Jump to content

Τροφές για Malawi;;;


GVC

Recommended Posts

Παιδιά έχετε καμιά τροφή που την συστήνεται για Pseudotropheus elongatus. Το μόνο που έπιασα είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό εδώ μέσα έχουν εκφράσει την άποψη ότι οι κιχλίδες προτιμούν τα flakes σε σχέση με τις ταμπλέτες ή τα granulars. Αραιά και που και κανένα bloddworm. αλλά με τα flakes προσπάθησα να βρω κάποια τροφή και το χάνω το άθλημα. Γενικά δεν μπορώ να κρίνω αν μια τροφή είναι καλή η όχι. επομένως είπα να ρωτήσω τι έχει δοκιμάσει ο κόσμος και συνιστά.

Link to comment
Share on other sites

μπηκες στα σαϊτ των ''γνωστων'' εταιρειών να δεις?....τα πιο πολλα λενε ποιες τροφες ειναι για αφρικανες ειτε για φυτοφάγα που θες εσυ, ειτε για σαρκοφάγα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης για φλεηκς ή πελετς κλπ, αυτο θα σου το δειξουν τα ψαρια τι προτιμανε.....εμενα ας πουμε 2 ειδη που εχω, το ενα δεν τρωει καθολου τα πελετς και το αλλο τα μασαει μεν αλλα χωρις ενθουσιασμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτή την φορά την εκανα την πατατα...Δεν προλαβα να το ψάξω σήμερα αρκετα λόγω δουλειάς μιας και γίνεται πολεμος αυτη την εποχη. Πηγαινοντας για τροφές δεν είδα κάποια απάντηση και πήρα αυτές..

IMG_3987.jpg

IMG_3988.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω καταλαβει και αν δεν κανω λαθος, η πρασινη δεξια ειναι για το ψαρι που αναφερθηκες (veggie flakes), η αλλη ειναι για παμφαγα-σαρκοφαγα αλλα ισως μπορεις να τη δινεις μια στο τοσο για καλη διατροφικη ισορροπία.

Επισης παρε και σπιρουλινα για τα Pseudotropheus elongatus

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Οι τροφές λένε ότι εχουν σπιρτουλινα μέσα, να παρω και εξτρα;;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να πουν και οι της Μαλαουι,  εγω με το σκεπτικο μου απο τανγκανυκα και το τι θα εδινα σε τροφεους π.χ ναι θα επαιρνα, που απο οτι βλεπω πολλοι την δινουν στα Μπουνα τους....,

Link to comment
Share on other sites

βασικά δύο απορειούλες. Σπιρουλίνα είδα σε ταμπλέτες, σε granular και sticks αν δεν κάνω λάθος για τα τελευταία. Γενικά είδα απόψεις ότι και η ταγκανίκα και η μαλάουι έχουν μια αποστρογή σε ταμπλέτες κλπ κλπ.εχουν μια προτιμηση στα flakes.

Επίσης...Ρε παιδιά...εγώ περίμενα να γίνει πανυγήρι μέσα στην γυάλα...αυτά και έχουν προσαρμοστεί και βόλτες κόβους και μπουνιές δεν παίζουν. εγώ άλλα περίμενα να δω και άλλα βλέπω...Και μου κάνει εντύπωση ότι ήρθαν και εκπαιδευμένα...Μόλις πλησιάζω το ενυδρείο, έρχονται όλα προς το μέρος μου και ανεβαίνουν επιφάνεια περιμένοντας φαι....

Out of statics λέμε αυτά τα ψάρια...

 

Υ.Γ: Ελπίζω γρήγορα να αποκτήσουν έντονα χρώματα..Πρέπει να γίνονται ωραία...!!

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βαλε καμια φωτο να χαρει και το δικο μας  ματακι!!!

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, corto maltese said:

βαλε καμια φωτο να χαρει και το δικο μας  ματακι!!!

 Πάντα ήθελα να καταλάβω πως τραβάνε μερικοί κάτι κουλές πεντακάθαρες φωτογραφίες

 

 

IMG_3999.jpg

IMG_3993.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η veggie flakes είναι πολύ καλή...Επίσης μπορείς να πάρεις και τη Malawi της tropical...

Πανέμορφα ψαράκια ειδικά τ αρσενικά όταν ενηλικιωθούν έχουν φανταστικά χρώματα....

