισμο 

Screenshot_20200515-112745_Gallery.jpg

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Καλημέρα σας! Σίγουρα;;Σε ένα ενυδρείο που μου είχε εμφανιστεί και είχα καμια 30αριά amano μέσα την ειχαν ριμαξει. Οκ δεν εξαφανίστηκε απο τις γαρίδες (μόνο) αλλά δεν τους ήταν αδιάφορη

Μαλλον μπερδευτικες  με την αναγνωριση της αλγης.... Μπορει να ηταν πρασινη τριχοειδες. Τα δικα μου σιγουρα δεν τρωνε, ουτε εχω ακουσει απο τους αλλους, οτι τρωνε staghorn....

Τα δικα σου σε λιγο πετρες σ΄αρχιζουν να τρωνε.:) 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Ο φοτισμος μου είναι 2 προβολακια των 1500 lm 6400k σε 60l αν διερεσεις τα λουμεν με τα λιτρα βγενουν 50 αν το διερεσουμε με τα καθαρα λιτρα νερου βγενουν πανω απο 52

Παραεκανες με τον φωτισμο. Το πολύ φως δεν ειναι παντα καλο. Στα ενυδρεια χωρις CO2 δεν χρειαζεται να εχουμε πανω απο 30-35 lum/litre.

Eνα προβολακι βγαλε εκτος ή αναβε το μονο για 3-4 ωρες το πολυ.

πριν 6 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Tropikal Potassium Τρίτη, Παρασκευή 0.5 ml

πρεπει να ριχνεις  5-10μλ (ή 20;;;; ποιος ξερει;) Μην παιρνεις προιοντα στα  οποια δεν αναγραφεται κατα πόσο αυξανεται η συγκεντρωση πχ καλιου με συγκεκριμενη δοση.

Μαντεια θα κανουμε. Δες στο μπουκαλακι, μηπως γραφει καπου..... πχ 10 μλ στα 100λ νερου αυξανουν το καλιο στο.... ppm (mg/l)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Μαλλον μπερδευτικες  με την αναγνωριση της αλγης.... Μπορει να ηταν πρασινη τριχοειδες. Τα δικα μου σιγουρα δεν τρωνε, ουτε εχω ακουσει απο τους αλλους, οτι τρωνε staghorn....

Τα δικα σου σε λιγο πετρες σ΄αρχιζουν να τρωνε.:) 

 

Η αλήθεια είναι ότι έχουν μοιάσει στο αφεντικό τους σε αυτό το θέμα...Δεν έχουν πολλούς ενδιασμούς στην μάσα....κάποια στιγμή κάπουυ είχα πετάξει μια φωτογραφία και μου ειχαν πει για staghorn. Τώρα για να λες οτι αυτες δεν...μάλλον άλλο είδος άλγης ήταν

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι έχουν μοιάσει στο αφεντικό τους σε αυτό το θέμα...Δεν έχουν πολλούς ενδιασμούς στην μάσα....κάποια στιγμή κάπουυ είχα πετάξει μια φωτογραφία και μου ειχαν πει για staghorn. Τώρα για να λες οτι αυτες δεν...μάλλον άλλο είδος άλγης ήταν

Κανονικα-δεν, αλλά ποτέ δεν ξερεις....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Κανονικα-δεν, αλλά ποτέ δεν ξερεις....

Σήμερα που εκανα Αλαγη εβγαλα οση μπορούσα 

Αρα φτεει ο φωτισμός λετε 

Απλά ανεβασα των φωτισμό για η ludwigia και η rutala είχαν γίνει πρασινα από κοκκινα που ήταν όταν τα πήρα ενώ τώρα ξανα κοκκινισαν 

Αρα να αφήσω ένα προβολεα 25lm/l δεν θα είναι λίγο?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Σήμερα που εκανα Αλαγη εβγαλα οση μπορούσα 

Αρα φτεει ο φωτισμός λετε 

Απλά ανεβασα των φωτισμό για η ludwigia και η rutala είχαν γίνει πρασινα από κοκκινα που ήταν όταν τα πήρα ενώ τώρα ξανα κοκκινισαν 

Αρα να αφήσω ένα προβολεα 25lm/l δεν θα είναι λίγο?

