Jump to content

Επιστροφή στη θάλασσα


almuros

Recommended Posts

Πριν μια δεκαετία ξεστησα το 60 λίτρο nano reef μου και έκτοτε διατηρώ μόνο το 180λιτρο Αμαζόνιου. Μιας και μετακομίζω ήρθε η ώρα για επιστροφή λοιπόν στα αλατια με τη νέα αρχή.

Το ενυδρείο λοιπόν είναι το juwel vision 180 με τη βάση του σε ligt wood το οποίο ανοίχτηκε και ξαναμπήκαν σιλικονες πρόσφατα. 

Όποτε ξεκινάω με ερωτήσεις προς τους έμπειρους. 

Η σκέψη να γίνει sump με μέσα στη βάση σε τρείς διαφορετικες δεξαμενές που επικοινωνούν διαμέσου τρύπας στα κάθετα ξύλα της βάσης είναι εφικτη;

Από φωτισμό σκέφτομαι κάποιο λεντ από e bay , δεν ξέρω αν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τις 2 τ8 που έχει;

Θα με βόλευε να κάνω κάποια πατέντα να διατηρήσω το καπάκι και να αποφύγω τις πολλές υγρασιες αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό να προσαρμοστώ κάπως το λεντ.

Από θέμα σκιμερ (θα μπει λογικά στο σαμπ) με το deltec mce 500 είμαι οκ;

Επίσης από wave makers λογικά θα βάλω 2, σε ροη πόσα λίτρα πρέπει να είναι;

Εδώ λινκ με ένα λεντακι από e bay:https://www.ebay.co.uk/itm/143271323158

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Welcome back!!!!

Γιατί να μην έχεις για σαμπ (σχεδόν μονόδρομος στα λίτρα σου) μια δεξαμενή που να την χωρίσεις σε διαφορετικά κομμάτια; Πολύ πιο εύκολο. 
 

Τις Τ8 τις ξεχνάμε αν θελουμε κοράλλια και το λεντ που ανέβασες είναι λίγο στοίχημα αν θα είναι αξιόπιστο λόγω κινεζιας. Θα διαβάσω πιο αναλυτικά αργότερα. Αν πας σε εύκολα κοράλλια ίσως είναι οκευ, για σκληρά σε καμία περίπτωση. 
Για την κυκλοφορία δε μπορεί να σου απαντήσει κανεις με σιγουριά εξαρτάται από το πως θα στήσεις τον βράχο και τι κοράλλια θα βάλεις.

Το σκιμμερ μια χαρά μου φαίνεται. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες πίσω!

Απ ότι κατάλαβα η βάση χωρίζεται σε 3 μέρη και δεν μπορεί να μπει μεγάλη δεξαμενή για σαμπ . Σωστά???

Αν ναι τότε είναι εφικτό αυτό που λες . 3 δεξαμενές με σωλήνες η μια στην άλλη που αν γίνουν προσεγμένες οι τρύπες και στεγανες θα είναι σούπερ!

Παλιά το είχα κάνει με ενα δοχείο πλαστικό στην είσοδο και μετά έπεφτε στο main sump.

 

Όσο για το φωτισμό αυτό που λέει ο beta είναι μονόδρομος. 

Το καπάκι θα φύγει όπως και οι Τ8.

Δεν υπάρχει ρεεφ με τ8 ! Πρώτον γιατί δεν έχουν ένταση και φάσμα και δεύτερον θα καταργηθούν. 

Η Τ5 είτε led ή ακόμα καλύτερα και τα δύο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ακριβώς έτσι είναι, η βάση έχει 3 διαμερίσματα όπου μεταξύ τους έχουν τα δύο κάθετα ξύλινα στηρίγματα. Το ερώτημα είναι αν θα δημιουργήσει στατικό πρόβλημα μια στρογγυλή τρύπα σε κάθε χώρισμα; Σκέφτομαι τρία μικρά σαμπακια στα κάτω ραφακια και ένα στο πάνω που θα μπαίνει νερό α/ο για να αναπληρώνει την εξάτμιση,σωστα;

Θα μπορούσα να βρω κάποιον ηλεκτρολόγο να μου μετατρέψει το φωτιστικό του ενυδρείου να παίρνει αντι για 2 τ8  4 τ5; Το σκεφτομαι ώστε να έχω ενα καπάκι στο ενυδρείο από θέμα θερμομόνωσης και από θέμα εξάτμισης.  Στον αντίποδα βέβαια δεν ξέρω τι θεμα θα δημιουργηθεί με τα αλατια στις λάμπες.....

