Jump to content

Restart και πήγαμε σε nano reef


michalos

Recommended Posts

. φωσφορικά 0.3 νιτρικά περίπου 20...

Αν τα διατηρήσω εκεί καλα ειμαι

IMG_20201023_082530_copy_1200x1600.jpg

IMG_20201023_083216_copy_1200x1600.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Και ένα update ,εγινε μια αναδιάταξη μερικών κοραλιων, κυρίως έκανα χώρο στην δεξιά πλευρά... Καταλαβαίνετε γιατί!

Κάτι νέο θα έρθει πιστεύω σύντομα!

Οι μετρήσεις είναι περίπου ίδιες, 0,3 φωσφορικα κ περίπου 15-20 νιτρικά

Θα μπει seachem matrix σύντομα για καλύτερο έλεγχο νιτρικων

Η δεύτερη ephyllia έχει  μπει σε ψηλότερη θέση κ της αρέσει καλύτερα 

οι ζωανθοι χαμηλά σε σημείο με περισσότερο φωτισμό κ έχουν κοντύνει κ άλλο γιατι κοντευαν να γίνουν καλαμιές με τον προηγούμενο φωτισμό

Οι gsp έχουν πάρει τα πάνω τους με τον νέο φωτισμό κ την θέση που μπήκαν

Μόνο στην xenia δεν έχω δει καμία εξέλιξη ,περιμένω  αλλιώς ίσως να της αλλάξω θεση

 

 

 

 

IMG_20201101_212548-01_copy_1547x884.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι στο έχουν πει και άλλοι..το gsp αν πάρει φόρα γίνεται pest στο ενυδρείο...εφυλιες σταθερή αξία και dunca αγαπημένο κοράλι...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο φαίνεται στα καλύτερά του!

Ποια ήταν η αλλαγή στην θέση του GSP? Το είδες να αντιδρά καλύτερα με περισσότερο φως ή ροη;

Κάτι μου λέει ότι όταν ρίξεις τα νιτρικά θα στα διαφορά στα κοράλλια. Κρατα μας ενήμερους  

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εχεις δυο μπαρες λεντ στο φωτιστικο. Τι ειναι;

Εχουν αρκετο μπλε. Μ΄αρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα diy με led μπαρες ,το αλλαξα κ πηρα το aqua knight απο aliexpress

το εχω στο μπλε φωτισμο με κλειστο το λευκο

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Το ενυδρείο φαίνεται στα καλύτερά του!

Ποια ήταν η αλλαγή στην θέση του GSP? Το είδες να αντιδρά καλύτερα με περισσότερο φως ή ροη;

Κάτι μου λέει ότι όταν ρίξεις τα νιτρικά θα στα διαφορά στα κοράλλια. Κρατα μας ενήμερους  

Και με τα 2 ειδα διαφορα,αλλαξα θεση σε πιο πολυ ροη, αλλα πιο μεγαλη διαφορα με τον  φωτισμο, οταν αλλαξα φωτιστικο

τωρα φαινεται μονο το ενα frag που ειναι μπροστα δεξια, το αλλο δεν φαινεται γιατι το κρυβει το δεξιο νησι

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά πάει! :)Το μπλε του φωτιστικού σου μου αρέσει και εμένα.

Τα κλοουνάκια τιμούν τις euphyllia η όχι;

 

Link to comment
Share on other sites

Τα κλοουνακια πάνε πίσω κ αριστερά συνέχεια εκεί που έχει λιγότερη ροή δηλαδή...

Δεν δίνουν σημασία στις ephyllia που έχω αρκετές

Από ότι έχω διαβάσει όταν δεν νιώθουν να απειλούνται δεν έχουν λόγο να κρυφτούν σε κοραλια - ανεμωνες

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν μια ώρα έβαλα νέο κάτοικο στο ενυδρείο!

Αυτό το red acan

Περιμένω να ανοίξει για να βγάλω μια καλή φωτό

Εδώ είναι όπως ήρθε από ταξίδι μιας μερας

 

IMG_20201107_165739-01_copy_1600x1200.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τάισμα θα κάνω target feeding με reef roids μια φορά την εβδομάδα πλέον, για αποφυγή ψηλών νιτρικων- αλγεων.

Αγοράστηκε από τον φίλο Κώστα του aqualab 

Θέλω να βάλω κι άλλα χρώματα στο ενυδρείο εκτός από το κλασικό πράσινο που έχουν τα περισσότερα κοραλια

 

Link to comment
Share on other sites

Το acan έχει ανοίξει καλύτερα τώρα όπως βλεπετε

Σημερινή μέτρηση  μηδέν περίπου φωσφορικά και νιτρικά 10

Με ανησυχει πολυ το μηδέν στα φωσφορικά, το 10 νιτρικά είναι οκ αλλά δεν θέλω να πέσει κ άλλο μην στεγνώσει το ενυδρείο

Έβαλα μισό κιλό seachem matrix αλλά είναι λίγες μέρες κ δεν νομίζω να έχει ακόμα επίδραση στα νιτρικά φωσφορικά

Έχω seachem phosguard μια μικρή ποσότητα που μου είχε ρίξει τα φωσφορικα και την άφησα να υπάρχει περίπου ένα μήνα τώρα χωρίς να την αλλάξω για να κάνει συντήρηση

Σκέφτομαι για το phosguard

1. Να το βγάλω τελειως

2. Να αφήσω πολύ ελάχιστο την μισή ποσότητα

3. Να το αφησω όπως είναι

Τι λέτε?

