Jump to content

Μεγαλο Προβλημα RTN


Manogr

Recommended Posts

Τις τελευταιες μερες εχω ενα τεραστιο προβλημα νεκρωσης SPS...δεν μπορω να πω οτι μιλαμε σιγουρα για RTN αφου η νεκρωση δεν ειναι πολυ πολυ γρηγορη αλλα γενικα υπαρχει ασπρισμα των κοραλλιων, υποχωρηση ιστου, κυριως στα ανωτερα σημεια τους τα οποια ειχαν και αρκετα αποτομη αναπτυξη μετα την προσθηκη Calcium Reactor στο συστημα... Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οι βασικοι υποπτοι δεν ειχαν αποτομη αυξηση και παραμενουν ιδιαιτερα σταθεροι...ο reactor μπηκε στις 7 Μαιου και το Ασβεστιο παραμενει στα 420 ενω η Αλκαλικοτητα στο 8 dkh...

Η μονη μετρηση που εχει ξεφυγει ειναι το Μαγνησιο το οποιο ηταν ψηλα απο πριν (ο CR εχει και υλικο για MG) και ειναι πανω απο 1500 (εντελως αυθαιρετα συνεχισα να προσθετω υγρο απο το τεστ Salifert και ισως να ειναι κοντα στο 1750 !!!!).

Επισης αρκετα ανεβασμενα ειναι και τo Nitrate (δεν ξερω πως το αφησα ετσι...) το οποιο ειναι κοντα στο 50. Αυτα θεωρω σαν υπευθυνους με πιο βασικο το Μαγνησιο αλλα περιμενω και αλλες αποψεις, εχουμε στοιχεια για το αν μπορει να προκαλεσει ζημια το πολυ υψηλο Μαγνησιο ? :hysterical: Τα Νιτρικα δεν θεωρω οτι ανεβηκαν αποτομα οποτε δεν δικαιολογουν τετοιο προβλημα ... Τα λιγα μ****α αλλα και ολα τα LPS και Clams, γαριδες, ψαρια κτλ ειναι σε αριστη κατασταση...

Οι ενεργειες που εκανα ειναι να σταματησω τον CR και ηδη ετοιμαζω νερο για μια αλλαγη 20%... Καμια αλλη προταση ?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν υπάρχουν πολλές έρευνες για αυτό μια υπερβολικά υψηλή συγκέντρωση μαγνησίου μπορεί να έχει μια αρνητική επίπτωση σε ορισμένους οργανισμούς .Για αυτόν τον λόγο δεν συστήνεται να ξεπεραστούν οι συγκεντρώσεις μαγνησίου πάνω από 1600 PPM. . Επισης θελει προσοχη με το ταισμα . Πολλες τροφες ανεβαζουν το μαγνησιο .Οχι τοσο πολύ αλλα εχουν αυτή την ιδιοτητα . Νομιζω ότι μια αλλαγη θα είναι ότι καλλυτερο αυτή τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι που μου ειπες τι γινεται επεσα απο τα συνεφα.... Με αυτα που συζητησαμε και αναφερεις εδω, η δικη μου σκεψη ειναι οτι το προβλημα οφειλετε στο υπερβολικο μαγνησιο. Το μαγνησιο δεν εχει αμεσα αρνητικα αποτελεσματα, αλλα σταδιακα αρχιζουν τα πραγματα να μην πηγαινουν καλα στο ενυδρειο, ιδιαιτερα στα ζωντανα που εχουν αναλογικα την μεγαλυτερη αναπτυξη. Παντοτε σε αυτα τα κοραλια εβγαινε το οποιοδηποτε προβλημα. Οσο ποιο γρηγορη αναπτυξη εχει ενα κοραλι, τοσο ποιο ευαισθητο ειναι στην καθε "λαθος" κατασταση του ενυδρειου. Ειναι τα πρωτα που μας μιλανε.

Η γνωμη μου ειναι μια αλλαγη νερου με χαμηλωτερη αλατοτητα, με σκοπο να φτασεις απο το 1026 στο 1025 ή ακομα και στο 10245. Ετσι το μαγνησιο θα πεσει ποιο αισθητα και θα ανακουφησει τα κοραλακια σου. Πιστευω πως οταν το κανεις θα δεις τα κοραλακια σου να πηγαινουν απο το καλο στο καλυτερο.

