Jump to content

Tds. Ph meter


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος dearangelo έγραψε:

το pH μετρο, πρέπει να παραμένει υγρό και συστήνεται να είναι πάντα μεσα σε διάλυμα Χλωριούχου Καλίου (ΚCl) 4M, αν έχεις pH μετρο η controller, θα πρέπει να έχεις η να προμηθευτείς σκόνες η υγρά διακρίβωσης σε pH 4, 7 η 10... υπάρχουν και με ενδιάμεσες τιμές, ειναι απαράιτητα ωστε να διακριβώνεις (καλιμπράρεις) το όργανο σε τακτα διαστήμτα, η απόκλιση μία μονάδας στην κλίμακα, μπορει να σημαίνει και θάνατο... αρα, για pH χρειάζεσαι υγρα και συχνή διακρίβωση και οταν αποθκεύεις το ηλεκτρόδιο να το κρατας σε υγρο χλωριούχου καλίου, όπως άλλωστε ηταν όταν το απόκτησες... και πάντοτε πριν το χρησιμοποιείς, είναι σχεδ'ον απαραίτητο να το καλιμπράρεις...μετρα απιεροελάχιστα φορτία ηλεκτισμού και ειναι πολύ ευαίσθητο όργανο...

αυτα.

Το ph το έχω καλιμπραρει και έχω πάρει και αλα 6 έξτρα φακελάκια σκόνη για καλιμπραρισμα  

Αυτό που λες ότι πρέπει να το βάζω σε υγρο κάθε φορά οι απόψεις διίστανται 

Μερικοί λενε ότι πρέπει σε υγρο μερικοι λένε Όχι 

Ο κατασκευαστής :Πώς να χρησιμοποιήσετε:
Αφαιρέστε το προστατευτικό καπάκι, ξεπλύνετε το ηλεκτρόδιο με αποσταγμένο νερό, και στεγνώστε το με διηθητικό χαρτί
Ενεργοποίηση pH από το "ON-OFF" διακόπτη που βρίσκεται στο πάνω μέρος της θήκης των μπαταριών
Βυθίστε το ηλεκτρόδιο pH μετρητή στο διάλυμα που πρέπει να ελεγχθεί, ανακατεύετε απαλά και περιμένετε για την αριθμητική αξία σταθεροποίηση
Μετά τη χρήση χρησιμοποιήστε το αποσταγμένο νερό για να καθαρίσετε το ηλεκτρόδιο και τοποθετήσετε το προστατευτικό καπάκι

 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Άρα εγώ για να συμβιώσουν τα guppy με της γαριδες που να κρατήσω την σκλιρωτιτα?

Οι γαριδες σε υψηλή σκλιρωτιτα τι παθενουν?

Οι δικες σου αντεχουν, οπως και γκαπυ. Διαλεγεις καπου αναμεσα . TDS 170-200.

 

πριν 13 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Neocaridina θελει KH- 7.5 me 7.8 Gh= 6 με 8 TDS- 150-180

λαθος γραμμα- οχι Kh- 7,5 αλλά ph- 7.5  με 7.8

Kh- απο 2 μεχρι 5.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οι δικες σου αντεχουν, οπως και γκαπυ. Διαλεγεις καπου αναμεσα . TDS 170-200.

 

λαθος γραμμα- οχι Kh- 7,5 αλλά ph- 7.5  με 7.8

Kh- απο 2 μεχρι 5.

