Jump to content

Πως εξολοθρεύουμε τα cyclops (copepods) ;


Recommended Posts

Και εκεί που όλα δείχνουν να τρέχουν by the rules μέσα στο ενυδρείο με τις γαρίδες, ανάβω ένα φακό ενώ έχει σβήσει το φωτιστικό για να δω αν έχουν τροφή, και .......... στο πίσω τζάμι με το μαύρο φόντο, έκαναν παρέλαση λέμε τα κυκλωπάκια.

Τώρα τι ? Μέσα υπάρχουν γαρίδες και μωρα γαρίδων, και πως να τα καθαρίσω ?

Να ρίξω τον μονομάχο μέσα να μην αφήσει λέπι  ? Αυτός θα φάει τα πάντα.

Φάρμακο που να μην πειράζει γαρίδες και μωρά ?

Η τα αφήνω να κόβουν βόλτες και να συγχύζομαι ?

Ιδού το ερώτημα. Κάθε πρόταση σας θα θεωρηθεί πολύτιμη, και θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να τα αφησεις χωρις να ριξεις καποιο φαρμακο. Εαν εριχνες μονομαχο σιγουρα θα τα ετρωγε αλλα μπορει και να επιτεθει και στις γαριδες ή τον γονο τους. Το σιγουρο ειναι οτι δεν επηρεαζουν καπως τα κωπηποδα ουτε προκαλουν καποιο προβλημα. Θα ελεγα απλα να μειωσεις την τροφη που ταιζεις και λιγο πιο συχνες αλλαγες νερου μηπως ρουφηξεις και κανενα. Εγω τα μειωσα ετσι μαζι με πλαναρια και υδρα σκεψου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι οι μωρογαρίδες. Ειδάλλως θα έβγαζα το σφουγγάρι απο την είσοδο του φίλτρου, και θα μείωνε λίγο τον πληθυσμό. Δεν είναι πάρα πολλά μα δεν ξέρω στην συνέχεια τι θα γίνει. Και πως βρέθηκαν μέσα στο ενυδρείο, αφου δεν πρόσθεσα τίποτα τελευταία.

Μάλλον θα αφήσω χωρίς τροφή κάνα δυο τρείς μέρες τις γαρίδες, και θα δώ πως θα πάει.

Είδα για κάποια φάρμακα δεξιά και αριστερά, όπως Hikari PraziPro, AAP/API GENERAL CURE, Tetra (Jungle) Parasite Guard κλπ, αλλά δεν τα βλέπω ασφαλή και δεν θα το προχωρήσω.

Ευχαριστώ για την απάντηση ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...