Jump to content

Restart και πήγαμε σε nano reef


michalos

Recommended Posts

Ναι Νίκο, 0.03 περίπου φοσφωρικα, 15-20 νιτρικά, λίγο τσιμπιμενα τα νιτρικά αλλά έχω diy skimmer πάλι καλα.

Έχω μόνιμα αντιφοσφωρο

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Ναι Νίκο, 0.03 περίπου φοσφωρικα, 15-20 νιτρικά, λίγο τσιμπιμενα τα νιτρικά αλλά έχω diy skimmer πάλι καλα.

Έχω μόνιμα αντιφοσφωρο

 

Τα φωσφορικά είναι χαμηλά στο 0,06 θα δεις διαφορές στα sps

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έγιναν αλλαγές στο ενυδρείο..

εκτός την αλλαγή φωτισμού είπα να τολμήσω να το αλλάξω λίγο! έφτιαξα νεο aquascape , μπήκε νέο νησί στην μέση για να φιλοξενήσει sps , 3 μοντιπορες για αρχή και κάποια άλλα κοραλλια,  κ έχω σχέδια για το Σαββατοκύριακο να μπουν τα υπόλοιπα κοραλλια που σχεδιάζω και να πάρει μια τελική μορφή.

Μέχρι τώρα έγινε έτσι, και έχουμε συνέχεια το Σάββατο:

 

IMG_20220804_164249_HDR~2.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φαινεται. τι sps θες να βαλεις?  

 

Οι εφύλλιες ωστόσο φαίνονται στα καλύτερά τους. 

Απο ΝΟ3/ΡΟ4 πως εισαι? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μια χαρα φαινεται. τι sps θες να βαλεις?  

 

Οι εφύλλιες ωστόσο φαίνονται στα καλύτερά τους. 

Απο ΝΟ3/ΡΟ4 πως εισαι? 

Έχω βάλει 3 plate μοντιπορες που κανονικά θα απλώσουν και θα γεμίσουν όλο το πάνω μέρος του βράχου.

Από sps μόνο μοντιπορες θα έχει ο βράχος, τις ακροπορες τις έχω δοκιμάσει κ δεν πάνε καλα

Επίσης θα βάλω στο νέο βράχο μια εφυλια και μανιτάρια 

Από φοσφωρικα είναι περίπου 0.03 και νιτρικά λίγο ψηλά περίπου 15 με 20

Το ΚΗ γύρω στο 8.5 μαγνήσιο περίπου 1200 και ασβέστιο 450

Τις εφυλιες τις ταιζω μια φορά την εβδομάδα με reef roids και βλέπω ότι τους κάνει καλό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2022 at 6:14 ΜΜ, το μέλος michalos έγραψε:

Έχω βάλει 3 plate μοντιπορες που κανονικά θα απλώσουν και θα γεμίσουν όλο το πάνω μέρος του βράχου.

Από sps μόνο μοντιπορες θα έχει ο βράχος, τις ακροπορες τις έχω δοκιμάσει κ δεν πάνε καλα

Επίσης θα βάλω στο νέο βράχο μια εφυλια και μανιτάρια 

Από φοσφωρικα είναι περίπου 0.03 και νιτρικά λίγο ψηλά περίπου 15 με 20

Το ΚΗ γύρω στο 8.5 μαγνήσιο περίπου 1200 και ασβέστιο 450

Τις εφυλιες τις ταιζω μια φορά την εβδομάδα με reef roids και βλέπω ότι τους κάνει καλό!

 

Οτι κάνεις παντως τους αρέσει και το δειχουν! :) 

 

Ταισμα με τα Roids κανεις ταργκετ ή χυμα στο νερο ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

 

Οτι κάνεις παντως τους αρέσει και το δειχουν! :) 

 

Ταισμα με τα Roids κανεις ταργκετ ή χυμα στο νερο ?

 

 

Target πάντα, με πολύ λίγη ποσότητα, έχω καταλάβει ότι δεν χρειάζονται και παραπάνω.

Το περισσότερο μόνο κακό θα κάνει στο νερό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ηρθε η ωρα πολεμου για τα μανιταρια σου.....:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα τελευταίο update...

Μετά την ρύθμιση που έγινε στον φωτισμό, δηλαδή που άνοιξα λίγο και λευκό επιτέλους οι μοντιπορες που μπήκαν στο νέο νησι έχουν ανταπτυξη

Η αλήθεια είναι ότι είχα πολύ χαμηλό φωτισμό σε par μόνο με μπλε, και όλα τα κοράλλια πήγαιναν καλά εκτός τις μοντιπορες.

