Jump to content

Μεγαλο Προβλημα RTN


Manogr

Recommended Posts

Μάνο δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με 8 pH.

Έχω όμως μία αμφιβολία... για περίμενε καμιά πιο εμπειρη γνώμη

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως κάνεις πολλές αλλαγές μαζί.

Αλλαγή νερού, σταμάτημα του c/r και άνθρακας.

Δεν νομίζω πως για τις αυξημένες τιμές μαγνησίου, ευθύνεται ο reactor. Σύμφωνα με τον πίνακα, θα προσθέσει 1000ppd σε ένα χρόνο.

Άρα κάποιος άλλος ευθύνεται. Για σκέψου κάτι.

Εγώ όμως επιμένω στην άποψή μου για τα υψηλά νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως κάνεις πολλές αλλαγές μαζί.

Αλλαγή νερού, σταμάτημα του c/r και άνθρακας.

Δεν νομίζω πως για τις αυξημένες τιμές μαγνησίου, ευθύνεται ο reactor. Σύμφωνα με τον πίνακα, θα προσθέσει 1000ppd σε ένα χρόνο.

Άρα κάποιος άλλος ευθύνεται. Για σκέψου κάτι.

Εγώ όμως επιμένω στην άποψή μου για τα υψηλά νιτρικά.

Νικο μαλλον δεν καταλαβες, ή δεν εκανα αρκετα κατανοητο :hysterical:, οτι ο CR εκτος απο το κανονικο υλικο ειχε μεσα και Grotech Magnesium-Pro το οποιο κανει αυτη τη δουλεια... Ο πινακας μιλαει μονο για το νορμαλ υλικο του ρεακτορ ενω εμενα ολοφανερα την εκρηξη μαγνησιου την εκανε το Grotech...

Μετα την αλλαγη το Μαγνησιο επεσε σχεδον στο 1500 και τα Νιτρικα επισης επεσαν αρκετα και τωρα ειναι πιο κοντα στο 25 παρα στο 50 :rasp:

Ανθρακα δεν εβαλα ακομα....πολλες αλλαγες οπως ειπε και ο Νικος....

Link to comment
Share on other sites

Μανο συνεχιζεται η νεκρωση η μπηκε φρενο με την πρωτη αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Μανο συνεχιζεται η νεκρωση η μπηκε φρενο με την πρωτη αλλαγη νερου?

Αν συνεχιζεται δεν ειναι πολυ εντονη και ορατη...αν και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος πιστευω οτι η εχει σταματησει ή εχει μειωθει...σιγουρα παντως πανε καλυτερα τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Eχει αποκτησει τεραστιο ενδιαφερων η ολη συζητηση. Κυριος γιατι βλεπω νεες αποψεις, οι οποιες σωστες ή λαθος δεν εχει σημασια. Σημασια εχει οτι υπαρχει μελετη απο πισω και αυτο μονο καλο μπορει να κανει!! :thumbdown:

Τωρα να πω και την δικη μου αποψη περι του ολου θεματος. Την γνωμη μου την ειπα τις προηγουμενες ημερες. Απλα προσπαθουμε να φτασουμε καπου ολο και ποιο σιγουρα βγαζοντας τις ποιο "αταιριαστες" παραμετρους.

Οτι καποια μικρα στοιχεια μπαινουν με τις τροφες ειναι γεγονος. Αλλα ειναι τοσο μηδαμηνα σε βαθος χρονου, που δεν εχει νοημα. Αλλα η σκεψη σου Περικλη ηταν καλη. :thumbup:

Η ολη τοποθετηση σου Ανδρεα μου αρεσε και η δικη σου :thumbup: , εχει μελετη, αλλα δεν ειναι αυτο που αναφερεις ακριβως. Αν και ευκολα καποιος μπορει να το μπερδεψει.

