Jump to content

συνδεσμολογία controller για ανεμιστήρες


Recommended Posts

καλησπέρα

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην συνδεσμολογία του παρακάτω controller. Είναι μόνο για τους ανεμιστήρες. δεν είμαι σίγουρος για το αν έχω καταλάβει και ήθελα λίγο μια γνώμη από κάποιον που ξέρει περισσότερα από ηλεκτρολογικά. στην φωτογραφία έχω βάλει αρίθμηση και γράμματα για να μην "χαθώ στην μετάφραση" αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει. τα δύο καλώδια τα έχω σε περίπτωση που χρειάζομαι κάποιο βραχυκύκλωμα. τον stc1000 τον δουλεύω χρόνια και ξέρω την συνδεσμολογία αλλά αυτή την φορά έκανα λάθος παραγγελιά και την πάτησα λίγο.

 

είναι ο controller απο το link παρακάτω.

https://www.a-store.gr/index.php?route=product/product&product_id=404

 

ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

εικόνα_Viber_2020-05-27_15-24-43.jpg

εικόνα_Viber_2020-05-27_17-11-08.jpg

εικόνα_Viber_2020-05-27_17-11-11.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! αν το έχω πιάσει καά όλα τα controler σαν βασική αρχή έχουν την ίδια. Την λέιτουργεία δλδ ενός αισθητήρα peltier. επομένως σαν πινάκια όλα μάλλον ίδια θα είναι. Το πολύ πολύ να διαφέρει η θέση του κάθε ακροδέκτη από αισθητήρα σε αισθητήρα. Στο παρακάτω άρθρο έριξες μια ματία;; Νομίζω ότι είοναι πολύ κατανοητό και κατατοπιστικό. δες το άρθρο και κάνε την αντιστοίχιση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

με βάση το παρακάτω έχω συνδέσει όλους τους stc1000 που έχουν περάσει από τα χέρια μου. είναι μόνιμα στα bookmarks εδώ και χρόνια. όμως αυτός που πήρα τώρα είναι ή για θέρμανση ή για ψύξη όχι και τα δύο όπως ο stc1000 και έχει άλλη συνδεσμολογία. με δεδομένο ότι θα μπει κάτω από ενυδρείο και η παροχή είναι 220 χωρίς πλήρη στεγανοποίηση είπα να πάρω την γνώμη του κοινού. better safe than sorry.

Link to comment
Share on other sites

Συνδεεις το αρσενικό φις στο 3-4 του controller. 

Μια γέφυρα απο το 3 στο 1 και το θηλυκό φις στο 2 και στο 4 και είσαι έτοιμος.

 

Βαλε και μια φωτο οταν το φτιαξεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος griffin_23 έγραψε:

καλησπέρα

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην συνδεσμολογία του παρακάτω controller. Είναι μόνο για τους ανεμιστήρες. δεν είμαι σίγουρος για το αν έχω καταλάβει και ήθελα λίγο μια γνώμη από κάποιον που ξέρει περισσότερα από ηλεκτρολογικά. στην φωτογραφία έχω βάλει αρίθμηση και γράμματα για να μην "χαθώ στην μετάφραση" αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει. τα δύο καλώδια τα έχω σε περίπτωση που χρειάζομαι κάποιο βραχυκύκλωμα. τον stc1000 τον δουλεύω χρόνια και ξέρω την συνδεσμολογία αλλά αυτή την φορά έκανα λάθος παραγγελιά και την πάτησα λίγο.

 

είναι ο controller απο το link παρακάτω.

https://www.a-store.gr/index.php?route=product/product&product_id=404

 

ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

εικόνα_Viber_2020-05-27_15-24-43.jpg

εικόνα_Viber_2020-05-27_17-11-08.jpg

 

 1 και 2 ρελέ

3 και 4 τάση 220v δεν χρειάζεται πολικότητα

5 kai 6 αισθητήρας επίσης δεν χρειάζεται πολικότητα

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Συνδεεις το αρσενικό φις στο 3-4 του controller. 

Μια γέφυρα απο το 3 στο 1 και το θηλυκό φις στο 2 και στο 4 και είσαι έτοιμος.

 

Βαλε και μια φωτο οταν το φτιαξεις.

Σωστά, αρκει να μην βάλει κάνα 12volt ανεμιστήρα στο θηλυκό φίς, και γίνει το ελάτε γείτονες να δείτε.?

Έγινε επεξεργασία - Display Name
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

Σωστά, αρκει να μην βάλει κάνα 12volt ανεμιστήρα στο θηλυκό φίς, και γίνει το ελάτε γείτονες να δείτε.?

 

Ε φαντάζομαι οτι ειναι αυτονόητο οτι στο θηλυκό φις μπαίνουν μόνο συσκευές που λειτουργούν στα 230V.   Το τροφοδοτικο των ανεμιστηρων πχ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...