Jump to content

Μετρήσεις στο στρωσιμο. Help!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Το ενυδρείο "στρώνει" από 6/5, με βακτήρια DENITROL της JBL και τροφή.  Έκανα τώρα τεστ για τρίτη φορα, αλλά και πάλι αμμωνία, νιτρικά κ νιτρώδη μηδενικά. Επίσης σήμερα το νερό μυρίζει άσχημα (σαν χαλασμένο). Δεν είναι πολλές οι μέρες για να μην βλέπω μέτρηση πουθενά ώστε να ξεκινήσει ο κύκλος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Paris Pantelaios έγραψε:

Καλημέρα σε όλους. Το ενυδρείο "στρώνει" από 6/5, με βακτήρια DENITROL της JBL και τροφή.  Έκανα τώρα τεστ για τρίτη φορα, αλλά και πάλι αμμωνία, νιτρικά κ νιτρώδη μηδενικά. Επίσης σήμερα το νερό μυρίζει άσχημα (σαν χαλασμένο). Δεν είναι πολλές οι μέρες για να μην βλέπω μέτρηση πουθενά ώστε να ξεκινήσει ο κύκλος;

Θα έπρεπε να δεις λίγο no2 πόσο τροφη ρίχνεις?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Gmm έγραψε:

Θα έπρεπε να δεις λίγο no2 πόσο τροφη ρίχνεις?

Μέσα σε τούλι ρίχνω σχεδόν ένα κουταλάκι του γλυκού τροφή της tetra για γκαπι. Ξέχασα να αναφέρω ότι μετράω με υγρά τεστ της sera και έχω το εσωτερικό φίλτρο fluval u4, θερμοστάτη 150w της eheim, και από φυτά Anubias barteri var. angustifolia, Anubias barteri var. nana,    Microsorum pteropus,  Egeria Densa, Bacopa Caroliniana, λίγο java moss πάνω στο ξύλο και κάποια επιφάνειας από τα οποία έβγαλα μερικά που είχαν βυθιστεί και ψιλό μαυρίσει. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μυρίζει το νερό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Paris Pantelaios έγραψε:

Μέσα σε τούλι ρίχνω σχεδόν ένα κουταλάκι του γλυκού τροφή της tetra για γκαπι. Ξέχασα να αναφέρω ότι μετράω με υγρά τεστ της sera και έχω το εσωτερικό φίλτρο fluval u4, θερμοστάτη 150w της eheim, και από φυτά Anubias barteri var. angustifolia, Anubias barteri var. nana,    Microsorum pteropus,  Egeria Densa, Bacopa Caroliniana, λίγο java moss πάνω στο ξύλο και κάποια επιφάνειας από τα οποία έβγαλα μερικά που είχαν βυθιστεί και ψιλό μαυρίσει. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μυρίζει το νερό. 

Έχεις κάνει καθόλου αλαγη νερου?

Μυρίζει και λογικά θα εχει κιυρινισει κιολας επειδή σαπιζει η τροφή και κάποια φυτά 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει αλλαγή ακόμα γιατί νομίζω ότι είχα διαβάσει ότι δεν κάνουμε αλλαγή στο στρώσιμο. Νομίζω πάντα γιατί έχω διαβάσει τόσα άρθρα που το μυαλό μου έχει γίνει μπλέντερ. Λέω να κάνω αύριο μια καλή αλλαγή, για για να καθαρίσω μέσα στο νερό που θα αλλάξω τα σφουγγάρια του φίλτρου γιατί βλέπω ότι έχουν γεμίσει από φύλλα φυτών επιφάνειας. Τροφή να συνεχίσω να βάζω; Επίσης έχει γίνει αρκετά έντονη η άσπρη άλγη που έχει δημιουργηθεί στο ξύλο. Παίζει ρόλο στη μυρωδιά;

Link to comment
Share on other sites

Τις αλλαγές μην τις φοβάσαι, μικρές και συχνές, για να ανανεώνεται το σύστημά σου. Η μυρωδιά λογικά θα είναι από τα φύλλα των φυτών επιφανείας που σαπίζουν και μπορεί και από το σκεύασμα βακτηριών που χρησιμοποιείς, αυτό που βάζω εγώ κατά καιρούς (special blend) βρωμάει σαν διάολος..?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρα εκανες με την τροφη. Βγαλ΄την. Κανε αλλαγη νερου καλη και ριξε βακτηρια. Στο στρωσιμο το νερο δεν πρεπει να μυριζει ασχημα.

