Jump to content

Ψύξη Ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

Ενδιαφέρομαι να βάλω σύστημα με ανεμιστηράκια στο ενυδρείο, χωρίς να μπω στην διαδικασία του diy, να τα πάρω έτοιμα και τέλος. Το ενυδρείο είναι 190 lt φυτεμένο 101x41x53cm  σε ένα βαθμό και φιλοξενεί Dwarf Gourami και τιγράκια, η παρουσίαση του ήταν στο διαγωνισμό κοινωνικού ενυδρείου..

Έχω βρει σε αυτά τα δυο από misirlis ανεξαρτήτου τιμής ..

Hobby AQUA COOLER V4 https://misirlis-aquarium.gr/5871-hobby-aqua-cooler-v4-4011444109545.html  & 

Amtra BOREA 80 LED ανεμιστήρας https://misirlis-aquarium.gr/5686-amtra-borea-80-led-ανεμιστήρας.html  γτ έχουν μια διαφορά η αλήθεια είναι και θα ήθελα την γνώμη σας πριν κάνω παραγγελία, αν τα έχει δοκιμάσει κάποιοα/ς σε αντοχή και σε θόρυβο. Βασικά δεν ξέρω αν καλύπτει και τα λίτρα μου το δεύτερο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο σύστημα, την συστοιχία με τους ανεμιστήρες, αν είναι ποιοτικοί, θεωρώ, μιας και φοράει 140άριδες ότι ίσως να μην έχει παραγωγή πολύ θορύβου. Θεωρώ.Δεν έχω και τπτ δεδομένο με αυτά τα συστήματα. Το δεύτερο τώρα οκ η επιφάνεια είναι 1μέτρο, αλλά μιλάμε για 200λίτρα σχεδόν. Δεν νομίζω ότι με ένα θα κάνεις διαφορά. Νομίζω ότι τα δύο τα έχεις δεδομένα και ίσως χρειαστείς και τρίτο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σετακι σαν το πρώτο σε 120 λίτρα ανοιχτό ενυδρείο, και είναι οριακα επαρκές  τις πολύ ζεστές μέρες.

Το είχα φέρει βέβαια από Κίνα και αυτό γιατί μου έβγαινε πιο φτηνό από το να φτιάξω κάτι με υλικά από δω. 

Τρίτη χρονια φέτος και δουλεύει μια χαρά. Και από θόρυβο είναι νορμάλ.

 

Για το 2ο δε νομίζω να καλυπτεσαι. 

 

Το ενυδρείο σου έχει καπάκι? Ελεγκτής θερμοκρασίας υπάρχει?

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GVC έγραψε:

Για το πρώτο σύστημα, την συστοιχία με τους ανεμιστήρες, αν είναι ποιοτικοί, θεωρώ, μιας και φοράει 140άριδες ότι ίσως να μην έχει παραγωγή πολύ θορύβου. Θεωρώ.Δεν έχω και τπτ δεδομένο με αυτά τα συστήματα. Το δεύτερο τώρα οκ η επιφάνεια είναι 1μέτρο, αλλά μιλάμε για 200λίτρα σχεδόν. Δεν νομίζω ότι με ένα θα κάνεις διαφορά. Νομίζω ότι τα δύο τα έχεις δεδομένα και ίσως χρειαστείς και τρίτο.

 

Το δεύτερο πιστεύω ότι δεν με καλύπτει, είναι για πιο λίγα λίτρα..και έχει και την τσαχπινιά με το moonlight..όποτε κουμπώνει τέλεια. Μάλλον θα πάω στο πρώτο , που φαίνεται πιο λογικό να κάνει δουλειά..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Antonis K έγραψε:

Για το 2ο δε νομίζω να καλυπτεσαι. 

 

Το ενυδρείο σου έχει καπάκι? Ελεγκτής θερμοκρασίας υπάρχει?

 

Για το δεύτερο, αυτό πιστεύω και εγώ, ότι δεν με καλύπτει. Το ενυδρείο έχει καπάκι που φυσικά θα βγει για όσο διαρκεί η ζεστή για να μπορεί να λειτουργεί και ο ανεμιστήρας. Οχι δυστυχώς δεν έχω ελεγκτή, κλασσικό θερμόμετρο..

