Jump to content

Κύκλος ζωής Μανδαρινου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα μανταρίνο εδώ και 3 χρόνια. Τι ενυδρείο είναι ώριμο και σταθερό με μαλακά Κοραλία. Ο τυπακός μου δεν έχει χάσει το χρώμα του τρώει αλλά έχει σταματήσει τις τελευταίες μέρες να είναι ζωηρός στο κολύμπι του όπως ήταν παλια.

 

Αναρωτιέμαι εάν γέρασε και θα πρέπει να περιμένω τα χειρότερα;

IMG_20200519_213956.jpg

Έγινε επεξεργασία - georgekampanis
Link to comment
Share on other sites

Το οτι τον έχεις κρατήσει 3 χρόνια είναι από μόνο του κατόρθωμα !

Δεν έπρεπε να τον δημοσιεύσεις..

Περισσότερες πιθανότητες έχει να "πάει" απο μάτιασμα παρά απο γερατειά!

?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχεις κάνει κάποια γενικότερη αλλαγή σε κάτι στο ενυδρείο; Καμία μέτρηση; Μήπως έχει γρήγορη αναπνοή;

 

Παντως 3 χρόνια είναι παρα πολλά για τέτοιο ψάρι στην αιχμαλωσία, μπράβο και ευχαριστούμε που τον μοιράστηκες ;) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια, ? έφαγε σήμερα κανονικά η αναπνοή του είναι κανονική απλά δεν κολυμπάει ποια κάνει μια βόλτα και μετά λες και κουράζεται. Δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή τις τελευταίες 3 εβδομάδες όλα καλά είναι και μετρήσεις είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα έναν αγαπημένο πάνω από 4-5 χρόνια.  Λόγω τεράστιας ποσότητας χαετο είχε τροφή.

Όποιος ερχόταν σπίτι χάζευε το μανταρίνο.  Κάποια στιγμή δεν τον ξαναείδα ποτέ.  Όσο κι αν έψαξα. 

Μετά από καιρό έφερα έναν άλλο.  Τον έφαγε η καταλαφιλια!!!! 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Διονύση έτσι είναι τν έχω 3 χρόνια και κάτι και από χθες τν βλέπω να σβήνει εμένα έτρωγε μια συγκεκριμένη τροφή την της easy reefs. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε τόσο ξαφνικά.☹️

Link to comment
Share on other sites

πολύ ήθελα και εγώ ενα τέτοιο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και μενα ο Μανδαρίνος μου είχε ζήσει 4-5 χρόνια. Πότε του δεν έφαγε ξηρή τροφή. Και νομιζω μια φορα τον είδα να τσιμπαει κατεψυγμένη μύσιδα, την οποία δεν ξέρω και αν την έφαγε τελικα.

Πιστευω πάντως οτι επειδή έριχνα μέσα φυτοπλαγκτόν, είχα ανεβασμένους πλυθησμούς κωπηπόδων και μαλλον έτρωγε απο αυτά.

 

Το θεμα στην περίπτωσή σου ειναι και σε τι ηλικία τον αγόρασες, τι έχει περάσει γενικά στην ζωή του κλπ.  Και οι άνθρωποι δεν ζουν όλοι μέχρι τα 80 δυστυχώς. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω καταφερα και τον κρατησα γυρω στον χρονο+..

Έτρωγε όλες τις κατεψυγμένες..

Έχω ένα βιντεάκι που τρώει bloodwarms.

Δυστυχώς όμως πήγε από φαγητό όπως και τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου όταν κάποια στιγμή αποφάσισε να ταισει η μικρή μου κόρη. 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...