Jump to content

Διατροφή μονομάχων


Sina

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω τι άλλο επιτρέπεται να τρωει και να έχει στην διατροφή του ένας μονομάχος.

Για τον Λάζαρο μου έχω bloodwarms που ξετρελενεται, έχω novo betta flakes και τέλος έχω nano betta staple food που είναι πάλι flakes κ είναι παρόμοια.

Τι άλλο θα μπορούσα να προσθεσω για πιο υγιή διατροφή;

Υπάρχει κάτι άλλο που τρώνε και θα μπορούσα να του δώσω; Σε γνωστή αλυσίδα πετ σοπ που πήγα δεν είχαν να μου προτείνουν κάτι διαφορετικό. 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αυτά :) μπορεις να δινεις και κατεψυγμένες τροφές bloodworms και whiteworms που είναι ότι καλύτερο για αυτούς μιας και τέτοια τρώνε στη φύση. 

Αν μπορεις να βρεις και να εκτρεφεις και τα παραπάνω σκουλίκια και ζωντανά ακόμα καλυτερα.

Πολλοί δινουν και γαριδες σαν κι αυτές που τρώμε και εμείς πολύ μικρά κομματάκια, και αλλά ψαρακια. 

Επίσης μια φορά το τόσο καλό είναι να δίνεται και ζεματισμενος αρακάς του κάνει καλό στο στομάχι :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σκουλικακια αλλά είναι σαν αποξηραμένα. Εντάξει δεν είναι;

Για τον αρακά δεν το ήξερα η αλήθεια είναι.. μαγειρεμένος κ τον δίνω σε μικρά κομματάκια; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sina said:

Εγώ έχω σκουλικακια αλλά είναι σαν αποξηραμένα. Εντάξει δεν είναι;

Για τον αρακά δεν το ήξερα η αλήθεια είναι.. μαγειρεμένος κ τον δίνω σε μικρά κομματάκια; 

Αφου τον ξεφλουδίσεις πρωτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποια κατεψυγμενη οπως σου ειπαν τα παιδια ειναι επισης καλη. Εγω εχω brine shrimp και δινω μια φορα την βδομαδα. Και με τα bloodworms εχω διαβασει οτι καλο ειναι να μην δινεις καθημερινα. Καλυτερα να εχεις σαν βασικη τα flakes.

Υπαρχουν επισης και granulat που μπορεις να δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος George K έγραψε:

 Και με τα bloodworms εχω διαβασει οτι καλο ειναι να μην δινεις καθημερινα. Καλυτερα να εχεις σαν βασικη τα flakes.

 

Σε προσφατη συζητηση που ακουσα, αναφερθηκε αυτο για τα bloodworms απο εμπειρους χομπιστες και αρκετοι τα εχουν κοψει, αλλα δεν θυμαμαι  την ασθενεια που ειπανε......

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτά εδώ, τι να ξεφλουδισω ακριβώς; Διαλύονται είναι τόσο μικρα.

Επίσης που μπορώ να βρω granulat ; 

Και κάτι ακόμα, με τον αρακά πως τον δίνω;;

IMG_20200524_212626.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξεφλουδιζεις. Το ξεφλουδισμα μαλλον για τον αρακα αναφερθηκε. Εγω τον βραζω λιγο, μετα τον ξεφλουδιζω (πολυ ευκολα, σχεδον μονος του) και αφου τον κοψω μικρα κομματακια τα δινω. Στους μονομαχους παντως δεν ειναι και απαραιτητο. Μπορεις να το κανεις μια φορα στο τοσο. Granulat τροφη ειναι μικρα μπιλακια ουσιαστικα. Εγω δινω μια της tropical. Εχει σε ολα τα pet νομιζω.

Έγινε επεξεργασία - George K
Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα ποια είναι ...τα είδα αλλά πήρα τα φλεικς που τελικά μοιάζουν πολύ με αυτά που είχα, καλύτερα να έπαιρνα τις μπίλιες τελικά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...