Jump to content

Ενυδρείο ως φυτώριο μόνο!


Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα σχόλια και διορθώσεις στο σκεπτικό μου από τους πιο έμπειρους.

Επειδή έχω αρκετά κλαδέματα, μικρές crypto και μικρές java fern που θα ήθελα να μεγαλώσω αλλά δεν γίνεται στα ενυδρεία μου λόγω χώρου, σκέφτομαι να στήσω ένα "ενυδρείο" για ανάπτυξη φυτών με σκοπό την μεταφορά σε νέα ενυδρεία δικά μου ή φίλων.

Δεν με ενδιαφέρει η αισθητική του θέματος, δεν μιλάω για aquascape αλλά... μποστάνι παραγωγής. Καταλαβαίνω ότι οι emersed καλλιέργειες είναι πολύ αποδοτικότερες, φθηνότερες και χωρίς άλγη. Από την άλλη δεν μου αρέσει η φάση του σοκ που περνάνε τα emersed μέχρι να συνηθίσουν ξανά ως submerged και επισης έτσι μπορώ να αναπτύξω και μερικά επιφανείας που θα ήθελα.

Το σκεπτικό μου ως τώρα είναι, στήσιμο δοχείου γύρω στα 50 λίτρα, πιθανότατα πλαστικού για ασφάλεια και ευκολότερη μεταφορά και τοποθέτηση, υπόστρωμα φυτόχωμα, κάλυψη φτηνό ψιλό χαλαζιακό χαλίκι κοκκομετρίας 1-3mm, φωτισμό με προβολάκια led, λίπανση αναλόγως τις απαιτήσεις.

Ενα ερώτημα είναι αν αρκεί μια αντλία για την κίνηση του νερού ή χρειάζεται μηχανική ή/και βιολογική επεξεργασία. Εγώ έλεγα ότι αρκεί η αντλία αλλά περιμένω τα σχόλιά σας.

Υπόψιν ότι δεν θα μπει κανένα ζωντανό μέσα πλην των φυτών!

Αν κάποιος έχει στήσει κάτι σχετικό, θα εκτιμούσα τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά θέλουν για να επιβιώσουν τα θρεπτικά τους συστατικά και το φωτισμό δεν τα νοιάζει αν έχει μέσα ψάρια ή όχι. Το μόνο ενδεχομένως που θα χρειαστείς αν η μάζα τον φυτών είναι μεγάλη και τα νιτρικά του δικτύου χαμηλά να προσθέσεις νιτρικά γιατί δεν υπάρχουν τα ψάρια για να παρέχουν νιτρικά, αλλιώς όλα θα πάνε ρολόι. Εγώ παλιότερα το καλοκαίρι έβγαζα διάφανα πλαστικά στο μπαλκόνι και μεγάλωνα έτσι φυτά χωρίς λίπασμα, χωρίς φίλτρον και κυκλοφοριτές. Απλά συχνές αλλαγές νερού για λόγους προσθήκης θρεπτικών συστατικών απο το φρέσκο νεράκι.

Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2020 at 5:19 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Τα φυτά θέλουν για να επιβιώσουν τα θρεπτικά τους συστατικά και το φωτισμό δεν τα νοιάζει αν έχει μέσα ψάρια ή όχι. Το μόνο ενδεχομένως που θα χρειαστείς αν η μάζα τον φυτών είναι μεγάλη και τα νιτρικά του δικτύου χαμηλά να προσθέσεις νιτρικά γιατί δεν υπάρχουν τα ψάρια για να παρέχουν νιτρικά, αλλιώς όλα θα πάνε ρολόι. Εγώ παλιότερα το καλοκαίρι έβγαζα διάφανα πλαστικά στο μπαλκόνι και μεγάλωνα έτσι φυτά χωρίς λίπασμα, χωρίς φίλτρον και κυκλοφοριτές. Απλά συχνές αλλαγές νερού για λόγους προσθήκης θρεπτικών συστατικών απο το φρέσκο νεράκι.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Να ρωτήσω κάτι ακόμη, τα δοχεία τα κρατούσες σκεπασμένα (για φόβο κουνουπιών κλπ) ή τα άφηνες ανοικτά; Σκέφτομαι ότι δεν θα έχουν αρκετό φως με το καπάκι... Να υποθέσω ότι αποφεύγουμε το απευθείας ηλιακό φως, σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ήταν σκεπασμένα ίσα ίσα ήθελα κουνούπια για να ταΐζω προ νύμφες στα ψάρια.  Στην αρχή κάποια τα είχα στον ήλιο κάποια στην σκιά αλλά στον ήλιο δεν πήγαιναν καλά γιατί ο ήλιος ανέβαζε θερμοκρασίες πάνω απο 30 στο νερό. Μετά τα έβαλα σε μέρος που τα χτυπούσε για 3-4 ώρες πρωινός ήλιος εκεί πήγαιναν περίφημα και κάποια τα είχα σε σκιά αλλά νότια, υπήρχε αρκετό φως παρόλο που ήταν σε σκιά και αυτά πήγαιναν καλά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...