Jump to content

Restart και πήγαμε σε nano reef


michalos

Recommended Posts

Μετα απο καιρο με το μεσογειακο μου πηγα σε restart υποχρεωτικο.

https://www.aquazone.gr/forums/topic/108217-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%B9/

Ειχε μαζεψει τοση μπιχλα που δεν καθαριζε το νερο με τιποτα ουτε με αλλαγες νερου

Τα ψαρακια πεθαιναν το ενα μετα το αλλο και γενικα τιποτα δεν πηγαινε καλα

Οποτε ξεχασα για παντα το μεσογειακο, τερμα τα κουβαληματα νερου απο θαλασσα και πηγα σε reef μετα απο μελετη ελπιζω σε καλυτερα αποτελεσματα

εγιναν:

1. αλλαγη θεσης ενυδρειου

Το εβγαλα απο την θεση που ηταν απενατι απο το μεγαλο παραθυρο που εμπαινε ολη η ζεστη κ αντηλια ολη μερα και το πηγα σε μια γωνια στο σαλονι δροσερη και επισης σημειο  δεν πηγαινοερχονται ολοι απο μπροστα του

2. Ξεκινησα τελος Φερβρουαριου το στησιμο, εμεινε μεχρι μεσα Απριλιου που εστρωσε  με μετρησεις μηδενικη αμμωνια - νιτρωδη

Αλλαγες νερου κανονικα απο νερο ΑΟ αλατι tropic marin pro. 2 μεγαλες στην αρχη τωρα 20λτ καθε 15 μερες, σκεφτομαι για 10λτ καθε εβδομαδα να το παω

Μπηκαν 2 κλοουνακια στην αρχη , μετα σιγα σιγα μπηκαν καποια κοράλλια περίπου 1 καθε βδομαδα

1 ephyllia, 2 mushrooms, 3 zoanthus, 1 parazoanthus ,1 green star .

Ενυδρειο 110λτ diy , sump 30lt diy, αντλια επιστρ sicce , wavemaker rw4 4000lt/h, ανεμιστηρας 12 εκ για ψηξη, θερμαντηρας 100 w  diy φωτιστικο μηκος 70 εκ με led k 5 προφιλ αλουμινιου ενωμενα εχω το layout με τα χρωματα των led

Η πρωτη φωτο ειναι πριν φτιαξω το φωτισμο μονο με μπλε led

Μολις μπορεσω θα βαλω φρεσκιες φωτος με ολα τα κοραλλια κ με το νεο φωτισμο

1.jpg

2.jpg

light2.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ξαναήρθες!

Σου εύχομαι ότι καλύτερο για την νέα σου προσπάθεια. 

 

Όντως πολύ μπλε ?!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέχασα να πω επίσης έχω το skimmer boyu 6 watt, βάζω κάθε εβδομάδα reef plus της seashem 2ml μόνο αντί 5 που λένε οι οδηγίες γιατί το πρώτο που θέλω είναι οι σταθερές παράμετροι όσο γίνεται.

Μερικές φωτός από τα κοράλλια μου, είναι από κινητό δεν είναι και οι καλυτερες

 

IMG_20200531_173521_copy_1280x960.jpg

IMG_20200531_173534_copy_1280x960.jpg

IMG_20200531_173617_copy_1280x960.jpg

IMG_20200531_173541_copy_1280x960.jpg

IMG_20200531_173634_1_copy_1280x960.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω και κανένα ψαράκι ακόμα για να έχει περισσότερη κίνηση το ενυδρείο. Έχω ήδη δύο κλοουνακια και λέω να βάλω yellow tail damsel η να μου λείπει λόγω του χαρακτήρα του?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

ουτε για πλάκα τέτοιο διάολο μέσα στο ενυδρείο. 

Για nano 100lt τι παει με τα κλοουνακια? σκεφτομαι τα banggai cardinal αλλα δεν τα βρισκω πουθενα.

Eπισης με το μεσογειακο ειχα θεμα με τα goby λογω του οτι σκαβουν συνεχεια κ θα μουν κανουν χαλια τα κοραλια, αρα οχι goby. 

Επισης προτιμω να εχει ενδιαφερον χρωμα το ψαρακι που θα μπει αλλα και να ειναι ήσυχο με τα κλοουνακια

Ιδεες?

