Jump to content

Ταγκανικα 200 λιτρα


Recommended Posts

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):71χ65χ51
Συνολικά Λίτρα:200
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Vallisneria australis, vallisneria spiralis, anubia barteri, cryptocoryne crispatula


Ψάρια: 4 Julidochromis transcriptus , 2 Lamprologus ocellatus
Άλλα είδη: nerite snails

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Φωτιστικο juwel 2x 28 watt
Διάρκεια φωτισμού:6 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Juwel 1000lt, eheim pro 700 lt
Θέρμανση/ Ψύξη:200W juwel

Παράμετροι
pH: 8.2
Γενική σκληρότητα (GH): 14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 15
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 15% ανα εβδομαδα

Φωτογραφίες:

 

IMG_0064.thumb.jpg.a1d28d8397f52fa38dab9d00861c7bac.jpgIMG_0065.thumb.jpg.1823cd2bd11e7839494fd0ae21aa19f9.jpgIMG_0066.thumb.jpg.0dda637c4d6c399d9b7ed8e9de83fbe7.jpgIMG_0067.thumb.jpg.66aae5006f4bfee320e3b186454a5030.jpgIMG_0068.thumb.jpg.fccc1ef75d13fc3320ba5f4f0940bc7a.jpgIMG_0069.thumb.jpg.af72f24605248c6d85cc68262676829c.jpg

 

Μετα απο 10 χρονια σε φυτεμενο αποφασισα να δοκιμασω αφρικη, το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες, αλλα τα πρωτα ψαρια μπηκαν πριν απο μια βδομαδα

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου και καλώς ήρθες στην Μαύρη Ήπειρο!

Πολυ ομορφο το ενυδρείο σου! 

Εχε στον νου σου ότι τα Julies μπορεί να χρειαστεί να μείνουν ζευγάρι εάν έχεις θέματα, λόγο του μικρού μήκους που έχεις.

Κατά τ άλλα εύχομαι να το χαρείς όσο δεν πάει και κράτα μας ενήμερους 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρικη και στην Τανγκανυκα!!!!! Συμφωνω με παραπανω για τα τζουλις, ειναι αυστηρως μονογαμικα και οταν γινει το κυριαρχο ζευγαρι θα κυνηγησει τα αλλα, ειδικα αν υπαρχει 2ρος αρσ. και αναγκαστικα θα πρεπει να  τα βγαλεις.  Πολυ σωστος με τα δυο φιλτρα εισαι, θελει καλη φιλτρανση η Αφρικη.  Το στησιμο ειναι καλο τωρα που ειναι αρχη, ισως μετα επειδη τα τζουλις κολυμπαν πανω στις πετρες και λογω ελλειψης μηκους, να εκμεταλευοσουν το πλατος (65ή51) και να εβαζες τις πετρες κοντα κοντα στη πλατη, ωστε να τα occelatus να  κερδισουν χωρο & κοχυλια .

Καλη αρχη  ευχομαι και παλι!!!

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογω οτι το ενυδρειο ειναι ορατο απο τρεις μεριες προσπαθησα να δοσω υψος στις πετρες και να τις εχω στην μεση. Με προβλημστιζει το ισχυρο ρευμα που εχω μεσα στο ενυδρειο, απο την εμπειρια σας ειναι κατι που θελουν τα ψαρια τανγκανικας ή οχι? Μπορει να φαινετε οτι τους αρεσει γιατι καθονται συνεχεια κοντρα στο ρευμα στο πιο ισχυρο σημειο αλλα μολις αφαιρεθουν λιγο τα παρασερνει το ρευμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος georgioss19 έγραψε:

