Jump to content

Πρόβλημα με ph


Recommended Posts

Το ενυδρείο μου λειτουργεί με ήρεμα ψαράκια εδώ και 4 μέρες. Δυστηχώς στην πρώτη μέτρηση (τεστ) που έκανα, το ph είναι πολύ ανεβασμένο, περ. 8.4. ενώ τα νιτρώδη και τα νιτρικά είναι στα επτρεπόμενα όρια.

Δεν ξέρω τι φταίει...

Πως μπορώ να διορθώσω μόνιμα το πρόβλημα αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλως όρισες.

Το "ηρεμα ψαράκια" δεν λέει απολύτως τίποτα για το εάν το pH σου είναι ακατάλληλο για τα συγκεκριμμένα ψάρια ή όχι.

Αν κατάλαβα σωστά δεν έκανες στρώσιμο στο ενυδρείο σου???

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Έκανα στρώσιμο του ενυδρείου για δέκα μέρες με προιόντα της JBL ( Βακτήρια κλπ).

Γνωρίζω πως για τα ψάρια ( 5 neon tertas, 5 αρλεκίνοι, 10 guppies, 5 ροδόστομοι, 1 bronze cory και 1 corydoras panda) που έχω αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο το Ph δεν είναι το κατάλληλο.

Δεν ξέρω καθόλου τι μπορεί να φταίει, αλλά δεν θα ήθελα να μου πάθουν κάτι τα ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τώρα συννενοηθήκαμε.

Έχεις δίκιο το pH σου είναι ψηλό για τα ψάρια σου (εκτός ίσως από τα guppy που δεν ταιριάζουν οι συνθήκες τους με τα υπόλοιπα).

Καταρχήν μέτρησε το pH της βρύσης σου για να δούμε που βρίσκεσαι...

ΥΓ: Προσωπικα πιστεύω ότι το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει, και σίγουρα του έχεις βάλει μαζεμενα πολλά ψάρια. Παρακολούθα από κοντά αμμωνία και νιτρώδη...

Link to comment
Share on other sites

Thanks...

Θα μετρήσω το ph της βρύσης...

Όσον αφορά το στρώσιμο των 10 ημερών, αυτά με συμβούλεψαν σε εξειδικευμένο κατάστημα ενυδρείων...

Και για τον αριθμό των πρώτων ψαριών...

Αν δεν ισχύουν αυτά δεν ξέρω πλέον που πρέπει να απευθύνομαι...τι να πω...

Σ' ευχαριστώ πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις του Gh, Kh δεν κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και έκανα...

Είναι κι αυτές υψηλές ...

Μόνο αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά είναι οκ μέχρι στιγμής...

Μου είπαν (από κατάστημα τέτοιων ειδών) ότι υποχρεωτικά θα πρέπει να ανέβουν κι αυτές οι τιμές (νιτρώδη και νιτρικά) και μετά να τις ρυθμίσουμε πάλι...

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί πρέπει να περιμένω ν' ανέβουν αυτές οι τιμές και να κινδυνέψουν τα ψάρια αφού υποτίθεται ότι, όπως μου είχαν πει σε δέκα μέρες στρωσίματος με αντιχλώριο και βακτήρια το ενυδρείο θα ήταν κατάλληλο να δεχτεί τα πρώτα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Για να βγάλουμε ένα πιο άρτιο συμπέρασμα ανέφερε αναλυτικά έως τώρα της μετρήσεις έχεις κάνει πόσο Kh, Gh, NO2, NO3, NH3,4 έχεις.

Επίσης εάν υπάρχει διαφορά στης μετρήσεις μεταξύ νερό από την βρύση και νερό από το ενυδρείο. Με απλά λόγια πρέπει να διαπιστωθεί εάν το νερό με το υψηλό Ph προέρχεται από τη βρύση ή αυξάνετε μετά στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

OK,

θα κάνω τη σύγκριση και βλέπουμε...

Σκέφτηκα μήπως φταίει και το χαλίκι αλλά θα δούμε...

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να μαλακωσουμε το νερo χρησιμοποιουμε, Τυρφη mesa στο φιλτρο ,με τηνπαρωχη CO2,με νερο Οσμωσης

Ενω βαλε και καμια ριζα απο μοπανι βοηθαει κι αυτο.Αυτοι ειναι οι τροποι για να χαμηλωσουμε το PH kai dgH.

Σε καμια περιπτωση μην ριξεισ χημικα, απο διαφορες μαρκες γιατι δεν κανουν τιποτο

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις σταδιακά απιονισμένο νερό μαζί με το νερό της βρύσης. Την αναλογία θα την βρεις σιγά σιγά μόνη σου... Η τύρφη θέλει λίγο προσοχή, σ' εμένα έτυχε (χρησιμοποιώντας και τύρφη και απιονισμένο) να κατέβουν δραστικά οι σκληρότητες!

