Jump to content

Recommended Posts

χθες και σημερα η θερμοκρασια του ενυδρειου ειναι στους 29 βαθμους και δεν κατεβαινει....τα ψαρια ειναι ετοιμα να πεθανουν....τι να κανω για να τα σωσω;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος koralia theodosiadou έγραψε:

χθες και σημερα η θερμοκρασια του ενυδρειου ειναι στους 29 βαθμους και δεν κατεβαινει....τα ψαρια ειναι ετοιμα να πεθανουν....τι να κανω για να τα σωσω;;;

Βάλε ανεμιστήρα πάνω από το ενυδρείο να χτυπάει την επιφάνεια του νερού.

Απλά πρόσεχε την στάθμη γιατί θα έχεις μεγάλη εξάτμιση 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομα. Αν ειναι 90λ ενυδρειο... Παιρνεις ενα μπουκαλι πλαστικο 1,5λ απο κολα πχ. γεμιζεις νερο και βαζεις στην καταψυξη μεχρι να παγωσει. Βγαζεις και το αφινεις στο ενυδρειο να κανει βολτα (ή καλυτερα να το δεσεις με κατι σε μια γωνια, να μην κανει βολτες:)). Η θερμοκρασια θα κατεβει περιπου 2 βαθμους μεσα σε μια ωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης εκτός από τα παραπάνω, αν στο δωμάτιο έχεις κλιματιστικό, άνοιξε το να κατεβάσει τη θερμοκρασία στο χώρο.

Για πιο μόνιμη λύση το καλοκαίρι, οι περισσότεροι έχουμε ανεμιστηράκια που δουλεύουν κάποιες ώρες το καλοκαίρι για να κρατάνε την θερμοκρασία σε ανεκτά επίπεδα. Δες στο διαδίκτυο, πουλάνε σετάκια με πιαστράκια για να τα στερεώσεις πάνω στο ενυδρείο, εγώ στο δικό μου rio 300 έχω ένα σετ με 4 ανεμιστηράκια σε σειρά, κινέζικα και "σχετικά" αθόρυβα που κάνουν δουλειά σε συνδυασμό με κλιματιστικό που ουτώς η αλλιώς το χρησιμοποιώ και για εμάς.

Τα έχω σε χρονοδιακόπτη και δουλεύουν ώρες που δεν μας ενοχλεί ο θόρυβος.

Αν τα πάρεις από μαγαζί, ζήτα να τα ανάψουν να δεις πόσο θόρυβο κάνουν πριν τα αγοράσεις...

Δεν σου γράφω καν για chiller, άλλα κόστη......δεν το χρειάζεσαι καν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...