Jump to content

Μαύρη τριχοειδή


Recommended Posts

πριν 51 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ποτισε την με Excel. Αν θα γινει ροζ-μοβ, τοτε ειναι staghorn και ναι ανηκει σε red algae, οπως και BBA.

Φοβάμαι να ρίξω πολύ excel για της γαριδες Ρίχνω 0,7 ml  να ρίξω παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 5/14/2020 at 10:50 PM, Gmm said:

... Η λυπανση που κάνω είναι μηδαμινή τι στο καλό να κάνω 

λίπανση!!!!!! να τραβήξουν τα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

Staghorn είχα αντιμετωπίσει με οξυζενέ και δεν μου εμφανίστηκε πάλι αν και εγώ είχα σε δύο σημεία και πολύ περιορισμένα. Το κόκκινο χρώμα βγαίνει όταν πεθαίνει. 

Καλό θα είναι να ισορροπήσεις τον φωτισμό και με μέτρο τα λιπάσματα. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βλέπωντας λίγο καλύτερα, εμένα γιατί μου μοιάζει σαν να καφετίζει;;;

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Gmm έγραψε:

Φοβάμαι να ρίξω πολύ excel για της γαριδες Ρίχνω 0,7 ml  να ρίξω παραπάνω?

Αυτα τα 0.7 μλ βαλε σε μια συριγγα και πότισε. Εγω στο 60 λιτρο βαζω απο 1μλ Excel, δεν παθαινουν τιποτα οι γαριδες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πω και εγω μια γνωμη αν και ειμαι αρχαριος στο χομπι απλα εμπειρικα επειδη και εγω περασα απο αυτο , τι εκανα και σταδιακα αργαααα αργααα το ξεπερασα.( ακομα εχω bba αλλα μειωνεται σε πολυ καλο βαθμο)

 

1) προσπαθησε να μην ανακαινεις το βυθο του ενυδρειου στις μεταφυτευσεις ή κατα τον καθαρισμο γιατι μολυνεις το νερο με τα περιττωματα των ψαριων και η αλγη τρεφεται απο αυτο. Αν λερωνεις το νερο να το αλλαζεις τουλαχιστον 50% και οχι πανω απο 1 φορα τη βδομαδα.

2) φωτισμος καλυτερα γυρω στις 6.30 ωρες και σταδιακα ανεβασμα 15 λεπτα καθε εβδομαδα με μαξ τις 7-8 ωρες. Καποια φυτα τυπου limnophila(stem plant) θα σου "πουν" ποτε χορτασαν κλεινοντας τα φυλλαρακια τους, ενω το πρωι τα στρεφουν προς το φως επειδη το ζητανε. Στο φως να εισαι σταθερος στις ωρες ειναι παρα πολυ σημαντικο και σε αυτο βοηθαει ενας απλος χρονοδιακοπτης.Καθε μερα ,ιδιες ωρες ,ιδια ποσοτητα φωτος. 

3)λιπανση : εβαζα ολη τη σειρα seachem , διαβασα παντου διαφορα ,ευτυχως βρεθηκε στο φορουμ ο @TilemachosKout  και μου ανοιξε τα ματια με τη μεθοδο EI(και πολλααα πολλαα αλλα) για το πως να τη χρησιμοποιω και πως να ηρεμησω για παντα απο τα λιπασματα φτιαχνοντας τα δικα μου. Απο αυτα που γραφεις νομιζω δεν δινεις οσα θελουν τα φυτα σου , οπως και εγω εδινα μεν οσα ηθελαν αλλα οχι στις ποσοτητες που ηθελαν. Μολις βρηκα τις ποσοτητες τα φυτα σε 2 μερες απλα εγιναν τερατα ειδικα τα stem. Διαβασε για micro και macro στοιχεια στην λιπανση και θα καταλαβεις οτι παρεχεις καποια αλλα πρεπει να εχουν απο ολα . Δινοντας σωστη λιπανση τα φυτα σου προοδευουν σε βαρος της αλγης. Η αλγη επιβιωνει ευκολα αν δεν προοδευουν τα φυτα σου.