Το υψηλο μαγνησιο εχει πολλα καλα για το ενυδρειο. Αλλα οπως ολα εαν περασει καποια ορια αρχιζουν τα προβληματα. Το υψηλο οριο σε αυτη την περιπτωση ειναι 1450-1500. Παραπανω τα πραγματα αρχιζουν να ζοριζουν.

Φιλε μου σου ευχομαι οτι καλυτερο. Περαστικα!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν υπάρχουν πολλές έρευνες για αυτό μια υπερβολικά υψηλή συγκέντρωση μαγνησίου μπορεί να έχει μια αρνητική επίπτωση σε ορισμένους οργανισμούς .Για αυτόν τον λόγο δεν συστήνεται να ξεπεραστούν οι συγκεντρώσεις μαγνησίου πάνω από 1600 PPM.

Υπαρχουν ερευνες, και δειχνουν σταδιακη τοξικοτητα πανω απο το 1500. Αλλα επειδη δεν ειναι τοσο τοξικο αμεσα δεν του εχουμε δωσει ιδαιτερη βαρυτητα.. Πολυς κοσμος θα την εχει πατησει ετσι.

Επισης θελει προσοχη με το ταισμα . Πολλες τροφες ανεβαζουν το μαγνησιο .Οχι τοσο πολύ αλλα εχουν αυτή την ιδιοτητα . Νομιζω ότι μια αλλαγη θα είναι ότι καλλυτερο αυτή τη στιγμη.

Θα σε απογοητευσω, αλλα καμια τροφη δεν ανεβαζει το μαγνησιο. Μηπως ηθελες να πεις τα νιτρικα? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σου εύχομαι να ξεπεραστεί σύντομα το πρόβλημα, που σου προέκυψε, εντελώς αιφνίδια.

Πιστεύω, ότι οι απότομες αυξήσεις του ασβεστίου και του μαγνησίου, προκαλούν γρήγορο άσπρισμα των SPS, που συνήθως είναι μη αναστρέψιμο, αφού δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα.

Στην περίπτωσή σου, όμως το σταδιακό άσπρισμα με ταυτόχρονη ανάπτυξη, μου δείχνει περισσότερο ότι το αίτιο ήταν παλιότερο και άρχισε να γίνεται εμφανές με καθυστέρηση, λόγω του αργού μεταβολισμού των κοραλλιών.

Η άποψη μου, είναι ότι η αιτία του κακού, είναι οι αυξημένες συγκεντρώσεις νιτρικών αλάτων, οι οποίες είναι υπερβολικές για ολιγοτροφικά κοράλλια. Μη βιαστείς να αποκλείσεις την περίπτωση αυτή, με το σκεπτικό ότι πάντα τόσα ήταν τα νιτρικά σου, γιατί τα κοράλλια σου είναι αρκετά νέα και δεν μπορείς να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη, για την καλή επιβίωσή τους σε τέτοιου είδους συνθήκες.

Θα έλεγα, εφόσον είναι αδύνατον να ελέγξεις το χέρι σου κατά την ώρα του ταΐσματος, να αυξήσεις τις συστηματικές αλλαγές νερού, ανάλογα με τις απαιτήσεις, ώστε να κρατάς τις τιμές των νιτρικών στα επιθυμητά επίπεδα.

Μια παρατήρηση, πως είσαι βέβαιος ότι τα νιτρικά σου είναι 50ppm και όχι 80!!!

Οι χρωματική διαφορά των δύο τιμών, είναι ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Νικο φυσικα και δεν αποκλειω καμια περιπτωση! Υποψιαζομαι και τα Νιτρικα μου και γι αυτο το εγραψα και εδω...και φυσικα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι 50 αλλα ειναι πολυ πιο κοντα σε αυτο παρα στο επομενο χρωμα... Ετσι και αλλιως ετοιμαζω 200 λιτρα για αλλαγη και μαλλον και μια ακομα 200λιτρα την επομενη εβδομαδα... Απλα το ασπρισμα ηταν ιδιαιτερα αμεσο και εμφανιστηκε σε ολα τα κοραλλια που επηρεαστικαν ακριβως την ιδια στιγμη! Αυτο με κανει να υποψιαστω οτι ειναι κατι αλλο αφου δεν μιλαμε καν μονο για ενα ειδος (πχ μονο Ακροπορες) αλλα για αρκετα ειδη SPS. Πιστευω οτι ησουν ο πρωτος που μου ειπες οτι κατι δεν παει καλα βλεπωντας την seriatopora μου την Τεταρτη το βραδυ...