Τέλος φαντάζομαι δύο μικρά νησάκια σαν aquascape, οπότε έλεγα οι κυκλοφορητες να μπουν πισω στις δύο άκρες για να έχει παντού κυκλοφορία. 

15896449461776085383528995567187.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην σε απασχολεί το καπάκι! Θα φύγει αργά ή γρήγορα :death:! Άρα καλύτερα γρήγορα. 

Το να βάλεις 4 τ5 δεν κοστίζει τίποτα. Η αναζήτηση φωτιστικόυ θα σου πάρει λίγο χρόνο και χρήμα μετά.

 

 Για Το σαμπακι πρεπει να κανεις τρυπες στο έπιπλο και γενικα να ασχοληθεις .

Τα 3 δοχεία πρέπει να γίνουν από πλεξι ή τζαμί που θα κάνεις τρύπες. Άρα έχεις αρκετές δουλειές!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έκανα μια άλλη βάση. Να μπει ένα σαμπ από κάτω με άνεση 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και μετατροπή το καπάκι ίσως να μπορείς να κανεις (θα χρειαστείς άλλο μπαλαστ λογικά, δε ξέρω όμως τι χώρο και στεγανότητα έχεις) και σαμπ χωρισμένο στα τρία μπορείς να έχεις. Το θέμα είναι αν αξίζει να κανεις κάτι τέτοιο και μήπως πρέπει να σκεφτείς να κανεις κάποιες πιο γενναίες αλλαγές. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην βγαινει εργοστασιακό καπακι με λεντ αλλά κοστίζει και κοστίζουν πολύ και τα λεντ του οπότε το αφηνουμε.
Πόσο  πιάνουν τα χέρια σου?
Εγώ επειδή μου αρέσουν τα RIO με το καπάκι τους (αλλιώς σκέτο τζάμι παντού  χωρίς μπορντούρες πάνω-κατω στο ενυδρείο όπως έχουν αυτά) θα έκανα πατέντα να βάλω αντι για τις Τ8 στη θέση τους Τ5 μια blue plus & μια coral plus και θα έβγαζα το πίσω καπάκι που ανοίγει, θα έκοβα μαύρο πλέξι στις ίδιες διαστάσεις  και θα προσάρμοζα μια μπάρα orphek blue και τα ανεμιστηράκια για το καλοκαίρι μόνιμα να ξεμπερδεύω.... έτσι θα ξεμπέρδευα με τον φωτισμό με λιγότερα από 250 ευρώ σύνολο (και θα είχα την ορφεκ που λένε ότι μετράει πολύ).
(Βασικά αν όντως το είχα εγώ θα άλλαζα τελείως το καπάκι και θα έβαζα ενα orbit marine & μια μπαρα orphek με τρόπο που να δείχνει όπως ήταν εργοστασιακό. αν έμενα με τα κοράλλια που έχω ήδη δεν θα πλήρωνα για μπάρα ορφεκ θα άφηνα μόνο ενα ή δυο orbit marine σε συνδυασμό πάντα με τους κυκλοφορητες τους. Έχω ένα ριο 125 και επειδή με το ζορυ κρατιέμαι μην το κάνω θαλασσινό έτσι ακριβώς θα δρούσα το έχω σκεφτεί αρκετά κατά καιρούς). 
Αλλά νομίζω πως οι υπόλοιποι έχουν δίκιο βγάζεις καπάκι παίρνεις ένα σωστό φωτιστικό έτοιμο να το εχεις και για σκληρά κοράλλια (το πληρώνεις τουλάχιστον μισό μηνιάτικο βέβαια) και είσαι οκ χωρίς πατέντες δοκιμές και αμφίβολα αποτελέσματα στα κοράλλια μια και καλή.
Το έπιπλο των Rio Μου αρέσει επίσης πολύ, δύσκολα θα το άλλαζα. Το μεσαίο κάθετο ξύλο αποτελεί δομικό στοιχείο του επίπλου ή είναι μόνο για χώρισμα?
Επίσης δεν ξέρω αν θα σε βόλευε αντί για 3 σαμπ στη σειρά να έβαζες δυο κάθετα το ενα πάνω από το άλλο με τα ανάλογα χωρίσματα το καθένα, εκεί που βλέπω τα λιπάσματα τωρα πχ. Θα είναι και μοναδικό!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος almuros έγραψε:

Πριν μια δεκαετία ξεστησα το 60 λίτρο nano reef μου και έκτοτε διατηρώ μόνο το 180λιτρο Αμαζόνιου. Μιας και μετακομίζω ήρθε η ώρα για επιστροφή λοιπόν στα αλατια με τη νέα αρχή.

Το ενυδρείο λοιπόν είναι το juwel vision 180 με τη βάση του σε ligt wood το οποίο ανοίχτηκε και ξαναμπήκαν σιλικονες πρόσφατα. 

Όποτε ξεκινάω με ερωτήσεις προς τους έμπειρους. 

Η σκέψη να γίνει sump με μέσα στη βάση σε τρείς διαφορετικες δεξαμενές που επικοινωνούν διαμέσου τρύπας στα κάθετα ξύλα της βάσης είναι εφικτη;

Από φωτισμό σκέφτομαι κάποιο λεντ από e bay , δεν ξέρω αν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τις 2 τ8 που έχει;

Θα με βόλευε να κάνω κάποια πατέντα να διατηρήσω το καπάκι και να αποφύγω τις πολλές υγρασιες αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό να προσαρμοστώ κάπως το λεντ.

Από θέμα σκιμερ (θα μπει λογικά στο σαμπ) με το deltec mce 500 είμαι οκ;

Επίσης από wave makers λογικά θα βάλω 2, σε ροη πόσα λίτρα πρέπει να είναι;

Εδώ λινκ με ένα λεντακι από e bay:https://www.ebay.co.uk/itm/143271323158

Δεν σ βολεύει με τίποτα να μην τρυπήσεις το έπιπλο κ να κάνεις δεξιά ή αριστερά ,ένα μικρό σαμπακι???το έκανε πρόσφατα φίλος ,40 πόντους του πήρε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, θέλω να τα κρύψω όλα μέσα στο έπιπλο γιατί το σαμπ θα φαίνεται πολύ στο σαλόνι. 

Επειδή δεν σκέφτομαι αρχικά τα σκληρά κοράλια μόνο Lps που πάντα ήταν τα αγαπημένα μου πιστεύω ότι ήταν ωραία αυτή η ιδέα με τις τ5 σε τετράδα, θα καλυφθούν αρχικά; Αργότερα μπορεί να μπει μια μπάρα λεντ ίσως. Όλα αυτά τα λέω γιατί το συγκεκριμένο ενυδρείο δεν μ αρέσει χωρίς καπακι καθώς έχει την φασα του ξύλου και τις κόντρες από πλαστικό .Επίσης χωρίς καπάκι δεν ξέρω τι υγρασίες θα βγάζει στο σπίτι....

Έστω λοιπόν ότι κάνω τρία μικρά σαμπακια στο πρώτο μπαίνει λιγο ενυδρειακο βαμβάκι,  αντιφοσφωρος με άνθρακα και σκιμερακι, στο δεύτερο λίγο αλγη (κατατοπιστε με λίγο για τον λόγο που βάζουμε γιατί τα έχω ξεχάσει τόσα χρόνια) και στο

τρίτο   λίγο βράχο ακόμη;

Ήθελα την βοήθεια σας σε σχέση με την υπερχείλιση του ενυδρείου ,πως κατασκευάζεται; Θα ήθελα να μην τρύπια τζαμί....

Τα χέρια μου πιάνουν Αλλά δεν έχω εμπειρία στο συγκεκριμένο με τα τζάμια και τις κολλήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

4Τ5 είναι μπόλικο ρεύμα.... Πόσα watt  η κάθε μία? Αν περνάς τα 100 σύνολο παίζει να κάνεις γρήγορα απόσβεση το κόστος ενός λεντ καλού φωτιστικού

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το φωτιστικό που έχω τώρα έχει 2 τ8 μήκος 70 cm . Είναι 24  watt . 

