Jump to content

Planted FOWLR project


Recommended Posts

Όχι δεν είναι στην λάθος κατηγορία, φυτεμένο θαλασσινό είναι το πρότζεκτ.

 

Ότι ενυδρείο είχα ποτέ ήταν πάντα γλυκού νερού. Ναι εντάξει μπορεί να ήταν από διάφορους βιότοπους με διάφορα είδη ψαριών, φυτεμένα ή νταμάρια, μικρά γαριδάδικα ή μεγάλα δισκάδικα αλλά ποτέ δεν ακούμπησα αλάτι.

 

Διακαής πόθος λοιπόν εδώ και πολλά χρόνια ένα θαλασσινό ενυδρείο και νομίζω ότι πλέον ήρθε η κατάλληλη στιγμή.

 

Η επιλογή για τον τύπο του ενυδρείου ήταν εύκολη αφού εδώ και 10 χρόνια από την στιγμή που το πρωτοείδα είπα ότι θα κάνω ένα ανάλογο.

 

Φυτεμένο θαλασσινό!

 

Εντάξει δεν είναι φυτά ακριβώς αλλά μακροάλγες αλλά δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από αντίστοιχα φυτεμένα.  Επιπλέον δεν υπάρχει ο «πονοκέφαλος» των κοραλλιών οπότε απλουστεύουν τα πράγματα… θεωρητικά τουλάχιστον.(υπάρχουν άλλα προβλήματα που θα ήθελα να τα συζητήσουμε κάποια στιγμή).

 

Επειδή λοιπόν είναι η πρώτη μου προσπάθεια στα αλάτια θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθεια των έμπειρων ώστε να με καθοδηγήσετε βήμα βήμα για να αποφύγουμε όσο το δυνατόν βασικά λάθη.

 

Ξεκινώντας από την γυάλα, έχω αποφασίσει για το Aquaone Horizon 182L μιας και το βρήκα σε πολύ καλή τιμή. Οι διαστάσεις του είναι 122χ36χ45 και 180 λίτρα.

Ναι είναι στενό αλλά πήγαινα για το μικρότερο μοντέλο με τα 130 λίτρα που έχει φάρδος 92 εκατοστά αλλά με άλλες 50 λίρες παίρνω 50 λίτρα παραπάνω ..σε φάρδος. Βέβαια είναι ανοιχτός όπως πάντα σε προτάσεις.

 

Μετά την γυάλα πως προχωράμε;

Horizon182X555X498X.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε στην αλμυρή πλευρα του χομπι !

Χωρίς να έχω ξαναδεί (εσκεμμένα τουλάχιστον ?) παρόμοιο ενυδρείο τα βήματα που ακολουθείς 

Είναι παρόμοια με ενα fish only ενυδρείο.  Σίγουρα διαφορετικό φάσμα φωτισμού για τις άλγες. 

Όμως πρέπει να σου πω ότι το φοβάμαι το όλο εγχείρημα! Γιατί μετά τις μακροαλγες να μην γεμίσεις και άλγες...???

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον! Απο που θα παρεις αλγες;

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία. 

Μαλλον εννοείς οτι θα βάλεις φύκια πράσινα απο την θάλασσα. Όπως πχ το "μαρούλι" της θαλασσας που λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για μεσογειακό???

Βάλε ένα λινκ από εκεί που το είδες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μιλάει για μεσογειακό ο φίλος αλλά για κάτι τέτοιο:

66CC7C8E-AA3A-4868-9011-E8DB3EFB0BA0.jpeg.3b62fec55ce4fb458a4ee56f6da1b931.jpeg

 

Ενδιαφέρον εγχείρημα για ελληνικά δεδομένα!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις/ερωτήσεις σας ..λοιπόν

 

Μιλάμε για τροπικό ενυδρείο ορίστε το λινκ για να πάρετε μια ιδέα https://www.practicalfishkeeping.co.uk/features/how-to-set-up-a-planted-marine-aquarium/

 

όσον αφορά τον κίνδυνο με άλγες και γενικότερα με τους κινδύνους ναι υπάρχουν αρκετοί όπως σε κάθε ενυδρείο άλλωστε.. νομίζω το κυριότερο πρόβλημα με τις μακροάλγες είναι να μην μπουν σε φάση αναπαραγωγής,, θα πρέπει να τα συζητήσουμε αυτά στην πορεία.

