Jump to content

Προβληματισμός για σαλιγκάρια Λαθρεπιβατες.


Recommended Posts

Ξεκίνησα πρόσφατα ένα φυτεμένο ενυδρείο που πάει να γίνει πυκνοφυτεμενο. Επιασαν τα φυτα και όλα πάνε μια χαρά. Ήταν λίγο πολύ ένα πείραμα που πήγε πολύ καλά και σκέφτομαι μετά από καιρό όταν αναπτυχθούν αρκετά τα φυτα και όταν έρθει η ισορροπία στο σύστημα να βάλω μια μονομαχινα μέσα.

Μέχρι τώρα έχω ένα μικρό φιλαράκι με όσο χωρούσε mini siporax το οποίο έχω στο πρόγραμμα να αντικαταστήσω με ένα Κρεμαστό για τα κατάλληλα λιτρα (25 όγκος αλλά με υποστρωματα φυτα κλπ θα έλεγα κάπου στα 19 με 20 νερου) και να προσθέσω επιπλέον siporax. Έχει επίσης έναν θερμοστατης στους 25 βαθμούς σταθερά. 

Έβαλα ένα υποστρωμα της tropica μπόλικο λεπτό χαλίκι και τα φυτα.

Στα πρώτα φυτα που πήρα μάλλον υπήρχαν τρία πολύ μικρά σαλιγκαρακια τα οποία εμφανίστηκαν μετά από λίγες μέρες να βολταρουν στο τζαμί. Εγώ προσωπικά χάρηκα γιατί ήταν οι πρώτοι κάτοικοι του ενυδρειου μου. Βέβαια ήταν τελείως άτρωτο τότε με αμμωνία στα ύψη. Επιβίωσαν όμως και σε χρόνο dt μεγάλωσαν αρκετά. Είχα τότε καφέ αλγη στο ενυδρειο που τώρα εξαφανίστηκε εντελώς. Δεν ξερω αν την έφαγαν όλη τα σαλιγκαρια η αν ήταν να φύγει από μόνη της. 

Τελοσπαντων το στρώσιμο πήγαινε κανονικά αυτά μεγάλωναν και πριν λίγες μέρες μου έκαναν αυγά. Ωραία λέω θα έχουμε μωρά σαλιγκαρακια. Έλα όμως που έχω κάπου στα 20 σαλιγκάρια αυτή τη στιγμή και γέννησαν ξανά αυγά. 

Να πω ότι αισθητικά δεν με ενοχλούν καθόλου, αντίθετα τα βρίσκω χαριτωμένα. 

Επίσης νεκρά φύλλα δεν τρώνε τα βγάζω μόνη. Από την αρχή δεν έχω ταΐσει καθόλου, ότι έκαναν με την αλγη. Τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς τροφή βρίσκουν και τρώνε αλλά τα βλέπω να αναπτύσσονται. 

Ξέχασα να πω ότι μάλλον πρόκειται για physa snails Σύμφωνα με μια πρόχειρη αναζήτηση στο Google.

Επίσης έχουν κάνει παρά πολλά περιττώματα (σαν δαχτυλίδια ανοιχτα μοιάζουν ) και έχουν γεμίσει το βυθό σε βαθμό που με την παραμικρή αναστάτωση να γίνεται χαμός. Να βάλω σκουπα για να τα απομακρυνω η βοηθάνε τα φυτα να αναπτυχθούν;

Επίσης παρόλα τα περιττώματα και την αύξηση του πληθυσμού η αμμωνία και τα νιτρώδη μειώνονται. 

Τώρα οι ερωτήσεις μου:

1. Είναι πρόβλημα τα τόσα πολλά σαλιγκαρια; μπορεί στο μέλλον να προκαλέσουν προβλήματα με αυξήσεις αμμωνιας και να έχω θέματα ειδικά όταν θα βάλω και ψάρι; θα μπορέσει ένα εξωτερικό φιλτρακι με όσο πιο πολύ βιολογικό χωρεσει να αντεξει τοσα πολλα σαλιγκαρια και ενα ψαρι μονομαχο; 

