Jump to content

Φωτογράφιση υπό το φώς του φεγγαριού


Recommended Posts

Εδώ και λίγες μέρες προσπαθώ με την ψηφιακή μηχανή μου να φωτογραφίσω σωστά το ενυδρείο μου όταν το moonlight φως είναι ανοικτό. Αποτέλεσμα άθλιο... :hysterical:

Η μηχανή που χρησιμοποιώ είναι η Nikon coolpix 4200, και ο φωτισμός moonlight είναι μια λάμπα cold cathode 30cm χωρίς ανακλαστήρα.

Υπάρχει κάποιος με ίδιο ή συγγενικό μοντέλο της Nikon που να μπορεί να με βοηθήσει στις απαραίτητες ρυθμίσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια 5600 και φαντάζομαι ότι δεν θα έχει πολλές διαφορές.

Στην επιλογή Scene, διάλεξε το πρόγραμμα underwater. Φαίνεται να κρατάει καλά το white balance και να βγαίνουνε τα χρώματα σχετικά όπως φαίνονται. Φυσικά κλειστό φλάς και τρίποδας.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρε, σε ποια ρύθμιση τη βάζεις? Εχεις δοκιμάσει στη θέση του αθλητή? (γρήγορη ταχύτητα χωρίς φλας). Αλλά για να έχεις καθαρότητα, θα εστιάσεις πρώτα με ανοιχτά τα φώτα του δωματίου, θα κρατήσεις την εστίαση "κλειδωμένη", θα κλείσεις το φως του δωματίου και θα τραβήξεις. Επίσης, ίσως χρειαστεί ταυτόχρονα να έχεις ρυθμίσει και την φωτεινότητα στο +1 ή και παραπάνω. Και μετά ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Photoshop...

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο, αυτό που θες να κάνεις έχει 2 σοβαρά προβλήματα, που αν τα καταλάβεις θα μπορέσεις και να τα αντιμετωπίσεις άσχετα με μοντέλο μηχανής.

1. Οι ψηφιακές μηχανές έχουν γενικά μια λειτουργία όπου προσπαθούν να αποδώσουν σωστά τα χρώματα. Όταν φωτογραφίζεις cold cathode, η λειτουργία αυτή (auto white balance) δεν τα καταφέρνει γιατί στην ουσία έχεις ένα πολύ περιορισμένο χρωματικό φάσμα.

Αυτό κυρίως έχει να κάνει με την απόδοση χρώματος.

2. Ειδικά σε σκοτεινές σκηνές το ανθρώπινο μάτι (και εγκέφαλος) έχει και αυτό αυτόματες λειτουργίες όπου προσπαθεί να γεμίσει κενά (π.χ. πολύ σκοτεινές περιοχές), να διορθώσει χρώματα κλπ

Γι΄αυτούς τους 2 λόγους

α) οι ψηφιακές αλλά και τα φίλμ, αποδίδουν χειρότερα σε λίγο φως.

β) οι ψηφιακές ειδικά είναι ιδιαίτερα προβληματικές σε σχεδόν μονοχρωματικές φωτογραφίες (όπως η cold cathode σου) λόγω προβλημάτων στο auto white balance.

Υπάρχουν και άλλα προβλήματα στη σκηνή που θες να φωτογραφίσεις, αλλά αυτά τα 2 είναι το ζουμί.

Το θέμα της απόδοσης του χρώματος θα το αντιμετωπίσεις αν η μηχανή σου έχει ρυθμίσεις για το white balance.

Το θέμα της απόδοσης πολύ σκοτεινών σημείων (που με το μάτι τα βλέπεις, αλλά όχι στη φωτό), ή πολύ φωτεινών (εκεί που πέφτει το φως της λάμπας), θα το αντιμετωπίσεις κυρίως με ρυθμίσεις contrast και ρυθμίσεις έκθεσης (σκοτεινότερη ή φωτεινότερη λήψη). Αυτό καλό είναι να γίνει και στις ρυθμίσεις της μηχανής (αν έχει κάτι τέτοιο), αλλά και αργότερα στο πρόγραμμα επεξεργασίας.

Ξεκίνα από αυτά και πες μου τι βγαίνει.

EDIT: εννοείται ότι τη στηρίζεις κάπου να είναι ακίνητη (σα να είναι σε τρίποδο) ??

Link to comment
Share on other sites

Δες και ένα παράδειγμα αντίστοιχης λήψης με κοινή 40άρα λάμπα (πορτατίφ), από το πλάι χαμηλά. Φυσικά έχει γίνει και επεξεργασία για διόρθωση χρωμάτων. Με το moonlight θα είναι λίγο πιο δύσκολο να φέρεις τα χρώματα, αλλά έρχονται - όχι στο φυσικό τους, αλλά η ατμόσφαιρα μπορεί να απεικονισθεί. Περισσότερα, από κοντά αύριο. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Με τη ρύθμιση του "αθλητή" η coolpix θέλει πολύ δυνατό φωτισμό. Δοκίμασε και bracketing σε κάθε πρόγραμμα αν το υποστηρίζει, για μικρές μεταβολές στην έκθεση, αλλά μην περιμένεις και πολλά.