Έτσι θα γίνουν όταν ενηλικιωθούν :

 

Αρσενικό

 

IMG-20200308-193527.jpg

 

Αρσενικό - θηλυκό

 

IMG-20200308-193336.jpgboy names that start with d

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Την malawi δεν την βρήκα εκεί που πήγα. Μόνο online. Και επειδή δεν ήξερα πόσες μέρες δεν έχουν φάει τα ζωντανά, είπα να μην το ριψοκυνδινέψω...επίσης ένα σοκ χτες...Πήγαινα με τον κανόνα ότι να μην μείνει τροφή, ή τουλάχιστον να μείνει ελάχιστη. Σαν γενικό κανόνα το έχω δει σε αρκετά ποστ...Παιδιά..μιλάμε για λιμάρια....Ότι flake και να έριχνα δεν έπεφτε πάνω από 5 πόντους μέσα στην γυάλα....σκοτωμός ποιο θα πρωτοφάει... Δεν το παράκανα να δω και καμιά εβδομάδα πως θα πάνε τα νιτρικά μην έχουμε άλλα μετά..Σκέφτομαι να ταΐζω ανά δύο μέρες για μια-δυο εβδομάδες..

Γενικά έχω διαβάζει ότι της Tropical οι τροφές είναι πολύ καλές..Εδώ περιμένω την δικιά σας εμπειρία...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες! Πανέμορφα ψαράκια!

Οι τροφές σου είναι μια χαρά. Μαζί με μια σπιρουλινα(η tropical Spirulina Super Forte είναι καλή) θα είσαι υπέρ καλυμμένος. 

Την Veggie και την σπιρουλινα μπορείς να τις δίνεις εναλλάξ και 2 φορές την εβδομάδα την Omni. 

Τάιζε 2 φορές την ημέρα τροφή που τρώνε σε 10 δεύτερα. Μόλις στρώσει καλά η βιολογία μπορείς να πας και σε τρία μικρά γεύματα ή 2 λίγο πιο μεγαλα. Γενικά, δεν ταιζουμε μέχρι να μην μπορούν να φάνε άλλο. 

Καλή αρχή!?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ένταξή δεν είχα σκοπό να τα σκάσω από το φαΐ τα ψάρια. Οκ αυτό με την σπιρουλίνα νόμιζα ότι θα καλυπτόταν από τις ήδη υπάρχουσες τροφές μιας και λέει ότι περιέχουν σπιρουλίνα.

Μια διευκρίνηση για να μην κάνω καμία πατάτα. Έστω ότι ταΐζω δυο μεγάλα γεύματα ή τρία μικρά γεύματα. Την σπιρουλίνα όταν λες Στάθη 2 φορές την εβδομάδα φαντάζομαι ότι εννοείς δυο μέρες την εβδομάδα όχι 2 γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Όχι ένταξή δεν είχα σκοπό να τα σκάσω από το φαΐ τα ψάρια. Οκ αυτό με την σπιρουλίνα νόμιζα ότι θα καλυπτόταν από τις ήδη υπάρχουσες τροφές μιας και λέει ότι περιέχουν σπιρουλίνα.

Μια διευκρίνηση για να μην κάνω καμία πατάτα. Έστω ότι ταΐζω δυο μεγάλα γεύματα ή τρία μικρά γεύματα. Την σπιρουλίνα όταν λες Στάθη 2 φορές την εβδομάδα φαντάζομαι ότι εννοείς δυο μέρες την εβδομάδα όχι 2 γεύματα.

Για πάμε μια ακόμα για να μην γίνει κάποιο λάθος. Όταν λέμε μεγάλα γεύματα εννοούμε τροφή που την τρωνε σε 15-20 δεύτερα. 

 

Αυτό που θα έκανα εγώ.. 

Πρωι:Veggie

Απόγευμα: σπιρουλινα 

Κάθε Τετάρτη πρωί και Κυριακή πρωί θα έδινα την Omni. Το απόγευμα παλι σπιρουλινα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ..!!Ευχαριστώ Στάθη!Και τους υπόλοιπους σας ευχαριστώ. Πραγματικά μπορεί να είναι αρκετά χαζες μερικές ερωτήσεις που κάνω αλλα έβαλα σαν κανόνα καλύτερα τώρα χαζός παρά να τρέχεις και να μην φτάνεις στο μέλλον!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Οκ..!!Ευχαριστώ Στάθη!Και τους υπόλοιπους σας ευχαριστώ. Πραγματικά μπορεί να είναι αρκετά χαζες μερικές ερωτήσεις που κάνω αλλα έβαλα σαν κανόνα καλύτερα τώρα χαζός παρά να τρέχεις και να μην φτάνεις στο μέλλον!!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες η Tropical Cichlid Color τι ρόλο βαράει;;; Μου την πρότειναν, αλλά μου φαίνεται σαν φώλα...Νομίζω ότι είναι απλή τροφή και απλά την πλασάρουν σαν εξτρά προιόν...

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Ρε παίδες η Tropical Cichlid Color τι ρόλο βαράει;;; Μου την πρότειναν, αλλά μου φαίνεται σαν φώλα...Νομίζω ότι είναι απλή τροφή και απλά την πλασάρουν σαν εξτρά προιόν...

