Jump to content

Σύνθεση για 200lt


GVC

Recommended Posts

Καλημέρα σας!Μετά το ολικό στραπάτσο need help για εναλλακτική σύνθεση.

Βασικά να κάνω μια υπερ-χαζή ερώτηση. Αν και την βλέπω την απάντηση. Είδα ότι στο Χαλάνδρι κατεύθασαν κάτι Ilangi. Tropheus και αυτά. Έψαξα χτες όσο μπόρεσα, αλλά δεν είδα κάπου να αναγράφεται για tropheus ομάδας 5-6 ατόμων με ένα αρσενικό. Γίνεται το έχει δοκιμάσει κανείς;;Παντού βρήκα για σύνθεση 10-15 ατόμων αλλά με δύο αρσενικά. Σε φάση που αυτόματα μου γεννάται η πληροφορία ότι ένα αρσενικό με 5 θηλυκά δεν έχει δοκιμαστεί ή δεν γίνεται. Καλά τον σκέφτομαι ότι ένας με πολλές δεν πάει;;;

Εναλλακτικά λέω πέτα χρυσόψαρα. Είχα διαβάσει και ένα άρθρο στο οποίο είδα ότι υπήρχαν επιλογές. Από φίλτρανση δεν νομίζω ότι έχω θέμα. Έλεγα 2-3 μπορώ να τα βάλω. Χτες πήρα μια απάντηση ότι ούτε χρυσόψαρα στην γυάλα που έχω

Η τρίτη εναλλακτική που σκέφτομαι λέω να πετάξω 2-3 είδη κιχλίδα πάλι. Έπεσε το μάτι μου στα Julidochromis Ornatus, τα Pseudotropheus Saulosi και τα Labidochromis Caeruleus. Φαντάζομαι όμως ότι και τα 3 ή δύο από αυτά τα είδη αυτά δεν πάνε μαζί των 4-5 ατόμων από κάθε είδος.

Από Αμερικής είμαι fan των Astronotus Ocellatus αλλά από διαστάσεις νομίζω, από ότι θυμάμαι δεν με πέρνει για ένα ζευγάρι σε συνδιασμο από ότι είδα σε μαγαζιά δεν έχουν πέσει τα κλασσικά μαύρο-πορτοκαλί αλλά κάτι σε μαύρο μπεζ, επομένως τα ξέχασα σαν πλάνο γενικά.

Τα κοχυλόψαρα δεν μου αρέσουν.

Helpppppppppp

Link to comment
Share on other sites

Hemichromis lifalili :bigemo_harabe_net-151:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

 

Η τρίτη εναλλακτική που σκέφτομαι λέω να πετάξω 2-3 είδη κιχλίδα πάλι. Έπεσε το μάτι μου στα Julidochromis Ornatus, τα Pseudotropheus Saulosi και τα Labidochromis Caeruleus. Φαντάζομαι όμως ότι και τα 3 ή δύο από αυτά τα είδη αυτά δεν πάνε μαζί των 4-5 ατόμων από κάθε είδος.

Τα κοχυλόψαρα δεν μου αρέσουν.

Helpppppppppp

Δεν ξερω αν χωρανε 2 ειδη μαλαουι, παντως τα labidos ειναι καλη επιλογη για συγκατοικοι με αλλο  mbuna ιδιου περιπου χαρακτηρα, μαζι τους τα saulosi νομιζω οτι δεν  πανε λογω ιδιου χρωματος των θηλυκων με τα labido, αν  κανω λαθος διορθωστε με.....

Τζουλις ειναι απο τανγκανυκα, δεν μπαινουν με μαλαουι, και επισης το ζευγαρι ειναι αυστηρα μονογαμικο και  θα διωξει-κυνηγησει τα υπολοιπα τζουλι ειτε αρσενικα ειτε θηλυκα αρα θα πρεπει μολις γινει το ζευγος τα αλλα να φυγουν γιατι θα γινει πολυ δυσκολη η ζωη τους (ασε που γενναν σαν τρελα).

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, corto maltese said:

Δεν ξερω αν χωρανε 2 ειδη μαλαουι, παντως τα labidos ειναι καλη επιλογη για συγκατοικοι με αλλο  mbuna ιδιου περιπου χαρακτηρα, μαζι τους τα saulosi νομιζω οτι δεν  πανε λογω ιδιου χρωματος των θηλυκων με τα labido, αν  κανω λαθος διορθωστε με.....

Τζουλις ειναι απο τανγκανυκα, δεν μπαινουν με μαλαουι, και επισης το ζευγαρι ειναι αυστηρα μονογαμικο και  θα διωξει-κυνηγησει τα υπολοιπα τζουλι ειτε αρσενικα ειτε θηλυκα αρα θα πρεπει μολις γινει το ζευγος τα αλλα να φυγουν γιατι θα γινει πολυ δυσκολη η ζωη τους (ασε που γενναν σαν τρελα).

Ναι οκ γράψτε λάθος. Έπεσα με τα μούτρα στα μέτρα και σταθμά και δεν είδα την προέλευση....Είδα το δέντρο που λένε και έχασα το δάσος...

Φαντάζομαι και η Malawi παίζει σε επίπεδα πάλι 10+ ατόμων;;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι κλείνω μόνο προς αυτά, είμαι ακόμα ανοιχτός σε προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η επίσημη ειδοποίηση ή οποία ήρθε τηλεφωνικώς ήταν ότι το πακέτο για ένα περίεργο λόγο πήγε σε άλλη χώρα επομένως....

Link to comment
Share on other sites

Για τροφεους ξέχασε το. Δεν μπαίνουν σε άτομα κάτω των 10 ατόμων γιατί είναι πολυ επιθετικά κ στα 200λτ θα σου μείνει ένα ψάρι στο τέλος, κυριολεκτικά. Θα μπορουσες να δεις κάποια είδη απ τη λίμνη Τανγκανίκα ή κάποιος species tank με mbuna από τη Μαλάουι. 1 αρσενικό με 5-6 θηλυκά. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, johnbaggios said:

Για τροφεους ξέχασε το. Δεν μπαίνουν σε άτομα κάτω των 10 ατόμων γιατί είναι πολυ επιθετικά κ στα 200λτ θα σου μείνει ένα ψάρι στο τέλος, κυριολεκτικά. Θα μπορουσες να δεις κάποια είδη απ τη λίμνη Τανγκανίκα ή κάποιος species tank με mbuna από τη Μαλάουι. 1 αρσενικό με 5-6 θηλυκά. 

Κάποιες προτάσεις;;;Όχι τπτ άλλο όσο το ψάχνω μπερδεύομαι μόνος μου παραπάνω

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Θα σου άρεσε να βάλεις μια ομάδα ώστε στο τέλος να κρατήσεις ένα ή δυο ζευγάρια από κάποιο είδος neolamprologus ή calvus;

Κ σαν δευτερη επιλογή με μεγαλυτερο ρίσκο ένα χαρέμι mbuna. Οχι labeotropheus  γιατί γίνονται αρκετά μεγάλα. Π.χ.labidochromis, acei, mpagna, socolofi. Aλλα καλύτερα ταγκανίκα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...