ΙΜΟ είναι απαραίτητο να πάρεις τα βασικά υγρά tests μιας αξιόπιστης μάρκας για να ξέρεις που βαδίζεις.

ΥΓ. Νομίζω πως το PH 8.4 είναι ψηλό και για τα guppies :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το επείγον αυτή τη στιγμή είναι ότι το ενυδρείο είναι άστρωτο και έχει 27 ψάρια μέσα, άρα αν το αφήσεις έτσι έρχονται σοβαρά προβλήματα με αμμωνία και νιτρώδη.

Ίσως πρέπει να βρεθεί μπόλι με πολλή βιολογία μέσα (κάπου έχει μια ανακοίνωση ο filoxenos για μπόλι - στις αγγελίες). Στην ανάγκη έχω κι εγώ, (αν δεν περάσει ένας άλλος συνάδελφος να το πάρει), από στρωμένο ενυδρείο που δεν έχει ακόμα ψάρια μέσα.

Δεν είναι απίθανο να έχεις και λάθος μέτρηση στο PH, λόγω αναξιοπιστίας αρκετών τεστ (με τι τεστ μέτρησες?) και κυρίως μέτρα και το νερό της βρύσης όπως αναφέρθηκε πριν.

Αν όμως πράγματι έχεις PH 8,4 τότε πρέπει να πέσει, αλλά σταδιακά και όχι απότομα.

Εφόσον η βρύση σου θα έχει -λογικά- μικρότερο PH (κάπου 7,5), οι αλλαγές νερού θα το ρίχνουν και θα είναι και ελεγχόμενες.

Αντίθετα, τώρα που ακόμα δεν έχει μπει σε σταθερή ρουτίνα αλλαγών νερού το ενυδρείο, θα προκύψουν αστάθειες αν προσπαθήσεις να το ρίξεις και με χημικά, τύρφες, κλπ.

Επίσης σε αυτό το στάδιο θα βοηθούσε πολύ (με τη βιολογία, όχι με το PH) αν έβαζες αρκετά φυτά γρήγορης ανάπτυξης όπως κερατόφυλλο, γιατί θα απορροφούσαν αμμωνία και άλλα επιβλαβή.

Σίγουρα χρειάζεσαι υγρά τεστ για αμμωνία και νιτρώδη τουλάχιστον.

EDIT: βασικό είναι -ώσπου να λειτουργήσει σωστά το βιολογικό φιλτράρισμα- να προσέξεις να μην τα ταϊζεις πολύ.

Έγινε επεξεργασία - chrisb
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, από χθες έχασα 3 ψαράκια, οπότε πρέπει να φταίει το γεγονός ότι βρήκα υψηλά τα επίπεδα της αμμωνίας...

Με συμβούλεψαν να ρίξω sera nutrivec και να περιμένω...Δεν καταλαβαίνω γιατί με συμβούλεψαν να ρίχνω βακτήρια και αντιχλώριο για 10 μέρες και μετά να βάλω ψαράκια...Απλά με ενοχλεί πολύ γιατί με πιάνει τρέλα να τα βλέπω να υποφέρουν και να μην μπορώ να κάνω τίποτα...

Όσον αφορά το ph έβαλα στα φίλτρα ένα pillow softener για gh και σε δύο μέρες πρέπeι να ρίξω ένα υγρό για ph και kh. Δεν ξέρω όμως αν πρέπει γιατί το υγρό αυτό είναι χημικό. Έτσι όμως μου είπαν στο ενυδρειακό κατάστημα που απευθύνθηκα...

Πάντως το νερό της βρύσης βρίσκεται στο 7.6

Έκανα πολλές φορές τεστ επαλήθευσης...

Link to comment
Share on other sites

Όχι να μη περιμένεις!!

αν έχεις ψηλά την αμμωνία πρέπει -τουλάχιστον- να κάνεις αρκετές αλλαγές νερού για να πέσει.

και η γνώμη μου είναι να σταματήσεις να ακούς συμβουλές από εκεί που στα είπαν αυτά.

δες και για μπόλι για το φίλτρο σου, γιατί αν "περιμένεις" να στρώσει θα χαθούν κι άλλα ψάρια και αν κάποια δεν χαθούν θα πάθουν μόνιμες βλάβες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ με τις αλλαγές νερού...Σε τι συχνότητα????

Το μπόλι τι είναι ακριβώς???

Που μπορώ να το βρω???

Αν το χρησιμοποιήσω και κρατάω χαμηλά τα επίπεδα της αμμωνίας, μήπως το πρόβλημα παρουσιαστεί πάλι κάποια στιγμή???Πως θα βγάλω τα ψαράκια μου τελείως από τον κίνδυνο???

