Jump to content

Στρωσιμο Νεου Ενυδρειου!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Μολις σημερα εβαλα σε λειτουργεια το ενυδρειο μου 190lt επειτα απο αρκετο καιρο "ακινησιας". Αλλαξα το εσωτερικο φιλτρο με ενα εξωτερικο της Fluval 07 Series 307, αεραντλια Sera Precision Air 275 R Plus, εβαλα στο νερο αντιχλωριο Microbe-Lift X-Treme και βακτηρια Microbe-Lift Special Blend της ARKA Biotechnologie. Εχω διακοσμησει το εσωτερικο με χαλικι, και με δυο μεγαλα πλαστικα(??) ξυλα με φυτα πανω τους(πλαστικα επισης) και περιμενω να μου φτιαξουν το συστημα με τις λαμπες γιατι εχει καει απο παλαιοτερη χρηση. Ως νεος ουσιαστικα στο χωρο, θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να ριξω τροφη μεσα για τα βακτηρια; Τι να προμηθευτώ για να κανω μετρησεις; Ποτε μπορώ να βαλω ψαρια;..στο καταστημα που πηγα μου ειπαν να το αφησω ετσι για 15 μερες, και μετα να βαλω ψαρια.."περιεργα" και ασαφη τα οσα μου ειπαν περι στησιματος του ενυδρειου κατα τη γνωμη μου, θα ηθελα να κανω σωστη και ωραια δουλεια για να μπορεσω να φιλοξενησω τα ψαρια ?Διαβασα στο φορουμ οτι μπορω να βαλω το 1/4 του τελικου αριθμου των ψαριων για να μπορεσουν να τραφουν τα βακτηρια, αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω και αν τα εχω κανει σωστα ολα..και δεκτες καθε προτασεις για το οτιδηποτε αλλα και για τη διακοσμηση που θα ηθελα να την αλλαξω ισως και με ζωντανα φυτα αλλα δεν εχω ιδεα τι και πως χαχαχα..τα φωτα σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Deathstroke13 έγραψε:

Καλησπέρα σας,

 

Μολις σημερα εβαλα σε λειτουργεια το ενυδρειο μου 190lt επειτα απο αρκετο καιρο "ακινησιας". Αλλαξα το εσωτερικο φιλτρο με ενα εξωτερικο της Fluval 07 Series 307, αεραντλια Sera Precision Air 275 R Plus, εβαλα στο νερο αντιχλωριο Microbe-Lift X-Treme και βακτηρια Microbe-Lift Special Blend της ARKA Biotechnologie. Εχω διακοσμησει το εσωτερικο με χαλικι, και με δυο μεγαλα πλαστικα(??) ξυλα με φυτα πανω τους(πλαστικα επισης) και περιμενω να μου φτιαξουν το συστημα με τις λαμπες γιατι εχει καει απο παλαιοτερη χρηση. Ως νεος ουσιαστικα στο χωρο, θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να ριξω τροφη μεσα για τα βακτηρια; Τι να προμηθευτώ για να κανω μετρησεις; Ποτε μπορώ να βαλω ψαρια;..στο καταστημα που πηγα μου ειπαν να το αφησω ετσι για 15 μερες, και μετα να βαλω ψαρια.."περιεργα" και ασαφη τα οσα μου ειπαν περι στησιματος του ενυδρειου κατα τη γνωμη μου, θα ηθελα να κανω σωστη και ωραια δουλεια για να μπορεσω να φιλοξενησω τα ψαρια ?Διαβασα στο φορουμ οτι μπορω να βαλω το 1/4 του τελικου αριθμου των ψαριων για να μπορεσουν να τραφουν τα βακτηρια, αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω και αν τα εχω κανει σωστα ολα..και δεκτες καθε προτασεις για το οτιδηποτε αλλα και για τη διακοσμηση που θα ηθελα να την αλλαξω ισως και με ζωντανα φυτα αλλα δεν εχω ιδεα τι και πως χαχαχα..τα φωτα σας!!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου άποψη είναι πρώτα αντί χλώριο ένα πολύ καλό για νέο ενυδρείο είναι το Seachem Prime όταν τό νερό πιάσει θερμοκρασία βάζεις βακτήρια και 24 ώρες μετά ψάρια τό 1 τέταρτο του πληθυσμού που έχεις υπολογίσει... Τά ψάρια τρώνε κάνουν κακά και τά βακτήρια τρώνε... Αν τά βακτήρια τα αφήσεις χωρίς φαγητό Πάνω από 48 ώρες πεθαίνουν, εγώ έχω στήσει έτσι 9 ενυδρεία με 0 απώλειες... Η ο τρόπος είναι σωστός η εγώ πολύ τυχερός????υπάρχει ένα μαγαζί στην 3ης Σεπτεμβρίου πού λέγεται άβυσσο ,τό παλικάρι που το έχει ασχολείται αποκλειστικά με ενυδρεία , είναι από τους καλύτερους και με τεράστια εμπειρία, αν πάς μία βόλτα θά σέ βοηθήσει σήγουρα

