Jump to content

Restart και πήγαμε σε nano reef


michalos

Recommended Posts

Το ενυδρειο κλεινει ενα χρονο σχεδον ζωης και ευτυχως παει καλα , εχω δει σημαντικη αναπτυξη πρωτον με αλλαγη του φωτισμου που ειχα και επισης με το dosing all for reef καθημερινα.

Προβληματακια μικρα υπαρχουν οχι σημαντικα ευτυχως

1. το firefish απο την μερα που μπηκε (περιπου 6-7 μηνες απο τοτε) εχει καβατζωσει ενα βραχο και ειναι μεσα, δεν εμφανιζεται ποτε σε ολη την διαρκεια της μερας παρα μονο οταν κλεινω κυκλοφορια ή οταν ταιζω

2. Η cleaner shrimp εχει εξελιχτει σε που  κ@λοπαιδο, οταν δει τροφη τρεχει πανω κατω να την πιασει και τσαλοπαταει πανω στα κοραλια ή παει να φαει μεσα απο τους πολυποδες του κοραλιου με αποτελεσμα να μαζευει τους πολυποδες το κοραλι, ειδικα στην acathanstrea γινεται αυτο ,βεβαια ξανανοιγει αλλα περναει καμια ωρα

3. Δεν εχω καθολου νεα κοραλινη παρα μονο οτι  ειχαν τα frag plugs πανω κ ενα κομματι βραχου  που ειχε λιγη πανω απο πριν.

4. επισης τα κλοουν εχουν μια γωνια στο ενυδρειο που μενουν την περισσοτερη ωρα ,πηγαινουν πανω κατω στην μερια αυτη αλλα σπανια πηγαινουν πχ στο κεντρο του ενυδρειου η μπροστα μπροστα, συνηθως μενουν πισω

Εκεινο που ειναι μονιμα στην μεση του ενυδρειου ειναι ο καρδιναλιος

Αλλα την ωρα που ειναι να φανε ή πεινανε τρυγυριζουν ολα παντου, εκτος το firefish που ειπα που βγαινει μονο οταν κλεινει η κυκλοφορια ή οταν ταιζω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάμε γερά τώρα για νέες προσθήκες στο ενυδρείο...

Μπήκαν μερικά βραχάκια για να δώσουν λίγο ακόμα ύψος αλλα κυρίως γιατί την Τετάρτη αν όλα πάνε καλά θα έχω κάποια δωράκια από τον φίλο συνχομπιστα!

Δεν ξέρω αν μπορώ καν να πω το όνομα των κοραλιων χωρίς να βγάλω σπυράκια η να μπερδέψει η γλώσσα μου...

Ακροπορες και ίσως και άλλα sps ?

Για τον λόγο αυτό έχω αφήσει σ αυτά τα βραχάκια μέρος για τα νέα κοραλια , να είναι στο ψηλότερο σημείο του ενυδρείου.

Αναμένω και θα μπουν και φωτός φυσικά, νομίζω μάλιστα ότι θα έχω και τους φακούς για το κινητό που έχω παραγγείλει και πρέπει να έχουν φτάσει τότε για να βγει και καμιά φωτό της προκοπής!

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2021 at 12:29 ΜΜ, το μέλος michalos έγραψε:

. Δεν εχω καθολου νεα κοραλινη παρα μονο οτι  ειχαν τα frag plugs πανω κ ενα κομματι βραχου  που ειχε λιγη πανω απο πριν.

Μετρησε το ΚΗ, Ca, Mg.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μετρησε το ΚΗ, Ca, Mg.

Προς το παρόν μετράω μόνο  Kh από αυτά που είπες, είναι γύρω στο 8.6  σταθερό , αλλά αφού ρίχνω all for reef που έχει από όλα αυτά μέσα, πιστεύω ότι και Ca και Mg θα είναι ανάλογα (καί με τις αλλαγές νερού επίσης)

Νιτρικά περίπου 3, φωσφορικα κοντά στο μηδέν.

Εδώ είναι τώρα το ενυδρείο , δεν έχω βάλει ακόμα τις ακροπορες που θα μπουν μαλλον αύριο.

Οι μοντιπορες έχουν καλή ανάπτυξη επίσης, αν δείτε τις φωτό φαίνεται γύρω γύρω η ανάπτυξη. Επίσης δεν φαίνεται καλά η εφυλια δεξιά και φαίνεται λίγο ο νεκρός βράχος σε ένα νησί που είναι λευκός, και εκεί θα μπουν οι ακροπορες

1618930060022_copy_1570x730.jpg

  • Like 4
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φαινονται ολα. Αν θα βαλεις ακρο δεν νομιζω να γλυτωσεις τεστ Ca, Mg... :P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία χρώματα. 

Που θα βάλεις τις άκρο?

