Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχει δυο μέρες που άλλαξα το καπάκι του ενυδρείου μου και έβαλα από επάνω γυάλινο καπάκι. Άλλαξα και τον φωτισμό ο οποίος εκεί που ήταν σκέτο λευκός τώρα έχει και κάτι μπλε φωτάκια. Παρατήρησα σήμερα ότι τα bamboo αρχίζουν να γίνονται από επάνω κίτρινα και μάλιστα το ένα έχει γίνει μέχρι την μέση. Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο φωτισμός;; Οι μετρήσεις που έκανα είναι Ακριβώς ίδιες και με αυτές που έκανα και πριν 2-3 βδομαδες. Επίσης τα bamboo τα έχω μέσα στο ενυδρείο περίπου 4-5 μήνες χωρίς να πάθουν απολύτως τπτ.  

338F06F8-088E-4D29-AF97-4F1B6CAB348D.jpeg

4F3EFFF6-47A9-4800-8A15-FB029D1FBC88.jpeg

33D85749-6954-4118-BA82-35C746BA2BA9.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάτι από τις αλλαγές τα επιρρέασε φαντάζομαι. Σε κάποιο άλλο thread, τώρα δεν θυμάμαι να σου πω που είχε αναφερθεί ότ αυτά τα φωτιστικά μόνο με μπλε και λευκά ledάκια συνήσταται για θαλασσινά ενυδρεία, αλλά ανάμενε να δώσει άποψη και κανένας πιο έμπειρος.

Τα bamboo απο που τα πήρες μεγάλε;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Προφανώς κάτι από τις αλλαγές τα επιρρέασε φαντάζομαι. Σε κάποιο άλλο thread, τώρα δεν θυμάμαι να σου πω που είχε αναφερθεί ότ αυτά τα φωτιστικά μόνο με μπλε και λευκά ledάκια συνήσταται για θαλασσινά ενυδρεία, αλλά ανάμενε να δώσει άποψη και κανένας πιο έμπειρος.

Τα bamboo απο που τα πήρες μεγάλε;;;

Από τα ικεα ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος dio20_4 έγραψε:

Άλλαξα και τον φωτισμό ο οποίος εκεί που ήταν σκέτο λευκός τώρα έχει και κάτι μπλε φωτάκια.

Το φωτιστικο, που πηρες ειναι για θαλασσα. Για φυτεμενο πρεπει να εχει κοκκινα, ασπρα και πολυ λιγα μπλε....Καλυτερα να ειχες μονο ασπρο.

Το χαλασμενο μπαμπου βγαλε απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το φωτιστικο, που πηρες ειναι για θαλασσα. Για φυτεμενο πρεπει να εχει κοκκινα, ασπρα και πολυ λιγα μπλε....Καλυτερα να ειχες μονο ασπρο.

Το χαλασμενο μπαμπου βγαλε απο το ενυδρειο.

 Τώρα αν πάω και τον σιχτιρισω τον πετ-σοπα εγώ θα φταίω;; Να βγάλω και αυτό τον φωτισμό δηλαδή;; Να ξανά-βάλω τον λευκό;; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ναι φιλε..απ οσο γνωριζω θες κατι που να ειναι κοντα στα 5000-6000 kelvin (δηλαδη εντονο ασπρο) οσο αφορα τα φυτα γιατι το λαμβανουν σαν το φως του ηλιου.Το εχω δει απο πιο εμπειρους αλλα επισης το βλεπω και στην πραξη εδω και 1 χρονο στο φυτεμενο μου. Σιγουρα υπαρχουν και πιο ψαγμενοι που εχουν πεσει στα βαθια και εχουν διαφορους φωτισμους αλλα για τα ενυδρεια που κραταμε εμεις το ασπρο ειναι τελειο ?

Έγινε επεξεργασία - Aqua Zodiac
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Aqua Zodiac έγραψε:

Δυστυχως ναι φιλε..απ οσο γνωριζω θες κατι που να ειναι κοντα στα 5000-6000 kelvin (δηλαδη εντονο ασπρο) οσο αφορα τα φυτα γιατι το λαμβανουν σαν το φως του ηλιου.Το εχω δει απο πιο εμπειρους αλλα επισης το βλεπω και στην πραξη εδω και 1 χρονο στο φυτεμενο μου. Σιγουρα υπαρχουν και πιο ψαγμενοι που εχουν πεσει στα βαθια και εχουν διαφορους φωτισμους αλλα για τα ενυδρεια που κραταμε εμεις το ασπρο ειναι τελειο ?

Ωραία...ευχαριστώ πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...