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Είπες μύνημα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια, ολη μερα διαβαζω διαφορα θεματα στο φορουμ, εχω καταληξει πως θα βγαλω και τα πλαστικα διακοσμητικα και λεω να βαλω Savanna ξυλο, φυσικες πετρες και φυτα απο το ειδος Anubias..στο καταστημα που πηγα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να βαλω θερμοστατη καθως ειναι καλοκαιρι, ασχετα οτι μου φανηκε λιγο κουλο, βλεπω κιολας(διαβαζοντας) ποσο σημαντικο ειναι να υπαρχει!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αλήθεια το καλοκαίρι δεν χρειάζεται ο θερμοστάτης, όσο για ξύλα και πέτρες... Αφενός καλά κάνεις και δεν θες τά πλαστικα (για λόγους αισθητικής) αφετέρου καλό θά ήταν πρώτα νά σκεφτείς τί ψάρια θες να βάλεις και μετά νά δείς τι θά βάλεις από διακοσμητικά , παίζει μεγάλο ρόλο

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, σκεφτομαι να βαλω Αφρικανικες Κιχλιδες..απλα δεν ξερω αν μπορω να τα υποστηριξω με βαση τα λιτρα μου, τα διακοσμητικα που ανεφερα προηγουμενως, ειμαι στο ψαξιμο ακομα..σημερα θα κανω μια βολτα απο το καταστημα Αβυσσος να παρω και εκει γνωμες και βοηθειες

Έγινε επεξεργασία - Deathstroke13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μολις εβαλα Redmoor ξυλο και διαφορες πετρες για κρυψωνες(συγκεκριμενα εβαλα ξυλοπετρες μαζι με καποιες αλλες) με ενημερωσαν οτι δεν θα εχω θεματα με Ph κλπ. Και περιμενω να μου φτιαξουν τον φωτισμο αυριο ή μεθαυριο λογικα. Ρωτησα και το παλικαρι στο καταστημα(Αβυσσος) αν θα ηταν συμβατες οι επιλογες μου αυτες και μου ειπε πως δεν θα εχω κανενα προβλημα. Οποτε αδειασα νερο αρκετο για να μπορεσω να τα στησω ολα μεσα στο ενυδρειο και γεμισα ξανα νερο..στρωνω τωρα με αντιχλωριο που συμπληρωσα και βακτηρια μετα απο λιγα λεπτα που μου ειπε και εκεινος και παρασκευη θα βαλω τα πρωτα ψαρακια, τωρα ειμαι στο διαβασμα του αρθρου της Αφρικης για να μαθω οσο περισσοτερα μπορω!!! Συνολο θα μπουν 8 ή 10 Αφρικανικες Κιχλιδες σαν τελικος αριθμος. Δεκτες οποιες συμβουλες,διορθωσεις κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Deathstroke13 έγραψε:

Καλησπερα, μολις εβαλα Redmoor ξυλο και διαφορες πετρες για κρυψωνες(συγκεκριμενα εβαλα ξυλοπετρες μαζι με καποιες αλλες) με ενημερωσαν οτι δεν θα εχω θεματα με Ph κλπ. Και περιμενω να μου φτιαξουν τον φωτισμο αυριο ή μεθαυριο λογικα. Ρωτησα και το παλικαρι στο καταστημα(Αβυσσος) αν θα ηταν συμβατες οι επιλογες μου αυτες και μου ειπε πως δεν θα εχω κανενα προβλημα. Οποτε αδειασα νερο αρκετο για να μπορεσω να τα στησω ολα μεσα στο ενυδρειο και γεμισα ξανα νερο..στρωνω τωρα με αντιχλωριο που συμπληρωσα και βακτηρια μετα απο λιγα λεπτα που μου ειπε και εκεινος και παρασκευη θα βαλω τα πρωτα ψαρακια, τωρα ειμαι στο διαβασμα του αρθρου της Αφρικης για να μαθω οσο περισσοτερα μπορω!!! Συνολο θα μπουν 8 ή 10 Αφρικανικες Κιχλιδες σαν τελικος αριθμος. Δεκτες οποιες συμβουλες,διορθωσεις κλπ ?