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή είσαι? Αν μπορείς να περάσεις από Βύρωνα, έχω να σου δώσω άμεσα μπόλι (έτοιμη βιολογία από στρωμένο φίλτρο) για να ρίξεις στο ενυδρείο σου, μπας και σωθεί τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο Ντίνος, πάνω που ετοιμαζόμουνα να σου πω να δεις αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=10883

πήγαινε να πάρεις μπόλι και άκου τις συμβουλές του

εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια...

Filoxene σου στέλνω στο mail τα στοιχεία που ζήτησες για να μιλήσουμε.

Και πάλι thanks...

Link to comment
Share on other sites

Αφού το pH της βρύσης σου είναι 7,6 και του ενυδρείο σου 8,4 σημαίνει ότι κάτι μέσα στο ενυδρείο σου (χαλίκι ή κάποια πέτρα) είναι ασβεστολιθικό και ανεβάζει το pH.

Από τη στιγμή που θέλεις να συνεχίσεις με ψάρια σαν αυτά που έχεις τώρα, πρέπει να δεις ποιο υλικό φταίει και να το βγάλεις.

Τα χημικά που σου είπανε ΜΗΝ ΤΑ ΡΙΞΕΙΣ.

Εκτός λίγων εξαιρέσεων το πετσοπ ενδιαφέρονται μόνο για να πουλήσουνε.

Ότι θέλεις ρώτα εδώ στο φόρουμ.

Οι απαντήσεις είναι πολυυυυυυυυύ πιο αξιόπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα κι εγώ για το χαλίκι, όμως τώρα σ' αυτή τη φάση που έχω το πρόβλημα με την αμμωνία και μέχρι να διορθώσω το βιολογικό του ενυδρείου, μήπως δεν πρέπει να το αλλάξω δεδομένου ότι θα έχουν αναπτυχθεί πάνω βακτήρια???

Συμφωνώ κι εγώ με τα petshop, αλλά για το συγκεκριμένο πρόβλημα απευθύνθηκα σε ενυδρειακό κατάστημα και όχι petshop.

Γενικότερα τα έχω πάρει τελείως με τις άσχετες πληροφορίες που σου παρέχουν...Και ειδικότερα με τις πληροφορίες που μου δώσανε για το στρώσιμο......... του ενυδρείου. Σαν να τους είπα ότι θέλω να το στρώσω με ζωντανά ψαράκια. Ακόμα και για το χαλίκι που μου πουλήσαν, ενώ κανονικά θα έπρεπε να ρωτήσουν τι ψάρια θέλω να βάλω για να μου δώσουν το αντίστοιχο...

Τέλος πάντων, αυτό που με ενδιαφέρει τώρα είναι τα σώσω από τη δηλητηρίαση και βλέπουμε για το ph.

Εννοείται πως ρωτάω εδώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κρατήσει τις σακούλες από το χαλίκι να δούμε μήπως βγει από εκεί κάνα συμπέρασμα με το PH?

Τι μετρήσεις έχεις GH, KH ?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα ψάρια είναι μέσα στο ενυδρείο κάνε συχνές αλλαγές νερού κάθε δύο μέρες 30%. Μέχρι να αρχίζει να δημιουργείτε η βιολογία του ενυδρείου σου. Οπότε συχνές μετρήσεις και με την πρώτη ένδειξη αύξησης αμέσως αλλαγή νερού. Βέβαια θα ξοδευτής καταναλώνοντας μεγάλη ποσότητα σε τεστ. Εάν θέλεις να αποφύγεις κάπως τα έξοδα τότε για σιγουριά κάνε καθημερινά αλλαγή του νερού. Μην φοβάσαι η βιολογία δεν παθαίνει τίποτα. Πάνω από το 90% των ωφέλιμων βακτηριδίων δεν βρίσκονται στο νερό αλλά πάνω στα διακοσμητικά αντικείμενα στο βυθό και στο φίλτρο.

Προτού προβείς σε αλλαγή χαλικιού εξέτασε ένα ένα όλα τα πέτρινα διακοσμητικά που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου ρίχνοντας λίγο ξίδι πάνω τους για να δεις εάν αφρίζουν.

Εκτός αυτού είχα αναφέρει πιο πάνω να κάνεις συγκριτικές μετρήσεις και του Gh, Kh, όχι μόνο του Ph και αυτό γιατί ενδεχομένως να οφείλετε η αύξηση του Ph στην έλλειψη του CO2 π.χ. προερχόμενη από την αεραντλία. Εάν το Kh, Gh από την βρύση είναι π.χ 10 και στο ενυδρείο παραμένει δέκα τότε η αύξηση του Ph δεν προέρχεται από το χαλίκι ή της πέτρες που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου. Πιο απλά το Ph αυξάνετε εάν αυξηθεί και η σκληρότητα του νερού ή εάν έχουμε μεγάλη έλλειψη του CO2 από μόνο του και χωρίς αιτία δεν ανεβαίνει.

