Jump to content

ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


Recommended Posts

Χαιρεται.Εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων στο οποιο ακομα και τον χειμωνα χωρις θερμοστατη η θερμοκρασια δεν επεφτε κατω απο 26-27 βαθμους.ο μονος λογος που θα μπορουσε να το προκαλεσει αυτο ειναι οι 4 σειρες λεντοταινιας που εχω βαλει με το τροφοδοτικο τους στο καπακι.Βεβαια εχω βαλει και 3 ανεμιστηρες πανω απο τα τροφοδοτικα 2 να βαζουν και 1 να βγαζει.Επισης εχω βαλει και αλλους 5 ανεμιστηρες να φυσανε μεσα στο ενυδρειο και τωρα που εσφιξαν οι ζεστες αγορασα και εναν stc 1000 και τους ενεργοποιησα γιατι η θερμοκρασια βαρεσε 32.Το θεμα μου ειναι οτι απο το μεσημερι που αναβουν τα φωτα μεχρι το βραδυ μου ριχνει την θερμοκρασια μεχρι 27.7 και δουλευουν ολο το 8ωρο της φωτοπεριοδου γιατι εχω βαλει στον stc 27.5 αλλα δεν την κατεβαζει ποτε μεχρι εκει.θα δω σημερα το βραδυ οταν σβησουν τα φωτα αν θα μπορεσει να την ριξει πιο κατω καθως σημερα ειναι η πρωτη μερα λειτουργιας του stc.Aλλο θεμα που εχω ειναι οτι ο stc εδειχνε 1.4 βαθμο λιγοτερο απο τα 3 θερμομετρα που εχω για να μετραω στο ενυδρειο και γιαυτο τον διορθωσα απο την ρυθμιση που εχει.Εχει ξανατυχει σε καποιον τοσο μεγαλη αποκλιση?βεβαια μπορει και τα 3 θερμομετρα να λενε λαθος και να μετραει σωστα ο stc.Aν παντως οι θερμοκρασιες που μετραω ειναι σωστες με βλεπω για πολυ εξατμιση.

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει πολύ περίεργο, οι λεντοταινιες να αποδίδουν τόση θερμότητα, ώστε το χειμώνα να κρατάνε τόσο ψηλά τη θερμοκρασία.

Όπως επίσης το ότι 5 ανεμιστήρες δεν μπορούν να την κατεβάσουν. 

Μπορείς να βάλεις μια φωτο της κατασκευής? Τι θερμοκρασίες παίζουν στο σπίτι χειμώνα, καλοκαίρι πάνω κάτω?

Τον STC ρύθμισε τον βάση της τιμής που δείχνουν τα θερμόμετρα. Μπορεί να έχει τόση απόκλιση. 

Link to comment
Share on other sites

Σε 500 + λίτρα με 3 ανεμιστηρακια και από πάνω φωτισμό 360 βατ με λεντ και έχω θερμοκρασία 25.5 βαθμούς.

Κάτι δεν γίνεται σωστά.  

Link to comment
Share on other sites

Χειμώνας με 26-27 βαθμούς ακαταβετους; Μήπως παίζει κάτι με τον θερμαντήρα σου;

Ούτε στα ριφ με τόσες αντλίες,κυκλοφορητες και λάμπες Τ5 δεν πιάνονται αυτές οι θερμοκρασίες.

Με 4 12αρηδες ανεμιστήρες ζαλμαν κράταγα Ρίο 400 με έξτρα σαμπ.

Τον αισθητήρα θερμοκρασίας πόσο καιρό τον έχεις;

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εμενα το χειμωνα μου φαινοτανε περιεργο και ειχα ξανανοιξει ενα θεμα και ρωτησα και τοτε αλλα ακρη δεν εβγαλα.βεβαια τον χειμωνα δουλευαν και αλλα 2 μικρα αντλιακια μεσα στο ενυδρειο αλλα και που τα εβγαλα 0.5-1 βαθμο επεσε.θερμαντηρα δεν το εβαλα καν στην μπριζα.στο σπιτι ειχα γυρω στους 22-23 βαθμους.τον stc τον πηρα εχθες.Σας βαζω και μερικες φωτογραφιες:

IMG_20200519_144040.jpg

IMG_20200519_144042.jpg

IMG_20200519_144156.jpg

IMG_20200519_144213.jpg

IMG_20200519_144232.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες φθορίου λειτουργούν ή  έχεις μόνο τις λεντοταινιες?

Όταν σβήνουν τα φώτα, τα ανεμηστηρακια ρίχνουν τη θερμοκρασία?