Σε τ5 πόσα watt βγαίνουν οι λάμπες που είναι τέτοιο περίπου μήκος;;;; Ρωτάω γιατί δεν βρίσκω την coral plus σε τέτοια διάσταση. 

Έστω ότι κάνω μετατροπή στο φωτιστικό λοιπόν με 3 t5 με ανακλαστήρες και μια λεντομπαρα πιστεύω θα είμαι καλυμμένος ,η οχι;

Για την υπερχείλιση σκέφτομαι κάτι σε diy χωρίς τρύπα στο τζαμί που να περνάει από τις εσοχές που έχει πάνω το ενυδρείο. Πώς το βλεπετε;

15899942456103736135955007530509.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς η 39W εχει μήκος 849mm οπότε θα πρέπει να πας στις 24W  550mm.... νομίζω το ύψος του ενυδρείου είναι λίγο μεγάλο για 24w λάμπα ε?
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει ή ποια ειναι η γνώμη των υπολοιπων που εχουν περισσότερη εμπειρία αλλά προσωπικά ξεκίνησα με 2 Τ5 24w blue plus & coral plus αλλά η μεγάλη διαφορά στην ανάπτυξη των δικών μου κοραλλιών σημειώθηκε από όταν έβαλα το Orbit marine και ας είναι απο τα βασικά λεντ φωτιστικά που κυκλοφορούν.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ειδικά αν δεν βάλεις δύσκολο κοράλλια πιστεύω θα καλυφθείς με 3 Τ5

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακόμα δεν το έχεις πάρει απόφαση....στο τέλος το καπάκι θα φύγει?!!!

 

Άρα οι τ8 και οι υποδοχές είναι άνευ σημασίας . Εκτός αν ψάξεις να βρεις led tubes που να σε καλύπτουν.  Είχα κάποτε δει τις Arcadia. 

Ψάξε νέο φωτιστικό ή φτιάξε μια βάση με 4 τ5 . Ποιες είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου?

Όσο για την υπερχείλιση Κάνε δύο τρύπες και θα με θυμηθείς.  Θα μπλέξεις με υπερχείλισης περίπλοκες που μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος almuros έγραψε:

Για την υπερχείλιση σκέφτομαι κάτι σε diy χωρίς τρύπα στο τζαμί που να περνάει από τις εσοχές που έχει πάνω το ενυδρείο. Πώς το βλεπετε;

15899942456103736135955007530509.jpg

Ενα εξωτερικο μπαλκονι κολλημενο εκει που περναν τωρα οι σωληνες του φιλτρου επισης θα βοηθουσε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα, επειδή αυτόν τον καιρό τρέχω με την μετακόμιση, δεν έχω ασχοληθεί με το πρότζεκτ. 

Ακούγοντας όμως τις γνώμες σας ψάχνω μήπως βρω κάτι σε κύβο ενυδρείο με έπιπλο γύρω στα 200 λίτρα με σαμπακι από κάτω. 

Πιστεύω ότι είναι δύσχρηστο το 180 αρι και ίσως δεν ταιριάζει σε θάλασσα τόσο καθώς είναι χρώμα ξύλο ανοικτο. 

Οπότε μιας και αποφασίστηκε να γίνει κάτι πιο οργανωμένο, ψάχνω γενικά αγγελίες... Αν και στο μυαλό μου γυρίζει και κάτι σε κατασκευή από κάποιον που γνωρίζει από το θέμα. Έχετε καμία πρόταση από εμπόριο Η να πάω κατευθείαν σε μεταχειρισμένο;

Link to comment
Share on other sites

Για μενα πήγαινε σε ενα καλό μεταχειρισμένο.  Με το "καλό" εννοω να το ψάξεις καλά, αγοράζοντας κάτι καλό και οτι το πρώτο που θα τύχει να βρεθεί μπροστά σου. 

 

Νομιζω θα ειναι και οικονομικό, και θα εχει και διάφορα πραγματάκια μαζι το πακέτο :) 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...