Και το καλύτερο, μια μοντιπορα που είχα από παλιά και μαραζωνε και είχε ξεθωριάσει,πλέον πήρε το γνωστό κεραμιδί χρώμα και επιπλέον βλέπω και ανάπτυξη στις άκρες της!

Είχα μεγάλη πτώση του KH τελευταία , περίπου στο 6,5 από 8,5, αλλά με  σταθερό dosing είναι κοντά στο 8 τώρα, 7,8 τελευταία μετρηση

IMG_20220914_165357_HDR.jpg

 

 

 

 

IMG_20220914_171519_HDR~2.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

πόσο το ανέβασες το λευκό ? 

Ήταν μόνο μπλε 80% με τελείως κλειστό λευκό κ άνοιξα το λευκό στο 10% μόνο. Αλλά είδα ότι τα par που βγάζει το λευκό ακόμα και στο 10% είναι αρκετά,  βγάζει πολύ φωτεινότητα το λευκό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Ένα τελευταίο update...

Μετά την ρύθμιση που έγινε στον φωτισμό, δηλαδή που άνοιξα λίγο και λευκό επιτέλους οι μοντιπορες που μπήκαν στο νέο νησι έχουν ανταπτυξη

Η αλήθεια είναι ότι είχα πολύ χαμηλό φωτισμό σε par μόνο με μπλε, και όλα τα κοράλλια πήγαιναν καλά εκτός τις μοντιπορες.

Και το καλύτερο, μια μοντιπορα που είχα από παλιά και μαραζωνε και είχε ξεθωριάσει,πλέον πήρε το γνωστό κεραμιδί χρώμα και επιπλέον βλέπω και ανάπτυξη στις άκρες της!

Είχα μεγάλη πτώση του KH τελευταία , περίπου στο 6,5 από 8,5, αλλά με  σταθερό dosing είναι κοντά στο 8 τώρα, 7,8 τελευταία μετρηση

IMG_20220914_165357_HDR.jpg

 

 

 

 

IMG_20220914_171519_HDR~2.jpg

Το ,kh κράτα σταθερό, πάντα το άσπρο είναι πολύ δυνατό,στο 10 με 20% είσαι μια χαρά και full τα μπλε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και φώτο από πάνω όπως είναι τώρα ο φωτισμός...

Πώς μπορούσα τόσο καιρό μόνο μπλε δεν το πιστεύω! Τώρα όλα έχουν χρώμα, ειδικά στα ψάρια βλέπω το πραγματικό χρώμα κ οχι μόνο μπλε!

Ναι με το μπλε μόνο στα κοράλλια βλέπουμε λόγω ζωοξανθελης να είναι φωτεινά χρώματα, αλλά χάνονται χρώματα όπως κόκκινο κίτρινο 

Και ειδικά στα sps έχω ανάπτυξη που πριν δεν είχα, λόγω χαμηλότερου φωτισμού χωρίς το λευκό 

IMG_20220927_172746_HDR.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα update, οι μοντιπορες φαίνονται να πάνε καλα, έχουμε ανάπτυξη.Στο υπόλοιπο ενυδρείο μικρές αλλαγές έχουν γίνει, ξεκίνησα στην μέση του κεντρικού νησιού ένα ζοα garden, μπήκαν δίπλα κ κάποια lps που ήταν στις άκρες.

Συνεχίζω με all for reef 6 ml την μέρα, αλλαγές νερού κάθε 2 εβδομάδες 15 λιτρα

 

IMG_20221123_174518_1.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μην βιαστείς να βαλεις ζωανθους. Υπάρχουν κομμάτια ζωανθων με τρομερά χρώματα. Κοίτα αν σου αρέσουν τα Rasta, scramble eggs, fruit loops, goblins on fire, lord of the rings, citrus cooler. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα μέτρησα τα φωσφορικα μετά από καιρό κ πάντα ήταν σχεδόν μηδέν, και σήμερα μηδέν μέτρησα.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα κοράλλια και δεν έχω αλγες

Εβγαλα τον αντιφοσφωρο και ρίχνω μια δυο φορές την εβδομάδα λίγο reef roids για να έχω ένα ελαχιστο

Αυτό το κάνω για τις μοντιπορες που έχουν κάποια ανάπτυξη κ χρωμα αλλά όχι όσο θα ήθελα και δεν θέλω να είμαι στο όριο

Νιτρικά μέτρησα πρόσφατα περίπου 30 με 35 , και η αναλογία δεν είναι καλή, δηλαδή μηδέν φωσφορικά κ 35 νιτρικά.

