Jump to content

Restart και πήγαμε σε nano reef


michalos

Recommended Posts

Είχα δει τελευταία μικρά σαλιγκάρια nassarius αλλά σήμερα μέτρησα τουλάχιστον 7 . Είχα πάρει 2 αρχικά αλλά γέννησαν κ έχω αυτά τα μωρά.

Θα κάνω παραγωγή όπως φαινεται ?

IMG_20200813_185001_1_copy_1274x969.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτα ειναι άλλο είδος. Δεν πρέπει να ειναι nassarius. Δεν μεγαλώνουν πολυ. Μενουν στο μέγεθος που τα βλέπεις. 

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα μοιάζουν nassarius γιατί βλέπω την χαρακτηριστική κεραία μπροστά που την πάνε δεξιά αριστερά όπως προχωράνε .. Αλλά θα δείξει , θα δούμε αν μεγαλώσουν η θα μείνουν έτσι. Ελπίζω να είναι nassarius γιατί κάνουν καλή δουλειά . Εκείνο που δεν πρόσεξα είναι αν σκάβουν την άμμο να να θάβονται.. Τα nassarius έχουν αυτό το χαρακτηριστικό.

Πάντως γλείφουν την άμμο κ τους βράχους στο πέρασμα τους 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως καλό κάνουν αν είναι αυτά που λες,  δεν είναι pest έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εριναι pest. Κανουν δουλίτσα, και δεν ενοχλουν καθόλου μεσα στο ενυδρειο.

 

Δεν θυμαμαι την ονομασία τους να στην πω, Αν την θυμηθώ θα στην γράψω εδω να τα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω πει εχασα τα 2 κλοουνανια πριν ενα μηνα περιπου απο velvet, ενω το firefish που ειχα μαζι δεν επαθε τιποτα κια δειχνει μια χαρα ,τρωει κανονικα χωρις κανενα προβλημα 

Σκεφτομαι να παρω 2 κλοουνακια που μου αρεσουν αυτα τα ψαρια

Υπαρχει περιπτωση το velvet να μην εχει φυγει και να αρωστησουν κ αυτα που θα παρω? Απο την αλλη πως το firefish ειναι μια χαρα αν υπηρχε το velvet που ειναι απολυτως θανατηφορο?

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Για μενα περίμενε κιαλλο πριν βάλεις ψάρια μεσα. Το Filefish Μπορεί να αντέχει είτε γιατι για καποιο λόγω εχει ισχυρό ανοσοποιητικό , είτε γιατί το δέρμα του ειναι τέτοιο που δεν επιτρέπει την ανάπτυξη της ασθένειας , είτε για το οτιδήποτε. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το αφησω για κανενα μηνα ακομα, το καλο με το velvet ειναι οτι μπορει να ειναι πολυ πιο γρηγορα θανατηφορο απο το ich, αλλα φευγει και πιο γρηγορα απο το ich .

Ενα update, η ephyllia k το dunkan αναπτυσονται γρηγορα, παω και για αλλο frag συντομα στην  ephyllia και αργοτερα κ στο dunkun , απο την  αλλη η xenia που λενε πολλοι οτι παει γρηγορα σε μενα εχει μεινει στο ιδιο μεγεθος που ηταν ενα μηνα πριν..καμια αναπτυξη

Το ιδιο και ο green star, μολις τωρα μετα απο 5 μηνες αρχισε λιγο να αναπτυσεται..

Τα zoanthus μονο μακραινουν μονο κατα τα αλλα καμια αναπτυξη με νεα κεφαλια

Μαλλον το ενυδρειο μου ειναι αποκλειστικα για LPS κοραλλια, δεν εξηγειται αλλιως

τα πιο αργα στο ενυδρειο μου ειναι το green star και η xenia

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και ένα καινούργιο κοραλί η turbinaria , τρώει 2 φορές την εβδομάδα reef roids και οι πολύποδες μεγαλωνουν

IMG_20200915_172028_1_copy_1600x1200.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μέτρησα φωσφορικά γιατί έχω διατομικη τελευταία.

Την ώρα που μετρούσα θυμήθηκα την φράση "its not 3.6 roentgen ,its fifteen thousand!" .

Τελικά περίμενα να ειναι χειρότερα ,πάλι καλά είμαι.

Βγηκε 0,25 περίπου και ίσως λιγότερο ,το τεστ της salifert δεν είναι απόλυτα ακριβες στο να πεις σίγουρα αλλά εκεί είναι πάνω κάτω.

Έχω πάρει και phosguard ,μέχρι τώρα βάζω αντοφως σιδήρου. ,Ίσως να βάλω 1-2 φορές να χαμηλώσουν πιο πολυ

Αύριο περιμένω και χαετο να βάλω στο sump γιατί εκτός το κινεζικο σκιμερ δεν έχω άλλο τρόπο μείωσης νιτρικων

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, το σκιμερ είναι της πλακας , στην ουσία το έχω για οξυγόνωση πιο πολύ και δεν έχω και άλλο τρόπο για νιτρικά φωσφορικά πέρα από τις αλλαγές νερού. Εγώ περίμενα να είναι πάνω από 1 , not great not terrble τα 0.25

Link to comment
Share on other sites

Μείωσε τα reef roids (σταμάτα δηλαδή) και δες που είσαι σε 2 εβδομάδες έχοντας κάνει αλλαγή νερού και σιφοναρισμα κάθε βδομάδα 

Link to comment
Share on other sites

Ok θα μειώσω τα ταισματα, ένα άλλο θέμα έβαλα φωτισμό στο sump και είναι κολλημένα στα τζάμια άσπρα μαμουνια που είναι ακίνητα.. τι είναι πάλι αυτά? Στο κυρίως δεν βλέπω κανενα

IMG_20200923_085112.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το θαλασσινο ειναι ολο εκπληξεις.....:D

 

Ελπίζω όχι δυσάρεστη αυτη!

Απο καποιο κοραλι ηρθε σιγουρα γιατι ξεκινησα με νεκρο βραχο..

Γιαυτο παντα πρεπει να κανουμε αποπαρασιτωση στα κοραλια αν και θα επρεπε να το εχει κανει το καταστημα

Link to comment
Share on other sites

Με το phosquard για 4 μέρες και χαετο οι αλγες έφυγαν σχεδόν τελείως. Φωσφορικά θα μετρήσω σήμερα να δω αν θα συνεχίσω την θεραπεία.

Αλλά ο ένοχος βρέθηκε... μέτρησα το νερό της ΑΟ γιατι τελευταία είχε χαμηλωσει η ροη και : "its not 3.6 Roentgen its 15000" !

Η μέτρηση έδωσε tds 295ppm, ενώ κανονικά είχα 20ppm.

Πώς είπε ο τεχνικός που μου αλλάζει τα φίλτρα μάλλον έχει φράξει η αποχέτευση κ ίσως και να θέλει αλλαγμα ξανά η μεμβράνη

 

Link to comment
Share on other sites

295!!!  "You didn't see 295!!. YOU DIDENT! BECAUSE IT'S NOT THERE!  "  :P :P  :P 

πρεπει να εχει σοβαρό θέμα η μεμβράνη για να φτάσει τόσο ψηλά. Εκτός και αν το νερό ειναι τόσο χάλια που δεν την παλεύει καθολου η μεμβράνη και θέλει βοήθεια στο τελικό στάδιο με DI.

 

Εχεις DI στο τελικό στάδιο? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...