2. Πώς θα μπορούσα να ελαττωσω την αναπαραγωγη; θα ήθελα να γίνει όσο πιο αναίμακτα γίνεται. Δεν θέλω να βάλω helena Γιατί τα λυπάμαι τα καημένα. Θα καταλάβουν από μόνα τους ποτέ θα έρθει σε κορεσμό το σύστημα και δεν θα υπάρχει αρκετη τροφή για όλα τους ώστε να σταματήσουν να αναπαραγονται; 

3. Υπάρχει πιθανότητα αν δεν βρουν άλλη τροφή να φάνε τα φυτα;

4. Σκέφτομαι να αποσυμφορησω το ενυδρειο με το να βγάζω είτε με χέρι είτε με λαχανικά και να τα βάζω σε βαζάκια που θα φτιάξω (σκέφτηκα να βάλω φυλλοχωμα και να φυτέψω τα κλαδέματα και κάτι φυτα που μου περίσσεψαν και να το βάλω σε ηλιακό φως ετσι ώστε να βγάζουν αλγη για να την τρωνε-πιο πολύ επειδή δεν έχω άλλη λάμπα ?)

Βέβαια και αυτό να γίνει πρέπει να σταματήσουν να γίνονται περισσότερα σε τόσο μεγάλο βαθμό αυτά που θα υπάρχουν ήδη μέσα. 

5. Ο θυληκος μονομαχος θα μπορέσει να βοηθήσει σε αυτο; θα τρώει τίποτα αυγά η μικρα; (αν και δεν θα το ήθελα Αλλά that's nature).

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Ξεκίνησα πρόσφατα ένα φυτεμένο ενυδρείο που πάει να γίνει πυκνοφυτεμενο. Επιασαν τα φυτα και όλα πάνε μια χαρά. Ήταν λίγο πολύ ένα πείραμα που πήγε πολύ καλά και σκέφτομαι μετά από καιρό όταν αναπτυχθούν αρκετά τα φυτα και όταν έρθει η ισορροπία στο σύστημα να βάλω μια μονομαχινα μέσα.

Μέχρι τώρα έχω ένα μικρό φιλαράκι με όσο χωρούσε mini siporax το οποίο έχω στο πρόγραμμα να αντικαταστήσω με ένα Κρεμαστό για τα κατάλληλα λιτρα (25 όγκος αλλά με υποστρωματα φυτα κλπ θα έλεγα κάπου στα 19 με 20 νερου) και να προσθέσω επιπλέον siporax. Έχει επίσης έναν θερμοστατης στους 25 βαθμούς σταθερά. 

Έβαλα ένα υποστρωμα της tropica μπόλικο λεπτό χαλίκι και τα φυτα.

Στα πρώτα φυτα που πήρα μάλλον υπήρχαν τρία πολύ μικρά σαλιγκαρακια τα οποία εμφανίστηκαν μετά από λίγες μέρες να βολταρουν στο τζαμί. Εγώ προσωπικά χάρηκα γιατί ήταν οι πρώτοι κάτοικοι του ενυδρειου μου. Βέβαια ήταν τελείως άτρωτο τότε με αμμωνία στα ύψη. Επιβίωσαν όμως και σε χρόνο dt μεγάλωσαν αρκετά. Είχα τότε καφέ αλγη στο ενυδρειο που τώρα εξαφανίστηκε εντελώς. Δεν ξερω αν την έφαγαν όλη τα σαλιγκαρια η αν ήταν να φύγει από μόνη της. 

Τελοσπαντων το στρώσιμο πήγαινε κανονικά αυτά μεγάλωναν και πριν λίγες μέρες μου έκαναν αυγά. Ωραία λέω θα έχουμε μωρά σαλιγκαρακια. Έλα όμως που έχω κάπου στα 20 σαλιγκάρια αυτή τη στιγμή και γέννησαν ξανά αυγά. 

Να πω ότι αισθητικά δεν με ενοχλούν καθόλου, αντίθετα τα βρίσκω χαριτωμένα. 

Επίσης νεκρά φύλλα δεν τρώνε τα βγάζω μόνη. Από την αρχή δεν έχω ταΐσει καθόλου, ότι έκαναν με την αλγη. Τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς τροφή βρίσκουν και τρώνε αλλά τα βλέπω να αναπτύσσονται. 

Ξέχασα να πω ότι μάλλον πρόκειται για physa snails Σύμφωνα με μια πρόχειρη αναζήτηση στο Google.