Αν και θα ηθελα να δω με σιγουρια τι φταιει δε νομιζω οτι θα το καταφερω αφου οι αλλαγες που θα κανω θα επηρεασουν και τα Νιτρικα και το Μαγνησιο και οτι αλλο υπαρχει αλλα δεν μπορω να το ρισκαρω αλλο για να κανω αυτη τη μελετη...

Απλα για να μην μπερδευτουμε δεν λεω οτι τωρα υπαρχει αναπτυξη αλλα υπηρχε πολυ αποτομη ακριβως πριν το ασπρισμα...

Εσυ αποκλειεις (οσο μπορεις) το μαγνησιο σαν αιτια ??

Link to comment
Share on other sites

Μανο πραγματικά λυπάμαι για την κατάσταση που μας περιεγραψες και εύχομαι το συντομότερο δυνατό το ενυδρείο σου να επανέλθει στα φυσιολογικά του επίπεδα.

Με την σειρά μου και αφού εδώ και μεγάλο διάστημα κραταω σε πολύ υψηλά επιπεδά το mg στο ενυδρείο μου θα συμφωνήσω με τον Νίκο ότι να Νιτρικά είναι υπεύθυνα για το αργό άσπρισμα των κοραλλιών σου.Σε κανονικές καταστάσεις ένα sps με RTN μέσα στο πολύ μια μέρα έχει ασπρισει.Τα νιτρικά όμως σκοτώνουν λίγο πιο αργά τα sps και αρκετά αργότερα τα lps που μπορούν να προσαρμοστούν καλύτερα.Πρόταση μου είναι σταδιακές αλλαγές 20% ανά 4 μέρες και ως ουτου να νιτρικά πέσουν αισθητά αλλά παράλληλα και ελάχιστο ταισμα.Βλεπεις από εκεί και πέρα πως πάει.

Φωσφορικά που παίζεις ?με salifert φυσικά…

Link to comment
Share on other sites

Με την σειρά μου και αφού εδώ και μεγάλο διάστημα κραταω σε πολύ υψηλά επιπεδά το mg στο ενυδρείο μου θα συμφωνήσω με τον Νίκο ότι να Νιτρικά είναι υπεύθυνα για το αργό άσπρισμα των κοραλλιών σου.Σε κανονικές καταστάσεις ένα sps με RTN μέσα στο πολύ μια μέρα έχει ασπρισει.Τα νιτρικά όμως σκοτώνουν λίγο πιο αργά τα sps και αρκετά αργότερα τα lps που μπορούν να προσαρμοστούν καλύτερα.Πρόταση μου είναι σταδιακές αλλαγές 20% ανά 4 μέρες και ως ουτου να νιτρικά πέσουν αισθητά αλλά παράλληλα και ελάχιστο ταισμα.Βλεπεις από εκεί και πέρα πως πάει.

Φωσφορικά που παίζεις ?με salifert φυσικά…

Θαναση εδω δεν μιλαμε για υψηλα επιπεδα βεβαια αλλα για οροφες :rasp: Ειναι σιγουρα πανω απο 1750... Απο εκει και περα την προταση σου ετσι και αλλιως θα την ακολουθησω με το λιγοτερο 2 αλλαγες (συνολο 40%) και βλεπουμε... οσο αφορα το ελαχιστο ταισμα με ξερεις :rasp: δεν μπορω να τα βλεπω να με παρακαλανε :hysterical:

Φωσφορικα ειναι μη ανιχνευσιμα με salifert...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Discos δεν λέω πως η άνοδο οφείλετε στην τροφή.

Όμως κάποιες τροφές έχουν επίδραση στο μαγνήσιο όπως και στο ασβέστιο

Και μάλιστα περισσότερο στο δεύτερο. Ο πίνακας παρουσιάζει μερικά στοιχεία

Για την προσθήκη 5 γραμμαρίων τροφίμων ανά ημέρα σε ένα ενυδρείο 100-γαλονιού για ένα έτος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Manogr συγνώμη αν έφυγα για λίγο από το θέμα.