 

 Μακροάλγες θα προμηθευτώ από καταστήματα ή συνχομπίστες.. όπου βρω σε ολόκληρη την Αγγλία.Τα κούριερ και ταχυδρομείο εδώ λειτουργούν άψογα.. τις περισσότερες φορές(βρίσκομαι Αγγλία τα τελευταία 5 χρόνια)

 

Όχι δεν θα βάλω φύκια ή τύπου φύκια,, περισσότερο σε Caulerpa Taxifolia και πιθανόν και άλλους τύπους για ποικιλία χρωμάτων.

 

Το ενυδρείο μαζί με τη βάση το βρήκα στις £280 ή περίπου στα 300 ευρώ.

 

Για την Ελλάδα δεν ξέρω αλλά και εδώ στην Αγγλία δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένα αν και είναι παλιά σαν ιδέα και στήσιμο.. ίσως επειδή τα reef είναι πιο εντυπωσιακά αλλά για μας με μικρότερη εμπειρία ..και τσέπη θα έλεγα ότι είναι μια καλή εναλλακτική χωρίς όμως πιστεύω να χάνει σε ομορφιά και ενδιαφέρον.

 

Σαν ιδέα λοιπόν στο μυαλό μου έχω να το στήσω χωρίς σαμπ και σκίμερ με χαμηλή βιοφόρτωση.. 4 banggai που λογικά μετά θα μείνει ζευγάρι και ίσως άλλο ένα ζευγάρι ocellaris και κανά δυο γαρίδες. Σαλιγκάρια νομίζω δεν μπορώ να βάλω γιατί θα μου φάνε τα "φυτά". Τη βιολογία θα την αναλάβει ο βράχος που θα πρέπει να είναι αρκετός.. και θα είναι.

 

Σιγά σιγά ..βήμα βήμα λοιπόν

 

 

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα ενδιαφέρον πρότζεκτ. 

Συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι περίεργες ισορροπίες με άλγες και μακροαλγες. 

Τα κελβιν είναι πολύ χαμηλά (περίπου στα 4500 με 6500Κ άρα με λίγα θρεπτικά την ακούει το ενυδρείο. 

Άσε που να πάει καμία cauleptra σε κυκλοφοριτη τι έχει να γίνει!

Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2020 at 1:40 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Γενικότερα ενδιαφέρον πρότζεκτ. 

Συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι περίεργες ισορροπίες με άλγες και μακροαλγες. 

Τα κελβιν είναι πολύ χαμηλά (περίπου στα 4500 με 6500Κ άρα με λίγα θρεπτικά την ακούει το ενυδρείο. 

Άσε που να πάει καμία cauleptra σε κυκλοφοριτη τι έχει να γίνει!

Θεωρητικά δεν θα υπάρχουν πολλά θρεπτικά επειδή θα τα ρουφάνε οι άλγες,, έχω διαβάσει ότι σε κάποια αντίστοιχα ενυδρεία προσθέτουν φώσφορο και άλλα για να μπορέσουν να θρέψουν τις άλγες, όσοι τουλάχιστον θέλουν να έχουν μεγάλη μάζα.

 

Το θέμα με τον φωτισμό είναι αλήθεια ότι θέλει αρκετό ψάξιμο και πειραματισμό,, θα δείξει

 

Τώρα με τον κυκοφοριτή νομίζω ότι είναι το ίδιο άγχος με το να σου πάει η ανεμώνη βόλτα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...