Έχεις χορό γιατί τα LPS σου έχουν τουμπανιασει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, σκοπεύω να βάλω στο βράχο που είναι στο δεξί νησί πίσω από την μεγάλη εφυλια, και στο αριστερό νησί δίπλα στο dunkan ψηλά...να δω πως θα τα στρίμωξω κι αυτά, είναι και το θέμα ότι πρέπει να έχουν και μια απόσταση από τις εφυλιες που δυσκολεύει λίγο τα πράγματα...

Θέλω να δοκιμάσω για αρχή με ένα δυο μικρά φραγκακια να δω πως θα πανε

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και τα φραγκακια από το φιλο, 2  acropora και 2 montipora digitata

Μπήκαν προσωρινά σε μια θέση, θα δω ειδικά στις acropora την τελική θέση.

Τους φακούς για το κινητό θα τους έχω αύριο, οι φωτός είναι από το κινητό χωρίς φίλτρα (και δεν είναι τόσο καλες)

 

 

 

 

1619012313396_copy_1600x899.jpeg

1619012286059_copy_1265x846.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι φωτογραφίες σου χωρίς φακούς... Και εγώ που πήρα εκείνο το σετ της d_d ποτέ δεν τα χρησιμοποιώ

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε το σετ φακών για το κινητό, έβγαλα μερικες φωτος με πορτοκαλί φίλτρο και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Πλέον δεν χρειάζεται να κάνω επεξεργασία φωτογραφίας για διόρθωση χρώματος.

Και είναι με σωστά χρώματα και αποδίδει σωστά την εικόνα του ενυδρείου όπως είναι πραγματικά.

Έβγαλα λίγες για δοκιμή, βάζω μια για να δείτε ,είναι χωρίς επεξεργασία όπως βγήκε από το κινητό με default ρυθμίσεις ,χωρίς να πειράξω τίποτα στο iso- White balance κτλ

Εκεινο που μένει είναι να παίξω με τα διάφορα φίλτρα στους φακούς να δω το αποτέλεσμα, πχ κίτρινο με πορτοκαλι κτλ

 

 

 

1619099250557_copy_1600x899.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από τόσες μέρες το doser είναι κομπλέ!

Έκανα και τεστ ,έβαλα να δουλέψει αυτόματα για ένα λεπτό και έβγαλε 6 ml, και αφού ρίχνω 3 ml all for reef την μέρα θα το αραιωσω μισό μισό με νερό ΑΟ και είναι οκ.

Ένα κύπελλο για φραπέ  θα είναι το δοχείο που θα βάζω το dosing!

Στην φώτο το doser κομπλέ κ κάτω το δοχείο νερού της αυτόματης αναπληρωσης 

1619338207067_copy_1124x2000.jpg

1619338242181_copy_1124x2000.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν τα όργανα...

Από 26.1 πήγε σε λίγη ώρα 25.6 με την βοήθεια 2 12αρηδων fan

1619722394719_copy_1600x899.jpg

1619722253398-01.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμάν!!!

Πιάσανε οι ζεστές. 

Εγώ είμαι με θέρμανση ακόμα :wacko:!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα και χρονια πολλα!

Μετρηση ΚΗ κανω καθε 10 -15 μερες, την προυγουμενη την εκανα πριν 15 μερες και ηταν 8.7 και ειναι σταθερο τους τελευαταιους 3 μηνες

Σημερα εκανα ξανα και βγηκε 7.5 , η μονη αλλαγη που εγινε ειναι 2 μικρα φραγκακια acropora και 2 montipora digitata

Θα ξανακανω δευτερη μετρηση το απογευμα να το επιβεβαιωσω

Αν ριχνουν τοσο πολυ τις παραμετρους σκεφτομαι η τα βγαζω και ειμα ξανα σταθερος η αυξανω την δοση του all for reef

Παντως τα ολα τα κοραλια ειναι μια χαρα

Μου φαινεται πολυ περιεργο 2 μικρα φραγκακια να τραβανε τοσο πολυ ΚΗ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Michalos. Αποκλειστικά αυτα τα 2 φραγκάκια να σου εκαναν αυτη την πτώση δεν το νομίζω.  Σίγουρα συντέλεσαν και αυτα, αλλα το ΚΗ το χρησιμοποιούν πάρα πολλοι οργανισμοί μέσα. Σκουλήκια που φτιάχνουν το κέλυφός τους, σαλιγκάρια, κοραλίνη, κοράλλια και γενικότερα οτι φτιάχνει σκελετό είτε εξωτερικό είτε εσωτερικό. Και καθώς τρέχει το ενυδρείο όλο και θα αυξάνεται η ανάγκη σε ΚΗ.  

 

Επίσης σε την άνοδο της θερμοκρασίας κάποιοι οργανισμοί έχουν αυξάνουν τον μεταβολισμό τους οπότε....ολα γίνονται κάπως ταχύτερα :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και μπράβο για το καμάρι σου! 

