Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω μεγάλο θέμα με την τριχωειδης πράσινη άλγη σε reef μετρήσεις νερού καλές έχω κάνει αλλαγές φωτιστικού 3φορες μέσα σε 2 μήνες προσπαθούμε να δούμε τι φταίει  τα ενυδρείακα καταστήματα έχουν σηκώσει τα χέρια ότι μου συστήνουν το αγοράζω έχω απελπιστει προσπαθώ να βρω αλλά δε υπάρχει το algi fix marine το έχετε δοκιμάσει κάποιος από εσάς και τη γνώμη έχετε για το οξυζενέ θα με βοηθησει στη άλγη μπορώ να βάζω στο ενυδρείο η είναι επικίνδυνο για τους ζωντανούς οργανισμόυς Κοραλία ψάρια σαλιγκάρια αν ξέρετε η το έχετε δοκιμάσει πιστεύω να με βοηθήσετε

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος mariamiltiadis έγραψε:

Καλησπέρα έχω μεγάλο θέμα με την τριχωειδης πράσινη άλγη σε reef μετρήσεις νερού καλές έχω κάνει αλλαγές φωτιστικού 3φορες μέσα σε 2 μήνες προσπαθούμε να δούμε τι φταίει  τα ενυδρείακα καταστήματα έχουν σηκώσει τα χέρια ότι μου συστήνουν το αγοράζω έχω απελπιστει προσπαθώ να βρω αλλά δε υπάρχει το algi fix marine το έχετε δοκιμάσει κάποιος από εσάς και τη γνώμη έχετε για το οξυζενέ θα με βοηθησει στη άλγη μπορώ να βάζω στο ενυδρείο η είναι επικίνδυνο για τους ζωντανούς οργανισμόυς Κοραλία ψάρια σαλιγκάρια αν ξέρετε η το έχετε δοκιμάσει πιστεύω να με βοηθήσετε

Πρωτα δωσε τις μετρησεις. Μην γραφεις καλες ή κακες. Συγκεκριμενα - ΝΟ3, ΝΗ3/4, φωσφορικα, ph, Ca,Mg , αλατοτητα κτλ, ο τι εχεις κάνει και πότε, εξοπλισμος; ζωντανα; φωτο;

,

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Τις μετρήσεις μου τις μετράνε σε ενυδρείακο κατάστημα ήταν λίγο αυξημένο το no3 έκανα δύο φορές αλλαγές νερού αυτό το πρόβλημα το έχω ένα χρόνο τώρα αλατότητα έχω 25αμωνια 0 ph 8 θερμοκρασία 26 φωσφορικά δε έχω είναι μηδενικά τις μετρήσεις μου τις κάνουν η s στο fishroom η στο  cosmozoo ψάρια έχω 2 ένα clow maron και μια μπακανιελα Κοραλία αλβεοπορα δύο εμφιλιες μια ρικορντα ένα σαρκοφυτο φραγκακια ζωανθους και Ξένια 

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ανεβάσεις μια φώτο ?

Οξυζενε μονο στοχευμενα πανω σε κομμάτια άλγης. ομως παραδίπλα να μην υπάρχουν κοράλλια γιατι θα στα κάψει. και επίσης δεν μπορεις να το βαζεις κάθε μερα, καθώς θα σου καταστρέφει και μερίδα ωφέλιμων βακτηρίων. 

 

Σκοτάδι εχεις δοκιμάσει ? dolabella? mithrax?  

Link to comment
Share on other sites

και ανεβασμένα νιτρικά και άλγη μπόλικη σημαίνει παρά πολλά θρεπτικά... πρέπει να μας πεις τις ρουτίνες σου και τον εξοπλισμό σου... σίγουρα μία φωτογραφία όπως είπε και ο Ευγένιος θα βοηθούσε... έτσι όπως μας τα λες δεν μπορούμε να πούμε κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίτρα,  ρουτίνες,  μετρήσεις!

Έχω πράσινη τρυχωιδη άλγη στο γραφείο. 

Έχω βάλει algae fix. 

Βάλε φωτο το ενυδρείο για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Δε έχω ασχοληθεί και δε γνωρίζω να ανεβάσω φωτο  αλλαγές κάνω κάθε 10 ημέρες το κακό έγινε μετά από αλλαγή λάμπας με ι την προηγούμενη δε είχα θέμα μου δώσανε λάμπα ειδικά για reefaki όπως αποδείχτηκε ήταν λάθος γέμισα αμέσως αυτό το μαγαζί που τη παραγγελία υποστήριζε ότι ήταν για θαλασσινό αλλά μαγαζιά υποστήριζαν ότι ήταν για φυτεμένα ενυδρεία το κακό έγινε και δε μαζευτε προσπαθώ να βρω το alqi fix marine δε υπάρχει σε κανένα μαγαζί στη Αττική μπορώ να βάλω για γλυκό νερό η όχι υπάρχει κάτι άλλο χθες έβαλα αντιφωσφορο και άνθρακα ταιζω μια φορά τη ημέρα κάθε βδομάδα δίαιτα τάισμα κοραλιων κάθε βδομάδα 

Link to comment
Share on other sites

τάισμα κοραλιών το κόβεις μαχαίρι... επιβαρύνεις την στήλη του νερού χωρίς λόγο.. από μία λάμπα να πάθεις τόσο μεγάλη ζημιά δεν γίνεται θεωρώ... είναι διάφοροι παράγοντες... πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου??σκιμμερ έχεις??τι φωτισμό χρησιμοποιείς???αλλαγές νερού κάθε 10 μέρες είναι λίγο.. θέλεις πιο τακτικές για να καταπολεμήσεις σωστά το πρόβλημα....

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Όντως με τη λάμπα έπαθα αυτή τη καταστροφή και σκιμερ υπάρχει με  που την άλλαξα δε ξαναβγάλει άλγη θέλω να βγάλω μόνο αυτή που είδη υπάρχει στους βράχους παλιά το καθάριζα όλο το ενυδρείο έτριβαν όσο μπορούσα το βράχο και σε 2 μέρες γινόταν όλο το ενυδρείο πράσινο τώρα έχω να αλλάξω νερό από τη παρασκευή όλα οκ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...