Jump to content

Ξύλα μούλιασμα


Recommended Posts

 

Καλησπέρα,

 

έχω δύο κομμάτια ξύλο (πιθανό red moorwood) τα οποία έχω μουλιάσει περίπου 10 μέρες. Δε βουλιάζουν ακόμα. Ξέρετε πόσο περίπου μπορεί να χρειαστεί?

Είναι και μεγάλα και δε μπορώ να τα βράσω

IMG_20200524_151520.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος roussos.vangelis@gmail.com έγραψε:
 

Καλησπέρα,

 

έχω δύο κομμάτια ξύλο (πιθανό red moorwood) τα οποία έχω μουλιάσει περίπου 10 μέρες. Δε βουλιάζουν ακόμα. Ξέρετε πόσο περίπου μπορεί να χρειαστεί?

Είναι και μεγάλα και δε μπορώ να τα βράσω

IMG_20200524_151520.jpg

Καλησπέρα.

Πριν περίπου έναν μήνα είχα πάρει και εγώ ένα ξύλο και είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα.

Μέχρι που έβαλα μια βαριούτσικη πέτρα πάνω του και το βύθισα στο σημείο που το ήθελα και μετά από περίπου μια εβδομάδα παρέμεινε στον βυθό.

Αν θες το δοκιμάζεις και βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Καλησπέρα.

Πριν περίπου έναν μήνα είχα πάρει και εγώ ένα ξύλο και είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα.

Μέχρι που έβαλα μια βαριούτσικη πέτρα πάνω του και το βύθισα στο σημείο που το ήθελα και μετά από περίπου μια εβδομάδα παρέμεινε στον βυθό.

Αν θες το δοκιμάζεις και βλέπεις...

Έτσι τα έχω στις λεκάνες. Με πέτρες, αλλά δε θα ήθελα να τις βάλω μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κομμάτι red μεγέθους τέτοιου ώστε να χωράει σε μεγάλη κατσαρόλα, χρειάστηκε τρεις μέρες μούλιασμα περίπου για να μπορέσει να βυθίζεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Vallisneria έγραψε:

Καλησπέρα! Κομμάτι red μεγέθους τέτοιου ώστε να χωράει σε μεγάλη κατσαρόλα, χρειάστηκε τρεις μέρες μούλιασμα περίπου για να μπορέσει να βυθίζεται.

Καλησπέρα. Το ξύλο έχει τέτοιο μέγεθος που δε χωράει σε λεκάνη απλώματος ρούχων. Περιμένω λοιπόν... και περιμένουν και τα microsorum σε γυάλα

Link to comment
Share on other sites

Όταν βρίσκονται βυθισμένες με κάποιο βάρος το μούλιασμα επιταχύνεται λόγω του οτι βρίσκεται ολόκληρη βυθισμένη και πιθανότατα και λόγω μεγαλύτερης υδροστατικής πίεσης. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έμαθα τελικά ότι τα ξύλα μου είναι spider woods. Ο πωλητής μου είπε ρίζες πορτοκαλιάς. Παίζει κάτι τέτοιο. Τα βυθίζω σε βραστό νερό τώρα μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...