4) το νουμερο 1 και 90% των προβληματων προκυπτουν απο αυτο ( κατα την ταπεινη ξαναλεω αρχαρια γνωμη μου), το CO2. Σε περιπτωση διακυμανσεων ή μη σταθερης παροχης του γινεται το ελα να δεις με αλγες. Εγω την επαθα ασχημα και εμαθα. Βαζοντας co2 θα λυσεις θεωρω το θεμα σου αλλα παντα εχοντας σωστη ποσοτητα και τυπικο ωραριο σαν τον φωτισμο. Μεγαλο και δυσκολο κεφαλαιο και το co2 μεχρι να βρεις το γλυκο σημειο της ισορροπιας αλλα απαξ κ το βρεις θα χαρουν τα ματια σου απο το αποτελεσμα !Εσυ που δεν παρεχεις, υποψιαζομαι οτι αλλαζεις συχνα το νερο σε προσπαθεια να βοηθησεις με τις αλγες ( το εκανα και εγω γ αυτο το υποψιαζομαι-χεχεχ) αρα διαταρασσεις μαλλον και τις ισορροπιες λιπανσης , αεριων του νερου κτλ. 

5)νουμερο 2 σημαντικο καθαριοτητα. Καθαριοτητα ειναι και εκει που δεν βλεπεις : εσωτερικο φιλτρου , σωληνες φιλτρου , υποστρωμα κτλ.Η αλγη αγαπαει τη βρωμια .Αμα ειμαστε τακτικοι και καθαροι τα φυτα και τα ψαρακια ζουν χαρουμενα.

 

Ελπιζω να μην κουρασα , και ελπιζω να μην διατυπωσα κατι λαθος. Οι πιο εμπειροι ας με διορθωσουν ! 

Καλο θα ειναι να το πολεμησεις τωρα πριν προχωρησει να βρεις την αιτια του. Καλη τυχη.

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις για αρχη να δοκιμασεις DIY CO2 μαγια με 2 μπουκαλια, που εχει καπως καλη παροχη... Σε ενδιαφερει μια τετοια επενδυση; Εμενα μου βγηκε 20€ drop checker + 20€ κεραμικος διαχυτης (ναι επαρκει η πιεση) και 10€ ρακορ-σωληνες-αντεπιστροφες-συνδεσμοι... αλλαζω ανα εβδομαδα εναλλαξ τα μπουκαλια (το καθε ενα εχει διαρκεσει μεχρι 2 εβδομαδες αλλα δεν το αφηνω να «πεσει») και ανα μηνα βγαινει οριακα πιο ακριβο απο μπουκαλα (που ομως ειναι ακριβη ως παγιος εξοπλισμος).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2020 at 9:17 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:
πριν 23 λεπτά, το μέλος John C έγραψε:

Θα πω και εγω μια γνωμη αν και ειμαι αρχαριος στο χομπι απλα εμπειρικα επειδη και εγω περασα απο αυτο , τι εκανα και σταδιακα αργαααα αργααα το ξεπερασα.( ακομα εχω bba αλλα μειωνεται σε πολυ καλο βαθμο)

 

1) προσπαθησε να μην ανακαινεις το βυθο του ενυδρειου στις μεταφυτευσεις ή κατα τον καθαρισμο γιατι μολυνεις το νερο με τα περιττωματα των ψαριων και η αλγη τρεφεται απο αυτο. Αν λερωνεις το νερο να το αλλαζεις τουλαχιστον 50% και οχι πανω απο 1 φορα τη βδομαδα.

2) φωτισμος καλυτερα γυρω στις 6.30 ωρες και σταδιακα ανεβασμα 15 λεπτα καθε εβδομαδα με μαξ τις 7-8 ωρες. Καποια φυτα τυπου limnophila(stem plant) θα σου "πουν" ποτε χορτασαν κλεινοντας τα φυλλαρακια τους, ενω το πρωι τα στρεφουν προς το φως επειδη το ζητανε. Στο φως να εισαι σταθερος στις ωρες ειναι παρα πολυ σημαντικο και σε αυτο βοηθαει ενας απλος χρονοδιακοπτης.Καθε μερα ,ιδιες ωρες ,ιδια ποσοτητα φωτος. 

