Jump to content
michalos

Restart και πήγαμε σε nano reef

Recommended Posts

Είχα δει τελευταία μικρά σαλιγκάρια nassarius αλλά σήμερα μέτρησα τουλάχιστον 7 . Είχα πάρει 2 αρχικά αλλά γέννησαν κ έχω αυτά τα μωρά.

Θα κάνω παραγωγή όπως φαινεται 😄

IMG_20200813_185001_1_copy_1274x969.jpg

• Like 1

Νομίζω αυτα ειναι άλλο είδος. Δεν πρέπει να ειναι nassarius. Δεν μεγαλώνουν πολυ. Μενουν στο μέγεθος που τα βλέπεις. 

Posted (edited)

Σε μένα μοιάζουν nassarius γιατί βλέπω την χαρακτηριστική κεραία μπροστά που την πάνε δεξιά αριστερά όπως προχωράνε .. Αλλά θα δείξει , θα δούμε αν μεγαλώσουν η θα μείνουν έτσι. Ελπίζω να είναι nassarius γιατί κάνουν καλή δουλειά . Εκείνο που δεν πρόσεξα είναι αν σκάβουν την άμμο να να θάβονται.. Τα nassarius έχουν αυτό το χαρακτηριστικό.

Πάντως γλείφουν την άμμο κ τους βράχους στο πέρασμα τους 

Edited by michalos

Τα συγκεκριμενα που πιστευω πως ειναι δεν θάβονται.  Και εχουν και κεραία σαν τα Nassarius :) 

Πάντως καλό κάνουν αν είναι αυτά που λες,  δεν είναι pest έτσι δεν είναι;

Οχι δεν εριναι pest. Κανουν δουλίτσα, και δεν ενοχλουν καθόλου μεσα στο ενυδρειο.

Δεν θυμαμαι την ονομασία τους να στην πω, Αν την θυμηθώ θα στην γράψω εδω να τα δεις.

Posted (edited)

Οπως εχω πει εχασα τα 2 κλοουνανια πριν ενα μηνα περιπου απο velvet, ενω το firefish που ειχα μαζι δεν επαθε τιποτα κια δειχνει μια χαρα ,τρωει κανονικα χωρις κανενα προβλημα 

Σκεφτομαι να παρω 2 κλοουνακια που μου αρεσουν αυτα τα ψαρια

Υπαρχει περιπτωση το velvet να μην εχει φυγει και να αρωστησουν κ αυτα που θα παρω? Απο την αλλη πως το firefish ειναι μια χαρα αν υπηρχε το velvet που ειναι απολυτως θανατηφορο?

Edited by michalos

Για μενα περίμενε κιαλλο πριν βάλεις ψάρια μεσα. Το Filefish Μπορεί να αντέχει είτε γιατι για καποιο λόγω εχει ισχυρό ανοσοποιητικό , είτε γιατί το δέρμα του ειναι τέτοιο που δεν επιτρέπει την ανάπτυξη της ασθένειας , είτε για το οτιδήποτε. 

• Like 1

Posted (edited)

Θα το αφησω για κανενα μηνα ακομα, το καλο με το velvet ειναι οτι μπορει να ειναι πολυ πιο γρηγορα θανατηφορο απο το ich, αλλα φευγει και πιο γρηγορα απο το ich .

Ενα update, η ephyllia k το dunkan αναπτυσονται γρηγορα, παω και για αλλο frag συντομα στην  ephyllia και αργοτερα κ στο dunkun , απο την  αλλη η xenia που λενε πολλοι οτι παει γρηγορα σε μενα εχει μεινει στο ιδιο μεγεθος που ηταν ενα μηνα πριν..καμια αναπτυξη

Το ιδιο και ο green star, μολις τωρα μετα απο 5 μηνες αρχισε λιγο να αναπτυσεται..

Τα zoanthus μονο μακραινουν μονο κατα τα αλλα καμια αναπτυξη με νεα κεφαλια

Μαλλον το ενυδρειο μου ειναι αποκλειστικα για LPS κοραλλια, δεν εξηγειται αλλιως

τα πιο αργα στο ενυδρειο μου ειναι το green star και η xenia

Edited by michalos

Και ένα καινούργιο κοραλί η turbinaria , τρώει 2 φορές την εβδομάδα reef roids και οι πολύποδες μεγαλωνουν

IMG_20200915_172028_1_copy_1600x1200.jpg

• Like 5

Και μετά από φαγοπότι με reef roids τα κοραλια μου είναι μπουκωμενα..

IMG_20200917_162524_copy_1087x802.thumb.jpg.3a4001c589b00ce6cd93ca0df2125c88.jpg

IMG_20200917_162627_copy_1227x892.jpg

IMG_20200917_162841_copy_1066x877.jpg

• Like 1

μια χαρα φαινονται ;) 

Το ταισμα το εκανες target ή χύμα στην κυκλοφορία?

Target ταιζω πάντα με reef roids και χύμα το seachem reef plus (βιταμινες-αμινοξεα)

• Like 1

Σήμερα μέτρησα φωσφορικά γιατί έχω διατομικη τελευταία.

Την ώρα που μετρούσα θυμήθηκα την φράση "its not 3.6 roentgen ,its fifteen thousand!" .

Τελικά περίμενα να ειναι χειρότερα ,πάλι καλά είμαι.

Βγηκε 0,25 περίπου και ίσως λιγότερο ,το τεστ της salifert δεν είναι απόλυτα ακριβες στο να πεις σίγουρα αλλά εκεί είναι πάνω κάτω.

Έχω πάρει και phosguard ,μέχρι τώρα βάζω αντοφως σιδήρου. ,Ίσως να βάλω 1-2 φορές να χαμηλώσουν πιο πολυ

Αύριο περιμένω και χαετο να βάλω στο sump γιατί εκτός το κινεζικο σκιμερ δεν έχω άλλο τρόπο μείωσης νιτρικων

Edited by michalos
  • Like 1
  • Haha 1

not great , not terrible  :P 

Γιατι ομως να σου ανεβηκαν τοσο ψηλα? 

Δεν ξέρω, το σκιμερ είναι της πλακας , στην ουσία το έχω για οξυγόνωση πιο πολύ και δεν έχω και άλλο τρόπο για νιτρικά φωσφορικά πέρα από τις αλλαγές νερού. Εγώ περίμενα να είναι πάνω από 1 , not great not terrble τα 0.25

Μείωσε τα reef roids (σταμάτα δηλαδή) και δες που είσαι σε 2 εβδομάδες έχοντας κάνει αλλαγή νερού και σιφοναρισμα κάθε βδομάδα 

Ok θα μειώσω τα ταισματα, ένα άλλο θέμα έβαλα φωτισμό στο sump και είναι κολλημένα στα τζάμια άσπρα μαμουνια που είναι ακίνητα.. τι είναι πάλι αυτά? Στο κυρίως δεν βλέπω κανενα

IMG_20200923_085112.jpg

Το θαλασσινο ειναι ολο εκπληξεις.....:D

πριν 14 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το θαλασσινο ειναι ολο εκπληξεις.....:D

Ελπίζω όχι δυσάρεστη αυτη!

Απο καποιο κοραλι ηρθε σιγουρα γιατι ξεκινησα με νεκρο βραχο..

Γιαυτο παντα πρεπει να κανουμε αποπαρασιτωση στα κοραλια αν και θα επρεπε να το εχει κανει το καταστημα

πιθανόν να ειναι κωπήποδα ή μικρής ηλικίας αμφίποδα