Jump to content

Φίλτρο νεροχελώνας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο γύρω στα 200-250 λίτρα για την 4 χρόνων νεροχελώνα μου. Έχω ήδη ένα εσωτερικό φίλτρο Dolphin NF800 270L/H και σκέφτομαι την αγορά ενός ίδιου εσωτερικού αλλά παραπάνω δύναμης. Θεωρείται ότι αυτά τα δύο μαζί μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες της χελώνας ή πρέπει να ψάξω για κάποιο εξωτερικό φίλτρο;

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Antonis Lampiris έγραψε:

Καλησπέρα σας, θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο γύρω στα 200-250 λίτρα για την 4 χρόνων νεροχελώνα μου. Έχω ήδη ένα εσωτερικό φίλτρο Dolphin NF800 270L/H και σκέφτομαι την αγορά ενός ίδιου εσωτερικού αλλά παραπάνω δύναμης. Θεωρείται ότι αυτά τα δύο μαζί μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες της χελώνας ή πρέπει να ψάξω για κάποιο εξωτερικό φίλτρο;

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν ειναι 200-250λ καθαρα τοτε πας αναγκαστικα σε εξωτερικο φιλτρο με ονομαστικη ροη  απο 1000 λ/ω και πανω ...... εγω αναλογα το εξ. φιλτρο  ισωςεβαζα και το εσωτερικο μαζι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αν ειναι 200-250λ καθαρα τοτε πας αναγκαστικα σε εξωτερικο φιλτρο με ονομαστικη ροη  απο 1000 λ/ω και πανω ...... εγω αναλογα το εξ. φιλτρο  ισωςεβαζα και το εσωτερικο μαζι.

Καθαρά δεν θα είναι για να μην μπορεί να βγει έξω μιας και η στεριά που θα φτιάξω θα στηρίζεται μέσα στο ενυδρείο. Θα είναι υποθέτω γύρω στα 150 το πολύ 200, αναλόγως το πως βγει η κατασκευή. Ένα εσωτερικό στα 660 λ/ω μαζί με το 270  λ/ω θα είναι εντάξει? ή καλύτερα σε εξωτερικό λόγω των υλικών ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Antonis Lampiris έγραψε:

 ή καλύτερα σε εξωτερικό λόγω των υλικών ?

ακριβως , θα χρειαστεις ποσοτητα  απο βιολογικο υλικο που χωραει μονο σε εξωτερικο και καλυτερη ροη για να γυριζει τα λιτρα 4-5 φορες την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

τι διαστασεις θα ειναι το ενυδρειο ? είδος και φύλο χελωνας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...