3)λιπανση : εβαζα ολη τη σειρα seachem , διαβασα παντου διαφορα ,ευτυχως βρεθηκε στο φορουμ ο @TilemachosKout  και μου ανοιξε τα ματια με τη μεθοδο EI(και πολλααα πολλαα αλλα) για το πως να τη χρησιμοποιω και πως να ηρεμησω για παντα απο τα λιπασματα φτιαχνοντας τα δικα μου. Απο αυτα που γραφεις νομιζω δεν δινεις οσα θελουν τα φυτα σου , οπως και εγω εδινα μεν οσα ηθελαν αλλα οχι στις ποσοτητες που ηθελαν. Μολις βρηκα τις ποσοτητες τα φυτα σε 2 μερες απλα εγιναν τερατα ειδικα τα stem. Διαβασε για micro και macro στοιχεια στην λιπανση και θα καταλαβεις οτι παρεχεις καποια αλλα πρεπει να εχουν απο ολα . Δινοντας σωστη λιπανση τα φυτα σου προοδευουν σε βαρος της αλγης. Η αλγη επιβιωνει ευκολα αν δεν προοδευουν τα φυτα σου.

4) το νουμερο 1 και 90% των προβληματων προκυπτουν απο αυτο ( κατα την ταπεινη ξαναλεω αρχαρια γνωμη μου), το CO2. Σε περιπτωση διακυμανσεων ή μη σταθερης παροχης του γινεται το ελα να δεις με αλγες. Εγω την επαθα ασχημα και εμαθα. Βαζοντας co2 θα λυσεις θεωρω το θεμα σου αλλα παντα εχοντας σωστη ποσοτητα και τυπικο ωραριο σαν τον φωτισμο. Μεγαλο και δυσκολο κεφαλαιο και το co2 μεχρι να βρεις το γλυκο σημειο της ισορροπιας αλλα απαξ κ το βρεις θα χαρουν τα ματια σου απο το αποτελεσμα !Εσυ που δεν παρεχεις, υποψιαζομαι οτι αλλαζεις συχνα το νερο σε προσπαθεια να βοηθησεις με τις αλγες ( το εκανα και εγω γ αυτο το υποψιαζομαι-χεχεχ) αρα διαταρασσεις μαλλον και τις ισορροπιες λιπανσης , αεριων του νερου κτλ. 

5)νουμερο 2 σημαντικο καθαριοτητα. Καθαριοτητα ειναι και εκει που δεν βλεπεις : εσωτερικο φιλτρου , σωληνες φιλτρου , υποστρωμα κτλ.Η αλγη αγαπαει τη βρωμια .Αμα ειμαστε τακτικοι και καθαροι τα φυτα και τα ψαρακια ζουν χαρουμενα.

 

Ελπιζω να μην κουρασα , και ελπιζω να μην διατυπωσα κατι λαθος. Οι πιο εμπειροι ας με διορθωσουν ! 

Καλο θα ειναι να το πολεμησεις τωρα πριν προχωρησει να βρεις την αιτια του. Καλη τυχη.

Θα προσπαθήσω και Ευχαριστώ για της συμβουλες αλλά διστιχος αυξάνεται μόνο εκεί που Ρίχνω το excel κοκκινισε θα το βγάλω αύριο Φοτο για να το δειται 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος John C έγραψε:

Αν λερωνεις το νερο να το αλλαζεις τουλαχιστον 50% και οχι πανω απο 1 φορα τη βδομαδα.

Συμφωνω, οτι μετα τα ανακατεμα του βυθου χρειαζεται μεγαλη αλλαγη νερου.

Γιατι τις αλλαγες μπορουμε να κανουμε μονο 1 φορα την εβδομαδα;

Αν εχουμε ευαισθητα ζωντανα καλυτερα να κανουμε μεχρι 30% και 2 και 3-ς φορες την εβδομαδα.

πριν 8 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

και μου ανοιξε τα ματια με τη μεθοδο EI

φιλε μου, στην αρχη φαινεται,οτι ειναι το καλυτερο, αλλά..... Λεφτα στον αερα για λιπασματα. Οταν θα κρατησεις το φυτεμενο για αρκετα χρονια, θα καταλαβεις, οτι δεν χρειαζεται τοσα πολλα να ριχνεις στο ενυδρειο. Πχ η Tropica στα ενυδρεια της δεν χρησιμοποιει μεγαλες δοσολογιες λιπασματων(πχ επιπεδα καλιου ειναι καπου στο 7 με 8 ppm). Ο κ. Tom Barr, αν θυμαμαι καλα προτεινει μεχρι 30-40.