 
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος demis24 έγραψε:

 

Για το δεύτερο, αυτό πιστεύω και εγώ, ότι δεν με καλύπτει. Το ενυδρείο έχει καπάκι που φυσικά θα βγει για όσο διαρκεί η ζεστή για να μπορεί να λειτουργεί και ο ανεμιστήρας. Οχι δυστυχώς δεν έχω ελεγκτή, κλασσικό θερμόμετρο..

Καλό θα ηταν να χρισιμοποιισεις ένα condroler θερμοκρασιας αλλά μια άλλη λιση είναι ένας απλος χρονοδιακοπτης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Gmm έγραψε:

Καλό θα ηταν να χρισιμοποιισεις ένα condroler θερμοκρασιας αλλά μια άλλη λιση είναι ένας απλος χρονοδιακοπτης 

 

Χρονοδιακόπτης για να ανοίγει και να κλείνει το σύστημα, τύπου όπως στα φώτα; Conttroler η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος demis24 έγραψε:

 

Χρονοδιακόπτης για να ανοίγει και να κλείνει το σύστημα, τύπου όπως στα φώτα; Conttroler η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται.

Ναι ακριβώς και θα των ριθμισεις ανά πόση ώρα να δουλεύει για να κρατάει κριό το ενυδρείο αλλά πρέπει να το ελεγχεις συνέχεια 

Το κονρολερ το βάζεις και έχεις το κεφάλι σου ισιχο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Ναι ακριβώς και θα των ριθμισεις ανά πόση ώρα να δουλεύει για να κρατάει κριό το ενυδρείο αλλά πρέπει να το ελεγχεις συνέχεια 

Το κονρολερ το βάζεις και έχεις το κεφάλι σου ισιχο 

 

Ναι, λογικό αυτό που λες..θα το βάλω στο οικονομικό μου μηνιαίο πρόγραμμα αν και νομίζω δεν κοστίζει πολύ..Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

θεωρώ, μιας και φοράει 140άριδες ότι ίσως να μην έχει παραγωγή πολύ θορύβου

Μια διόρθωση μόνο. Τα ανεμηστηρακια είναι 60mm.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος demis24 έγραψε:

 

Ναι, λογικό αυτό που λες..θα το βάλω στο οικονομικό μου μηνιαίο πρόγραμμα αν και νομίζω δεν κοστίζει πολύ..Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!

o STC-1OOO ειναι και φτηνος και αξιοπιστος απο οτι ακουω να λενε πολλα μελη του φορουμ....εγω εχω τον eliwell που θεωρειτε απο τους κορυφαιους, αλλα ειναι ακριβος  (αν δεν μου τον κανανε  δωρο θα επαιρνα τον stc σιγουρα)

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Antonis K said:

Μια διόρθωση μόνο. Τα ανεμηστηρακια είναι 60mm.

Ναι σωστό.Θενξ για την διόρθωση. Πήρα την διάσταση των 14.5cm ότι αναφέρεται στο υψος των ανεμιστηρων, δεν το πήρα οτι αναφέρεται στο συνολικό ύψος ανεμηστηράκια+brackets.

Πάντως βλέποντας αυτό, πιθανόλογω ότι θα είναι κάτι ανάλογο ο ήχος, αν και είδα 30db, κάπου και νομίζω ότι θα έχει φασαρία γενικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

o STC-1OOO ειναι και φτηνος και αξιοπιστος απο οτι ακουω να λενε πολλα μελη του φορουμ....εγω εχω τον eliwell που θεωρειτε απο τους κορυφαιους, αλλα ειναι ακριβος  (αν δεν μου τον κανανε  δωρο θα επαιρνα τον stc σιγουρα)

 

Κοίτα, γύρω στο 20 τον βρίσκω..δεν είναι κακή ιδέα..είναι πολύ καλή ιδέα..Δεν είχα μπει σε διαδικασία να ψάξω για controller η όπως αλλιώς το λένε εξωτερικό ρυθμιστή θεμοκρασίας, το ήξερα πάντα ότι το θερομόμετρο χάνει και θέλει και δεύτερο κλπ..Παντός ένας συνδυασμός ανεμιστήρα και ρυθμιστή είναι κουφέτο! Φαντάζομαι οι παλαιότεροι εδώ, θα το έχουν απαραίτητος τουλάχιστον ..