Δοκίμασε και τα προγράμματα για μουσείο, ηλιοβασίλεμα και ανατολή, αν και τα 2 τελευταία θα σου βγούνε πιο φωτεινά με πιο έντονα μπλέ.

Την καλύτερη εγώ την είχα βγάλει με το πρόγραμμα για ηλιοβασίλεμα, αν ψάξεις στο topic για το 180άρι μου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τον chrisb. To θέμα είναι πως αυτές οι compact ψηφιακές λείπονται καλούδια όπως το να ρυθμίζει το WB και άλλα... Αν η μηχανή σου έχει να ρυθμίζεις το WB βάλε ένα φίλτρο από γαλλικό καφέ μπροστά, τράβα φωτό και κάνε preset στο WB τη φωτογραφία αυτή. Επίσης, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις όσο το δυνατό μεγαλύτερη ταχύτητα για να μην βγουν κουνημένα όλα μέσα στο ενυδρείο (ψάρια, φυτά...). Βέβαια με τις compact δεν μπορείς να ρυθμίσεις διάφραγμα, οπότε μάλλον θα σου το ρίξει στο min με αποτέλεσμα ελάχιστο βάθος πεδίου.

Γνώμη μου είναι να στήσεις τη μηχανή σε τρίποδα να βάλεις υψηλή ταχύτητα, να κάνεις preset WB και να δοκιμάσεις :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τέλος θέλω να προσθέσω πειραματίσου με την μηχανή και τράβα φωτογραφίες ακόμη και με ρυθμίσεις που πίστευες ότι δεν θα αποδώσουν.

Για παράδειγμα στην δικιά όταν επιλέγω για υποβρύχια λήψη βγαίνουν χάλια τα χρώματα ενώ όταν επιλέγω για λήψη λουλουδιών βγαίνει τέλια.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες προσπαθώ με την ψηφιακή μηχανή μου να φωτογραφίσω σωστά το ενυδρείο μου όταν το moonlight φως είναι ανοικτό. Αποτέλεσμα άθλιο... :hysterical:

Η μηχανή που χρησιμοποιώ είναι η Nikon coolpix 4200, και ο φωτισμός moonlight είναι μια λάμπα cold cathode 30cm χωρίς ανακλαστήρα.

Υπάρχει κάποιος με ίδιο ή συγγενικό μοντέλο της Nikon που να μπορεί να με βοηθήσει στις απαραίτητες ρυθμίσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

πολλα σωστα ακουστηκαν παραπανω αλλα και πολλα που ισως σε μπερδεψουν.

δυστυχως η μηχανη σου δεν εχει οσες δυνατοτητες θα χειαζοταν μια τετοια ειδικη φωτογραφιση.

τι θα εκανα στη θεση σου?

δεν θα εψαχνα για αλλαγες στα iso , preset wb, night scene κλπ.

θα εβαζα τη μηχανη πανω σε ενα τριποδο , θα εσβηνα τα υπολοιπα φωτα δωματιου και θα εκανα ληψεις σε ολα τα διατεθομενα προγραμματα της μηχανης μου κρινοντας τα αποτελεσματα μετα.

τελευταιο tip για μεγαλυτερη σταθεροτητα οι ληψεις μου θα ηταν στη θεση του χρονοδιακοπτη (self timer)και οχι απευθειας με το κουμπι ληψης.

Link to comment
Share on other sites

τελευταιο tip για μεγαλυτερη σταθεροτητα οι ληψεις μου θα ηταν στη θεση του χρονοδιακοπτη (self timer)και οχι απευθειας με το κουμπι ληψης.

Σωστός ! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες προσπαθώ με την ψηφιακή μηχανή μου να φωτογραφίσω σωστά το ενυδρείο μου όταν το moonlight φως είναι ανοικτό. Αποτέλεσμα άθλιο... :hysterical:

Η μηχανή που χρησιμοποιώ είναι η Nikon coolpix 4200, και ο φωτισμός moonlight είναι μια λάμπα cold cathode 30cm χωρίς ανακλαστήρα.

Υπάρχει κάποιος με ίδιο ή συγγενικό μοντέλο της Nikon που να μπορεί να με βοηθήσει στις απαραίτητες ρυθμίσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Βλέποντας της ρυθμίσεις της μηχανής σου δέν νομίζω να μπορείς να τραβήξεις ένα τέτοιο θέμα.

Προσπάθησε να κλείσης τα φώτα με το photosop(άν το έχεις)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολύ για το άμεσο μαζικό ενδιαφέρον όλους σας! :hysterical:

Θα μελετήσω περισσότερο σχετικά με τις προδιαγραφές, και επειδή έχω και τρίποδα και photoshop θα πειραματιστώ και εκεί.. Αύριο όμως καθώς μόλις επέστρεψα σπίτι μετά από ένα εξοντωτικό απόγευμα και πρέπει να πέσω για ύπνο!

Ευχαριστώ και πάλι..

ΥΓ Σαν τελική λύση, μια φίλη μου φωτογράφος μπορεί να μου δανείσει μια καλή μηχανή και να κάνει υπομονή δίπλα μου όσο θα μαθαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...