Επίσης έχουν κάνει παρά πολλά περιττώματα (σαν δαχτυλίδια ανοιχτα μοιάζουν ) και έχουν γεμίσει το βυθό σε βαθμό που με την παραμικρή αναστάτωση να γίνεται χαμός. Να βάλω σκουπα για να τα απομακρυνω η βοηθάνε τα φυτα να αναπτυχθούν;

Επίσης παρόλα τα περιττώματα και την αύξηση του πληθυσμού η αμμωνία και τα νιτρώδη μειώνονται. 

Τώρα οι ερωτήσεις μου:

1. Είναι πρόβλημα τα τόσα πολλά σαλιγκαρια; μπορεί στο μέλλον να προκαλέσουν προβλήματα με αυξήσεις αμμωνιας και να έχω θέματα ειδικά όταν θα βάλω και ψάρι; θα μπορέσει ένα εξωτερικό φιλτρακι με όσο πιο πολύ βιολογικό χωρεσει να αντεξει τοσα πολλα σαλιγκαρια και ενα ψαρι μονομαχο; 

2. Πώς θα μπορούσα να ελαττωσω την αναπαραγωγη; θα ήθελα να γίνει όσο πιο αναίμακτα γίνεται. Δεν θέλω να βάλω helena Γιατί τα λυπάμαι τα καημένα. Θα καταλάβουν από μόνα τους ποτέ θα έρθει σε κορεσμό το σύστημα και δεν θα υπάρχει αρκετη τροφή για όλα τους ώστε να σταματήσουν να αναπαραγονται; 

3. Υπάρχει πιθανότητα αν δεν βρουν άλλη τροφή να φάνε τα φυτα;

4. Σκέφτομαι να αποσυμφορησω το ενυδρειο με το να βγάζω είτε με χέρι είτε με λαχανικά και να τα βάζω σε βαζάκια που θα φτιάξω (σκέφτηκα να βάλω φυλλοχωμα και να φυτέψω τα κλαδέματα και κάτι φυτα που μου περίσσεψαν και να το βάλω σε ηλιακό φως ετσι ώστε να βγάζουν αλγη για να την τρωνε-πιο πολύ επειδή δεν έχω άλλη λάμπα ?)

Βέβαια και αυτό να γίνει πρέπει να σταματήσουν να γίνονται περισσότερα σε τόσο μεγάλο βαθμό αυτά που θα υπάρχουν ήδη μέσα. 

5. Ο θυληκος μονομαχος θα μπορέσει να βοηθήσει σε αυτο; θα τρώει τίποτα αυγά η μικρα; (αν και δεν θα το ήθελα Αλλά that's nature).

Καλησπέρα.

Καταρχάς τα σαλιγκάρια δεν προκαλούν κάποιο πρόβλημα, ίσα ίσα βοηθάνε στον καθαρισμό όπως είπες για τις άλγες.

Και να σε προετοιμάσω πως θα έχεις πολύ συχνά γέννες γιατί όπως έχω ξαναπεί αυτά τα είδη σαλιγκαριών ανήκουν στα είδη των ερμαφρόδιτων όπου αυτογονιμοποιούνται.

( για κοίτα μήπως είναι ramshorn snail γιατί συνήθως αυτά είναι λαθρεπιβατες) 

Δεν νομίζω να φάνε τα φυτά σου γιατί βρίσκουν πάντα τροφή (άλγες -μικροοργανισμούς-υπολείμματα τροφής)

Και γενικά δεν τρώνε φύλλα.

Τώρα καλό θα ήταν να καθάριζες προσεκτικά τα περιττόματα τους με σκουπα και οσο μπορεις να μην ανακατεψεις τον βυθο ώστε να μην αυξηθεί η αμμωνία.

Ο Μονομάχος κατά 99% δεν θα τους δίνει σημασία.

(Εσύ ρίχνε και λίγη τροφή ώστε να έχουν τα μικρά για να αναπτυχθούν γιατί κρίμα ειναι να ψοφήσουν.)

Αν θες μπορείς να κάνεις κάτι σαν εμένα όπου με μια ρίζα hygrophila ,λίγο υπόστρωμα και ενα φωτιστικο γραφειου έχω φτιάξει ένα mini scape με ramshorn και γαρίδα.