πριν 5 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Βάλε βρε κ λίγο μπλε!!!?καλη αρχή φίλε μου!!

Ειναι οι φωτογραφιες απο το κινητο ετσι, στην πραγματικοτητα ειναι διαφορετικα ο φωτισμος.

Θα βαλω αλλες διορθωμένες με επεξεργασια 

Τα xiaomi νομιζω πανε να τονισουν τα χρωματα κ βγαινουν αλλιωμενα τα χρωματα σε φωτο ενυδρείων, σε προσωπα και τοπια βγαινουν καλες

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2020 at 9:27 ΜΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

κοιτα για κανενα firefish, καμια blenny , κανενα yellow gobby 

Ευχαριστώ, αυτά ψάχνω τώρα , μάλλον θα πάω για το yellow goby. Αυτός πηδάει έξω από το ενυδρείο ? Για να βάλω πλέγμα ρωτάω αν χρειάζεται αλλιώς όχι.

Και σήμερα έφτιαξα το aquascape κάπως καλύτερο είναι νομίζω, ξεμπουκωσε το ενυδρείο και είναι πιο αερατος ο βράχος τώρα. Και η green ephyllia νέα προσθήκη από aqualab, τα παιδιά δεν παίζονται στην ποιότητα .

IMG_20200608_115545_copy_1600x1200.jpg

Link to comment
Share on other sites

παλια που ειχα yellow goby δεν μου ειχε δείξει τέτοια δείγματα.  Η στάθμη στο ενυδρείο ειναι πολύ ψηλά?   

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

παλια που ειχα yellow goby δεν μου ειχε δείξει τέτοια δείγματα.  Η στάθμη στο ενυδρείο ειναι πολύ ψηλά?   

Μέτρησα κ είναι 5 εκ. μέχρι πανω

IMG_20200608_164832_copy_1600x1200.jpg

Link to comment
Share on other sites

καπου τοσο ειναι και εμενα και δεν εχω θεμα. 

Θα ελεγα να δοκιμάσεις χωρίς πλέγμα αρχικα και παρατηρείς. Αν δεις σημάδια οτι θα πηδήξει τοτε βάζεις ενα πλέγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα αυτόν τον χρονοδιακόπτη για τα φώτα

https://www.e-shop.gr/logilink-et0007-digital-time-switch-p-PER.759071

Γιατί είχα βαρεθεί να τα ανοιγοκλείνω , και αν καμιά φορά αργούσα να γυρίσω σπίτι άναβαν όλη νύχτα.

Τα έβαλα να ξεκινάνε 12 το μεσημέρι μέχρι 10 το βράδυ, 10 ώρες δηλαδή, πριν τα άναβα 8 το πρωί κ έκλειναν 10 το βράδυ , 14 ώρες δηλαδή και είχα κάποιες άλγες τελευταία.

Έχουν μπαταρία , έτσι αν κλείσει το ρεύμα δεν χάνουν την ωρα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2020 at 4:22 ΜΜ, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Έτσι μου αρέσει ο βράχος.

Ευχαριστω! Δεν ειναι μονο το οπτικο αποτελεσμα μονο (που κι αυτο ειναι βεβαια) αλλα κυριως υπαρχει πιο ευκολη κυκλοφορια απο πριν κ καθαριζεται και η αμμος πιο ευκολα με την σκουπα βυθου.

Σε ποιο μαγαζι θα βρω ενα Nemateleotris magnifica (fire goby) - που να κανει αποστολες επαρχια?

δεν υπαρχει πουθενα!

 

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν το fire goby (Nemateleotris magnifica)  χρειαζεται διχτυ για να μην πηδησει εξω απο το ενυδρειο?

Παραγγειλα ενα και τριτη η τεραρτη θα το εχω μαλλον.

Εχω 2 κλοουν τωρα , το ενυδρειο ειναι περιπου 110 λιτρα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Ξερετε αν το fire goby (Nemateleotris magnifica)  χρειαζεται διχτυ για να μην πηδησει εξω απο το ενυδρειο?

Παραγγειλα ενα και τριτη η τεραρτη θα το εχω μαλλον.

Εχω 2 κλοουν τωρα , το ενυδρειο ειναι περιπου 110 λιτρα 

 

Ειναι υποψήφιος αλτης !

Τώρα το δυχτι είναι για ασφάλεια.   Κακό δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ψαρακι σήμερα!