Γιατι το λεω αυτο. Κυριος γιατι τα συγκεκριμενα υλικα που χρησιμοποιω και εγω, ειχε και ο Μανος στο calcium reactor και εαν ηταν κατι να παρουσιαστει λογο ποσοτητας καποιον λαθος υλικων, θα ειχε συμβει σε εμενα ποιο πριν αφου επι 3+ χρονια τα χρησιμοποιω ανελιπως. Καποια φορα κανω αλλαγες καθε 15 ημερες ενα 30%, αλλα καμοια φορα μπορει να κανω καθε 3 μηνες. Και σε αυτους τους 3 μηνες εχει λιωσει πανω απο 2-2,5 κιλα υλικο στον reactor. Oποτε η συγκεντρωση "κακων" στοιχειων θα ηταν απιστευτη στο ενυδρειο μου και θα ειχα προβληματα πολλα. Αλλα δεν επεσε κατι προς το παρον στην αντηληψη μου. Και ο κυριος λογος που κανω αλλαγες ειναι για τα ιχνοστοιχεια που αρχιζουν να ληπουν απο το νερο σταδιακα και φυσικα δεν μπορω με τιποτα να μετρησω...

Ο πινακας ειναι πολυ ενδιαφερων που εβαλες, αλλα εαν το δουμε ποιο προσεχτικα οι μετρησεις ειναι σε ppb και οχι σε ppm. Δλαδη μιλαμε για part per billion και οχι για part per million. οποτε για να τα εχουμε σε μια ταξη εχουμε τα εξεις...

Για το koralith εχουμε

.........Στοιχειο....................................ppb.................ppm (μετατροπη)...........Στο θαλασσινο νερο

Αλουμινιο - Aluminum.........................989...................1................................-

Ασβεστιο-Calcium........................5956800................5956..............................420-430

Χαλκος-Copper....................................96................0,096............................0,0001ppm

Mαγνησιο-Magnesium......................14189..................14...............................1300

(ο χαλκος αποροφιεται αργα και σταθερα απο το υποστρωμα και τον βραχο οποτε εαν γινεται σταδιακα δεν φτανει στο νερο σε τετοιες ποσοτητες ποτε)

Oπως βλεπουμε, οι τιμες αυτες ακομα και εαν δεν κανουμε καθολου αλλαγες και συγκεντρωνονται αυτα τα ιχνοστοιχεια και στοιχεια στο ενυδρειο μας δεν προκειτε να μας κανουν κατι. Ποσο μαλλον εαν κανουμε και τις βασικες αλλαγες νερου. Μην ξεχναμε πως ολα αυτα ειναι ηδη σε καποιες ποσοτητες μεσα στο νερο μας γιατι αποτελουν ενα φυσιολογικο μερος του.

Αρα εαν ειναι κατι να προσεξουμε απο εναν calcium reactor δεν ειναι απαραιτητα τον πρωτο μηνα η πρωτο 3μηνο, αλλα μετα απο πολυ καιρο και μονο, εαν δεν κανουμε καθολου αλλαγες νερου. Διοτι τα στοιχεια αυτα επειδη λειτουργουν αθροιστικα, αμα σκασουν απο το πρωτο 3μηνο τοτε εχουμε μεγαλο προβλημα...

Για να συμπλωσω και εγω κατι τελευταιο. Η καταναλωση ασβεστιου που εχει ειναι τεραστια. Ενα αρκετα φωρτωμενο αναλογικα ενυδρειο μπορει να εχει τετοιες καταναλωσεις. Τι εννοω...

Ασβεστιο 5956 ppm. Χοντρικα λεμε 6000ppm. Οποτε για 365 ημερες το χρονο εχουμε 16,85ppm την ημερα. Δηλαδη περιπου 0,85 alkalinity ή 2,4ΚΗ περιπου την ημερα. Ενα αρκετα φωρτωμενο ενυδρειο το εχει αυτο. Ισως και παραπανω. Αλλα η ουσια ειναι οτι και παλι με τις στοιχιωδεις αλλαγες νερου δεν προκειται ποτε να εχεις κανενα προβλημα με αυτο.