Ώστε να τα μεταφέρεις εκεί για να μειωθεί λιγο ο πληθυσμός τους αλλά να ξέρεις πάντα θα έχεις γέννες με αυτά τα σαλιγκάρια.

Αυτό είναι το mini scape μου20200503_170620.thumb.jpg.5d73de53fed6e07eb6345ab0e2301e5b.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο είναι και αυτό θα κάνω. Απλά δεν έχω άλλη λάμπα γραφείου αυτή τη στιγμή. Θα υπάρξει θέμα αν τ αφησω σε σημείο που τα φτάνει το φως του ήλιου (με προσοχή στη θερμοκρασία το καλοκαιρι) για να τρώνε και αλγη; 

Όμως δεν θα φταδουν σε κάποιο σημείο να είναι πραγματικά παρά πολλά; Θελω να πω, δεν θα υπάρχουν υπερβολικά πολλοί οργανισμοί στο ενυδρειο μαζί με το ψαρι; (πχ τωρα εχω καπου στα 20 σαλιγκαρια συν τα αυγα μεσα σε 20 λοτρα νερου!) για την αμμωνία αγχώνομαι εγώ. 

Όχι δεν είναι ramshorn, είναι λίγο πιο μακρουλο το κέλυφος. 

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Άμα είναι αυτά που νομίζω θα έχεις πάρα πολλά στο μέλλον . Εγώ προσωπικά άλλαξα και βυθό παλιά αλλά πάλι μου εμφανίστηκαν από φυτά και έχω πάνω από 100 βέβαια σε πιο μεγάλο ενυδρείο . Δεν πειράζουν καθόλου αυτά τα σαλιγκάρια . Ίσα ίσα καθαρίζουν . Απλά λογικά θα έχεις πολλά . Για την αμμωνία νομίζω πάλι δεν πειράζουν σύμφωνα με εμένα και τα δικά μου .

Μήπως είναι melanoides tuberculata?

Έγινε επεξεργασία - PASXA
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Πολύ ωραίο είναι και αυτό θα κάνω. Απλά δεν έχω άλλη λάμπα γραφείου αυτή τη στιγμή. Θα υπάρξει θέμα αν τ αφησω σε σημείο που τα φτάνει το φως του ήλιου (με προσοχή στη θερμοκρασία το καλοκαιρι) για να τρώνε και αλγη; 

Όμως δεν θα φταδουν σε κάποιο σημείο να είναι πραγματικά παρά πολλά; Θελω να πω, δεν θα υπάρχουν υπερβολικά πολλοί οργανισμοί στο ενυδρειο μαζί με το ψαρι; (πχ τωρα εχω καπου στα 20 σαλιγκαρια συν τα αυγα μεσα σε 20 λοτρα νερου!) για την αμμωνία αγχώνομαι εγώ. 

Όχι δεν είναι ramshorn, είναι λίγο πιο μακρουλο το κέλυφος. 

Κοίτα εγώ σε ένα 80αρι που είχα είχα τουλάχιστον 100 ραμσχορν με διάφορα άλλα ψαρια (σκαλάρια γκουράμι) και δεν είχα κανένα πρόβλημα με αμμωνια απλά όπου και να κοίταζες έβλεπες από καμία 10αρια σαλιγκάρια και δεν το είχα πολύ φυτέψει να φανταστείς μια ανούμπια είχα και μια egeria densa.

Αλλά το ενυδρείο ήταν λαμπίκο τοβειχαν περιποιηθεί πολύ καλά τα σαλιγκάρια.

Δεν θα σου πρότεινα για το βάζο να το βάλεις στον ήλιο 

1ον γιατί δεν θα έχει ανάπτυξη 

2ον θα έχεις πολλές άλγες 

Εγώ αυτό το φωτιστικο το είχα πάρει από τον Σκλαβενίτη 7-8 ευρώ και του έκανα κάποιες πατέντες ώστε να είναι στο σωστό ύψος με το βαζάκι.

Αν θες να σου εξηγήσω πως το έκανα στείλε Π.Μ.

Καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε μας και κάποια φωτογραφία για να σου πούμε σίγουρα το είδος ?