Τώρα τι θερμοκρασία περιβάλλοντος έχεις?

Τον STC ρύθμισε τον βάση των γυαλινων θερμομετρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Μιας και με ενδιαφέρει και εμένα το περιεχόμενο. Τον καταλαβαίνω τον άνθρωπο. Χτες το απόγευμα παρατηρώντας και εγώ το ενυδρείο μου είδα θερμοκρασία 31.2 με ψηφιακό και 29+ με το αναλογικό θερμόμετρο χωρίς να υπάρχει κανένας θερμαντήρας στην πρίζα. Σκέφτομαι να ζοριστώ για chiller γιατί δεν πολυ-πιάνουν τα χέρια μου, μιας και η γυαλα είναι στο σαλονι και παίζει και οπτικό θέμα....καταλαβαίνεται....παντρεμένος.... 

Link to comment
Share on other sites

αν η διαφορά στην θερμοκρασία περιβάλλοντος και το ενυδρείο είναι αρκετούς βαθμούς θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τα ανεμιστηράκια να διώχνουν τον ζεστό αέρα από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Με το chiller δλδ δουλειά δεν θα γίνει;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Οι λάμπες φθορίου λειτουργούν ή  έχεις μόνο τις λεντοταινιες?

Όταν σβήνουν τα φώτα, τα ανεμηστηρακια ρίχνουν τη θερμοκρασία?

Τώρα τι θερμοκρασία περιβάλλοντος έχεις?

Τον STC ρύθμισε τον βάση των γυαλινων θερμομετρων.

μαζι με τις λεντοταινιες δουλευει και μια τ8 30w.στο σπιτι εχω γυρω στους 28 τωρα.τον stc τον ρυθμισα με βαση τι λενε τα αλλα 2 που συμφωνουν.κοιτα σημερα θα κανω την δοκιμη να ρυθμισω τον stc στους 27 να δω το πρωι αν θα εχει καταφερει με σβηστα τα φωτα να την κατεβασει στους 27 και θα ενημερωσω το πρωι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα σας! Μιας και με ενδιαφέρει και εμένα το περιεχόμενο. Τον καταλαβαίνω τον άνθρωπο. Χτες το απόγευμα παρατηρώντας και εγώ το ενυδρείο μου είδα θερμοκρασία 31.2 με ψηφιακό και 29+ με το αναλογικό θερμόμετρο χωρίς να υπάρχει κανένας θερμαντήρας στην πρίζα. Σκέφτομαι να ζοριστώ για chiller γιατί δεν πολυ-πιάνουν τα χέρια μου, μιας και η γυαλα είναι στο σαλονι και παίζει και οπτικό θέμα....καταλαβαίνεται....παντρεμένος.... 

Καλοκαίρι με καύσωνα,και ειδικά αν το σπίτι σου είναι ζεστό,πχ τελευταίος όροφος,θα δεις για πλάκα 32.

Το παράξενο στον φίλο είναι, ότι χειμώνα η θερμοκρασία ανεβαίνει τόσο πολύ, πολύ παραπάνω από την θερμοκρασία περιβάλλοντος, χωρίς να το δικαιολογούν οι συσκευές.

Το Τσίλερ και βέβαια θα κάνει δουλειά, πρέπει να σκεφτείς το κόστος αγοράς όμως συν την έξτρα κατανάλωση βαττ.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DIMITRIOS said:

Καλοκαίρι με καύσωνα,και ειδικά αν το σπίτι σου είναι ζεστό,πχ τελευταίος όροφος,θα δεις για πλάκα 32.

Το παράξενο στον φίλο είναι, ότι χειμώνα η θερμοκρασία ανεβαίνει τόσο πολύ, πολύ παραπάνω από την θερμοκρασία περιβάλλοντος, χωρίς να το δικαιολογούν οι συσκευές.

Το Τσίλερ και βέβαια θα κάνει δουλειά, πρέπει να σκεφτείς το κόστος αγοράς όμως συν την έξτρα κατανάλωση βαττ.

Καλησπέρα σας και πάλι. Κοιτάτε εγώ προς το παρόν μένω σε παλιό σπιτι με πέτρα....Που πάει να πει οτι το χειμώνα κρατάει θερμοκρασία και το καλοκαίρι παρακρατάει ακομα περισσότερη. Εγώ τον @Stilianos Dimitropoulos πάντως τον καταλαβαίνω τον άνθρωπο με ανεβασμένες θερμοκρασίες. Τώρα οκ για το 27-28 χειμώνα δεν ξέρω. και εγώ τις έχω δει είναι η αλήθεια στο παρελθόν αλλα πίστευα ότι στο 100άρι που τις είχα δει περισυ οφειλόταν στον θερμαντήρα που ήταν για 300άρι. Από την άλλη πάλι με είχε παραξενέψει γιατί ξέρω ότι οι θερμνατήρες μόλις πιάσουν θερμοκρασία σβήνουν. Εδώ αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με, γιατί και εγώ με αυτή την εντύπωση πορεύομαι.