πριν 8 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

το νουμερο 1 και 90% των προβληματων προκυπτουν απο αυτο ( κατα την ταπεινη ξαναλεω αρχαρια γνωμη μου), το CO2.

Υπαρχουν παρα πολλα ενυδρεια χωρις CO2, που ειναι τουμπανο! Δες και το δικο μου με τις γαριδες. Ειχα βαλει μεσα και alternanthera mini, blyxa ,bolbitis και πολλα αλλα φυτα μετριας δυσκολιας και... μια χαρα ειναι και χωρις CO2 (φαινεται και στις φωτογραφιες). Και δεν ριχνω Excel τωρα και 2 μηνες περιπου  - μου τελειωσε :D)

Link to comment
Share on other sites

Για το νερο δικη μου κακη διατυπωση  , εννουσα εφοσον γινεται μια φορα 50% , γιατι αν κανεις συχνες αλλαγες αλλαζεις και τις δοσεις σε micro macro που κυκλοφορουν στο νερο.Αν μας ενδιαφερει ενα προγραμμα τυπου EI.

 

Μεθοδο ΕΙ με δικα μου λιπασματα τα οποια μου κοστισαν 20 ευρω συνολο και βλεπω να με πηγαινουν καμια 5ετια δε θα ελεγα οτι ειναι πολλα χρηματα. Ισως πολυ κλαδεμα απ οτι προεκυψε !!Σε καμια περιπτωση με επωνυμα.... εκει θες πολυ πολυ χρημα και πραγματικα αν εχεις σωστες οδηγιες ειναι πανευκολο να φτιαξεις τα δικα σου.

 

Τωρα για το co2 μπραβο για τα ενυδρεια σου αλλα διαβαζοντας και βλεποντας και το δικο μου ενυδρειο ο λογος που ειχα bba και staghorn ηταν το co2. Δεν ειπα οτι ειναι απαραιτητο , ειπα οτι το θεωρω αιτια αλγεων αν δεν τοποθετηθει σωστα.Δεν εχω δοκιμασει χωρις, αλλα βλεποντας αλλων ειναι πραγματικα να ζηλευεις. Νομιζω βοηθα , αν το εισαγουμε στο ενυδρειο , στην γρηγορη αναπτυξη των φυτων αρα υποβιβαζει την αλγη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι αλο που ξεχασα να αναφερ ότι είχα βάλει ταμπλετες βιθου λετε να είναι αυτήν η ετεια εμφάνισης της αλγης?

Εβαλα 3 ναμπλετες σε 60 l  ενώ αλες φορές εβαζα 2η 2,5

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως συγκεκριμένες ροές βοηθάνε αυτή την άλγη..

Εξελ σαν αρχή στοχευμένα και προσπάθησε να μην υπάρχουν σημεία "νεκρα" ..

Αν και η τριχοειδή συνήθως βγαίνει εκεί που υπάρχει περισσότερη ροή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος TilemachosKout έγραψε:

Τι ταμπλετες βυθου και σε τι βαθος; Επισης σε τι αποσταση μεταξυ των;

Sera florenette  σε βάθος στων πάτο του ενυδρείου 5 cm χαλικι έχω της βαζω όσο βαθιά μπορώ 

Δεν είναι σε ακριβις αποστάσεις κοντά στης ριζες των φυτών παντός εκεί που είναι η αλγη δεν έχει ταμπλετες Γιατί δεν έχει φυτά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Συνήθως συγκεκριμένες ροές βοηθάνε αυτή την άλγη..

Εξελ σαν αρχή στοχευμένα και προσπάθησε να μην υπάρχουν σημεία "νεκρα" ..

Αν και η τριχοειδή συνήθως βγαίνει εκεί που υπάρχει περισσότερη ροή.

Από ότι είδα κάτι κάνει το excel με σιριγκα για οπου Ρίχνω για 2 μερες κοκκινίζει αλλά σε μικρή διάσταση ενώ η αλγη έχει καλύψει όλο το κιλό το οποίο είναι μια επιφάνεια 45cm x15cm 

Δεν έχω παντός δινατη ρωη παντός έχω χαμηλώσει την αντλια 

Link to comment
Share on other sites

Ως ενυδρειακες ταμπλετες δεν θα εχουν αμμωνια ή ουρία, και άλλωστε είναι πολύ βαθιά για να διαρρέουν στη στήλη του νερού θρεπτικά που να προκαλούν άλγες. 