Επιπλέον επειδή έχω αραιώσει κάπως τις αλλαγές νερού, δηλ αντί κάθε εβδομάδα τώρα κάνω κάθε 15-20 μέρες παραγγειλα το reef actif για να έχω carbon dosing μεταξύ των αλλαγών νερού ,έχω το αλάτι tropic marin bio actif που έχει οργανικά για τροφή στα βακτήρια 

 

IMG_20221226_215949.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τζαπα μετρας με salifert. Εκει, που δειχνει μηδεν τις περισσοτερες φορες ειναι 0.05 με 0.1

Παρε hanna ultra low range , μόνο τότε θα εισαι σιγουρος (πανω-κατω) το πόσα φωσφορικα εχεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβός αυτο που λέει η @natateo.  Μπορεί να λεει 0 το salifert αλλα μεσα να εχεις ενα 0,06 πχ που δεν ειναι καθολου άσχημη τιμη για ενα Mixed reef.  

 

Αν θες να εισαι απόλυτος με τα ΡΟ4 τοτε πας στο Hanna.

 

Σε μενα σε περιπτώσεις που έφτανε κοντα στο 0,2 ΡΟ4 και 20 ΝΟ3  μπορώ να πω οτι τα κοράλλια ηταν φουλ απο ανάπτυξη. Απλα ειχα λιγες αλγες.    

Σε εναν φαντάστικο κοσμο χωρις τις αλγες θα το διατηρούσα σε αυτες τις τιμες απο την στιγμη που βλεπω τουμπανο τα κοραλλια. 

  • Like 1
  • Agree 1
  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ακριβός αυτο που λέει η @natateo.  Μπορεί να λεει 0 το salifert αλλα μεσα να εχεις ενα 0,06 πχ που δεν ειναι καθολου άσχημη τιμη για ενα Mixed reef.  

 

Αν θες να εισαι απόλυτος με τα ΡΟ4 τοτε πας στο Hanna.

 

Σε μενα σε περιπτώσεις που έφτανε κοντα στο 0,2 ΡΟ4 και 20 ΝΟ3  μπορώ να πω οτι τα κοράλλια ηταν φουλ απο ανάπτυξη. Απλα ειχα λιγες αλγες.    

Σε εναν φαντάστικο κοσμο χωρις τις αλγες θα το διατηρούσα σε αυτες τις τιμες απο την στιγμη που βλεπω τουμπανο τα κοραλλια. 

Σοβαρα? με 0.2 φωσφορικα? Οοοοοοοοοο!!!! και τα sps? Mαλλον για λιγο καιρο ειχες τοσα φωσφορικα.

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2022 at 10:01 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Σοβαρα? με 0.2 φωσφορικα? Οοοοοοοοοο!!!! και τα sps? Mαλλον για λιγο καιρο ειχες τοσα φωσφορικα.

 

 

Χαχα για πάρα  πολλους μήνες. :)    SPS LPS SOFT ολα τστα καλύτερα τους.  Ακροπορες,μοντιπορες, εφυλλιες ζωανθοι.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Το μυστικό συστατικό στα ενυδρεία μου!1672341873420-01.thumb.jpeg.996110fd4f3b779aaeb16d0a9bc20d41.jpeg 😃

 

Δεν το ξερω αυτο. Καθε ποτε πρεπει να βαζεις? 

Link to comment
Share on other sites

Είναι light carbon dosing, όχι τόσο έντονο όσο βότκα ή ξίδι κτλ

Πιο ήπιο , με λιγότερο κίνδυνο για overdose, και στοχεύει στα οφελιμα  βακτήρια κ όχι σε όλα όπως τα άλλα που ειπα πριν, η πηγή άνθρακα που έχει είναι από φύκια 

Μια φορά την εβδομάδα 1 κουταλιά για 500 λίτρα νερού , εγω για 100 λίτρα βάζω ελαχιστο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα έκανα μερικές αλλαγές στο aquascape , το ψήλωσα λίγο στην πίσω πλευρά κ έκανα θέσεις κ για άλλα κοράλλια 

IMG_20230210_170111.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...