Αμμωνια απο την τροφη ανεβαινει μεσα σε 12-48 ωρες. Τα τεστ τι μαρκα ειναι;

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Παρα εκανες με την τροφη. Βγαλ΄την. Κανε αλλαγη νερου καλη και ριξε βακτηρια. Στο στρωσιμο το νερο δεν πρεπει να μυριζει ασχημα.

Αμμωνια απο την τροφη ανεβαινει μεσα σε 12-48 ωρες. Τα τεστ τι μαρκα ειναι;

Τα τεστ είναι της sera και λήγουν το 2023. Εννοείς ότι το παρά έκανα με την τροφή; Αφού κάνω την αλλαγή και ρίξω τα βακτήρια να συνεχίσω να ρίχνω τροφή για να συντηρηθούν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Paris Pantelaios έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Τα τεστ είναι της sera και λήγουν το 2023. Εννοείς ότι το παρά έκανα με την τροφή; Αφού κάνω την αλλαγή και ρίξω τα βακτήρια να συνεχίσω να ρίχνω τροφή για να συντηρηθούν;

ριχνεις λιγο - περιπου τόσο, οσο θα ετρωγαν τα ψαρια σου, αν θα υπηρχαν. Τα βακτηρια ριχνεις, οπως γραφει στις οδηγιες.

Βγαλε μια φωτογραφια, να δουμε τι γινεται. Αν τα φυτα σου ειναι σε καλη κατασταση, μπορει να "φταινε" αυτα για ολα τα μηδενικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω άλλο πρόβλημα σήμερα. Καθώς παρατηρούσα το ενυδρείο είδα τώρα κάτι πολύ μικρά άσπρα σκουλίκια να περιφέρονται στο χαλίκι. Μέχρι στιγμής νομίζω ότι μέτρησα γύρω στα 10 αλλά σίγουρα θα είναι πιο πολλά. Τι να κάνω για να φυγουν.; Θα βάλω φωτογραφία για να δείτε τα φυτά και τα σκουλίκια. Έχω κάποια φυτά επιφάνειας που έμειναν στον βυθό και μαύρισαν. Δεν ξέρω μήπως φταίει αυτό. Ετοιμάζομαι τώρα να κάνω μια καλή αλλαγή νερού και να σκουπίσω όσο μπορώ τον βυθό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

ριχνεις λιγο - περιπου τόσο, οσο θα ετρωγαν τα ψαρια σου, αν θα υπηρχαν. Τα βακτηρια ριχνεις, οπως γραφει στις οδηγιες.

Βγαλε μια φωτογραφια, να δουμε τι γινεται. Αν τα φυτα σου ειναι σε καλη κατασταση, μπορει να "φταινε" αυτα για ολα τα μηδενικα.

Τελικά άλλαξα όλο το νερό, ξανά έπλυνα το χαλίκι για να φύγουν τα σκουλήκια και έβγαλα τα φυτά επιφάνειας. Το νερό ήταν αρκετά κίτρινο με αρκετά χαλασμένα φυτά επιφάνειας. Ελπίζω να έκανα καλά. 

IMG_20200516_220252.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν άρχισες απο την αρχη και παλι, τοτε (καλυτερα) βρες μπολι και μετα βαλε μερικα ψαρακια μεσα.