Πρέπει να βρεις δηλαδή πρώτα την αιτία αύξησης του ph και μετά να προβείς στην ανάλογη πράξει.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία = 0,25

ΝΟ2 = 0,25

ΝΟ3 = 15

ΚΗ = 6

GH = 7

ρΗ = 7,4 - 7,5

Αυτές τις τιμές μέτρησα εγώ στο νερό που μου έφερες στο μπουκάλι, με υγρά τεστ της ΑΡΙ (Aquarium Pharmaceuticals Inc.)

Τώρα με το μπόλιασμα λογικά σε 24 ώρες θα έχει καθαρίσει.

Βάλε και τα φυτά, πρόσθεσε και άλλα όσο πιο σύντομα μπορείς και προσοχή στις αλλαγές νερού.

Εκτιμώ ότι τα Νέον, ροδόστομους, αρλεκίνους και το κορυντοράκι, πρέπει να τα δώσεις σε κάποιον που να μπορεί να τα έχει σε σωστές συνθήκες και να εσύ συνεχίσεις μόνο με ζωοτόκα, σαλιγκάρια και γαρίδες στο ενυδρείο σου (ΙΜΟ).

Καλή συνέχεια και καλή τύχη στα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία = 0,25

ΝΟ2 = 0,25

ΝΟ3 = 15

ΚΗ = 6

GH = 7

ρΗ = 7,4 - 7,5

Αυτές τις τιμές μέτρησα εγώ στο νερό που μου έφερες στο μπουκάλι, με υγρά τεστ της ΑΡΙ (Aquarium Pharmaceuticals Inc.)

Τώρα με το μπόλιασμα λογικά σε 24 ώρες θα έχει καθαρίσει.

Βάλε και τα φυτά, πρόσθεσε και άλλα όσο πιο σύντομα μπορείς και προσοχή στις αλλαγές νερού.

Εκτιμώ ότι τα Νέον, ροδόστομους, αρλεκίνους και το κορυντοράκι, πρέπει να τα δώσεις σε κάποιον που να μπορεί να τα έχει σε σωστές συνθήκες και να εσύ συνεχίσεις μόνο με ζωοτόκα, σαλιγκάρια και γαρίδες στο ενυδρείο σου (ΙΜΟ).

Καλή συνέχεια και καλή τύχη στα ψαράκια σου.

Ντίνο πιστεύω πως η μετρήσεις σου είναι αξιόπιστες διότι το 8,4 Ph που δίνει ή Pen δεν μου καθόταν καλά στο μάτι εφόσον γνωρίζουμε τώρα και την σκληρότητα νομίζω πως το Ph που μέτρησες ανταποκρίνεται πιο πολύ στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθεια που μου δώσατε καθώς και για τις σημαντικότατες συμβουλές σας στα προβλήματα που αντιμετώπισα στο ξεκίνημα του ενυδρείου μου.

Ιδιαίτερα τον filoxeno που πρόθυμος μου ετοίμασε τα απαραίτητα προκειμένου να προσφέρω στα ψαράκια μου όσο το δυνατό καλύτερο περιβάλλον...αλλά και όλους που μου απάντησαν στα διάφορα προβλήματα που αντιμετώπισα...

Συμφωνώ κι εγώ ότι οι μετρήσεις του Ντίνου είναι πολύ πιο αξιόπιστες από τις δικές μου εφόσον εγώ χρησιμοποιούσα στικάκια.

Θα πάρω τώρα νέα τεστ σε υγρή μορφή, δεν πειράζει να δώσω κάτι παραπάνω, αλλά θέλω να ξέρω τι γίνεται...

και να παρακολουθώ από κοντά όλες τις μετρήσεις...Ελπίζω με τις συχνές αλλάγές να πάνε καλύτερα τα πράγματα...

Για το gh, kh, ph ήθελα να συμπληρώσω ότι είχα για μια μέρα περίπου στο φίλτρο ένα softener pillow, το οποίο το αφαίρερεσα χθες, μήπως όμως οι μετρήσεις του Ντίνου επηρρεάστηκαν από αυτό???

Όσον αφορά τους ροδόστομους, τα νέον, τους αρλεκίνους και το panda θα ήθελα κι εγώ να πάνε αν είναι εφικτό σ' ένα καλύτερο περιβάλλον, θα ήθελα να ρωτήσω όμως μήπως η μεταφορά κλπ τα στρεσάρει ακόμα περισσότερο με πολύ άσχημες συνέπειες ή αξίζει ούτως ή άλλως να μεταφερθούν προκειμένου το νέο περιβάλλον να τους ταιριάζει καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...