Δεν ξερω αν ειναι καλη η συγκεκριμενη, αλλα το ποσοστο της σε πρωτεϊνη (48%) μου φαινεται λιγο υψηλο για αλγοφαγες..... την τσεκαρες αυτη που σου προτεινε ο @k antonis37 η οποια εχει λιγοτερο ποσοστο πρωτεϊνης, και απο οτι εχω δει την προτιμανε οι εχοντες μπουνα......παντως της tropical η τροφη  (tanganyka flakes) που δινω εγω, κανουν σαν παλαβα σε σχεση με αλλες.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!! Την έχω παραγείλει αυτή που μου πρότεινε και ο @k antonis37 λοπως και του @adlib. Απλά είπα να ρίξω μια ερώτηση γιατί μου έκανε εντύπωση. Μιας και αναφέρθηκε η λέξη πρωτείνη...Στα "βιγκαν" ψάρια....υπάρχει κάποιο άνω όριο για το ποσοστό της πρωτεινής γιατί για παράδειγμα η vegi λέει ότι έχει 39% και η Cichlid Color  λέει ότι έχει 48%. Θα ήταν δλδ πρωτιμότερο αν ψαξω και βρώ μια τροφή για malawi με λιγότερο ακόμα ποσοστό πρωτεινής;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι!! Την έχω παραγείλει αυτή που μου πρότεινε και ο @k antonis37 λοπως και του @adlib. Απλά είπα να ρίξω μια ερώτηση γιατί μου έκανε εντύπωση. Μιας και αναφέρθηκε η λέξη πρωτείνη...Στα "βιγκαν" ψάρια....υπάρχει κάποιο άνω όριο για το ποσοστό της πρωτεινής γιατί για παράδειγμα η vegi λέει ότι έχει 39% και η Cichlid Color  λέει ότι έχει 48%. Θα ήταν δλδ πρωτιμότερο αν ψαξω και βρώ μια τροφή για malawi με λιγότερο ακόμα ποσοστό πρωτεινής;;;

Αυτα θα μας τα πουν τα παιδια με εμπειρια στην Μαλαουι...εγω εκανα την παρατηρηση αυτη γιατι το ιδιο ποσοστο(48%) εχει η δικια μου της τροπικαλ που ειναι για σαρκοφαγες-παμφαγες κιχλιδες και για αυτο το ειπα...ισως να μη παιζει ρολο, αλλα ας περιμενουμε τι θα μας πουν.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, corto maltese said:

Αυτα θα μας τα πουν τα παιδια με εμπειρια στην Μαλαουι...εγω εκανα την παρατηρηση αυτη γιατι το ιδιο ποσοστο(48%) εχει η δικια μου της τροπικαλ που ειναι για σαρκοφαγες-παμφαγες κιχλιδες και για αυτο το ειπα...ισως να μη παιζει ρολο, αλλα ας περιμενουμε τι θα μας πουν.

Μόλις πέταγα τροφή σήμερα να δηλώσω ότι με δάγκωσαν...Κάτι μου λεει ότι τελικά είναι παμφάγα και μετά όλα τα άλλα.....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η πρωτεΐνη σαν λέξη δεν λέει κάτι. Το θέμα είναι αν είναι φυτική η ζωική. Η σπιρουλινα είναι υψηλή σε πρωτεΐνη αλλά φυτική. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/29/2020 at 10:27 PM, adlib said:

Η πρωτεΐνη σαν λέξη δεν λέει κάτι. Το θέμα είναι αν είναι φυτική η ζωική. Η σπιρουλινα είναι υψηλή σε πρωτεΐνη αλλά φυτική. 

Αχα...οκ ευχαριστώ μεγάλε. Νταξξξ, @adlib και @corto maltese μιλα΄με το έχετε πάει σε άλλο επιπεδο το θεμα κιχλίδα...Και πολλοί άλλοι από εδώ φαντάζομαι!1

Να είστες καλα, να σας δίνει όρεξη και πάνω από όλα κολοσσιαία υπομονή ο θέος να απάντάτε τέτοιες καρουμπαλες ερωτήσεις σαν τις δικές μου που ακόμα είμαστε σε baby steps ακομα!!! Μα πολύ υπομονή λεμε...και ένα καλό μαξιλάρι μην χτυπάτε τα κεφάλια σας στον τοιχο με αυτά που ρωτάμε :P

 

Υ.Γ: Πραγματικά κάθε μέρα μετανιώνω που ξεκίνησα με φυτεμένο το χομπι...:D

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2020 at 11:08 ΜΜ, το μέλος GVC έγραψε:

 Πάντα ήθελα να καταλάβω πως τραβάνε μερικοί κάτι κουλές πεντακάθαρες φωτογραφίες

 

 

IMG_3999.jpg

IMG_3993.jpg

Ομορφα ψαρια εβαλες ρε μπαγασα, υπομονη να μεγαλωσουν και σε λιγο καιρο θα χαιρεσαι χρωματα..... τις φεγγαροπετρες σε τι τιμη πηρες το κιλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...