Link to comment
Share on other sites

Τον βρήκες σε αυτή την τιμή έτοιμο με πρίζες;;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο αν ειναι με καπακι να αφησεις και εξοδο για τον αερα ετσι. Απλα για υπενθυμιση

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Τον βρήκες σε αυτή την τιμή έτοιμο με πρίζες;;

 

Oχι , δεν το βρήκα έτοιμο..έκανα απλή αναζήτηση και τον βρήκα στο 20αρι..https://www.a-store.gr/psifiako-thermometro-controller-thermokrasias-stc-1000  .

Θα πάρω μάλλον την πρώτη επιλογή Hobby AQUA COOLER V4 σε συνδυασμό με το  Hobby Aqua Cooler Control  https://aquaclubdesign.com/προγραμματιστησ-κοντρολερ-για-βεντιλατερ-ψυξησ-hobby-aqua-cooler-control.html και τελείωσε η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Το ενυδρειο αν ειναι με καπακι να αφησεις και εξοδο για τον αερα ετσι. Απλα για υπενθυμιση

 

Ναι το έχω στο νου μου, ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα στο HOBBY AQUA COOLER V4 https://aquaclubdesign.com/βεντιλατερ-ψυξησ-ενυδρειου-hobby-aqua-cooler-v4-new-with-4-ventilators.html & HOBBY AQUA COOLER CONTROL https://aquaclubdesign.com/προγραμματιστησ-κοντρολερ-για-βεντιλατερ-ψυξησ-hobby-aqua-cooler-control.html , πιο οικονομικά για κάτι ευρώ βέβαια και όλο το πακέτο μαζί

 

Το έβαλα προσωρινά να δω πως δουλεύει δεν θα μείνει έτσι δηλ..είναι σούπερ το προϊόν.. Ρύθμισα 26 βαθμούς και χθες τέτοια ώρα ήταν στους 28, βεβαία σήμερα που μιλάμε δεν έχει τόση ζεστή βέβαια, αλλά χθες δούλεψε για 2 ώρες από της 22:00 μέχρι 24:00, έπεσε στους 27 έναν βαθμό και σήμερα δουλεύει από της 16:00 και 18:00, έπιασε 26 βαθμούς και σταμάτησε.

 

Μου λείπει ένας χρονοδιακόπτης και θα γίνει φοβερό το θεματάκι..

100041624_274370653751452_3592264505540739072_n.jpg

100059247_810112012849125_5272465405477126144_n.jpg

100473438_247581132982548_3374439363608838144_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τον χρονοδιακοπτη τι τον χρειαζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Antonis K έγραψε:

Τον χρονοδιακοπτη τι τον χρειαζεσαι?

 

Να ανάβει παράλληλα με τα φώτα και να σβήνει όταν κλείσουν..Δεν είμαι όλα τα απογεύματα σπίτι .

Το λες με την έννοια ότι θα από την στιγμή που πιάνει την επιθυμητή να θερμοκρασία κλείνει μόνο του..Ναι οκ...Επειδή έχω καπάκι και το κλείνω , συνήθως τα πρωινά δεν έχει τόση ζεστή και σκεφτόμουν να μην το αφήνω μόνιμα πάνω, να το βάζω τις μεσημεριανές ώρες και μετά..Με αυτό το σκεπτικό δεν χρειάζεται, όντως..

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πόσο δροσερό είναι το σπίτι σου το καλοκαίρι, αλλά το πιθανότερο είναι να χρειάζονται να είναι πάνω στο ενυδρείο και με ανοιχτό το καπάκι συνέχεια όταν η θερμοκρασίες θα είναι υψηλές. 

Ετσι θα έχεις και μικρότερες διακυμάνσεις στη θερμοκρασία του νερού.

 

Το βλέπεις στην πορεία βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Δε ξέρω πόσο δροσερό είναι το σπίτι σου το καλοκαίρι, αλλά το πιθανότερο είναι να χρειάζονται να είναι πάνω στο ενυδρείο και με ανοιχτό το καπάκι συνέχεια όταν η θερμοκρασίες θα είναι υψηλές. 

Ετσι θα έχεις και μικρότερες διακυμάνσεις στη θερμοκρασία του νερού.

 

Το βλέπεις στην πορεία βέβαια...

 

Ναι είναι σωστό αυτό που λες..Θα το δω και στην πράξη βέβαια..άλλα μάλλον έτσι όπως λες θα το κάνω..Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...