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το κοιτάξω πως θα με βολέψει το βαζάκι Ίσως να κάνω μια γυάλα πιο μεγάλη που έχω και για πιο εύκολο καθάρισμα.

Οπότε να τα αφήσω και παρακολουθώ μετρήσεις και επεμβαινω που και που με σκουπα; επιφανειακά θα γίνεται έτσι κι αλλιώς γτ έχω και τα φυτα. 

(Τώρα που κοιτάζω υπάρχουν μερικές τρύπες στα παλιά φύλλα των φυτών. Σίγουρα δεν ευθύνονται αυτά;)

Απλά θα ήθελα να έβαζα και καμία φαρδια Amano αλλά όπως φαίνεται θα φορτωθεί πολύ. 

PSX_20200516_012418.jpg

PSX_20200516_012337.jpg

PSX_20200516_012355.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Οκ θα το κοιτάξω πως θα με βολέψει το βαζάκι Ίσως να κάνω μια γυάλα πιο μεγάλη που έχω και για πιο εύκολο καθάρισμα.

Οπότε να τα αφήσω και παρακολουθώ μετρήσεις και επεμβαινω που και που με σκουπα; επιφανειακά θα γίνεται έτσι κι αλλιώς γτ έχω και τα φυτα. 

(Τώρα που κοιτάζω υπάρχουν μερικές τρύπες στα παλιά φύλλα των φυτών. Σίγουρα δεν ευθύνονται αυτά;)

Απλά θα ήθελα να έβαζα και καμία φαρδια Amano αλλά όπως φαίνεται θα φορτωθεί πολύ. 

PSX_20200516_012418.jpg

PSX_20200516_012337.jpg

PSX_20200516_012355.jpg

Πρέπει να είναι όντως physa snails!

Μέχρι να το στρώσεις μην βάλεις σκουπα.

Απο οσο ξερω για τα φύλλα μόνο τα νεκρά φύλλα τρώνε δηλαδή τα παλιά όπως είπες.

Αλλά περισσότερο τρώνε την άλγη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι είναι  physa. Κακό δεν κάνουν . Ίσα ίσα πιστεύω σου ομορφαίνουν και καθαρίζουν το ενυδρείο . Η αναπαραγωγή τους θα είναι συνεχής . Μην σε απασχολεί . Κακό όπως είπα δεν κάνουν .

Έγινε επεξεργασία - PASXA
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Καλησπέρα.

Καταρχάς τα σαλιγκάρια δεν προκαλούν κάποιο πρόβλημα, ίσα ίσα βοηθάνε στον καθαρισμό όπως είπες για τις άλγες.

Και να σε προετοιμάσω πως θα έχεις πολύ συχνά γέννες γιατί όπως έχω ξαναπεί αυτά τα είδη σαλιγκαριών ανήκουν στα είδη των ερμαφρόδιτων όπου αυτογονιμοποιούνται.

( για κοίτα μήπως είναι ramshorn snail γιατί συνήθως αυτά είναι λαθρεπιβατες) 

Δεν νομίζω να φάνε τα φυτά σου γιατί βρίσκουν πάντα τροφή (άλγες -μικροοργανισμούς-υπολείμματα τροφής)

Και γενικά δεν τρώνε φύλλα.

Τώρα καλό θα ήταν να καθάριζες προσεκτικά τα περιττόματα τους με σκουπα και οσο μπορεις να μην ανακατεψεις τον βυθο ώστε να μην αυξηθεί η αμμωνία.

Ο Μονομάχος κατά 99% δεν θα τους δίνει σημασία.

(Εσύ ρίχνε και λίγη τροφή ώστε να έχουν τα μικρά για να αναπτυχθούν γιατί κρίμα ειναι να ψοφήσουν.)

Αν θες μπορείς να κάνεις κάτι σαν εμένα όπου με μια ρίζα hygrophila ,λίγο υπόστρωμα και ενα φωτιστικο γραφειου έχω φτιάξει ένα mini scape με ramshorn και γαρίδα.

Ώστε να τα μεταφέρεις εκεί για να μειωθεί λιγο ο πληθυσμός τους αλλά να ξέρεις πάντα θα έχεις γέννες με αυτά τα σαλιγκάρια.