Και για να μην νομιζετε πως ενας calcium reactor μπορει να κανει κακο, δεν εχετε ιδεα τι μπαινει στο ενυδρειο μας απο τις διαφορες σκονες σε ασβεστιο, μαγνησιο, στροντιο και buffer. Η ιονικη ισσοροποια αλλαζει μερα με την ημερα, οχι χρονο με το χρονο. Και οποιος εχει βασιστει σε ζουμια και σκονες χωρις αλλαγες νερου για καποιο διαστημα πανω απο 3-4 μηνες μπορει αν πει τις τρομακτικες διαφορες που βλεπει με την αλλαγη νερου προς το καλυτερο..

Σιγουρα καποια ιχνοστοιχεια μπορει να φορτονονται ακομα και με τον calcium reactor, αλλα ειναι η πλεον σωστη και ποιο κοντα στην φυση πρακτικη.

Πιστευω να ελυσα καποιες αποριες και ενα μπραβο σε ολους που ασχοληθηκαν. ;):)

Υστ. Για αυτο το λογο δεν χρησιμοποιω grotech ποια για το μαγνησιο. Αντιδρα πολυ περιεργα και θελει που συχνη παρακολουθηση. Ποιο πολυ απο το να προσθετω μια φορα το μηνα μια απλη σκονη...Μην ξεχναμε οτι δεν εχει και την τοσο μεγαλη καταναλωση. ;)

Αν συνεχιζεται δεν ειναι πολυ εντονη και ορατη...αν και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος πιστευω οτι η εχει σταματησει ή εχει μειωθει...σιγουρα παντως πανε καλυτερα τα πραγματα...

Μπραβο βρε Μανο, μακαρι να ισοροπησουν τα πραγματα. :)
Link to comment
Share on other sites

Μάριε έχεις απόλυτο δίκιο. Η μελέτη και η απόψεις μονό καλό μας

κάνουν εφόσον όμως υπάρχουν και οι δικές σας εύστοχες παρεμβάσεις

και γνώσεις. Μακάρι να συνεχιστεί για πάντα αυτό το όμορφο

περιβάλλον που υπάρχει σε αυτό το forum!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο Μάνος είναι από τα πιο δύσκολα στη λύση και δεν είναι εύκολο στο να βρεις την αιτία του προβλήματος παρά να κάνεις υποθέσεις και να ταιριάξεις συμπτώματα , γεγονότα και μετρήσεις. Το θέμα είναι σίγουρα ότι κάτι υπάρχει στο νερό που δεν είναι ανεκτό από τα SPS του, γιαυτό άλλωστε και η σίγουρα ενδεδειγμένη λύση είναι οι αλλαγές νερού. Βέβαια αν δεν σιγουρέψουμε την αιτία υπάρχει περίπτωση να ξαναπαρουσιαστεί. Πάντως πρέπει σε 2-3 ημέρες από σήμερα να αρχίζεις να βλέπεις αντιστροφή της κατάστασης ώστε να αποφύγεις κοψίματα και δυσάρεστες καταστάσεις. Αλήθεια το μεσοσκόπιο βοηθάει τη κατάσταση?

Μάνο έχεις αλλάξει είτε μάρκα αντιφώσφορου τώρα τελευταία είτε είδος εννοώ με βάση σίδηρο ή αλουμίνιο, γιατί έχω ακούσει για περιπτώσεις όπου αλλαγές στη μάρκα ή το είδος του αντιφώσφορου οδήγησαν σε άσπρισμα των SPS.

Πάντως εφόσον έχουμε αντιστροφή της κατάστασης σίγουρα θα έχουμε βγει σοφότεροι όλοι μας :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Μάνο, θεώρησα ότι η ποσότητα του grotech, ήταν η συνιστώμενη. Δεν ήξερα ότι είχες κάνει υπέρβαση.

Οπότε σε αυτήν την περίπτωση είναι προτιμότερο, κατά τη γνώμη μου, να αλλάξεις το υλικό του c/r και όχι να τον απενεργοποιήσεις.