Εύχομαι μετά την αλλαγή όλα να πάνε καλα.Αν και είμαι

σίγουρος ότι θα πάνε καλά .Πάντως γνώμη μου είναι να ρίξεις

το μαγνήσιο και να το κρατήσεις σταθερό σε μικρότερα επιπεδα.

Και λιγο διετα στα ψαρακια!!!

Link to comment
Share on other sites

πολύ λυπάμαι για αυτή την εξέλιξη :hysterical::rasp::rasp: ..

.. εύχομαι γρήγορη αποκατάσταση .. :P

το μαγνήσιο σχετίζετε πολύ στενά με την alkalinity ..

δες λιγο στην 174 -175 σελ του the reef aquarium vol3

..

Link to comment
Share on other sites

πολύ λυπάμαι για αυτή την εξέλιξη :hysterical::rasp::rasp: ..

.. εύχομαι γρήγορη αποκατάσταση .. :P

το μαγνήσιο σχετίζετε πολύ στενά με την alkalinity ..

δες λιγο στην 174 -175 σελ του the reef aquarium vol3

..

Σκεφτομαι σημερα, αφου εκλεισα και τον CR, να προσθεσω λιγο σοδα ωστε να ανεβασω την alkalinity ετσι και αλλιως... Πολλες παραμετροι θα βελτιωθουν οποτε ελπιζω να παμε προς το καλυτερο... τουλαχιστον η ασχημη αυτη εμπειρια μου βοηθαει να εξελιχθει μια ομορφη συζητηση...ας τη συνεχισουμε...

Link to comment
Share on other sites

ίσος να προκάλεσες ανισορροπία στα επιμέρους συστατικά της alkalinity ..

βλέπε πρώτη παράγραφο στην 174 σελ

magnesium forms ion pairs with several major and minor anions ( negatively charged ions) in seawater ..

about half of the carbonate ion in seawater is tied up in ion pairs with magnesium ions , as is about a quarter of the borate , and about an eighth of the bicarbonate ions .

λιγο πατακάτω

the ion pairing of magnesium with carbonate also influences the amount of free or chemically available carbonate ions in seawater that may be used to form calcium carbonate skeletons by corals .....

εδώ ίσος να βλέπουμε και μια σχέση με το γεγονός ότι το πρόβλημα εμφανίζεται στα ανώτερα σημεία του κοραλλιού .. εκεί που συνήθως το κοράλλι αναπτύσσεται ..

.. τα υλικά που έχει για να φτιάξει σκελετό είναι ακατάλληλα και εμφανίζει πρόβλημα ..

. ..

Link to comment
Share on other sites

Τασο το ειχα δει αυτο και γι αυτο τονισα το οτι υπηρχε εντονη αναπτυξη στα κοραλλια που επηρεαστικαν και κυριως σε αυτα τα σημεια.

Ενα αλλο σημειο που με εκανε να σκεφτω οτι ισως εκει υπαρχει το προβλημα ειναι και αυτο:

Magnesium ions adhere to the growing surface of explosed calcium carbonate crystal, poisoning it for further precipitation of calcium carbonate

Εχω την εντυπωση οτι το προβλημα ξεκινησε απο τα σημεια αναπτυξης (αρα και εκτεθημενου ασβεστιου!) οποτε εκει θεωρησα οτι ισως υπαρχει το προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Discos δεν λέω πως η άνοδο οφείλετε στην τροφή.

Όμως κάποιες τροφές έχουν επίδραση στο μαγνήσιο όπως και στο ασβέστιο

Και μάλιστα περισσότερο στο δεύτερο. Ο πίνακας παρουσιάζει μερικά στοιχεία

Για την προσθήκη 5 γραμμαρίων τροφίμων ανά ημέρα σε ένα ενυδρείο 100-γαλονιού για ένα έτος.

