Jump to content

Restart και πήγαμε σε nano reef


michalos

Recommended Posts

Η σημερινή μέτρηση για φωσφορικά. Μεταξύ 0.25 και 0.10 το βλέπω σήμερα άρα χαμήλωσαν κάπως . Μόλις φτιάξω και την ΑΟ πιστεύω θα πέσει κ άλλο. Η άμμος παντός μετα το phosguard και το χαετο καθάρισε από τις αλγες

 

 

IMG_20200927_205724_copy_1600x1200.jpg

IMG_20200927_205620_copy_1200x1600.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το D.I ειναι ρητίνη που απορροφά ιόντα που κατάφεραν και πέρασαν απο την μεμβράνη της όσμωσης. Οπότε Αν το TDS σε μια καινουργια μεμβράνη σου βγαίνει 20, περνώντας απο το DI θα βγεί με TDS 0  ;) 

Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2020 at 10:13 ΠΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Το D.I ειναι ρητίνη που απορροφά ιόντα που κατάφεραν και πέρασαν απο την μεμβράνη της όσμωσης. Οπότε Αν το TDS σε μια καινουργια μεμβράνη σου βγαίνει 20, περνώντας απο το DI θα βγεί με TDS 0  ;) 

Δεν εχω τετοιο αλλα οκ αλλαξα την μεμβρανη κ ειναι 20 tds περιπου τωρα

Παραγγειλα αυτο το φωτιστικο απο aliexpress ευρωπαικη αποθηκη γιατι το diy που εχω δεν εχει τοσο καλη αποδοση σε φασμα

το πηρα 46 ευρω αλλα υπηρχε και σε 39 ευρω απο Γερμανικη αποθηκη του aliexpress αλλα το ειδα μετα 

http://www.spectra-aquarium.com/Products_details?product_id=5

ειδα πολυ καλα reviews και απο amazon αλλα και στο youtube σε καναλια των reef builders και του inaproporate reefer που παρακολουθω το προτεινουν σαν το καλυτερο budget nano φωτισμο ,εχει creed leds κ epiled violet και dimmer white - blue channel με touch control , 30 watt (27 ουσιαστικα 3χ9watt)

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται. Για να δουμε στην πράξη τι θα δείξει.  

 

Μηπως να παράγγελνες και κανένα DI να μηδενίσεις το TDS ? 

Εγω οταν ανεβάινω πανω απο 10 TDS μου ξεκινάνε θέματα. Αλγες κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Σημερινες μέτρησεις:

όπως βλέπω από την φωτό:

φωσφορικά 0.1 περιπου

Είχα 0.25 -έκανε δουλειά το phosguard -2 φορές το αλλαξα

Νιτρικά 25-  τα περίμενα χειρότερα - έβαλα χαετο πριν 1 εβδομαδα

Τώρα να αφήσω το phosguard για συντήρηση χωρίς να το αλλάξω η όχι;

Επίσης να βάλω purigen για να ρίξω τα νιτρικά; Ποια η γνώμη σας για το purigen αντί άνθρακα;

 

 

 

IMG_20201007_163535_copy_1600x1200.jpg

IMG_20201007_162755_copy_1600x1200.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να αφήσεις τον αντιφώσφορο λιγο ακομα και αν δεις οτι παει να τσιμπήσει λιγο ποιο πανω τοτε τον αλλάζεις

οσο για το Purigen δεν το ξερω και δεν το εχω δουλεψει ποτε.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Εγω θα ελεγα να αφήσεις τον αντιφώσφορο λιγο ακομα και αν δεις οτι παει να τσιμπήσει λιγο ποιο πανω τοτε τον αλλάζεις

οσο για το Purigen δεν το ξερω και δεν το εχω δουλεψει ποτε.  

Και εγώ χθες έμαθα γι αυτό το χρησιμοποιούν πολλοί μόνιμα όπως τον άνθρακα και άλλοι όταν έχουν πολλά νιτρικά σαν θεραπεία, είναι της seachem.

Όταν διάβασα γι'αυτό εντυπωσιάστηκα και απορώ πως δεν το ηξερα

Τα θετικά

1.  δεν δεσμεύει (ελάχιστα ισχυρίζεται) , τουλάχιστον όχι τόσο πολύ,  τα ιχνοστοιχεία που χρειάζονται τα κοραλια όπως κάνει ο άνθρακας

2.  ρίχνει αρκετα τα νιτρικά -  αμμωνία - διορθωση- αδρανοποιεί τα υπολείμματα που διμιουργουν νιτρικα-νιτρωδη-αμμωνια,  ότι κάνει το σκιμερ περίπου αλλά με διαφορετικό τρόπο βέβαια - οχι όμως τα φωσφορικα άρα μπορεί να μπει με αντιφοσφωρο