Μάριε, πολύ καλή η τοποθέτησή σου!

Τάσο, πολύ σωστά αναφέρεις για την απότομη πτώση των φωσφορικών. Για το λόγο αυτό η αλλαγή του αντιφώσφορου, πρέπει να γίνεται πάντα μερική και όχι εξολοκλήρου. Το ίδιο ισχύει και με τον ενεργό άνθρακα, ο οποίος εκτός από την απότομη απορρόφηση, προκαλεί και απότομη διαύγεια, με τις γνωστές συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο Μάνος είναι από τα πιο δύσκολα στη λύση και δεν είναι εύκολο στο να βρεις την αιτία του προβλήματος παρά να κάνεις υποθέσεις και να ταιριάξεις συμπτώματα , γεγονότα και μετρήσεις. Το θέμα είναι σίγουρα ότι κάτι υπάρχει στο νερό που δεν είναι ανεκτό από τα SPS του, γιαυτό άλλωστε και η σίγουρα ενδεδειγμένη λύση είναι οι αλλαγές νερού. Βέβαια αν δεν σιγουρέψουμε την αιτία υπάρχει περίπτωση να ξαναπαρουσιαστεί. Πάντως πρέπει σε 2-3 ημέρες από σήμερα να αρχίζεις να βλέπεις αντιστροφή της κατάστασης ώστε να αποφύγεις κοψίματα και δυσάρεστες καταστάσεις. Αλήθεια το μεσοσκόπιο βοηθάει τη κατάσταση?

Ανδρεα το προβλημα για εμενα εχει εντοπιστει. Τα συπτωματα εχουν μια φυσικη συνεπεια με καποιες αλλες ασταθειες, οποτε προσωπικα παντα, οι λογοι ειναι σαφης. Απλα στα sps βγηκε πρωτο και στην πορεια εαν το αγνοουσε θα εβγαινε και στα αλλα. Η αλλαγες νερου ειναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ λυση για τυχον προβληματα στο ενυδρειο που ειμαστε λιγο μπερδεμενοι ακομα και δεν ξερουμε τι γινεται. Ειναι απολυτος σωστο που προτηνεις αυτο! Η αντιστροφη θα ελθει, αλλα θα ελθει σταδιακα και θα χρειαστει καποιο διαστημα, ισως και μηνα για να ισσοροπησουν ολα οπως πριν. :thumbdown:

Μάνο, θεώρησα ότι η ποσότητα του grotech, ήταν η συνιστώμενη. Δεν ήξερα ότι είχες κάνει υπέρβαση.

Οπότε σε αυτήν την περίπτωση είναι προτιμότερο, κατά τη γνώμη μου, να αλλάξεις το υλικό του c/r και όχι να τον απενεργοποιήσεις.

Οχι Νικο, η ποσοτητα ειναι η συνηστομενη, μην σου πω και καπως λιγοτερη. Απλα το υλικο ειναι περιεργο στην ολη λειτουργεια του.. :)

Τάσο, πολύ σωστά αναφέρεις για την απότομη πτώση των φωσφορικών. Για το λόγο αυτό η αλλαγή του αντιφώσφορου, πρέπει να γίνεται πάντα μερική και όχι εξολοκλήρου. Το ίδιο ισχύει και με τον ενεργό άνθρακα, ο οποίος εκτός από την απότομη απορρόφηση, προκαλεί και απότομη διαύγεια, με τις γνωστές συνέπειες.

Μια απο τις ερωτησεις που εκανα στον Calfo και ηθελα παντα να ρωτησω, ειναι εαν υπαρχουν προβληματα με τη χρηση αρκετου αντιφωσφωρου. Διοτι ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα. Η απαντηση του ηταν οτι δεν εχουμε και συγκεκριμενα ειπε "Better safe than sorry". Και χρησιμοποιω 2 κιλα tunze αυτο με τη βαση απο σιδηρο μονιμα. Ισως ειναι μια κουβεντα που θα πρεπει να γινει σε ενα αλλο θεμα. Θα εχει ενδιαφερων μεγαλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Μάνο, θεώρησα ότι η ποσότητα του grotech, ήταν η συνιστώμενη. Δεν ήξερα ότι είχες κάνει υπέρβαση.