Το excel περιέχει γλουταραλδεύδη και το φοβάμαι σε ενυδρείο με ζωντανά. Εγώ βάζω οξυζενέ με σύριγγα τοπικά... 

Έγινε επεξεργασία - TilemachosKout
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος TilemachosKout έγραψε:

Ως ενυδρειακες ταμπλετες δεν θα εχουν αμμωνια ή ουρία, και άλλωστε είναι πολύ βαθιά για να διαρρέουν στη στήλη του νερού θρεπτικά που να προκαλούν άλγες. 

Το excel περιέχει γλουταραλδεύδη και το φοβάμαι σε ενυδρείο με ζωντανά. Εγώ βάζω οξυζενέ με σύριγγα τοπικά... 

Το οξιζενε δεν επηρεάζει τα ζοντανα?

Γιατί υπάρχουν και γαριδες μεσα 

Παντός με το excel δεν παθενουν τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ασφαλες σε στοχευμενη εγχυση με κλειστο το φιλτρο, μεχρι 90 mL 3% βάζω στα 110 λίτρα πάνω στα φύλλα που έχουν πρόβλημα. Μετά μια αλλαγή νερού 20% και διπλάσιο prime (ανάγει το οξυζενέ) και την επόμενη μέρα οι άλγες είναι κατακόκκινες... Το οξυζενέ το βάζουν και απ'τα πετ σοπ στις σακούλες για να έχουν οξυγόνο τα ζωντανά στη μεταφορά...

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος TilemachosKout έγραψε:

Ειναι ασφαλες σε στοχευμενη εγχυση με κλειστο το φιλτρο, μεχρι 90 mL 3% βάζω στα 110 λίτρα πάνω στα φύλλα που έχουν πρόβλημα. Μετά μια αλλαγή νερού 20% και διπλάσιο prime (ανάγει το οξυζενέ) και την επόμενη μέρα οι άλγες είναι κατακόκκινες... Το οξυζενέ το βάζουν και απ'τα πετ σοπ στις σακούλες για να έχουν οξυγόνο τα ζωντανά στη μεταφορά...

Ωραία θα το δοκιμάσω από που το προμιθευομαι?

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο?

Πχ βρήκα στο σπίτι Αυτό κάνει?

 

Screenshot_20200519-153943_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην αλλαξεις αυτο που κανεις εφοσον δεν ενοχλουνται οι γαριδες! Εγω το κατεθεσα για την ιστορια και μονο ως εναλλακτικη. Ισως το δοκιμασεις περιορισμενα οταν σου τελειωσει το εξελ.

 

Αυτο που μου δειχνεις ειναι απο βαφη μαλλιων σωστα; Ειναι πολυ πυκνο το 6% και σιγουρα για να ειναι “crema” εχει και αλλα συστατικα μεσα... δεν φαινεται καταλληλο για ενυδρειο

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος TilemachosKout έγραψε:

Μην αλλαξεις αυτο που κανεις εφοσον δεν ενοχλουνται οι γαριδες! Εγω το κατεθεσα για την ιστορια και μονο ως εναλλακτικη. Ισως το δοκιμασεις περιορισμενα οταν σου τελειωσει το εξελ.

 

Αυτο που μου δειχνεις ειναι απο βαφη μαλλιων σωστα; Ειναι πολυ πυκνο το 6% και σιγουρα για να ειναι “crema” εχει και αλλα συστατικα μεσα... δεν φαινεται καταλληλο για ενυδρειο

Αν χρειαστώ οξιζενε όμως πόσο της % πρέπει να πάρω?  Και από που από φαρμακείο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστώ οξιζενε όμως πόσο της % πρέπει να πάρω?  Και από που από φαρμακείο?

3% απο φαρμακειο. Αν ομως μακροπροθεσμα δεν προκυψει προβλημα με το εξελ, μεινε σε αυτο
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ramshorn τρωναι staghorn άλγη?

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Τα ramshorn τρωναι staghorn άλγη?

Οχι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οχι.

Και όμως τα δικα μου τρώνε σαν μηχανή του γκαζον την ξιριζουν 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...