γραφω και ξανα γραφω..... Στο φυτεμενο πρεπει να υπαρχει ισορροπία , φως-λιπανση-CO2. Δεν γινεται να αυξανουμε το ενα, και τα αλλα να μην...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

γραφω και ξανα γραφω..... Στο φυτεμενο πρεπει να υπαρχει ισορροπία , φως-λιπανση-CO2. Δεν γινεται να αυξανουμε το ενα, και τα αλλα να μην...

 

Ναι ωραία σε καταλαβαίνω απόλυτα και έχεις δίκαιο αλλά τι να κάνω αφού δεν έχω co2 

●Έκανα μια καλή αλαγη χθες

●καθαρισα το φυλτρο 

●αφερεσα οση μπορεσα με το χαιρι

 

●αυξισα το excel (δεν μπορώ να ρίξω υπερδοσολογια για έχω ασπονδιλα μεσα ) 

●μιωσα φωτισμό 

●έβαλα την εξαγωγή του φυλτρου να χτιπαει πάνω στην αλγη 

Και περιμένω γιατι  δεν θέλω να πάω σε χιμικα για την αλγη 

 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Gmm έγραψε:

●έβαλα την εξαγωγή του φυλτρου να χτιπαει πάνω στην αλγη 

Αυτο ηταν λαθος. Την αρεσει η ροη του νερου. Ολα τα υπολοιπα - σωστα.

Το δεύτερο προβολακι μπορεις να αναβεις , αλλά για λιγες ωρες. Ξεκινας απο 1-2 και βλεπεις. Πανω απο 3-4 χωρις CO2 δεν......

Με το καλιο βρηκες ακρη;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτο ηταν λαθος. Την αρεσει η ροη του νερου. Ολα τα υπολοιπα - σωστα.

Το δεύτερο προβολακι μπορεις να αναβεις , αλλά για λιγες ωρες. Ξεκινας απο 1-2 και βλεπεις. Πανω απο 3-4 χωρις CO2 δεν......

Με το καλιο βρηκες ακρη;

Τι ενοεις άκρη προσθετα υψηλή δόση γιατί ειχα δει ελιψη καλίου στα φητα μου. Μολης οι τριπες έκλεισαν αρχισα να μιονω την δόση μέχρι που ξανα εμφανιστικαν και εδώ και 2 μινες που Ρίχνω αυτα τα ml δεν έχουν ξανά παρουσιασει πρόβλημα .

Το ένα προβολακι να το έχω 8 ωρες και το αλο 4?

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατιρισα ότι η αλγη είναι κόκκινη δεν ξέρω αν μπορείτε να το διακρίνετε και εσείς στην φοτογραφια 

Αρχίζει να κοκκινίζει 

Screenshot_20200516-154238_Gallery.jpg

Screenshot_20200516-154517_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινη;;;;Αυτές οι άλγες δεν εμφανίζονται σε θαλασσινά ενυδρεία;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Κόκκινη;;;;Αυτές οι άλγες δεν εμφανίζονται σε θαλασσινά ενυδρεία;;;

Έτσι μου φενεται αν δεις στην πρώτη φωτογραφία φενεται λίγο αρχίζει να γίνεται κόκκινη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Gmm έγραψε:

Έτσι μου φενεται αν δεις στην πρώτη φωτογραφία φενεται λίγο αρχίζει να γίνεται κόκκινη 

Ποτισε την με Excel. Αν θα γινει ροζ-μοβ, τοτε ειναι staghorn και ναι ανηκει σε red algae, οπως και BBA.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζει κάποιο ρόλο το πως πέφτει το φως;;;Αλλά και αυτό που λέω κουλο μου ακούγεται για να αλλάζει τόσο πολύ το χρώμα. Μ' αρέσω λέμε αυτο-αναιρούμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...