 Εγώ είχα το αντίθετο πρόβλημα. Μετραω μια ωραια πρωια kh και το βλέπω 9μιση 10παρα κάτι. Παθαίνω ενα ψιλοσοκ κάνω μια αλλαγή 50% και πηγε με το ζόρι 9.1-9.2 χωρίς να ρίχνω κάτι. Έσπαγα το κεφάλι μου να βρω το λόγο. Αφού πέρασαν οι μέρες και το kh αντί να πέφτει όλο και ανέβαινε και αφού έκανα και τεστ στο νερο της ΑΟ και ήταν οκ ρώτησα ενα συνχομπίστα και φιλο απο τα usa και μου το πε το ποιημα. Ο real reef ο βράχος έχει αυτήν την ιδιότητα δυστυχώς ή ευτυχώς και μεχρι να περάσει καιρός και να "αδειάσει" εντελώς είναι σα να ντοσάρεις kh.  

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@sarados Απο εκει που πήρες τον Real Reef Rock δεν σου ειπαν κατι για το ΚΗ?  

Ετσι οπως δουλεύει ο συγκεκριμένος βράχος , και αν όντως βγάζει ΚΗ , ισως ειναι καλύτερα να μπαίνει συμπληρωματικά σε ενυδρειο με κοράλλια, για να τσοντάρει ΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

@sarados Απο εκει που πήρες τον Real Reef Rock δεν σου ειπαν κατι για το ΚΗ?  

Ετσι οπως δουλεύει ο συγκεκριμένος βράχος , και αν όντως βγάζει ΚΗ , ισως ειναι καλύτερα να μπαίνει συμπληρωματικά σε ενυδρειο με κοράλλια, για να τσοντάρει ΚΗ.

Φιλε όχι και δεν ξερω και κατα ποσο το ηξεραν. Ειμαι ξεκαθαρα της ιδιας αποψης με σενα. Σε αυτο που ετοιμαζω θα βαλω φυσικό βραχο και κανα δυο κομματια μικρα για να τσονταρουν οπως λες και συ. 

Οσον αφορα τον real reef τωρα διαβασα οτι κατασκευάζεται απο αραγωνίτη και κάποιο ασβεστολιθικό πρόσθετο που τον συγκρατεί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ το ήξερα. 

Και έχω βάλει 2-3 κομμάτια. 

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή αλλαγή στο aquascape σήμερα και νέα κοραλια ,δύο green star που κολληθηκαν στο πίσω τζάμι για να γίνει κάποια στιγμή background , και ενα zoanthus που είναι τωρα κλειστό λόγω της ταλαιπωρίας κολλήματος στο βράχο ,είχε ανοίξει κανονικά και μέχρι το βράδυ πιστεύω θα ανοίξει ξανα

1621173499002_copy_1600x899.jpg

1621173421808_copy_1600x899.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @michalos ομολογώ πως είχα αρκετό καιρό να δω την εξέλιξη του ενυδρείου σου, υπάρχει σημαντική διαφορά, προς το καλύτερο! Φαίνεται πλέον πως έχεις στήσει έναν ώριμο ύφαλο, και σημαντικά συστατικά της επιτυχίας είναι πως έχεις επιλέξει πολύ ωραία κομμάτια βράχου και έχεις τοποθετήσει σε ιδανικά σημεία τα κοράλλια! Έχεις παρατηρήσει πόση ώρα δουλεύουν οι ανεμιστήρες κάθε μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε bbeta, οι ανεμιστήρες στις αρχές Μαϊου δούλευαν συχνά κάθε μία δύο ώρες, αυτή την εβδομάδα σχεδόν καθόλου .

Αυτό σχετίζεται με την θερμοκρασία του δωματίου, έχω ρυθμίσει τον stc1000 controller στους 25 βαθμούς και δεν έχω αποσυνδέσει την θέρμανση γιατί κάποιες το δωμάτιο μπορεί πχ να έχει 23 βαθμούς και τότε δουλευει θέρμανση για να πιάσει τους 25 , και όταν περάσει τους 25  σταματάει η θέρμανση και  δουλεύει ο ανεμιστήρας.

Μπορώ να πω αρχές Μαϊου δούλευε πολύ συχνά ο ανεμιστήρας, αλλά τις τελευταίες μέρες ελάχιστα κ τα ειδικά πρωινά δουλεύει θέρμανση μόνο.

Ετοιμάζω το μεγαλύτερο τώρα 150λτ (το μερακλιδικο reef?) σιγά σιγα ,είμαι ακόμα στις παραγγελίες του εξοπλισμού του και σχεδιασμού που στην ουσία αφού έχω τα περισσότερα αλλά και το ενυδρείο μόνο τη συντήρηση του σκέφτομαι πιο πολύ..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο γινεται το ριφακι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...