Χωρις υποστρωμα στην αρχη τα φυτα θα θελουν λιπανση.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές. Συγνώμη αν κουράζω αλλά θέλω να κάνω άλλες δύο ερωτήσεις. Μόλις έβαλα λίγη τροφή σε αποχή για να διατηρηθούν τα βακτήρια, αλλά επειδή είναι τροφή για γκαπι της τετρα και είναι πολύ ψιλή πέρασε λίγη από την αποχή μέσα στο ενυδρείο. Να ανησυχήσω ότι μπορεί να γίνει το ίδιο δηλαδή να μυρίσει το ενυδρείο και να εμφανιστούν ξανά σκουλίκια; και ποτέ λογικά θα πρέπει να δω αμμωνία;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Paris Pantelaios έγραψε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές. Συγνώμη αν κουράζω αλλά θέλω να κάνω άλλες δύο ερωτήσεις. Μόλις έβαλα λίγη τροφή σε αποχή για να διατηρηθούν τα βακτήρια, αλλά επειδή είναι τροφή για γκαπι της τετρα και είναι πολύ ψιλή πέρασε λίγη από την αποχή μέσα στο ενυδρείο. Να ανησυχήσω ότι μπορεί να γίνει το ίδιο δηλαδή να μυρίσει το ενυδρείο και να εμφανιστούν ξανά σκουλίκια; και ποτέ λογικά θα πρέπει να δω αμμωνία;

εγω ριχνω τροφη μεσα χωρις αποχη κ.α. Το θεμα ειναι να μην ριχνεις υπερβολικη ποσοτητα. Μην ξεχασεις και τα βακτηρια.

Τα σκουλικακια υπαρχουν και θα υπαρχουν στο χαλικι, απλα οταν ειναι λιγα - δεν τα βλεπεις συχνα. Φταιει βεβαια η ποσοτητα τροφης, που εβαλες. Στα σκουλικακια μην δινεις σημασια, θα φιγουν μετα, οπως ηρθαν(ή θα τα φανε τα ψαρια).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

εγω ριχνω τροφη μεσα χωρις αποχη κ.α. Το θεμα ειναι να μην ριχνεις υπερβολικη ποσοτητα. Μην ξεχασεις και τα βακτηρια.

Τα σκουλικακια υπαρχουν και θα υπαρχουν στο χαλικι, απλα οταν ειναι λιγα - δεν τα βλεπεις συχνα. Φταιει βεβαια η ποσοτητα τροφης, που εβαλες. Στα σκουλικακια μην δινεις σημασια, θα φιγουν μετα, οπως ηρθαν(ή θα τα φανε τα ψαρια).

 

Συγνώμη που ενοχλώ και πάλι. Σήμερα είναι η τρίτη μέρα από τότε που άλλαξα το νερό του ενυδρείου, έριξα βακτήρια και τροφή, αλλά από μετρήσεις σήμερα πάλι τίποτα (nh3-nh4, no2 και no3 όλα στο μηδέν). Τι άλλο να κάνω; Πώς γίνεται να μην ανεβαίνει η αμμωνία; Να δοκιμάσω άλλη τροφή ή να ρίξω φαρμακευτική αμμωνία; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Paris Pantelaios έγραψε:

Συγνώμη που ενοχλώ και πάλι. Σήμερα είναι η τρίτη μέρα από τότε που άλλαξα το νερό του ενυδρείου, έριξα βακτήρια και τροφή, αλλά από μετρήσεις σήμερα πάλι τίποτα (nh3-nh4, no2 και no3 όλα στο μηδέν). Τι άλλο να κάνω; Πώς γίνεται να μην ανεβαίνει η αμμωνία; Να δοκιμάσω άλλη τροφή ή να ρίξω φαρμακευτική αμμωνία; 

Μπορεις να ριξεις και φαρμακευτικη. Καθε μερα ριχνεις την τροφη;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορεις να ριξεις και φαρμακευτικη. Καθε μερα ριχνεις την τροφη;

Έριξα φαρμακευτική χθες το βράδυ και επιτέλους ανέβηκε η αμμωνία. Κάθε μέρα έριχνα τροφή αλλά τίποτα. Το θέμα τώρα είναι ότι αφού δεν ανέβασα αμμωνία με την τροφή θα υπάρχουν τα βακτήρια που έριξα ή δεν θα είχαν τίποτα να φάνε και πρέπει να ξαναρίξω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...