 

 

IMG_20201109_190359_copy_1156x678.jpg

IMG_20201110_073509_copy_1200x1600.jpg

IMG_20201110_074224_copy_1600x1200.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το αφηνα. 

Τα ΝΟ3 μια χαρα ειναι.

Μην φοβάσαι. Δεν το στεγνώνεις. Υπάρχουν ενώσεις φωσφορικές μεσα που απλά δεν ειναι ανιχνεύσιμες απο το συγκεκριμένο τεστ, γιατι ειναι πολύ λίγες.  :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το seachem matrix περίπου 10 μέρες , τα νιτρικά έπεσαν κι άλλο, σημερινή μέτρηση νιτρικά 5 φωσφορικα 0

Το περίεργο είναι ότι έχω λίγη άλγη, μαλλον διατομικη στην άμμο παρόλα αυτα.

Μαλλον θα αρχισω να ταιζω λίγο περισσότερο τα κοραλια , 2 φορές την εβδομάδα δηλαδή αντί για μια για να μην πέσουν κι άλλο ,τα θέλω γύρω στο 10 να είναι τα νιτρικά.

 

 

IMG_20201118_075538_copy_1200x1600.jpg

IMG_20201118_074815_copy_1200x1600.jpg

IMG_20201118_075008_copy_1200x1600.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Περιμενω το salifert ΚΗ test για να δω πως παω απο σκληροτητα

Θα τσεκαρω το ΚΗ και να δω και αν ειναι κατω γιατι δεν το εχω μετρησει ποτε, σκεφτομαι σιγα σιγα να το ανεβασω λιγο με αυτο:

 2 part dosing σε ενα (Ca- Mg- KH) το 

Tropic Marin all for reef

https://www.tropic-marin-smartinfo.com/en/minerals/all-for-reef.html

Τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το salifert test kh και μέτρησα 

Είναι 7 μέρες μετά την τελευταία αλλαγή νερού κ μια πριν την επόμενη (αλλαγη νερού κάθε Κυριακή)

Το test έδειξε kh 7.7 , καλά πιστεύω είμαι . Επίσης τεστ νιτρικων είμαι 5 ,επίσης καλό.

Κάνω αλλαγή νερού κάθε Κυριακή, ταιζω 1 φορά την μέρα τα ψάρια ελαφριά και τα κοραλια δύο φορές την εβδομάδα επίσης ελαφριά. Σιφωναρω την άμμο κ καθαρίζω τζάμια σε κάθε αλλαγή νερού κ καθαρίζω το βαμβάκι στο sump 2-3 φορές την εβδομάδα.

Επίσης έχω μισό κιλό seachem matrix στο sump για να κρατα χαμηλά νιτρικά - φωσφορικα . Αυτή την ρουτίνα συντήρησης έχω και όσο πάει καλά την συνεχίζω έτσι.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος michalos έγραψε:

Πήρα το salifert test kh και μέτρησα 

Είναι 7 μέρες μετά την τελευταία αλλαγή νερού κ μια πριν την επόμενη (αλλαγη νερού κάθε Κυριακή)

Το test έδειξε kh 7.7 , καλά πιστεύω είμαι . Επίσης τεστ νιτρικων είμαι 5 ,επίσης καλό.

Κάνω αλλαγή νερού κάθε Κυριακή, ταιζω 1 φορά την μέρα τα ψάρια ελαφριά και τα κοραλια δύο φορές την εβδομάδα επίσης ελαφριά. Σιφωναρω την άμμο κ καθαρίζω τζάμια σε κάθε αλλαγή νερού κ καθαρίζω το βαμβάκι στο sump 2-3 φορές την εβδομάδα.

Επίσης έχω μισό κιλό seachem matrix στο sump για να κρατα χαμηλά νιτρικά - φωσφορικα . Αυτή την ρουτίνα συντήρησης έχω και όσο πάει καλά την συνεχίζω έτσι.

 

 

 

 

Μπράβο. 

Ότι σου δουλεύει να το κρατάς!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κοίταζα παλιές φωτό από το ενυδρείο μου και σύγκριναν με μια καινούργια και τώρα μόνο βλέπω την διαφορά, γιατί όταν βλέπεις κάθε μέρα το ενυδρείο δεν καταλαβαίνεις την διαφορά.

Επίσης εκείνο που είδα είναι η xenia έχει διπλασιαστεί σε μέγεθος, είναι στην μέση στο βράχο στο βάθος. Και το καλύτερο έχει αρχίσει την κίνηση pulse που είναι φοβερή! Έχω ανεβάσει λίγο την αλατότητα από 1024 στο 1025 με 1026 παίζει τώρα.

Και δεξιά στο βάθος το gsp έχει αναπτυξη επισης, δεν φαίνεται όλο σε στην φώτο.

Συνεχίζω την ρουτίνα μου αφού πάει καλά, kh περίπου 8, νιτρικά 5, φωσφορικα σχεδόν μηδέν, αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα 15 λίτρα , τάισμα 1 φορά την μέρα τα ψάρια φυλλαράκι ocean nutrition κ 2 φορές την εβδομάδα τα κοραλια με reef roids

Και ως γνωστόν, ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις!

dosing δεν κάνω αφού δεν έχω sps και γιατί δεν μετράω ασβέστιο κ μαγνήσιο κ έτσι δεν θέλω να βάλω κάτι που δεν μετράω.

Οι φωτό του ενυδρείου 3-4 πριν κ μετά:

IMG_20200917_143651-01_copy_1600x1200.jpeg

IMG_20201215_173257-01_copy_1564x770.jpeg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...