3. Κάνει εξαιρετικά διαυγές το νερο και έτσι το φως φτάνει σε όλα τα κοραλια πολύ καλα

3. Μπορεί να " αναγέννηθει" και να χρησιμοποιείται όταν τραβήξει τα νιτρικά και αλλάξει χρώμα , κάθε 4-6 μηνες με διάλυμα χλωρίου  και μετά φυσικά αποχλωριωση με ξέπλυμα κ αντιχλωριο

4. Ανεβάζει το redox ,ένα δείκτη σημαντικό στο θαλασσινό

Όλα αυτά το κάνουν υποκατάστατο του άνθρακα χωρίς τα αρνητικά του η καλύτερα συπληρωμα του αφού το μόνο μείον ότι δεν αφαιρεί τα χημικά από το νερό που μπορεί να αφαιρέσει ο ανθρακας

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Σημερινή μέτρηση νιτρικων, εγώ το βλέπω περίπου 15-20 , πόσο το βλέπετε εσείς?

IMG_20201012_083612_copy_1600x1200.jpg

Link to comment
Share on other sites

:)Καλημέρα!

20 με 25 μου φαίνεται εμένα

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Καλημέρα!

20 με 25 μου φαίνεται εμένα

Ευχαριστώ !

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το φωτιστικό aqua knight

Πολύ δυνατός φωτισμός ,ωραίο μπλε, αλλά ένα πρόβλημα: εκεί που είναι ανοιχτό, σβήνει ξαφνικά και ξανοίγει αμέσως , κάποιες φορές τρεμοπαιζει κάποια δευτερόλεπτα κ μετά ανοίγει... 

Έγραψα μήνυμα στον Κινέζο κ περιμένω να δω τι θα πει.

Μπορεί να είναι πρόβλημα τροφοδοτικού η της πλακέτας του φωτιστικού;

Σκέφτομαι αν το κάνει συχνά και δεν το στείλω στον Κινέζο να το ανοίξω και να δω τις συνδέσεις ,να παρακάμψω δηλ την πλακέτα κ να κάνω dim με dimmer 12-24 volt που έχω . Τι λέτε?

Αυτό το κάνει κάθε 10 - 20 λεπτα

IMG_20201017_155342-01_copy_1600x1200.jpeg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις οτι δεν βγάζεις άκρη με τον κινέζο, θα έλεγα να το επιχειρήσεις αν γνωρίζεις απο αυτά. 

 

Αν ειναι με WIFI κοντρολερ, μηπως θελει να το εχεις ποιο κοντά για να εχει καλύτερο σήμα. (Λεω τωρα εγω....) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει wifi, μόνο touch dimmer για λευκο- μπλε κανάλι

Από αυτά ξέρω ,έχω κάνει κάμποσα  diy led και γενικά παίζω με συνδέσεις των led

Δεν πρέπει να είναι πρόβλημα των led γιατί όταν το βγάζω από το ρεύμα και το ξαναβάζω ανοίγει κανονικα, μάλλον στην πλακέτα είναι το πρόβλημα.

Αλλά είναι σπαστικό εκεί που κοιτάς το ενυδρείο να σβήνει το φως κ να ξανοίγει.

Έχει κ sensor θερμοκρασίας με ανεμιστήρα που ανοίγει αυτόματα όταν ζεσταθεί

Link to comment
Share on other sites

Τοτε βάλε χέρι.

καταλαβα τι σου κανει. Δεν παλεύεται, και εκτός απο το οτι το βλέπεις εσυ και στεναχωριέσαι, στρεσάρονται και τα ψάρια κάνοντας συνέχεια αυτα τα ξαφνικά on/off 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μάλλον την γλίτωσα εύκολα! Παρατήρησα το ενδεικτικό led του τροφοδοτικού ότι όταν το έκανε αναβοσβηνε (24v) που σημαίνει ότι είχε προβλημα

Είχα ένα τροφοδοτικό για laptop παλιο παρατημένο 19v το έβαλα κ μέχρι τώρα άψογο!

Αλλά θέλω να βεβαιωθω και αύριο θα το παρακολουθώ να σιγουρευτω

Αν είναι αυτό θα πω στον Κινέζο να μου αλλάξει το τροφοδοτικό να του στείλω το χαλασμένο

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγεια και ευχομαι ολα να πανε καλα , η αληθεια ειναι πως το τσεκαρα και εγω το συγκεκριμενο οποτε θα περιμενω τις εντυπωσεις σου μελλοντικά

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, michalos said:

Είχα ένα τροφοδοτικό για laptop παλιο παρατημένο 19v το έβαλα κ μέχρι τώρα άψογο!

:)Με γειες!

Αφού δουλεύει με το άλλο τροφοδοτικό δεν ευθύνονται τα led - το φωτιστικό γενικότερα. Πάλι καλά γιατί φαντάζομαι το ξενέρωμα σου.