Ενδιαφέρουσα η παραπομπή σου, θεωρώ όμως ότι οι αυξήσεις των αλάτων αυτών με την τροφή, ως αμελητέα για να την συνυπολογίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μάνο, η κοραλλίνη σου αναπτύσσεται κανονικά? Αν έχεις παρατηρήσει κάτι, τότε σημαίνει ότι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με την ασβεστοποίηση.

Έχεις κάνει μέτρηση Στρονδίου?

Link to comment
Share on other sites

Μάνο, η κοραλλίνη σου αναπτύσσεται κανονικά? Αν έχεις παρατηρήσει κάτι, τότε σημαίνει ότι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με την ασβεστοποίηση.

Έχεις κάνει μέτρηση Στρονδίου?

Η κοραλλινη δεν διχνει να εχει κανενα προβλημα...εχει κανονικη αναπτυξη οπως βλεπω και στα 3 "καθαρα" τζαμια οπου βγενει συνεχεια κοραλλινη...

Στρονδιο δεν εχω μετρησει ... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο σημειο που με εκανε να σκεφτω οτι ισως εκει υπαρχει το προβλημα ειναι και αυτο:

Magnesium ions adhere to the growing surface of explosed calcium carbonate crystal, poisoning it for further precipitation of calcium carbonate

Με βαση αυτες τις αναφορες ειμαι πεπισμενος οτι το προβλημα ειναι θεμα του υπερβολικου μαγνησιου. Σιγουρα τα νιτρικα ειναι ενα θεμα, αλλα οπως εχω πει τα νιτρικα δεν ειναι αμεσοι φονιαδες ενυδρειου, ασχετα εαν τα προβληματα που βγαινουν δεν ειναι και τα καλυτερα, εδω βλεπουμε κατι ποιο περιεργο.

Τα ολα συμπτωματα (ΙΜΟ) δειχνουν προβλημα μαγνησιου. Ενα πλεονεκτημα που εχει το υψηλο μαγνησιο ειναι το boost σε κοραλλινη και αναπτυξη, αλλα το υπερβολικο ειναι απο τα κλασικα συπτωματα που εχει ο Μανος.

Σιγουρα ειναι ενα θεμα τα νιτρικα, αλλα θα υπηρχαν προβληματα και σε αλλα κοραλια, οχι μονο στα ποιο γρηγορα αναπτυσομενα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

είναι καλή η σκέψη του Νίκου ..

.. αλλά νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με δυο διαφορετικούς οργανισμούς ..

.. άλγη – κοράλλι :hysterical:

αν δεν κάνεις αλλαγές ταχτικά .. δεν χρησιμοποιείς kalkwasser .. και δεν προσθέτεις στρόντιο .. πρέπει να σκεφτούμε και αυτό το ενδεχόμενο .. η ζημιά να οφείλεται στη έλλειψη στροντίου .. :rasp::rasp:

με τι ph περίπου <παίζεις> ? αν είσαι πάνω από 8,2 .. δεν λειώνει το υπόστρωμα και δεν παίρνεις τίποτα από εκεί

Link to comment
Share on other sites

Μάνο λυπάμαι για την εξέλιξη...

Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις...άλλωστε είσαι εξαιρετικός στη χημεία του θαλασσινού!!!

Link to comment
Share on other sites

και τώρα < εμπρός καλή μου αντίστροφη όσμωση > και 2 κουβάδες αλάτι ..

.. σκέφτεσαι τίποτα καλύτερο ?

Link to comment
Share on other sites

Rapid Tissue Necrosis είναι κάτι σαν εφιάλτης χειρότερο από ick για κάποιον που ασχολείτε με reef. Μάνο μου ελπίζω να είναι αναστρέψιμη η κατάσταση και να μπορέσεις απλά να αποκομίσεις μία ακόμη δύσκολη αλλά ελπίζω ανέξοδη εμπειρία.

Στο γιατρικό των άμεσων αλλαγών νερού που είναι η ενδεδειγμένη λύση αυτή τη στιγμή και στα tips του Μάριου, θα πρόσθετα μία αλλαγή άνθρακα και ενίσχυση της ποσότητας που έχεις στο χημικό σου φίλτρο μέχρι να ολοκληρώσεις τον κύκλο των αλλαγών σου. Κατά την γνώμη μου έστω και αν τα τα νιτρικά σου έχουν επιβαρυντικό ρόλο σε αυτή την ιστορία η αφορμή για την τροπή των πραγμάτων είναι η χρήση του CR. To θέμα είναι ότι τα υλικά των CR προσθέτουν μετρήσιμα άλατα όπως ασβέστιο και μαγνήσιο και πολλά όμως ακόμη μη μετρήσιμα, τα οποία μπορεί να παίζουν και αυτά το ρόλο τους συμπληρωματικά - επιβαρυντικά ως προς το Μαγνήσιο και τα Νιτρικά.