Οι αφρικανικες κιχλιδες απο τις γνωστες λιμνες (μαλαουι, Τανγκανυκα) θελουν πετρες  ως διακοσμο... απο φυτα καμια βαλισινερια παει.....αν ομως σου αρεσουν φυτα και ξυλα, τοτε υπαρχει η παρακατω επιλογη που ειναι πανεμορφο ψαρι (μετα το αρθρο)..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη το ενυδρειο ειναι ετσι, δυστυχως δεν εχω ακομα φωτισμο για να σας το δειξω καλυτερα

https://imgur.com/a/j4iB8Ih

https://imgur.com/a/VfAmvry

Link to comment
Share on other sites

Για  κριμπενσις, και με ευκολα φυτα ειναι οτι πρεπει, για μαλαουι ή τανγκανυκα πρεπει να αλλαξεις καποια πραγματα.....

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα Kribensis θα ηταν οτι πρεπει θεωρω, τωρα οσο αφορα ψαρια οπως το Labidochromis Caeruleus και αυτης γενικα της κατηγοριας θα επρεπε να αλλαξω το χοντρο χαλικι που εχω με πιο ψιλο ή με αμμο και ισως καποιο φυτο anubia που δεν τρωγονται ευκολα εως καθολου απο οσο ξερω και ειναι και ευκολο φυτο ειδικα για καποιον αρχαριο σαν εμενα..απλα στη φαση που ειναι τωρα το ενυδρειο πως θα μπορουσα να βγαλω τα χαλικια χωρις να "χαλασει" η διακοσμηση του ξυλου με τις πετρες και ουσιαστικα φτασω παλι στο μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Deathstroke13 έγραψε:

Καλησπέρα σας,

 

Μολις σημερα εβαλα σε λειτουργεια το ενυδρειο μου 190lt επειτα απο αρκετο καιρο "ακινησιας". Αλλαξα το εσωτερικο φιλτρο με ενα εξωτερικο της Fluval 07 Series 307, αεραντλια Sera Precision Air 275 R Plus, εβαλα στο νερο αντιχλωριο Microbe-Lift X-Treme και βακτηρια Microbe-Lift Special Blend της ARKA Biotechnologie. Εχω διακοσμησει το εσωτερικο με χαλικι, και με δυο μεγαλα πλαστικα(??) ξυλα με φυτα πανω τους(πλαστικα επισης) και περιμενω να μου φτιαξουν το συστημα με τις λαμπες γιατι εχει καει απο παλαιοτερη χρηση. Ως νεος ουσιαστικα στο χωρο, θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να ριξω τροφη μεσα για τα βακτηρια; Τι να προμηθευτώ για να κανω μετρησεις; Ποτε μπορώ να βαλω ψαρια;..στο καταστημα που πηγα μου ειπαν να το αφησω ετσι για 15 μερες, και μετα να βαλω ψαρια.."περιεργα" και ασαφη τα οσα μου ειπαν περι στησιματος του ενυδρειου κατα τη γνωμη μου, θα ηθελα να κανω σωστη και ωραια δουλεια για να μπορεσω να φιλοξενησω τα ψαρια ?Διαβασα στο φορουμ οτι μπορω να βαλω το των ψαριων για να μπορεσουν να τραφουν τα βακτηρια, αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω και αν τα εχω κανει σωστα ολα..και δεκτες καθε προτασεις για το οτιδηποτε αλλα και για τη διακοσμηση που θα ηθελα να την αλλαξω ισως και με ζωντανα φυτα αλλα δεν εχω ιδεα τι και πως χαχαχα..τα φωτα σας!!!!

επειδη ξεφευγει ομως η κουβεντα απο τον τιτλο και το στρωσιμο ειναι το σημαντικότερο αυτη τη στιγμη, καλυτερα να ανοιξεις νεο θεμα  αν θελεις για την επιλογη ψαριων στην ενοτητα της Αφρικης να παρεις και απαντησεις απο εμπειρους ''αφρικανους''.......μονο αν το επιτρεπουν οι τιμες του νερου & μετρωντας παντα με υγρα τεστ θα εβαζα ψαρια.... τα βακτηρια θελουν τροφη.... επισης αναλογα τι ψαρια θα βαλεις κανεις αυτο που λες (1/4 του τελικου αριθμου) αλλα αν μιλας για αφρικανες αλλαζει το θεμα....

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Μολις ανοιξα θεμα εκει σχετικα με τη διακοσμηση, τα ψαρακια κλπ κλπ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...