Jump to content

Restart και πήγαμε σε nano reef


michalos

Recommended Posts

Δοκίμασα να κλείσεις την ροη και να δώσεις mysis artemia κλπ στο σημείο που βρίσκεται το ψάρι ενώ οι κλοουν είναι απασχολημένοι με κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Στον βράχο αυτό στην φώτο υπάρχουν μικρές πρασινες φούσκες.

Είναι pest η κάτι φυσιολογικό?

IMG_20200706_172022.jpg

Link to comment
Share on other sites

Green bubble algae.... πρέπει να την αντιμετωπίσεις είτε αφαιρώντας προσεκτικά γιατί αν σπάσει θα εξαπλωθεί παντού, είτε βάζοντας mithrax Κάβουρα να την φάει. 
 

MOD NOTE: Ενώνω αυτό το θέμα με το γενικό που έχεις για το ενυδρείο σου, ώστε να είναι όλες οι πληροφορίες μαζεμένες εκεί και να είναι πιο εύκολο για κάποιον να παρακολουθήσει την συζήτηση, αλλά και να σε βοηθήσει ;)  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι από δικό μου ενυδρείο η φωτό αλλά από βράχο με κοράλλια που ετοιμάζουν να αγοράσω και επειδή κάτι υποψιάστηκα από την φωτό είπα να ρωτήσω πριν κάνω την παραγγελια!

Και καλά έκανα γιατί ήταν τελικά αυτό που υποψιαζομουν!

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και ένα frag xenia που το έπιασα πάνω στο βραχάκι που είχα γιαυτην με λαστιχακι και ελπίζω θα κολλήσει εκεί με τον καιρο

Και πάνω που έλεγα τέρμα οι αγορές για τώρα... μου σκάει στα μούτρα ένα ενημερωτικό email με θαλασσινά και βλέπω ένα gramma loretto... Εννοείται ότι θα το έπαιρνα ακόμα κι αν χρειαζόταν να δανειστώ ! Είναι αυτό που έψαχνα για να ολοκληρωθεί σε ψάρια το ενυδρείο μου. Το περιμένω με ανυπομονησία!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το gramma loreto με το πλοίο στις 3 έφτασα σπίτι και το είδα πολύ ζορισμενο, ήταν ζωντανό αλλά κολυμπουσε λίγο στο πλάι στην σακούλα.

Μετά την απαραίτητη προσαρμογή το έβαλα στο ενυδρείο κάι έφυγε σφαίρα κ κρυφτηκε στους βράχους.

Ελπίζω να τα καταφέρει γιατί είναι πανέμορφο.

Πάντως δεν ταξίδεψε μέρες, χθες το βράδυ μπήκε στο πλοίο και σημερα 3 ήταν στο σπίτι.

Τα κλοουνακια όταν τα πήρα μπήκαν στο πλοίο κ είχε απογοητευτικό και έμειναν 2 μέρες στο πλοίο και ήρθαν μια χαρα

Το ότι κρυφτηκε δεν με παραξενευει, τα περισσότερα στην αρχή κρύβονται, με ανησύχησε το ότι κολυμπουσε προς το πλαι

Το firefish βγαίνει πολύ συχνά τώρα κ σήμερα το είδα κ έφαγε AF omega krill.

Πλέον δεν με φοβάται κ βγαίνει και όταν είμαι δίπλα στο ενυδρείο.

Πολύ ενθαρρυντικο αυτό.

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gramma loreto είναι απ τα αγαπημένα μου ψάρια. 

Μακάρι να σου πάει καλά φίλε μου 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενθαρρυντικά τα νέα σήμερα, το firefish πλέον συναγωνίζεται με τους κλόουν το φαι και έχασε όλες τις ντροπες που είχε.

Το royal gramma εμφανίστηκε από την σπηλιά του μόλις έριξα φαι κ κολυμπουσε κανονικά...ας ελπίσουμε τα καλύτερα.

Το ωραίο είναι ότι το ενυδρείο έχει δύο νησάκια , το ένα φιλοξενεί το firefish και το άλλο το royal gramma...τουλάχιστον έχουν κάνει την μοιρασιά στα σπίτια τους να μην έχουμε καυγάδες!

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το royal gramma ηταν συνεχεια στην εισοδο της σπηλιας κι εβγαινε κι εξω πολλες φορες...επισης εφαγε κανονικα 

Αλλα και αυτο και το firefish ειναι λιγο δυσκολα στο φαι γιατι δεν τρωνε τα flakes που επιπλεουν αλλα μονο οταν βουλιαξουν που τα κλοουν δεν αφηνουν τιποτα.