Αυτό είναι το mini scape μου20200503_170620.thumb.jpg.5d73de53fed6e07eb6345ab0e2301e5b.jpg

 

την γαριδα βγαλε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα ξεφορτωνα αυτα τα σαλιγκαρια χωρις δευτερη σκεψη!

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν εντοπίζεις pond snails όλα καλά (εγώ τα είδα να τρώνε ακόμη και την κατα τα άλλα σκληρή java fern!). Τα physa μπορείς να τα ελεγξεις με την τροφή. Οσο δεν ρίχνεις, η πείνα θα περιορίσει τον αριθμό τους σε όσα μπορούν να τραφούν. Αυτό συμβαίνει και στη φύση. Αν σε κάποιο σημείο νομίζεις ότι είναι πλέον πολλά, μπορείς να αφαιρείς και μόνη σου κατά διαστήματα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Antoonia said:

Πολύ ωραίο είναι και αυτό θα κάνω. Απλά δεν έχω άλλη λάμπα γραφείου αυτή τη στιγμή. Θα υπάρξει θέμα αν τ αφησω σε σημείο που τα φτάνει το φως του ήλιου (με προσοχή στη θερμοκρασία το καλοκαιρι) για να τρώνε και αλγη; 

Όμως δεν θα φταδουν σε κάποιο σημείο να είναι πραγματικά παρά πολλά; Θελω να πω, δεν θα υπάρχουν υπερβολικά πολλοί οργανισμοί στο ενυδρειο μαζί με το ψαρι; (πχ τωρα εχω καπου στα 20 σαλιγκαρια συν τα αυγα μεσα σε 20 λοτρα νερου!) για την αμμωνία αγχώνομαι εγώ. 

Όχι δεν είναι ramshorn, είναι λίγο πιο μακρουλο το κέλυφος. 

Αν με το φως βλέπεις 20 στα σκοτάδια να δεις που βγαίνουν και τα κρυμμένα πόσα είναι....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα πολλα τετοια , πάρα πολλά .

Σε σημείο που άρχισαν να καταναλώνουν και φυτά.

Εβαλα λιμνομπιουμ κάποια στιγμή και κοντεψα να χάσω το κουτάκι που αγόρασα γιατι του την επεσαν με μανία , η φακη του νερού έφευγε ακαριαία .

Οποτε οπως μου ελεγε και ο φιλος απο το petshop που εμπιστεύομαι καταλαβα οτι μιλαμε για "παράσιτα" .

Ακρίδες εν ολίγης εάν ξεφύγουν .

Τα μάζεψα ειτε με τσιμπίδα ειτε με παγίδα ολα τα μεγαλα που κανανε το κακό και τα έστειλα !!!!!

Το αποτέλεσμα ειναι να φύγανε τα φυτά ταχύτατα και ειδικά το λιμνομπιουμ που πηγα να χάσω το βγάζω πλέον.

Δεν εχω παρατηρήσει έξαρση ομως από τότε .

Αρα μαλλον κατι έκανα λάθος τότε και είχα ακραία αύξηση τους .

Ίσως βρίσκανε πιο πολλές άλγες .

Διότι τωρα με 5 ωρες φως και την επιφανεια χαλι απο το λιμνομπιουμ μαλλον δεν έχω.

large.PSX_20200301_221502.jpg.ecdd2044a639edd1396a63838380f371.jpg

 

Τα καμαρώνα κιολας !

Αλλα είπαμε μπορεί να γίνουν ..... ακρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Άρα να βγάζω μερικά και να τα αφήσω χωρίς τροφή μέχρι να μην βρίσκουν να φανε; 

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι επειδή κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό να δεις πως θα παει το δικο σου .

Σε αλλο θα γίνουν υπερβολικά πολλα και μεγαλα "για το είδος τους" και θα φανε και φυτα , και σε άλλα ενυδρεία θα μείνουν σε λογικο πλυθησμό και θα κάνουν μονο καλό , καθάρισμα βυθού και τζαμιών καθώς και υπολοιματων τροφών .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

την γαριδα βγαλε!

Όπου να είναι θα την βάλω στο μεγάλο γιατί την είχα πάρει πολύ μικρή και φοβόμουν να την βάλω στο 180αρι αλλά τώρα που μεγάλωσε θα την βάλω.

Έχω πάρει και άλλη μια και θα τις βάλω μαζί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...