Εγώ έχω kh=3

Ph =7,9

Gh=275 

Αρα μιονω  λίγο το αλάτι 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος dearangelo έγραψε:

το pH μετρο, πρέπει να παραμένει υγρό και συστήνεται να είναι πάντα μεσα σε διάλυμα Χλωριούχου Καλίου (ΚCl) 4M, αν έχεις pH μετρο η controller, θα πρέπει να έχεις η να προμηθευτείς σκόνες η υγρά διακρίβωσης σε pH 4, 7 η 10... υπάρχουν και με ενδιάμεσες τιμές, ειναι απαράιτητα ωστε να διακριβώνεις (καλιμπράρεις) το όργανο σε τακτα διαστήμτα, η απόκλιση μία μονάδας στην κλίμακα, μπορει να σημαίνει και θάνατο... αρα, για pH χρειάζεσαι υγρα και συχνή διακρίβωση και οταν αποθκεύεις το ηλεκτρόδιο να το κρατας σε υγρο χλωριούχου καλίου, όπως άλλωστε ηταν όταν το απόκτησες... και πάντοτε πριν το χρησιμοποιείς, είναι σχεδ'ον απαραίτητο να το καλιμπράρεις...μετρα απιεροελάχιστα φορτία ηλεκτισμού και ειναι πολύ ευαίσθητο όργανο...

αυτα.

Προφανώς... άμα μιλάμε για όργανο διακριβωμένο σε κάποιο εργαστήριο! Το pHμετρο των 4 ευρώ από τον Αλή δεν έρχεται ούτε σε υγρό ούτε σε τίποτα! Σου παρέχουν 2-3 έτοιμα σκονάκια καλιμπραρίσματος και αυτό είναι όλο! Και πάλι είναι ακριβέστερο και καλύτερο από τα στικ και τα χημικά γιατί τα πρώτα είναι τελείως ενδεικτικά και τα δεύτερα είναι εξαιρετικά ευαίσθητα σε οποιοδήποτε λάθος χειρισμό. Η σταγόνα τους πάντως δεν μετριέται και με πιπέτα ακριβείας για να έχουμε και απαιτήσεις, ούτε μπορούμε όλοι να αντιληφθούμε το ίδιο τις χρωματικές διαφορές.

Το φυλλάδιο πάντως του κατασκευαστή δεν αναφέρει τίποτα για διατήρηση σε υγρό. Απαιτεί απλά καλό ξέπλυμα με απιονισμένο και πάντα με το καπάκι του.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/23/2020 at 10:19 PM, Gmm said:

Το ph το έχω καλιμπραρει και έχω πάρει και αλα 6 έξτρα φακελάκια σκόνη για καλιμπραρισμα  

Αυτό που λες ότι πρέπει να το βάζω σε υγρο κάθε φορά οι απόψεις διίστανται 

Μερικοί λενε ότι πρέπει σε υγρο μερικοι λένε Όχι 

Ο κατασκευαστής :Πώς να χρησιμοποιήσετε:
Αφαιρέστε το προστατευτικό καπάκι, ξεπλύνετε το ηλεκτρόδιο με αποσταγμένο νερό, και στεγνώστε το με διηθητικό χαρτί
Ενεργοποίηση pH από το "ON-OFF" διακόπτη που βρίσκεται στο πάνω μέρος της θήκης των μπαταριών
Βυθίστε το ηλεκτρόδιο pH μετρητή στο διάλυμα που πρέπει να ελεγχθεί, ανακατεύετε απαλά και περιμένετε για την αριθμητική αξία σταθεροποίηση
Μετά τη χρήση χρησιμοποιήστε το αποσταγμένο νερό για να καθαρίσετε το ηλεκτρόδιο και τοποθετήσετε το προστατευτικό καπάκι

 

Διαβάστε πως λειτουργεί και πως ειναι κατασκευασμένο και θα καταλάβετε γιατι πρέπει να παραμένει υγρό, υπάρχει ενα ενδιαμεσο υλικό που περνά το διάλυμα μέσα, σε απειροελάχιστη ποσότητα και αυτο πρέπει να είναι υγρό, αν ξεραθει, επανέρχεται μεν αλλα όχι πάντοτε με επιτυχία, αυτός ειναι και ο λόγος που ειναι τόσο ευπαθή. Υπάρχουν όλα στο wiki... κοιτάξτε την αρχή λειτουργίας του και θα καταλάβετε.

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...