Εχω βρει το κολπο να βαζω σε μια συριγγα flakes και μικρα AF granoules και τα ριχνω στο νερο κι ετσι βουλιαζουν και τρωνε και αυτα.

Σιγουρα μια κατεψυγμενη τροφη θα ηταν το ιδανικο γιαυτα αλλα θελει φασαρια ψυξη -αποψηξη γιαυτο την αποφευγω

Ενα αλλο θεμα που με απασχολει ειναι η πληρης απουσια κοραλλινης...δεν εχω δει πουθενα καθολου

Χρειαζεται να ριξω μπολι  κοραλινης και  με καποιο τροπο για να ξεκινησει?

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό;

Στην ephyllia βλέπω κάτι άσπρο και προεξέχει.

Νέος βλαστός η κάτι άλλο;

IMG_20200718_080156.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθαρή γιατί είναι σαν Βαμβακάκι ένα πραγμα

Και ένα update πήρα από aquario  ένα ακόμα green star με φωτεινό πράσινο χρώμα μαζί με την xenia που έχω στερεωσει στο βραχάκι με ένα λαστιχακι .Αλήθεια σε πόσες μέρες κολλάει στο βράχο?

Από aqualab ένα υπέροχο dunkan με 5-6 κεφάλια φοβερό πράσινο χρώμα σε καλή τιμή πολύ ποιοτικό κοραλί όπως με έχει συνηθίσει το κατάστημα αυτο

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάλλον την πατήσαμε παιδιά..

Το ένα κλοουνακι είχε ένα άσπρο σημαδιακό σαν σπυρί στο κεφαλι πριν πολλές μέρες αλλά του έφυγε σύντομα και είπα ότι ήταν κάτι περαστικό η είχε καποιο κόκκο άμμου

Δυστυχώς σήμερα βλεπω κ τα δυο κλόουν με τη γνωστη λευκη πάχνη πάνω τους...τα άλλα δύο ψαράκια το firefish k το royal gramma δεν έχουν τίποτα.. να τα απομονώσω πριν κολλήσουν κι αυτά η είναι αργά πλέον?

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα απομονωσα σε ένα παλιό μικρό sump που είχα κ το εκανα καραντίνα. Ελπίζω να γλιτώσουν αλλά αυτά μάλλον είναι τελειωμένα από την ταχύτητα της ασθενείας. Για τα άλλα ελπίζω πιο πολύ να προλαβα

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, τα κοράλλια που αναφέρεις χρειάζονται κατά μέσο όρο 4-5 μέρες να κολλήσουν αλλά πρέπει η ροη να είναι μηδενική. Το GSP μπορείς είτε με λίγο κυανοακρυλική είτε με λαστιχάκι και την Xenia καλύτερα μόνο λάστιχο. 
 

Τα ψάρια έχουν marine velvet? Εάν ναι δες με ένα γκουγκλάρισμα τρόπο αντιμετώπισης ελπίζω να προλάβεις. 

Πιθανόν να ήρθε η ασθένεια με έναν από τους νέους κατοίκους που έβαλες. 
 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ένα πέθανε, το άλλο χαροπαλευει .

Διάβασα ότι το ich ειναι σαν κόκκος αλάτι , μάλλον Brooklynella είναι γιατί έχουν σαν πούδρα πάνω τους, και είναι ασθένεια των κλόουν.

Το firefish προς το παρόν δείχνει καλά ,αλλά θα δούμε.

Επειδή το έχω ξαναπεράσει παλιότερα ξέρω ότι είτε velvet είναι ειτε Brooklynella είναι ακρως θανατηφορα και ταχύτατη ασθένεια , μόλις δεις σημάδια στο ψάρι εχεις μια δυο μέρες η και ώρες καμιά φορά όπως σε τώρα μέχρι το θάνατο. Δεν ξέρω πως ήρθε, αν ήταν από το firefish θα ήταν πρώτα αυτό άρρωστο, εκτός κι αν ήταν στο royal gramma που κι αυτό δεν το έχω δει καθόλου από χθες , αλλά δεν μου φαίνεται και τόσο παράξενο γιατί κάθε τόσο κρύβεται μια δυο μέρες κ ξαναβγαίνει από την κρυψώνα του... Εκτός κ αν τώρα είναι νεκρό κ δεν ξαναβγεί.

Μια φωτό όχι τόσο καθαρή γιατί κουνιωτουσαν κ δεν μπορούσε να βγει καθαρή αλλά φαινεται η πούδρα που αρχίζει κ σκεπάζει το σώμα τους

IMG_20200728_170833.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Απο θαλασσα δυστυχως δεν ξερω......