Και μαζί ένα κοράλλακι caulastrea με υπέροχο φωτεινό πράσινο χρώμα!

Φωτός δεν έβγαλα ακόμα γιατί είναι ντροπαλό ακόμα , βγαίνει κ ξανακρυβεται.

Έχω βάλει το δίχτυ προστασίας που έχω δημοσιεύσει στο diy κατασκευές ( ευτυχώς) ,γιατί έκανε το πρώτο του άλμα κιόλας. Το είχα σε δοχείο προσαρμογής κ ετοιμαζομουν να το βάλω στο ενυδρείο κ πήδησε στο πάτωμα. Ευτυχώς το έπιασα αμέσως κ το ξαναβαλα. Βλακεία μου βέβαια που δεν είχα σκεπάσει το δοχείο που ήταν ρηχό, έπρεπε να το περιμένω.

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Φωτό με την αναδιάταξη κάποιων κοραλλιών και το frag  caulastrea που πηρα σημερα

new aquascape.jpg

IMG_20200623_165505_copy_1600x1200.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε να τα χαρείς! Η Caulastrea ωραίο εύκολο κοράλλι. 
 

Τα ζωανθακια σου αριστερά λογικά ζητάνε περισσότερο φως και έχουν τραβηξει ετσι τον λαιμό τους. 

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2020 at 5:32 ΜΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Ωραίος φίλε να τα χαρείς! Η Caulastrea ωραίο εύκολο κοράλλι. 
 

Τα ζωανθακια σου αριστερά λογικά ζητάνε περισσότερο φως και έχουν τραβηξει ετσι τον λαιμό τους. 

 Το σκεφτηκα για τα zoanthus που εχουν μακρυνει απο τοτε που τα πηρα, αλλα φοβαμαι να δωσω πολυ φως, ολοι στο internet λενε προσοχη στο πολυ φως κ πολυ ροη,Τωρα εχω diy φωτισμο με 4 ταινιες μπλε led στο μηκος του ενυδρειου (70εκ) 5050

Ειναι uter chaos φοβερα χρωματα κοκκινο-πορτοκαλι, εχουν βγαλει καινουρια κεφαλακια απο τοτε που τα πηρα.

Η Caulastrea λες και εχουν led φωτισμο πανω τους ,τοσο εντονο φωτεινο πρασινο χρωμα εχουν!

Επισης το green star που λενε πολυ οτι εχουν προβλημα οτι μεγαλωνει πολυ γρηγορα, σε μενα εχει καθολου η ελαχιστα μεγαλωσει.

Βεβαια μεχρι τωρα το ειχα σε ενα βραχακι πανω στην αμμο, αλλα επειδη διαβασα θελουν ροη κ φως το εβαλα πανω πανω.. θα δουμε τωρα..

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό το κολ@ψάρο το fire goby το έχω από την Τρίτη και ζήτημα να το έχω δει να βγει 2-3 φορές και αμέσως γρήγορα μεσα. Δεν το έχω δει να τρώει τίποτα  , κρύβεται σε ένα λαγούμι μόνιμα. Έτσι μου έρχεται να βγάλω το δίχτυ μήπως και πηδήξει έξω και ησυχάσω. Μετάνιωσα που δεν πήρα το cardinal banggai αντί γιαυτο. 

Και βγαίνει μόνο όταν κλείσω κυκλοφορητή...δηλαδή θα έχω κλειστό κυκλοφορητή για να βγαίνει...μαλιστα

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως πάνε ζευγάρι, δύσκολα σε τροφή όμως πολύ όμορφα. Έτσι κινούνται θέλουν ήρεμο ενυδρειο και θα βγουν κάποια στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

Ένα update

Το firefish βγαίνει πιο συχνά έξω αλλά συνεχίζει να είναι ντροπαλό και δεν ξέρω αν τρώει , δέν το έχω δει να φάει όταν ταιζω

Έγινε αλλαγή στο aquascape, οι eyphilia μπήκαν ψηλότερα  για να δείχνουν πιο αερατος με την ροή του νερού. Ο βράχος στην μέση έχει μπει προσωρινά μέχρι να βρω μια xenia που σκοπό έχω να τον καλύψει όλο αλλά και να τη έχω απομονωμένη σ αυτόν μονο

 

IMG_20200706_165624_1_copy_1600x1200.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...