Λογω οτι το ενυδρειο ειναι ορατο απο τρεις μεριες προσπαθησα να δοσω υψος στις πετρες και να τις εχω στην μεση. Με προβλημστιζει το ισχυρο ρευμα που εχω μεσα στο ενυδρειο, απο την εμπειρια σας ειναι κατι που θελουν τα ψαρια τανγκανικας ή οχι? Μπορει να φαινετε οτι τους αρεσει γιατι καθονται συνεχεια κοντρα στο ρευμα στο πιο ισχυρο σημειο αλλα μολις αφαιρεθουν λιγο τα παρασερνει το ρευμα

Γενικα στις τανγκανυκες τους αρεσει η εντονη σχετικα ροη, δεν νομιζω να εχουν θεμα, τουλαχιστον απο οσο εχω δει εγω στις δικες μου...εσυ αν τις βλεπεις να δυσκολευονται πολυ, πρατεις αναλογως.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες εικόνες ,το ενυδρείο  είναι JUWEL ; η ροή μην σε προβληματίζει ,εξάλου την κατευθύνεις εσύ όπου θέλεις.Μια ερώτηση μόνο τα occelatus είναι ζευγάρι;

Οσον αφορά τα julies όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω μετά τις γέννες θα κρίνεις τι θα κάνεις καθώς και με πιθανό κυρίαρχο ζευγάρι

 

Ωραία εικόνα ,Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τα occelatus ειναι ξευγαρι ,απλα μονο δυο υπηρχαν διαθεσιμα. Παντως μετα απο δεκα χρονια με κιχλιδης αμερικης, μπορω να πω αυτα ειναι απο τα πιο ομορφα ψαρια που εχω δει, περιμενω να δω και τις συμπεριφορες τους!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα occellatus ειναι τα κοχυλοψαρα που μου αρεσουν πιο πολυ και ελπιζω στο μελλον να τα εχω, για αυτο αν μπορεις κρατα μας ενημερους για το πως τα βλεπεις απο συμπεριφορες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ως τωρα δεν εχω δει καμια απο τις συμπεριφορες που εχω διαβασει,ισως επειδη τα εχω μονο 2 βδομαδες και δεν ειναι μαλλον ακομα ενηλικα. αλλα τα οσελατους δεν εχουν δειξει μεγαλο ενδιαφερον για τα κοχυλια, ενα καθολου και το αλλο αν και δειχνει να εχει σκαψει λιγο δεν καθετε σε κανενα σημειο συγκεκριμενο και κανει βολτες σε ολο το ενυδρειο. Ακομα κολημπανε και καθοντε πολλες φορες σε ψηλα σημεια του ενυδρειου ενω διαβαζα οτι δεν φευγουν πολυ απο τον βυθο. Και τα julies, ενα εχει βρει ενα ανοιγμα στις πετρες και υπερασπιζετε εκεινη την περιοχη ενω τα αλλα προτιμουν τον ανοιχτο βυθο διπλα στα κοχυλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι "ψαρωμενα" ακόμη, χαχα. Αν εισαι τυχερός κ σχηματιστούν ζευγάρια θα χρειαστεί να κανεις μικρό μετατροπές στο aqua scape.Να διαχωρισεις λίγο τις πετρες από τα κοχυλια ώστε το κάθε είδος να οριοθετησει την περιοχη του. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν υπήρχαν ενημερώσεις γιατί το ενυδρείο δεν είχε καλή κατάληξη όλα τα ψάρια μετά από δυο βδομαδεσ απεβίωσαν. Καθώς είχαν δυσκολο ταξίδι όταν τα πήρα θεώρησα ότι αυτό έφταιγε. Είχαν συμπτώματα δηλητηρίασης από αμμωνία, παρολο που ολες η μετρήσεις ήταν καλες. Καθως ποτε δεν είχα τέτοιο θέμα μετά από τόσα χρόνια ενασχολήσεις με τα ενυδρεία  μετά από καλό καθαρισμα και συνεχης μετρήσεις έβαλα ακόμα δυο ομαδες από τα ίδια ψάρια αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα. Μόνο που μπορώ να σκεφτω κάποιο υλικό στο ενυδρείο να βγάζει κάποια ουσία, οι πετρες? Το υπόστρωμα? Τα κοχυλια?  Άλλη υποψια είναι ότι Χρησιμοποίησα και το jbl aquadur για αυξηση gh/kh  μηπως δημιουργιουσε μεγαλες αλλαγές στο ph 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος georgioss19 έγραψε:

Δεν υπήρχαν ενημερώσεις γιατί το ενυδρείο δεν είχε καλή κατάληξη όλα τα ψάρια μετά από δυο βδομαδεσ απεβίωσαν. Καθώς είχαν δυσκολο ταξίδι όταν τα πήρα θεώρησα ότι αυτό έφταιγε. Είχαν συμπτώματα δηλητηρίασης από αμμωνία, παρολο που ολες η μετρήσεις ήταν καλες. Καθως ποτε δεν είχα τέτοιο θέμα μετά από τόσα χρόνια ενασχολήσεις με τα ενυδρεία  μετά από καλό καθαρισμα και συνεχης μετρήσεις έβαλα ακόμα δυο ομαδες από τα ίδια ψάρια αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα. Μόνο που μπορώ να σκεφτω κάποιο υλικό στο ενυδρείο να βγάζει κάποια ουσία, οι πετρες? Το υπόστρωμα? Τα κοχυλια?  Άλλη υποψια είναι ότι Χρησιμοποίησα και το jbl aquadur για αυξηση gh/kh  μηπως δημιουργιουσε μεγαλες αλλαγές στο ph 

Λυπάμαι για το αποτέλεσμα , δεν μπορώ να καταλάβω την αιτία  παρόλο που η αμμωνία ήταν μηδενική.Αυτό το προιόν της jbl είναι  αλάτι από οτι διάβασα για αύξηση gh /kh και δεν θα έκανε λογικά τέτοια ζημιά.Μου κάνει εντύπωση, προσωπικά θα δοκίμαζα μόνο με κογχυλόψαρα ξανά χωρίς δεύτερο πληθυσμό.

Οι παραμέτροι που αναφέρεις στη παρουσίαση στο πρώτο ποστ είναι μια χαρά ,του νούμερα αυτά είναι μετά από παρέμβαση δική σου ; Το ph στη περιοχή σου πόσο είναι ;

Τα σαλιγκάρια φαντάζομαι ότι ηταν καθαρισμένα καλά. Η άμμος που χρησιμοποιήσες απο που είναι ;

 

Να το δούμε ,λίγο ,μην απογοητεύεσαι

Link to comment
Share on other sites

Το  gh/kh είναι από την βρυση στο 11-12 και το ph 7.7, απλά σκέφτομαι το aquador μηπωσ δεν διαλυεται καλά γιατί η τελική τιμή του ph  έκανε δυο τρεις μερες να φανεί μετά από αλλαγές νερου όπου και Σταθεροποιουταν αλλά με μικρές αυξήσεις κάθε μέρα +0.1. Το υπόστρωμα ήταν 20 kg που είχα στο προηγουμενο setup συν 10  kg  αραγωνιτη. Τις πετρες ένα μικρό μέρος από αυτές τις είχα για 6 μήνες δε ένα άλλο ενυδρείο δοκιμαστικά χωρίς προβλημα . Ε τα σαλιγκάρια τα επλυνα μόνο με νερό αλλά τα είχα αγοράσει από eBay  οπότε ήταν ήδη καθαρά . Σημείωση τα nerites και ένα apple snail που εχω μέσα δεν έπαθαν τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος georgioss19 έγραψε:

Το  gh/kh είναι από την βρυση στο 11-12 και το ph 7.7, απλά σκέφτομαι το aquador μηπωσ δεν διαλυεται καλά γιατί η τελική τιμή του ph  έκανε δυο τρεις μερες να φανεί μετά από αλλαγές νερου όπου και Σταθεροποιουταν αλλά με μικρές αυξήσεις κάθε μέρα +0.1. Το υπόστρωμα ήταν 20 kg που είχα στο προηγουμενο setup συν 10  kg  αραγωνιτη. Τις πετρες ένα μικρό μέρος από αυτές τις είχα για 6 μήνες δε ένα άλλο ενυδρείο δοκιμαστικά χωρίς προβλημα . Ε τα σαλιγκάρια τα επλυνα μόνο με νερό αλλά τα είχα αγοράσει από eBay  οπότε ήταν ήδη καθαρά . Σημείωση τα nerites και ένα apple snail που εχω μέσα δεν έπαθαν τίποτα. 

Αν το aquador λειτουργεί σαν μπαφερ όπως για παράδειγμα το   https://www.seachem.com/tanganyika-buffer.php  

τότε συνήθως η πρόσθεση του γίνεται μέσα στα πλαίσια της αλλαγής νερού ή μικροαλλαγής νερού γιατί υπάρχει κίνδυνος απελεύθερωσης αμμωνίας με δυσάρεστα αποτελέσματα ,μήπως είναι αυτή η αιτία

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, έστω και με μικρή πιθανότητα.

Τα ψάρια τα πήρες από το ίδιο μαγαζί; Από την ίδια εισαγωγή ίσως; Μήπως είχαν κάποια ασθένεια και την έβγαλαν;

Πολύ σημαντικό και αυτό που ανέφερε ο Σωκράτης!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι τα ψαρια ηταν απο διαφορετικα μαγαζια. Στις οδηγιες του aquadur λεει να γινετε η διαλυση του εξω απο το ενυδρειο για αλλιως δημιουργει ενα νεφος που δεν ειναι απαραιτητα καλο, Αλλα δεν διαλυετε τελειως μαλλον στον κρυο νερο και εμενε και αδιαλυτο στο ενυδρειο. Σωκρατη μπορει αυτο να ειναι, γιατι στις αναλυσεις που εκανα 2 φορες μου εβγαζε ενδειξη αμμωνιας και ελεγα μαλλον λαθος εκανα και το ξανα ελενχα μετα απο 10 λέπτα και εβγαζε μηδεν. 

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενεσαι να αυξήσεις το ph., είναι ok. 

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα απο τα παραπανω που ειπωθηκαν, το aquadur ναι μεν ειναι βασικος ''υποπτος'' αλλα οχι και 100% σιγουρα, ισως ειμαι υπερβολικος αλλα μηπως να έβγαζες να πλυνεις-καθαρισεις με ζεστο νερο  πετρες, αμμο, κοχυλια μη τυχων και ειναι απο κάποιο υλικό οπως ειπες..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιστρεφω, αλλα καθως τα ψαρια τανγκανικας ειναι δυσευρετα και πιο ακριβα, γυρισα την πρωτη επαφη μου με αφρικη σε μαλαουι.

ελαξα λιγο το σκηνικο καθως δεν χρειαζομε τα κοχυλια και τοποθετηθηκαν 8 Labidochromis caeruleus.  Το ενυδρειο καθαριστηκε καλα,ετρεχε 1 μηνα αδειο, παρακολουθοντας μετρησεις, και δειχνουν ολα καλα ως τωρα,φυσικα μονο μια βδομαδα εχω μεσα τα ψαρια,το μονο πραγμα που εχω αμφιβολια σε σχεση με το παρελθον ειναι οι πετρες,

 

1IMG_0356.jpg

1MG_0359.jpg

1MG_0362.jpg

10360.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι διαστάσεις δεν είναι ικανοποιητικές για Malawi. Φοβάμαι ότι σε βάθους χρόνου θα μείνεις με ένα μόνο ψαράκι καθώς το κυρίαρχο θα σκοτώσει όλα τα υπόλοιπα.Τι αμφιβολία έχεις όσον αφορά τις πετρες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα, εχουμε καποια εξελιξη?...πως πανε τα  Labido?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...