Κριμα το ψαρακι Με εβαλες σε σκεψεις τωρα, που περιμενω να ρθει το καινουριο κλοουνακι.....

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που εχω μαθει είναι απαραίτητη ένα ενυδρείο καραντινα για ώρα ανάγκης και φάρμακο για velvet - ich να υπάρχει. Γιατί όταν συμβεί είναι θέμα ωρών πολλές φορές να γλυτώσει το ψάρι που αρρώστησε και όταν είσαι επαρχια ειδικα μέχρι να έρθει το φάρμακο το ψάρι έχει πεθάνει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ η ephyllia μου που είναι αρκετά μεγάλη κ σκέφτομαι να κόψω ένα frag να το βάλω σε άλλη θέση στο ενυδρείο ,από την βάση στο σημείο που διακλαδωνει όπως φαίνεται στην φωτο.

Θα την κόψω με dremmel, υπάρχει κίνδυνος να πάθει κάτι επειδή θα την κόψω η όχι?

IMG_20200730_174259_copy_1492x1067.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα αλλά βρήκα αυτό:

https://www.saltwateraquariumblog.com/frag-corals/

έχει και βιντεο για τις euphyllia προς το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ: https://fragging101.wordpress.com/torch-coral-euphyllia-glabrescens-fragging-101/

Από ότι είδα το κόψιμο πρέπει να είναι καθαρό και γρήγορο για να μην ταλαιπωρηθεί το κοράλι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έκανα , έχουν ανοίξει και η μαμά και το μικρό, η μαμά ανοιξε κανονικά , το μικρό έχει ανοίξει στο 80 τα εκατό , ένα μικρό κομμάτι βλεπο κ δεν άνοιξε  , πιστεύω αύριο θα ανοίξει ολο

IMG_20200801_144105_copy_1600x1200.jpg

IMG_20200801_133128_copy_1600x1200.jpg

IMG_20200801_093958_copy_1200x1600.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα εβαλα το frag που έκοψα πάνω σε ένα βραχάκι και άνοιξε κανονικά όπως και η μητρική eyphilia ,οπότε θεωρώ  επιτυχημένο το πρωτο μου frag. Επόμενο βήμα να το κολλήσω πάνω στο βράχο με κόλλα στιγμής gel που διάβασα ότι είναι καλή για αυτή τη δουλειά γιατί το έχω βάλει απλώς πάνω στο βραχάκι κ μπορεί να πέσει.

Επίσης περιμένω την πρώτη μου acanthastrea και την τροφή κοραλιων reef roids που διάβασα ότι είναι εξαιρετική για τα κοραλια acanthastrea, dunkan ,caulastrea, αλλά ακόμα και για zoanthus κανει.

Κατά τα άλλα έχασα και τα δύο κλοουνακια από velvet όπως φαίνεται ,το firefish δείχνει καλά και κανένα σημάδι αρρώστιας, έχει εξαφανιστεί το royal gramma από τότε που αρρώστησαν τα κλοουνακια και σκέφτομαι μήπως αυτό τουςέφερε την αρρώστια ,ελπίζω να ξαναεμφανιστεί αλλά έχουν περάσει μερικές μέρες και το βλέπω δύσκολο να ζει.

IMG_20200802_142000_copy_1600x1200.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:)Συγχαρητήρια για τα πρώτα σου frag! Θα ακολουθήσουν πολλά ακόμα!

Λυπάμαι για τα ψαράκια σου... Στην επόμενη προσθήκη θα ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το firefish δεν φαίνεται να έχει επηρεαστεί καθόλου από το velvet μέχρι τώρα και τρώει κανονικα χωρίς κανενα σημάδι αρρώστιας... Δεν μπορώ να καταλάβω πως αρρώστησαν τα άλλα κ αυτό δεν κατάλαβε τίποτα.

Θα περιμένω ένα δύο μήνες κ αν είναι εντάξει κ τότε θα ξαναβάλω κλοουνακια

Η βλακεία που έχω κάνει είναι ότι η άλλη ephyllia που έχω  είναι ancora , δηλαδή wall stone όχι branched , και ενώ είμαι τεράστια δεν γίνεται να κόψω frag από αυτή γιατί είναι μονοκόμματη.

Το duncan που πήρα πριν ένα μήνα περίπου έχει βγάλει ήδη παρακλάδια κ αν συνεχίσει έτσι σε μερικούς μήνες άνετα θα μπορεί να κοπει κ από ένα frag

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...