Να σημειώσω κάτι που διάβασα σε αρκετά άρθρα και με ένα συνάδερφο με χρόνια εμπειρίας πάνω στο κεφάλαιο θαλασσινο ενυδρείο. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και η θέση που είναι τοποθετημένο κατ' εκείνον το ενυδρείο. Κατά πόσο το χτυπάει ο ήλιος, κατά πόσο κάνει ρευμα ο αέρας στην θέση που είναι το ενυδρείο κλπ κλπ

Τώρα για το chiller τι να σου πω. ακόμα περιμένω κάποια απάντηση και δεν έχω πάρει καμία....Πήγα και μια κατηγορία παραπάνω για να ειμαι σίγουρος..Αλλά κακα τα ψέμματα είναι κόστος σε σχέση με τους ανεμηστήρες..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα σας και πάλι. Κοιτάτε εγώ προς το παρόν μένω σε παλιό σπιτι με πέτρα....Που πάει να πει οτι το χειμώνα κρατάει θερμοκρασία και το καλοκαίρι παρακρατάει ακομα περισσότερη. Εγώ τον @Stilianos Dimitropoulos πάντως τον καταλαβαίνω τον άνθρωπο με ανεβασμένες θερμοκρασίες. Τώρα οκ για το 27-28 χειμώνα δεν ξέρω. και εγώ τις έχω δει είναι η αλήθεια στο παρελθόν αλλα πίστευα ότι στο 100άρι που τις είχα δει περισυ οφειλόταν στον θερμαντήρα που ήταν για 300άρι. Από την άλλη πάλι με είχε παραξενέψει γιατί ξέρω ότι οι θερμνατήρες μόλις πιάσουν θερμοκρασία σβήνουν. Εδώ αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με, γιατί και εγώ με αυτή την εντύπωση πορεύομαι.

Να σημειώσω κάτι που διάβασα σε αρκετά άρθρα και με ένα συνάδερφο με χρόνια εμπειρίας πάνω στο κεφάλαιο θαλασσινο ενυδρείο. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και η θέση που είναι τοποθετημένο κατ' εκείνον το ενυδρείο. Κατά πόσο το χτυπάει ο ήλιος, κατά πόσο κάνει ρευμα ο αέρας στην θέση που είναι το ενυδρείο κλπ κλπ

Τώρα για το chiller τι να σου πω. ακόμα περιμένω κάποια απάντηση και δεν έχω πάρει καμία....Πήγα και μια κατηγορία παραπάνω για να ειμαι σίγουρος..Αλλά κακα τα ψέμματα είναι κόστος σε σχέση με τους ανεμηστήρες..

Ο θερμαντήρας μπορεί και να κολλήσει και να ανεβάσει την θερμοκρασία πάνω από την ρύθμιση του, γι'αυτό και προτιμούμε έναν ελεγκτή θερμοκρασίας τύπου elliwell.

Η θέση που θα μπει ο θερμαντήρας παίζει ένα ρόλο, αλλά εξαρτάται και από την ροή νερού,από το μέγεθος του ενυδρείου,την επιθυμητή θερμοκρασία και τα βαττ του θερμαντήρα.

Και η θέση του ενυδρείου παίζει ρόλο,αν το χτυπάει ο ήλιος, σίγουρα θα ανεβάσει θερμοκρασία, τουλάχιστον κάποιες ώρες και πιθανότατα θα πνιγείς στις άλγες. 

Αν είναι κοντά σε καλοριφέρ επίσης ή σε κάποια άλλη πηγή θερμότητας.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DIMITRIOS said:

Ο θερμαντήρας μπορεί και να κολλήσει και να ανεβάσει την θερμοκρασία πάνω από την ρύθμιση του, γι'αυτό και προτιμούμε έναν ελεγκτή θερμοκρασίας τύπου elliwell.

Η θέση που θα μπει ο θερμαντήρας παίζει ένα ρόλο, αλλά εξαρτάται και από την ροή νερού,από το μέγεθος του ενυδρείου,την επιθυμητή θερμοκρασία και τα βαττ του θερμαντήρα.