Πες μας τις εντυπώσεις σου όταν το δουλέψεις φαίνεται καλό!

Link to comment
Share on other sites

Ένα update για το φωτιστικό, από όλη μέρα δούλεψε χωρίς κανένα πρόβλημα με το τροφοδοτικό για το laptop.

Έστειλα μήνυμα στον Κινέζο για αλλαγή τροφοδοτικου κ περιμένω την απάντηση του

Το έχω σε ηλεκτρικό χρονοδιακόπτη για να ανοίγει περίπου 8 ώρες

Καταρχάς δεν είχα ποτέ  εργοστασιακό φωτιστικο , μέχρι τώρα έφτιαχνα diy ,οπότε μπορώ να το συγκρίνω με τα diy led που είχα

Πολύ δυνατός φωτισμός και μπλε και λευκός με ωραίο φασμα

Ρύθμιση έντασης μπλε-λευκου καναλιου με touch buttons 

Εγώ το έχω στο μπλε μεσαία ένταση με λευκό στο μηδέν και τα κοραλια δείχνουν πολύ καλύτερα από τα diy led που είχα

Κατευθείαν είδα τα κοράλια και ανοίγουν καλύτερα με όλα τα χρώματα τους, το dunkan οι εφυλιες αλλά και τα ζωανθους 

Ειδικά για τα ζωανθους θέλω να δω πως θα πάνε τώρα γιατί μέχρι τώρα είχαν γίνει πολύ λεπτά και μακριά σαν να μην είχαν αρκετό φως

Στα θετικά επισης όταν ανοίγει ο χρονοδιακόπτης που έχω βάλει κρατάει τις ρυθμίσεις που έβαλα

Επίσης θετικό ότι έχει τελείως αθόρυβο ανεμιστήρα που ανοίγει αυτόματα όταν χρειαστει

Τωρα στα αρνητικά η τι θα ήθελα να έχει ακομα

Δεν έχει ενσωματωμένο χρονοδιακόπτη ώστε να μην χρειάζεται αυτός που έβαλα

Η version 2 του φωτιστικού που ξεκινάει και κυκλοφορεί έχει ενσωματωμένο χρονοδιακόπτη και μικρότερο μέγεθος

Δεν έχει wifi (μικρό το κακό)

Το dimmer που έχει κατεβάζει το λευκό μέχρι ένα σημείο (έχει περιπου 10 σκάλες) ,θα ήθελα να μπορώ να το βάζω στο πολύ ελάχιστο ίσα που να ανάβουν τα λευκά led δηλαδη

Σε γενικές γραμμές αν εξαιρέσουμε το χαλασμένο τροφοδοτικό που μπορεί να τύχει σε οτιδήποτε πάρει κάποιος, είμαι πολύ ευχαριστημένος και θεωρώ ότι είναι εξαιρετική value for money αγορά με 46 ευρώ το πηρα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ αναλυτικός, περιμένω την άποψη σου σε 2 μήνες από τώρα! Σίγουρα είναι VFM πάντως 

Link to comment
Share on other sites

Σημερινό update

Μπήκε μια ephyllia gardescenes από τον φίλο Κώστα από Aqualab, πραγματικά ωραία χρώματα και ποιοτικό κοραλι στην σακούλα ακόμα ήταν και είχε ανοίξει

Επίσης έχουν μπει 2 κλοουνακια περίπου 10 μέρες τώρα και πάνε πολύ καλα

Και μετά τον φωτισμό που έβαλα οι ζωανθοι ενώ πριν  ήταν πολύ μακριοι και λεπτοί τώρα κονταινουν κάθε μέρα και βρίσκουν ξανά την φόρμα τους

Που σημαίνει ότι ο φωτισμός μου πριν δεν είχε ούτε το φάσμα ούτε την ένταση που χρειαζόταν

Περιμένω και το stc1000 σε λίγες μέρες

Συμβουλή για θερμαντικό περίπου 150 watt?

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή δεν έχω, στο γλυκό είχα πάρει όλη την σειρά της dophin μια χαρά δουλεύουν αλλά ΟΚ μέχρι εκεί.

Χαίρομαι που πάνε καλά τα κοράλλια και τα ψαράκια!:bigemo_harabe_net-64:

Εύχομαι να την αγαπήσουν και τα μικράκια την euphyllia!

Από το aqualab εχω και εγώ καλή εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα καθιερωμένη αλλαγή νερού ,μια αναδιάταξη δύο κοραλιων και φωτο

Στα κλοουνακια δεν αρέσει μάλλον η ροή και πάνε στην πίσω γωνία και μένουν, το firefish βρίσκεται σχεδόν πάντα κάτω από το βράχο στο αριστερό νησί

IMG_20201025_171029-01_copy_4000x2070_copy_1600x828.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...