Οπότε σε αυτήν την περίπτωση είναι προτιμότερο, κατά τη γνώμη μου, να αλλάξεις το υλικό του c/r και όχι να τον απενεργοποιήσεις.

Νικο το υλικο το ειχε ηδη ανακατεψει ο Μαριος και σιγουρα ειναι στη συνιστωμενη δωση,... το προβλημα ειναι οτι το εβαλα ενω ηδη ειχα πολυ υψηλο μαγνησιο με αποτελεσμα την εκτοξευση (το υλικο αυτο κανει ενα μεγαλο μπραφ στην αρχη)... απενεργοποιησα τον CR μιας και δεν εχω αλλα υλικο αυτη τη στιγμη... απο εβδομαδα θα τον λειτουργησω με νεο υλικο ελπιζω...

Οσο αφορα το αντιφωσφορο αλλαξα πριν 15 μερες το υλικο αλλα οχι την μαρκα του...

Ανδρεα το μεσοσκοπιο βοηθαει... αυτα που βλεπω ειναι οτι τα κοραλλια σε ολα τα σημεια εκτος απο τα ασπρισμενα εχουν τους πολυποδες τους ανοιχτους! Αυτο ειναι ενα καλο σημαδι...τα ασπρισμενα σημεια εχουν ολα ξεκινησει απο το σημειο αναπτυξης...με λιγα λογια το σημειο που μεγαλωνε το κοραλλι νεκρωθηκε...το προβλημα υπαρχει σε ολα τα "καρουμπαλα" αναπτυξης καποιων SPS...Δεν υπαρχει προβλημα σε αλλα σημεια τους τα οποια δεν μεγαλωναν πια... Για να το πω οπως το βλεπω "κατι εκαψε τον νεο σκελετο των κοραλλιων"... :):thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η νέκρωση έχει αρχίσει από τα άκρα ,μήπως θα ήταν καλό (εκεί που είναι προχωρημένη) να κόψεις μερικά νεκρωμένα άκρα με καλό φραγκοψάλιδο ?

Σκέφτομαι μήπως έτσι θα το βοηθήσεις να συνέλθει ??

Καλή συνέχεια και καλή τύχη στο δύσκολο αυτό πρόβλημα.

Ηθικά είμαστε μαζί σου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ενα ρισκο που ακομα δεν θα το παρω... ουσιαστικα τα ακρα αυτα ηταν στην αναπτυξη οποτε δεν ειχα καλυφτει κανονικα απο πολυποδες... ετσι πιστευω οτι αν βελτιωθουν τα πραγματα ισως συνεχιστει η αναπτυξη...θα κοψω μονο οσα πιασουν αλγη....

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον !

Link to comment
Share on other sites

Στάθη νομίζω ότι με το να κόψει το κομμάτι του κοραλλιού που έχει νεκρωθεί δεν θα προσφέρει κάτι εκτός από περισσότερο stress στα κοράλλια. Πιστεύω πως αυτό που προτείνεις θα είχε χρηστική αξία αν επρόκειτο για ασθένεια που θα προκαλούσε παρόμοια νέκρωση. Στην προκειμένη περίπτωση όμως...

(Μάνο, βάλε καμία foto να έχουμε και οπτική επαφή)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εκτος ΑΘηνων οποτε φωτο απο Δευτερα...Ειμαι περιεργος να δω τι θα συναντησω οταν γυρισω... ... ...

Τα σχετικα για τα Φωσφορικα και το Αντιφωσφορο τα μετεφερα σε αλλο θεμα μιας και ειναι ιδιαιτερα ενδιαφεροντα. Συνεχιστε τη συζητηση για τα Φωσφορικα εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=11298 ... για τα δικα μου περιμενω και αλλες αποψεις :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...