Παραθέτω τον παρακάτω πίνακα ως προς τα στοιχεία που απελευθερώνουν τα υλικά των CR σε ένα χρόνο. Μπορεί να νομίζουμε ότι σε ένα μήνα αναλογικά είναι ελάχιστη η ποσότητα που μπορεί να έχει απελευθερωθεί όμως πολλά από αυτά είναι ιδιαίτερα τοξικά σε ελάχιστες ποσότητες.

ScreenHunter_1.JPG

Επειδή δεν έχουν γίνει εκτεταμένες έρευνες πάνω στη τοξικότητα του Μαγνησίου ( Παραθέτω ένα link με έρευνα πάνω στη τοξικότητα του μαγνησίου πάνω σε ψάρια και υδρόβιους οργανισμούς ίσως το μοναδικό δημοσιευμένο http://preview.pesticideinfo.org/List_Aqui...?Rec_Id=PC32916 ) νομίζω πως δεν πρέπει να επαναπαυτείς στη διέξοδο της τοξικότητας του μαγνησίου αλλά να θεωρήσεις ότι μπορεί να συντρέχουν και άλλοι λόγοι. Συγκεκριμένα από το advanced aquarist παραθέτω κείμενο από τον RANDY HOLMES-FARLEY, Ph.D.

"Toxicity of Elevated Magnesium

There have been very few studies on the toxicity of elevated magnesium on most marine organisms. Most toxicity studies involving magnesium use freshwater species. This is largely true because magnesium is already quite high in concentration in normal seawater, so to significantly elevate it requires conditions that would rarely be encountered in oceans or even lagoons.

Bingman pointed out in a previous article that at elevated concentrations (>8,000 ppm), magnesium has been used as an aid in shucking oysters, helping to force the oyster open, and also as an anesthetic for them. Consequently, magnesium does have potentially negative biological effects at significantly elevated concentrations. "

Με λίγα λόγια μπορεί να είναι το μαγνήσιο ή κάποιο άλλο μέταλλο που εισήχθηκε με το υλικό του CR και το οποίο επιβάρυνε μια κατάσταση ή αύξησε κάποια περιεκτικότητα μετάλλου που ήδη μπορεί να ήταν αυξημένη. Μέχρι να ολοκληρώσεις τις αλλαγές σου απορρόφησε καλού κακού ότι μη μετρήσιμο με ενεργό άνθρακα.

Επίσης ως χρήσιμο συμπέρασμα από την περιπέτεια του Μάνου προσωπικά βγάζω ότι πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή για 1-2 μήνες από την είσοδο Calcium Reactor.

Μάνο είμαστε όλοι δίπλα σου σε αυτό, πιο πολύ ηθικά και ψυχολογικά και με την θετική μας σκέψη και τις δικές σου γρήγορες αντιδράσεις όλα θα πάνε καλά :hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερουσα δημοσιευση Ανδρεα!!

Ανθρακα θα αλλαξω σημερα μιας και χθες η αλλαγη νερου μου πηρε πολλες ωρες αφου εκανα και γενικη καθαριοτητα sump και skimmer...

Φανταζομαι οτι δεν υπαρχει προβλημα που εχω αφησει κανονικα την ροη μεσα απο τον CR χωρις, φυσικα, CO2? Το PH μεσα στον CR ειναι πανω απο 8 οποτε φανταζομαι το υλικο δεν βγαζει κατι...τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μανο νομίζω πως δεν βγάζει κάτι με ph πάνω από 8.

Για να βγάλει θα έπρεπε να είναι αρκετά χαμηλότερα.

Όλα καλά με την αλλαγή; Άνθρακα άλλαξες;

Κρίμα που δεν γνωριστήκαμε στου Nidal.

Όταν πήγα μόλις είχες φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...