Και η θέση του ενυδρείου παίζει ρόλο,αν το χτυπάει ο ήλιος, σίγουρα θα ανεβάσει θερμοκρασία, τουλάχιστον κάποιες ώρες και πιθανότατα θα πνιγείς στις άλγες. 

Αν είναι κοντά σε καλοριφέρ επίσης ή σε κάποια άλλη πηγή θερμότητας.

Οκ αυτό με το να κολλήσει...δεν μου είχε πάει το μυαλό να πω την μαυρη μου αλήθεια. Ο φίλος όμως παραπάνω από ότι βλέπουμε, όσο μπορουμε να δουμε δλδ δεν φαίνεται να είναι σε κάποιο καλοριφερ κοντά.

μια σημείωση που ξέχασα να το αναφέρω πριν και δεν ξέρω αν είναι καθόλου χρησιμη πληροφορία για τον φίλο. Πέριση το καλοκαίρι, όταν ξεκίναγε δλδ το καλοκαίρι, που μπορτεις να μείνεις με παραθυρα κλειστά, είχα ανεμηστίρες. Παρατήρησα ότι μόλις άνοιγα παράθυρα είχα σχετικά γρήγορα μια πτώση θερμοκρασίας. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι όσο υπάρχει "φρέσκος", να το πω..αέρας βοηθάται ακόμα περισσότερο η πτώση της θερμοκρασίας. Μπορει να κάνω λάθος και 3-4 φορές που το παρατήρησα απλά να έτυχε.

Link to comment
Share on other sites

Στυλιανε να σε ρωτήσω τώρα που μου ήρθε στο μυαλό.

Από φίλτρα, αντλίες , κυκλοφορητες τι έχεις, πόσους έχεις και ποιας εταιρείας; Πολύ καιρό πριν αν θυμάμαι καλά, είχα κάνει μια κουβέντα με κάποιους γνωστούς και φίλους και κάποιοι είχαν αναφέρει συγκριτικά υψηλότερες θερμοκρασίες ενυδρείου έχοντας αντλίες κινεζικής προέλευσης.... λέω τώρα, μια σκέψη-πιθανοτητα

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Οι λάμπες φθορίου λειτουργούν ή  έχεις μόνο τις λεντοταινιες?

Όταν σβήνουν τα φώτα, τα ανεμηστηρακια ρίχνουν τη θερμοκρασία?

Τώρα τι θερμοκρασία περιβάλλοντος έχεις?

Τον STC ρύθμισε τον βάση των γυαλινων θερμομετρων.

μαζι με τις λεντοταινιες δουλευει και μια τ8 30w.στο σπιτι εχω γυρω στους 28 τωρα.τον stc τον ρυθμισα με βαση τι λενε τα αλλα 2 που συμφωνουν.κοιτα σημερα θα κανω την δοκιμη να ρυθμισω τον stc στους 27 να δω το πρωι αν θα εχει καταφερει με σβηστα τα φωτα να την κατεβασει στους 27 και θα ενημερωσω το πρωι.

φιλτρο εχω ενα εξωτερικο fluval και μεσα πλεον δεν εχω αντλιες.το ειχα σκεφτει και εγω για τις αντλιες τον χειμωνα οτι μπορει να μου ανεβαζουν αυτες την θερμοκρασια αλλα και που τις εκλεινα βαρια 1 βαθμο να επεφτε.και οσον αφορα την θεση του ενυδρειου δεν το χτυπαει ηλιος ουτε ειναι κοντα σε πηγη θερμοτητας.τι να πω καποια πραγματα ειναι μερικες φορες ανεξηγητα.θα σας ενημερωσω το πρωι για το ποσο επεσε η θερμοκρασια με σβηστα τα φωτα και σε συνεχη λειτουργια των ανεμιστηρων.Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα.εχθες απο της 1900 εως της 2300 που σβησανε τα φωτα τα ανεμιστηρακια κατεβασαν την θερμοκρασια 27.1 και απο εκει και περα σε συνεχομενη λειτουργια μεχρι το πρωι με σβηστα τα φωτα την εριξαν 26.2.Βεβαια να πω οτι τα ειχα ξεχασει χαμηλωμενα στα 9 v απο περυσι και τα ανεβασα στα 12 οποτε δουλευαν οπως επρεπε πλεον.Οποτε νομιζω ειμαστε μια χαρα.Θα βαλω μια θερμοκρασια 27-27.5 και πιστευω θα ειμαι οκ.τωρα απο εξατμιση ειμαι περιπου 1.5 λιτρο την μερα.Το θεμα βεβαια με την υψηλη θερμοκρασια τον χειμωνα δεν εχει επιλυθει αλλα τωρα πλεον αφου τα ανεμιστηρακια μπορουν να μου ριχνουν την θερμοκρασια δεν με νοιαζει και ιδιαιτερα,θα εχω 26-27 χωρις να καιω και τον θερμαντηρα.

Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2020 at 2:59 ΜΜ, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

παιδια και εμενα το χειμωνα μου φαινοτανε περιεργο και ειχα ξανανοιξει ενα θεμα και ρωτησα και τοτε αλλα ακρη δεν εβγαλα.βεβαια τον χειμωνα δουλευαν και αλλα 2 μικρα αντλιακια μεσα στο ενυδρειο αλλα και που τα εβγαλα 0.5-1 βαθμο επεσε.θερμαντηρα δεν το εβαλα καν στην μπριζα.στο σπιτι ειχα γυρω στους 22-23 βαθμους.τον stc τον πηρα εχθες.Σας βαζω και μερικες φωτογραφιες:

 

 

 

Φίλε μου, με κλειστά καπάκια, και 10 ανεμιστηράκια να βάλεις, θα παιδεύεσαι, και δουλειά δεν θα γίνεται.

Η θερμοκρασία πέφτει απο την εξάτμιση του νερού όπως ξέρεις. Με τα καπάκια απλά δημιουργείς ένα εγκλωβισμένο στρώμα αέρος σε δύνη, το οποίο δεν συμπαρασύρει την υγρασία από την εξάτμιση του νερού έξω από το ενυδρείο. Βγάλε καπάκια, βάλε ένα εξωτερικό φωτισμό, και ενα δυο ανεμιστηράκια απο αυτά με το μανταλάκι που πιάνουν στο τζάμι, και θα λύσης το πρόβλημα σου κατα πάσα πιθανότητα. Αυτό βέβαια θα έχει σαν συνέπεια την αύξηση υγρασίας στο χώρο που βρίσκεται το ενυδρείο, που αν σε ενοχλεί, βάζεις και κάποιο αφυγραντήρα, και φυσικά το τακτικό συμπλήρωμα νερού, γιατί θα πέφτει η στάθμη αρκετά γρήγορα κατα τις ημέρες των πολύ υψηλών θερμοκρασιών.

Ταπεινή μου άποψη πάντα. ? 

 

Link to comment
Share on other sites

μα δεν γραφω καπου οτι ειναι κλειστα.εννοειται οτι εχω 5 ποντους ανοιχτο το καπακι που ειναι οι ανεμιστηρες.αλλιως δεν θα γινοτανε τιποτα.

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2020 at 2:59 ΜΜ, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

 

 

IMG_20200519_144042.jpg

 

Μπροστινό καπάκι  

 

On 19/5/2020 at 2:59 ΜΜ, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

IMG_20200519_144156.jpg

 

Μπροστινό κλειστό, πίσω ανοικτό

 

On 19/5/2020 at 2:59 ΜΜ, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

IMG_20200519_144213.jpg

IMG_20200519_144232.jpg

Κλειστά και τα δύο

Βλέποντας τις φωτογραφίες σου, υπέθεσα οτι το λειτουργείς όπως κατάλαβα προφανώς λάθος. ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πάντως, ότι η θερμοκρασία ανεβαίνει, λόγω της λάμπας φθορίου. Γενικότερα βγάζουν πολύ θερμότητα. 

Αφού είδες τώρα να πέφτει η θερμοκρασία, παρακολούθησε το προς το παρόν, και αν στο άμεσο μέλλον έχεις πάλι θέμα, ίσως Θα πρέπει να σκεφτείς την αντικατάσταση της με μια αντίστοιχη LED.

Link to comment
Share on other sites

ναι ισως απο τι φωτο να μην ητανε ξεκαθαρο.αυτο με τα ανεμιστηρακια των τροφοδοτικων το ανοιξα για να βγαλω την φωτογραφια για να καταλαβετε τι ειναι απο κατω και ειναι παντα κλειστο με τα 2 να βαζουν αερα και το μεσαιο να βγαζει.το αλλο καπακι του βαζω ενα στηριγμα και το εχω ανοιχτο 5 περιπου ποντους.εχει κανεις υποψιν αν υπαρχει κατι σαν ηλεκτρικο εμβολακι κολλημενο στο καπακι που θα μπορει να συνδεθει με τον stc ουτως ωστε το καπακι να ειναι κλειστο και οταν ξεκινησουν τα ανεμιστηρακια να δουλεψει και το εμβολακι για να μου σηκωσει το καπακι?Παντως με το θερμομετρο υπερυθρων που βαραω τα led και την φθοριου ιδια θερμοκρασια σχεδον εχουν

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...